Evolutia motrica la prematur-experienta noastra

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti,

La multi ani, Naty, in primul rand si nu in al doilea rand felicitari! Puiul tau a evoluat grozav!!! Intr-adevar, minunea lui Dumnezeu este mare si El ti-a auzit rugaciunile! Vezi tu, Naty, ca toate si totul se indreapta spre bine?! Da, stiu ca presupune si mult efort din partea noastra, a parintilor, dar eforturile ne sunt rasplatite! Dragii nostri puisori... asa de mici insa atat de puternici!
Ca si tine si eu am vesti minunate: in prima zi de Craciun Ella noastra a intins manutele catre tatal ei si a spus atat de clar si de frumos "papa" incat ne-au dat amandorora lacrimile! Avea 11 luni si jumatate necorectate iar cu o luna si jumatate mai devreme spusese deja "mama". Draga de ea! Apoi ca anul nou sa ne mearga cu bine, pe 1 ianuarie s-a ridicat singura in picioare... Nu a facut pasi dar acum se poate ridica singura cu suport, bineinteles! He, he, uite asa ne facem mari! Raman insa tare curioasa de varsta la care va merge singura.

Hei, distractia s-a sfarsit: mi s-a trezit ingerasul!
Va pupam cu mult drag pe tine si pe puiutzul tau! Multe bucurii in noul an va dorim!

Alina si puiutzul Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Ella, ce vesti frumoase! Sa-ti traiasca puiuta, sa-ti creasca mare, sanatoasa!

Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Sa fie un an bun cu multe realizari pt noi si mai ales pt puiutii nostrii!
Ma bucur de evolutia puiutilor vostri...nici nu zici ca au fost prematuri...
Noi avem un an si aproape o luna...ne laudam cu 12 kg si 82 cm(de la 2kg si 42 cm),de la 11 luni mergem in 4 labe,de la 12 se ridica in picioare de masa,canapea,biblioteca...dar in picioare merge tinuta doar de amandoua manutele si merge pe varfuri...astept cu nerabdare sa faca primii pasi nesustinuta,dar tare red ca nu se va intampla mai devreme de 1an jumate


Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Bibi se face mare!
POZE-nou!


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

La multi ani! Sa ne ajute Dumnezeu puiutii in noul an si pe noi sa fim alaturi de ei.
Noi facem de vreo 3 sapt exercitii ca sa-l stimulez sa mearga in 4 labe.A reactionat f bine.Acum doar ii tin sprijin intr-un picior ca sa aiba in ce sa se impinga.Il laud foarte mult si e tare incantat.
Mai avem putin si facem 7 luni.
Singurul lucru de care sunt putin ingrijorata e faptul ca-i cam pocnesc incheieturile, mai ales genunchiul drept.Ii mai dau calciu la recomandarea dr care spune ca asta e cauza.Am citit peundeva ca cei nascuri prematur sunt predispusi spre rahitism.Voi stiti ceva de asta?



ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Buna mamici de pramturei! Si eu sunt mamica de esenta, pe al meu l-am nascut la 32 de saptamani, avea 1890g si 44 de cm. A recuperat foarte bine, are acum 8 kg si 70 de cm la 8 luni jumatate. Sta bine in fundulet de vreo cateva zile insa nu vrea s-auda de mers de-a busilea. Ali poti sa ne impartasesti din experientele tale la kinetoterapeut, ce exercitii faceti? La noi problema e ca nu suporta sa stea pe burtica deloc, cum il pun, urla. Mai cade pe burtica, se mai arunca el si imediat incepe sa planga, deci nu vrea nici sa se rostogoleasca iar de mers in 4 labe, nici vorba. NU vreau sa-l grabesc, sa-l ridic in piciorute inca daca nu e pregatit, insa macar daca s-ar tari putin pe burtica ar fi ceva.

Pupici mamicilor si esentelor!

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Andrei e foarte incantat cand facem gimnastica.Nici lui nu-i placeape burtica atunci cand era mai mic dar acum de cand a invatat sa-si tina si caputul sus e incantat.
Dolores cu placere impartasesc exercitiile recomndate.
Pentru al stimula sa mearga in 4 labe copilasul trebuie sa stea pe burta si ii stangi piciorutele ca atunci cand se inoata broasca.Si il impingi cu cate un deget de fiecare calcai.La inceput o sa vezi ca va trebui sa-l impingi tu dupa aceea va intelege ce vrei sa faci si va fi el incantat sa faca asta.Ideea e sa-i pui in fata o jucarie care-i place lui ca sa ajunga la ea.Il va stimula foarte mult asta.Exercitiul asta sa-l faci pe o suprafata tare si lunecoasa.De exemplu sa pui o musama sa alunece.II va fi mai usor la inceput.
Mult succes.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ali, multumesc mult! Am sa incerc, desi nu stiu cum reusesc sa-l tin pe burtica fara sa urle. Cateodata ma gandesc ca il doare ceva cand il pun pe burtica pentru ca prea face urat.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Pune-i in fata ceva care sa-l atraga.Niste jucari sau ceva luminite.Uite de exemplu instalatia de lumini de la bradul de Craciun.Poate asa ceva il va atrage.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti, Andruskandu,

Multumim in suflet pentru urari! Si noi va uram multa sanatate si multe bucurii in noul an! Sa ne apere Dumnezeu puisorii!
Daaa, uite minune cu mititeii astia: fac ce vor ei si cam cand vor ei! In cazul nostru puiutza mea nu s-a mai ridicat in picioare vreo 3 saptamani dupa ce la 11 luni si jumatate o facuse. Acum la un an si jumatate se ridica in picioruse relativ usor si pe oriunde poate: canapea, tarc de joaca, masa... Poate merge dar sustinuta de ambele brate. E tare, tare mandra cand este in picioare si priveste in jur ca si cum tocmai a cucerit intreaga lume!
Asa cum ne-am obisnuit aici "sa povestim" si despre greutatea micutilor nostri, va impartasesc cu mare bucurie in suflet ca la un an fix avea 10kg si 74cm. Bineinteles ca intotdeauna se poate mai bine dar eu sunt tare fericita! Apropos de crestere, voi le dati copiilor vostri vitamina D? Aici este obligatoriu ca unui copil nascut prematur sa i se dea pana la varsta de 6 luni vitamina D3 si fier (fierul in functie de greutate) ca apoi dupa 6 luni sa i se administreze doar D3. E foarte important pentru micut!

Andruskandu, va pup si va urez numai bucurii!
Alina si puiutzul Ella






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti,

Mai fetelor, stati asa ca eu m-am defectat... Am spus de fetitza mea ca la un "an si jumatate" sta in picioare bine... Eu de fapt vroiam sa zic ca la un an si doua saptamani face asta! Ce mai, cateodata sunt obosita tare! Mai ales ca sunt singura cu asta mica tot timpul, sotul meu calatorind foarte mult. In rest nu am nici un fel de ajutor: maicutza mea a murit acum trei ani... Voi cum va descurcati? Sunteti in super forma? Nu aveti asa, momente...cand va vine sa... Ar exista posibilitatea sa platesc pe cineva dar parca nu pot: cum sa-mi las eu puiul cu un strain? Cine ar putea-o ingriji mai bine ca mine?! Plus ca acum sta in picioare oriunde poate... Ea nu realizeaza cu nu peste tot este "safe"!

Hai ca sunt patetica...
Va pup cu drag pe toate!
Alina si puiutzul Ella










Mergi la inceput