Cu trenul- vagon de dormit, cuseta, etc

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

hai sa va lamuresc un pic
vagon de dormit:
are 2 clase
- a intaia cand sunt 2 paturi si chiuveta si mic dejun si apa si seturi de igiena(paste dinti, sapuns servetele umede, etc)
- a doua 3 paturi acelasi vagon si compartiment(dar cel de a 3 loc este cel de ff sus care nu de desface decat cand e clasa a doua)
aici se tine cont de sexul calatoriilor, nu baga amestecati
cusete
de 4 sau 6 locuri nu se tine cont de ce sex au calatorii, dar de regula condutorul daca are mai multe locuri goale incearca sa nu amestece, dar nu e obligat sa faca asta

vag sunt ok curate, asternuturile sunt chiar ok.

biletul este cam 4 mil dus intors cu locurile rezervate.
eu va spun asta de ruta Buc Budapesta probabil pretul scade nu cu mult de la Arad sau Tm
dar clasificarea vag si a claselor astea sunt pe care vi le-am spus eu

din experienta mea (umblu cu fi-mea de cand avea 4 luni cu trenul de ruta Buc-Budapesta), mai bine folosesti trenul, te-ai urcat, ti-ai asejat bagajele si tusti in pat, fata ta o sa fie extaziata, va dormi intr-un pat confortabil, etc
cumperi vag de dormit clasa 1 si tu si mama ta veti fi super relaxate, fara sa va mai bage pe altcineva in cabina. va duceti la vag resturant, mancati si va simtiti ok.

succes si drum bun

Mada 21+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mada vorbesti de conditiile din trenul Buc - Budapesta. SI noi am mers acum un an jumate cu el si a fost superok. Ne-am intors insa de la Viena intr-un cotetz...era cu 4 paturi, noi ocupam 3 si in plus o fatuca (deci nu am suferit din cauza unor personaje nedorite) dar WC-ul era infect (am facut criza de fiere), vagonul cred ca de pe timpulk lui Ceashca, ingrozitor...singurul lucru bun a fost ca ne-au fiert la peste 40 de grade (era iarna) si fata mea a transpirat si a scapat de raceala. Deci tb intrebat ce conditii sunt.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

da, asa e, numai ca tu ai venit la cuseta clasa 1, nu vagon de dormit.
si intr-adevar am obs ca vagoanele care vin de la Viena sunt murdare rau, nu stiu de ce.
dar oricum recomand pe orice ruta interna sau externa vagon de dormit nu cuseta.

Mada 21+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce amintiri...strabunica mea era din Hunedoara si toate vacantele mi le faceam acolo, cand eram copil. Dupa 10 minute de catarat in copac eram "rosie" de la zgura depusa pe toate. Spala biata bunica...

Cat despre tren, stiu ca erau vagoane de dormit care ajungeau chiar pana in Hunedoara, undeva pe la 7 dimineata si trenul mergea pe Valea Jiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna,

a mai calatorit cineva cu vagonul de dormit recent pe ruta Buc-Budapesta? Am gasit tarif de 59 euro/pers, fara reducere pt copil 8 ani, cica promotionale. Mi se pare enorm...

vroiam sa evit drumul lung cu masina insa cred ca nu-s alternative care sa ma duca sub pretul benzinei.

aveti vreo sugestie, sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

varinta cea mai ieftina zic eu ca este masina, mai ales daca plecati mai multe persoane
alta ar fi low cost la avion
trenul este intr-adevar destul de scump


Ilinca si Rares

Mergi la inceput