Puiuti de Randunici 2008!! (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lianam spune:

LA MULTI ANI Naty!!! sa fii sanatoasa si sa te bucuri de bebe!
LA MULTI ANI pentru puiutii TUDOR de UNDERQUUEN si MIHAI de ZOZE!!! sa fiti sanatosi dragalasilor si sa cresteti mari!

si acum din capitolul "nu e praf destul din strada, tre' sa mai fac rost" si "ce face maimuta cand se plictiseste" , ma imbrac (nu ca acu as fi dezbracata ), imbrac duracellu' si merg sa dau comanda sa schimbam si tamplaria din sufragerie...ca oricine iese la pensie pan' la urma, nu?



Liana, mami de Teo (27.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Flori, de diversificare mult s-a scris, parerile sunt impartite, fiecare doctor zice altceva, apoi ce mai citim si noi pe ici, pe colo, de ajungem ca nu mai stim deloc ce sa facem. Eu am inceput cu suculet din morcov, apoi piersica, apoi mar, dupa care le-am facut piure, iar acum amestec si cu putina branzica. Iar la pranz piure de legume, ii pasez dovlecel, rosie, morcov , uneori si ardei plus carnita de pui sau vitel. De azi o sa introduc un sfert de galbenus de ou , dar scot carnita din piure. Deocamdata cam atat pana la 7 luni si jumatate.
Pe mail sunt multe materiale interesante ...

Mimo, ce frumos ca o sa te intalnesti cu Ariel la mare, tare fain o sa fie.

Am sunat pediatra, care bineinteles a zis ca sunt prima mamica cu vestile astea dupa vaccin. Sa continui cu nurofen si diseara chiar daca trece febra si sa o mai sun sa o tin la curent.

POZE

POVESTEA NASTERII

mamica fericita de Razvanel ( 11.01.2002 ) si de Rebecca ( 25.02.2008 )!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

acu, sa va zic si eu una tare: Mateiu' are si gingia de sus sparta, inca nu simt la deget dintosul, dar e pe vine inseamna.. ce naiba..nu e cam repede? asa, toti in acelasi timp??

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

ptr cine e interesat:

What can I do to protect my baby from pesticides in food?

These simple steps can greatly cut the amount of pesticides your family consumes:

• Peel fruits and vegetables, and remove the outer leaves of vegetables like lettuce and cabbage.

• Scrub under running water all fruits and vegetables that you choose not to peel. A produce wash product may also help.

• For foods that are more difficult to wash — like strawberries, grapes, broccoli, lettuce, and spinach — soak them briefly, then rinse them.

• Choose produce that's free of mold, bruising, and decay. These are likely to harbor more pesticides.

• Cut the animal fat. Some pesticides (and other environmental chemicals) are concentrated in the fat and skin of poultry, meat, and fish. Trim the fat off meat and take the skin off poultry.

• Buy organic foods, especially when buying higher-risk items like fruits and vegetables (particularly the "Dirty Dozen," below) and foods that your baby eats a lot of.

• Look for locally grown produce. Fruits and vegetables that are grown far away require after-harvest pesticides and waxes to help them survive the long trip. And produce that has to travel is often picked before ripening, which reduces flavor as well as nutrients.

• Purchase produce in season. While it seems like a treat to buy juicy red strawberries or tomatoes in the dead of winter, keep in mind that food grown out of season usually comes from another hemisphere. Again, this produce will be picked earlier and will probably contain more pesticides.

• Serve a wide variety of foods, especially produce. A varied diet will limit repeated consumption of the same pesticide.

You might also keep the Environmental Working Group's "Dirty Dozen" in mind when purchasing and preparing produce. After 43,000 tests run by the U.S. Department of Agriculture and the FDA, these are the 12 fruits and vegetables that tested highest in levels of pesticides: peaches, strawberries, apples, spinach, nectarines, celery, pears, cherries, potatoes, sweet bell peppers, lettuce, and imported grapes.

The foods that tested lowest in pesticide residues: onions, avocados, frozen corn, pineapples, mangoes, asparagus, frozen peas, kiwi, bananas, cabbage, broccoli, and papayas.

This doesn't mean that you need to ban apples from your shopping cart, but you may not want to rely on them to meet all of your baby's fruit needs. Introduce your child to a wide array of fruits, including low-residue fruits like kiwi and papaya. And when you do serve apples that aren't organic, make sure that you wash them especially well or peel them.

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Multumesc mult de urari fetelor!
A fost pediatrul la vaccin, n-a plans fata deloc. A gasit-o cam slabuta, foarte lunga (65 cm), a zis ca arata splendid si nu banuieste vreo boala in spatele lipsei de pofta de mancare. A zis sa-i bag si galbenus de ou, alternativ cu carnea si iaurt. Cica Danone simplu. dar cum inca nu vreau lapte de vaca, o sa-i iau de la Humana. Dar asta dupa ce ne intoarcem de la mare, plecam la bulgari o saptamana. A nu se speria nimeni, merg in alta parte

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriio spune:

Fetelor, multumesc mult de raspunsuri.
Liana, baga schemele de diversificare, te roooooooooooooooog!
Mimo, sunt sigura ca erai tu, te-am recunoscut din poze. Prima oara cand te-am vazut am recunoscut-o pe Teo. Ultima oara te-am vazut duminica, chiar la 5 pasi de toneta de inghetata, din care luasem si eu una. Chiar te-ai uitat la mine o secunda. Oricum, sa stii ca te urmaresc din umbra. Cat priveste diversificarea, chiar nu pot sa ii dau piure de fructe si legume pana la 5 luni? DE ce? Zeama aia chioara nu ii place deloc, plus ca nu prea stie sa pape cu lingurita. Cu piureul putin ingrosat se descurca de minune. Azi i-am dat mar cu piersica.
Clau, si pe tine te vad uneori in parc cu Rebecutza frumoasa foc. Tu daca ii dai piure de morcov cu mar si piersica, cum faci morcovul? Eu dau marul si piersica prin blender, iar morcovul il dau pin storcator si pun sucul. Tu cum procedezi? Ii doresc insanatosire grabnica Rebecai. Si noi am facut ieri vaccinul, pe cel de 4 luni, dar nu a avut nici o reactie adversa.
Voi sterilizati si recipientele, linguritele in care preparati hrana solida a bebelusilor?
La semnatura avem poze noi pentru cine vrea sa ne vada.
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriio spune:

Naty, pup si bine ai revenit.
Te plangeai ca nu mananca Iulia. Si andrei face la fel. Dar numai cu laptele. Zici ca ii dau otrava. Se stramba si scoate biberonul cu limba. E clar ca ii e foame, dar dupa ce il gusta, nu mai vrea. Aseara a mancat la 10 seara si apoi abia la 8,30 dimineata, dar dupa ce ne-am luptat cam jumatate de ora. Culmea e ca la inceput se strmba, plange, se incordeaza si intr-un final mananca, de cele mai multe ori 200 ml. Nu stiu ce sa ma mai fac. Am nervii incordati la maxim. Mai pateste cineva asa? E posibil sa nu ii mai placa gustul laptelui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Pai Flori , tu te lupti dar barem papa la final 200 ml, noi acum pe toata ziua abia adunam vreo 400 ml, e mult mai rau!
Sigur ca poti sa-i dai piure, normal! Ba chiar, zeama aia chioara nici macar n-are valoare nutritiva. Ii dai la inceput, 2-3 zile sa se obisnuiasca, apoi insa piure!
Si, eu nu sterilizez nimic din recipiente, uneori mai arunc lingurita in oala cu apa in care fierb biberoanele dar dupa ce se va mai racori nici pe alea cred ca nu le mai fierb. oricum odata cu diversificarea copilul nu mai mananca steril...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami33 spune:

Fetelor, sunt disperata! A cautat o prietena pt bebele ei Infanrix Hexa si nu se mai gaseste nicaieri! Noi mai avem o luna pana la vaccin dar ce ma fac daca nu-l gasesc pana atunci? Se poate intrerupe schema cu Infanrix si sa facem altul?



Cami, mami de Maria Alexandra(02.05.2002) si de Luca Razvan(28.03.2008)

POZE NOI
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Clau ce nasol! Biata Rebe! Sanziana la primul vaccin nu a avut nimic, dar la al 2-lea a facut putina febra, a fost plangacioasa si maraita... Acum la al 3-lea la ce sa ma astept?!?

Vio marfa pozele! Randunoiul cica "ce camera e?"

Naty La Multi Ani, sa traiesti, da fii sanatoasa, implinita si fericita!

Mimo, Ariel sa va priasca vacanta impreuna, sa va distrati si sa va odihniti.

Tuchi am bagat la cap lectia doamna doctor!

Luny dintzosul mufarin!



Raluca mamica de Sanziana mititica

Varsta bebelinei

---------------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput