Mamici norocoase de sept-oct 2008 (128)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Bitza, e o minune sa fii mamica. E o implinire, nu stiu, nici nu am cuvinte sa exprima ceea ce simt. Sunt tare fericita!

Denisa ma simt excelent, operatia mea se vindeca foarte bine, uneori chiar uit ca am o taietura acolo.



Mami fericita de Carla Alexandra



Ce ma bucur sa te vad asa de fericita !!!!!

Valentina 33 + David

Asa creste gandacelul nostru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Anca, imi poti spune si mie ce model de pompa manuala Avent ai tu? Imi poti arata intr-un link ceva

Joy, nu stiam ca astia de la bebelusul tau sunt in vacanta, hm, mai astept pana pe 2 septembrie cu comanda atunci!

36+ LUCA

AMR 28 ZILE!!!

POZE
CAMERA LUCA
VIDEOS LUCA!!!



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

tzitziri si felicic

Eu, iepurica 30+
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Anca, pot sa te intreb de care patut si de care saltea ai luat de la mykids?
M-as orienta si eu spre patutul de 180 ron sau sa-l iau pe cel de 210?
sarumana

Aaaa, crezi ca mi-llivreaza la Iasi si mi-l si mnteaza ei?

Eu, iepurica 30+
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Anca, felicitari pentru Carla (ca a recuperat repejor greutatea de la nastere). Intr-adevar si eu am gasit util cantarul de bebei...pentru ca am avut un copilas mic care manca f putin, a fost nevoie la ea sa o urmarim cu proba suptului, iar cantarul electronic e cel mai precis. Unele mamici gasesc cantarul un moft, asta daca bebe e ok, grasut, papa bine, doarma bine si e satul mereu. E de ajuns sa il cantaresti la cabinetul doctorului o data pe luna. De aceea cred ca ar trebui cumparat cantarul dupa nastere, doar daca aveti nevoie de el (sau simtiti ca aveti).

Eu am folosit Garmastan data trecuta. Intr-adevar il spalam bine de pe mameloane, inainte sa suga bb...deci nu cred ca o deranja in vreun fel. Dar la mine nu a avut efect asupra ranilor...nici asta, nici Bepanthene. Acum am cumparat gelul de la Bioclin si am sa cumpar si compresele...am avut ragade rau de tot si sunt in stare sa cumpar toata farmacia numai sa nu mai trec prin acele chinuri. Ce m-a mai ajutat? Apa termala de la Avene...pulverizam pe sanii raniti si apoi stateam asa, topless prin casa...

Cu mameloanele ma abtin, nici eu nu am putut sa le folosesc, nu stateau neam (am avut 2 marimi si 2 firme diferite, dar cred ca nu le-am ales bine deloc)...prietena mea in schimb nu a putut sa alapteze fara ele, pentru ea au fost super. Asa ca iar...depinde de la femeie la femeie. Acuum mi-am cumparat o marime care cred ca mi se potriveste, Avent marimea Normal (mai sunt Small si large)...sa vedem, cum am zis, orice as face sa nu mai trec prin chinurile de data trecuta.

Iepurila farmacista aia a ta e nebuna la cap. Cum? Ea nu stie de alcool alb de 70 de grade? Nu, nu e spirt, e alcool alb (si e transparent, nu albastru si nu miroase a spirt, nu miroase a nimic). noi l-am folosit in primele zile la tamponat buricutul bebelusului si am tinut cercelusii in vata imbibata cu alcool alb (i-am pus cercelusi in maternitate, iar asistentele au zis ca in prealabil trebuie tinuti cercelusii in alcool alb timp de cateva ore, sa se dezinfecteze).

Ce vroiam sa va intreb: voi nu implicati nasii la nastere in niciun fel? Nasii nostri au fost prezenti si data trecuta, ei au fost aceia care au venit cu hainute de scos din maternitate si cu cercelusii fetitei...Nu stiu, eu asa am apucat (si nasii vad ca la fel). Parintii mei au botezat multi copii si stiu ce agitatie era cand se nasteau. Alerga mama sa faca trusoul de spital si mergea mereu sa "scoata" copilul din spital cu hainutele cumparate de ea. Asa a facut nasica Alexandrei care acum e si nasica celei mici.
Deja mi-a spus ca i-a cumparat hainutele de iesit din spital, le-a spalat si le-a calcat si a reusit sa ii gaseasca si cercelusi mici mici. Ea va veni cu ele la maternitate in ultima zi si asistentele ii vor pune cercelusii fetitei. A fost un sistem perfect data trecuta, s-a vindecat repede, usor, iar bebe nu a avut nici o trauma (gaura se face cu un ac steril nu cu alte instrumente).

Implicati-va mai mult nasii si rudele...trebuie sa participe si ei cumva la acest maret eveniment. Si decat sa dea banii aiurea pe chestii care voua nu va trebuie sau le aveti deja cumparate, le spuneti voi cam ce ar mai fi. Cu parintii si socrii sau fratii va puteti permite, ca doar sunt familie apropiata...Si ei vor fi mai linistiti ca stiu exact ce sa ia si va fac o bucurie


bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Eva, e un singur model de pompa manuala Avent...si pompa electrica de la Avent are componente de manuala, poti sa o folosesti ori asa ori asa...Eu am electrica dar mult mai buna este cea manuala, o folosesc numai pe aceea.

Anca , ce frumos ai descris sentimentul matern Felicitari inca o data pentru minunea din viata ta! E superba!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

eu am pompa de la avent - manuala, carucior: chicco - trio enjoy evolution, cantar: tefal - baby home -sunt f. multumita de ele - le-am luat la multe recomandari.

36 +
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi si burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Era sa zic, buna dimineata, hi hi, m-am trezit devrme dar din pacate n-am dormit mai deloc,m-am dus la shushu n oapte si un mare gandac ma fugarea prin baie...nu radeti...am trezit-o pe mama sa-l altoiasca ca faceam pe mine si ala nu mai pleca, m-a durut capul plus un deget mare de la picior (am crezut ca e vreo infectie, dar dimineata a disparut durerea ca prin minune), sotzu nu putea sa respire pe nas si facea tot felul de zgomote....tot ce se putea incat sa nu dorm
Dar ce mai conteaza, stiu ca bebe e bine si sunt tare happy si va multumesc inca o data celor care ne-ati felicitat
Clau sper sa treaca contractiile si sa nu fie lichid ce ai gasit tu acolo, sa ne tii la curent

Ma duc sa pap o praji, nu dati cu rosii

35s Mikul Robert Constantin
http://albume.claudiugilmeanu.ro/weddings/roxana_cristian/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Hey fetelor!Ne-am intors si noi de la cumparaturi am fost la mykids daca tot e aici profitam si oricum e ff dotat.
Mesaj de la Laureta:SUNT INCA IN SPITAL CU PERFUZIE,BB E BINE ASTEPT DOCT SA VEDEM DACA MA LASA SA PLEC AZI.
Joy crema pe care o folosesc eu se numeste Lanozinc

36+bbelina
AMR 4 saptamani
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

fetelor, sint foarte incintata de lucrusoarele de la Mothercare. nu ma mai satur sa ma uit la ele.

am facut poze si le-am pus la semnatura, plus unele cu mine de acum 2 zile, cu Pucca.

anca ce fericita esti. de-abia astept sa scriu si eu cum papa bebe. e foarte bine ca ne mai spui una alta, eu gasesc foarte utile toate observatiile tale.

Nausica31+ si bebe Nedelcu
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput