Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (16)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Simonix poate e de la caldura ca nu papa bb. De exemplu mie mi se pare ca al meu papa foarte putin. Forumula nu papa mai mult de 200 ml pe zi...iar san...eu zic ca am din ce in ce mai putin acum
tot cu burta goala s-a culcat si al meu in seara asta...ca refuza bibe si tzitzi nu mai e...
socrate tu esti catolica? scuze ca n-am fost pe faza daca ai mai spus...poti sa-l botezi de 2 ori, sau cum faci?
Intr-adevar, sunt asa draguti cand papa la san, mor dupa figurile lui, dupa zambetele si parlamentarile de la masa!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE MIRCEA
ALBUMELE MELE

BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut fetelor si de la noi de peste "balta".
Iar am ramas in urma dar numai cu scrisul de data asta.Am vazut poze superbe din vacanta de la Miss P si GabitzaM.. super!!!
Felicitari fetelor de la Bucuresti pentru intalnire.. foarte frumos grupul de mamici cu pitici.. care mai de care mai simpatici.

Laura, Simonacip si Cleo multumesc frumos pentru incurajari, acum suntem bine toti, sper sa nu ne mai imbolnavim curand ca runda asta a fost de-ajuns pe multa vreme.

Mi-am adus aminte ca povesteati de caderea parului parca in cap. trecut: din experienta mea cu prima sarcina: mi-a cazut parul ceva de speriat vreo cateva luni de credeam ca raman cu o mare.... chelie..( faza funny ca in perioada aia nu stiu de unde ma agatasera de primeam acasa tot felul de brosuri de la firme care confectioneaza peruci) sincer incepusem sa ma ingrijorez, dupa vreo trei luni a stagnat caderea parului si am un par foarte fain( fara falsa modestie) si acum.

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

AM vrut sa va zic ca v-am citit...dar nu prea am avut timp sa intru ziua.

Copiii mei au fost un pic cam agitati,s-au culcat amandoi foarte tarziu.
Rusinos de tarziu,asa ca nici nu mai zic nimic de oreee.
M-am saturat sa dea lumea vina pe mine ca ei dorm tarziu din cauza mea.
Asta e...eu nu pot sa ii fortez sa adoarma..asa ca mergem si noi inainte care cum putem.

Pe acest motiv nici nu am mai apelat la nimeni in weekend sa ma ajute ,caci ma saturasem sa ma judece si sa ma critice .
Mai bine singura cuc decat cu persoane care in loc sa te ajute si sa te inteleaga..nu stiu decat sa te faca sa te simti prost.
Asa ca de acuma in timpul saptamanii ma ajuta o femeie ,iar Sambata si Duminica sunt doar eu cu ei.
Am avut si musafiri la mare vreo 10 zile,au plecat ieri...si parca mi-e dor de ei,ca erau de seama mea ,si ma intelegeam bine cu ei .
Casandra e foarte maraita ca ii dau 4 masele de-odata si de vreo saptamana se culca numa dupa 3 noaptea...plange...e agitata..
Darius s-a culcat si el tarziu ,probabil ca sora-sa face galagie si el simte .
Azi i-am luat si eu o vacuta cum are Simonix la bebe Robert.

Atata zic si eu ,referitor la subiectul mame de gemeni..de trpileti..si cu alti copii micuti pe langa ele...
Nu ai cum sa nu te descurci!
Nu vin toate deodata!...MAi intai afli ca esti gravida..e socul acela..apoi afli eventual ca ai si gemeni..alt soc...ai timp sa te pregatesti psihic...si totul vine treptat...burtica e mica...si creste pe nesimtite...si apoi nasti..si tot asa..

Adica nu te trezesti dintr-o data ca ai 3 copii..sau ca ai gemeni.
Totul vine treptat,pas cu pas,zi de zi ,clipa cu clipa...mereu inveti ceva nou ,mereu inveti sa te adaptezi la realitatea care te inconjoara.

Cu iubire pentru copii cred ca orice mamica rezista si cu 10 copii.
DAca e iubire ajunge !...Iubirea face miracole si te invata ca esti in stare de muuuuuuuuuult mai muuuuult decat ai fi crezut ca poti face inainte.

Asta cred eu ca e secretul...Iubirea si increderea in Dumnezeu.
Fara ele ,eu una as fi pierduta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

salut voios...
am pus si io cateva pozici pe contul comun....au plecat rudele din ro asa ca sper sa dau mai des pe aici
pupici pentru gagici cu pui mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neata mamici si bebelusi! Hai ca dau eu in dimineata asta fiindca am facut-o deja. Eu ma invart prin casa si astept sa se trezeasca puiul sa-i dau sa pape ca am plineeeee.
Am stat azi-noapte pe DC si am citit pe la odisei, m-am intristat cand am vazut nenorocirile de la cea de iul-aug, dar si de cea de la sept-oct...., dar m-am bucurat de burticile de martie-aprilie si ma gandeam ca acushi-acushi apare odiseea de mai-iunie 2009, luna asta e concediu deeeciiii

Va pup!

Dorinutza82 -mami din 14 mai 2008 cu bb Stefan, frumos foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefany_p

salut voios...
am pus si io cateva pozici pe contul comun....au plecat rudele din ro asa ca sper sa dau mai des pe aici
pupici pentru gagici cu pui mici...


pupici si la flacaul tau1!!

simonix, nu te stresa ca nu papa, e de la caldura. Asha ne plangem si noi, fetele de la bucharest. cat e vioi si rade... ii e bine. Mai incearca-l cu apa - pt hidratare.

cat despre cum arati -esti cea mai slaba;-iar cu parul: mamicule, io sambata de depresie am intrat in coaforul de la scara blocului. La 7 juma seara, ieseam si io umana, am lasat matura acolo.
Dar problema asta o avem toate: ne uitam in oglinda, apoi incercam tricoul preferat si fustitsa favorita de vara trecuta. Si normal ca nu vin, si plesnesc pe ici pe colo. E normal...dar pricepe mintea de femeie nedormita????
Nu pricepe!.

Vianne, m-=am uitat la poznele voastre!! Doamne, sunt rupte din filme! si voi 2 frumosi, si un zambet mare si cald pe toata fatsa, o fetitsa minunata.... abia acum inteleg de ce multi vor sa emigreze!!! ca si pe mine ma apuca! fericirea asta trage de acolo de la America? sau de la implinirea voastra de cuplu?
Am oftat, asha, zambitoareeee... Daca imi e vreodata greu, ma uit la pozele voastre, si o iau de la capat!


Azi tati e acasa. Ce bine.....poa ne duce in parc!!!!




va pupam!






o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonix

Ah... era sa uit ... de ce sunt io suparata rau acum: bebe nu vrea sa mai manance... e in greva foamei. A mancat azi la 5 si cand am incercat sa ii dau pe la 8 jumate - 9 ... NU A VRUT DELOC ! dar deloc ! eu ce ma fac??? I-am facut baie, am tot sperat etc... nimic... s-a culcat cu burta goala ! In rest e super jucaush si plin de energie, vorbeste, zambeste, roade la soarecele lui de zor, arata bine, nu poti spune ca e anemic etc... nu stiu, ma exaspereaza, azi credca a mancat 400 ml in total ... Vi s-a intamplat asa? Nu stiu, eu pana acum nu m-am stresat, inteleg ca fiecare bb are ritmul lui etc... dar la noi merge din ce in ce mai rau cu masa. Am plecat de la 200-220 ml pe masa... am trecut prin 180 ml, apoi 140... acum rar imi ia cate 120 ml... si mai nou - 0 ml. PAi... unde ajungem asa?

Maine il sun pe doctor in Belgia, sa vad, eventual ii schimb laptele, desi l-a acceptat bine la inceput. Of... si in plus de 2 zile nu mai face kk deloc :( face doar stimulat cu termometrul ... Asta de cand e pe formula exclusiv. Culmea e ca laptele cica ar trebui sa previna asemenea cazuri de constipatie etc. Cum e cu kk la bebelushii care papa formula? La cat timp trebuie sa faca (ma rog, stiu ca si aici depinde de bebe... dar poate imi spuneti voi parerile voastre )

Of sunt suparat si obosit ... ma duc la nani :(

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe


Eu patesc exact asa!!!! Si mor de nervi, ca ea era o mancacioasa!!! Dar io nu ma las, ii mai disyrag atentia, ma mai plimb cu ea, ii mai dau si cu seringa, mi-e frica sa o las doar cu 70-80 ml papati, si pana la urma termina bibe.

Despre kk: ea papa formula exclusiv de la o luna si kk face o data pe zi, la aceeasi ora!!!!!! Cand ii dau mai mult ceai, posibil sa faca de 2 ori, chiar 3. pupi!!!

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Rellaura nu sunt catolica, sunt reformata. Da, pot sa il botez de 2 ori. El va decide cand creste mare daca imbratiseaza
o religie sau cealalta. La noi la 14 ani exista confirmarea in religie cand practic invata toate tucumele bisericesti
si decide daca vrea sau nu sa practice ac.religie.
E o religie protestanta, fetele din Ardeal sigur stiu mai multe, acolo e mai raspandita. E mai simpla, fara prea multe
inflorituri, aceeasi biblie, ac.crez, mai putin icoanele si sfintii care la noi nu sunt acceptate de biserica.
Intr-adevar mie imi plac unele ritualuri pe care noi nu le avem cum e de ex.invierea care e mult mai frumos la catolici
si ortodocsi. In rest nu difera cu nimic, doar ca la noi preotii spre diferenta de cei catolici se pot casatori si nu
exista spovedania la preot. Adica noi credem ca singurul care iti poate ierta pacatele de Dumnezeu si tu te spovedesti
in sinea ta. Impartasanie se face cu anumite ocazii nu la fiecare slujba. In rest Tatal Nostru e Tatal Nostru si la noi
si avem cantece foarte frumoase. Sunt un pic off topic dar nu am vrut sa se creada ca e vreo secta ceva, e o religie
veche, dar mai raspandita la noi in tara in zona Ardealului, mai putin in Sud.

Fetelor se pare ca vecina pleaca cu sotul in parc deci nu am companiera de plimbare in dimineata asta. Asta e, tradare tradare dar sa stim si noi .
Astept sa se trezeasca bb ca deh,...nu a prea dormit azi noapte.
Se maraie, nu se trezeste complet dar se plange si il mufez, mananca, adoarme la loc dar tot agitat.
Si din cand in cand plange asa scurt in somn.
O sa ma duc cu bb la cumparaturi daca va fi bine dispus, daca nu, iesim doar la plimbare. Intre 1 si 3 vine medicul
sa ne faca vaccinul. Sper sa rezist [:d], ca asta e adevarul, vaccinurile sunt mai socante pt noi decat pt bebei. ei uita repede.

Cat despre calcat, am instaurat o regula, cum le strang cum le calc. Acuma, am sarit o tura si deja e morman.
Om vedea noi cum dovedim mormanul asta.

Hai ca se aud scancete din dormitor. Schimbam Pampersi si bagam niste tzitzi. Pe urma mai vedem.



Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

'neatza!
La noi in spatele blocului sufera unii de harnicie prea multa, de la prima ora dis de dimineata avem concert de picamer, pe 3 voci Scot borduri, pun borduri, sparg trotuare, pun trotuare....Grhrkghrrr!

socrate, si bunica mea a fost si toate rudele din partea ei sunt reformate. Ea se tragea dintr-un sat unguresc din judetul Bistrita Nasaud, si-mi aminjtesc vag cate ceva de biserica si obiceiurile lor de cand mergeam in vacanta pe acolo, cand eram mici.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Salutare tuturor,

am vazut ce zice Melly despre fontanela Ameliei si ma gandea sa va impartasesc din "vasta mea" experienta. Din nou nu vreau sa speriu - desi nu stiu cum naiba fac da' tot informatie din asta detin.

Copii se nasc cu doua fontanele deschise. Fontanela anterioara, cea pe care toata lumea o recunoaste, aflata intre osul frontal si oasele parietale. Are forma rombica si masoara in jur de 2-3 cm pe diagonala mare. Fontanela posterioara, aflata intre oasele parietale si osul occipital.

Scopul fontanelelor este sa permita creierului sa se dezvolte in interiorul cutiei craniene fara obstacole.

Fontanela posterioara se inchide complect intre 2 si 4 luni si in general parintii nici nu stiu ca a fost acolo.

Fontanela anterioara se inchide in cele mai rapide cazuri inspre 9 luni dar poate sa stea deschisa pana inspre 2 ani. Uneori insa fontanela da impresia ca e inchisa si osificata insa deasupra ei este format doar un strat subtire de cartilaj care inca permite dezvoltarea creierului. Daca insa se stabileste clar ca fontanela anterioara s-a inchis si osificat devreme - mult inainte de 9 luni - este necesara consultarea unui expert si un scan!!! altfel se ajunge la craniu deformat si nici oproblema in rest, in cazurile fericite, sau la creier retardat din cauza de lipsa de spatiu in dezvoltare!!! Daca intr-adevar fontanela e osificata un neurochirurg va recomanda o operatie care e destul de "simpla" insa teribila pentru parinti si doar pentru ideea ca e vorba de operatie cu craniu deschis - creierul insa nu e foarte expus fiind protejat bine de dura, arahnoida si alma - membranele care il invelesc, plus lichidul cefalorahidian. Operatia consta in inalturarea pielii, taierea din osul cranian a unor fasii subtiri, care vor avea rol de fontanela, repozitionarea osului si inchiderea pielii. Operatia efectiva dureaza in jur de o ora. Natura muncii mele ma face sa fiu in contact direct cu astfel de operatii si multe alte tipuri care implica oasele craniului si creierul nu doar la copii ci si la adulti. Bineinteles ca asta e singura mea obsesie, ca deh, cu cat stii mai mult cu atat esti mai obsedat, de aceea Lorelei a fost deja palpata pe capsor de doua ori de colegul neurochirurg. Evident ca el tot imi zice sa ma linistesc, evident ca stiu cum sa reperez fontanela si stiu ca nu e inchisa...stresul la mine in aceasta privinta e imens, asa cum vad ca la altele e stresul cu luatul in greutate.
Noa va las, ma retrag momentan sa imi speriu si copilul nu doar pe voi!

O zi buna,

Esme

Mergi la inceput