Cu trenul- vagon de dormit, cuseta, etc

Cu trenul- vagon de dormit, cuseta, etc | Autor: Qamar

Link direct la acest mesaj

hello, oameni
am si eu niste dileme...
in septembrie o sa trebuiasca sa ajung cu Bia (2 ani jum) si mama mea (fara varsta) din Constanta in Deva cu trenul

am studiat variante, legaturi si cel mai simplu pt copila mi se pare plecat la pranz din CT, schimbat in BUC si din BUC vagon de dormit pana la DEVA, unde ajungem dimineata...

acum dilemele:

-care e diferenta intre vagon de dormit si cuseta?
-care sunt conditiile in astea de mai sus, clasa 1?
-exista compartiment de dormit cu 2 locuri si atat?

o sa sun maine si la Info CFR dar acum sunt in cautari si ma gandeam ca poate ati calatorit recent la modul asta...

multu' mult







Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Vagonul de dormit e clasa 1 si sunt doar 2 paturi (n-am fost niciodata)
Cuseta e clasa 2 si sunt fie 6 fie 4 (teoretic) paturi (deci supraetajate evident)
Noi am calatorit si anul trecut si anul asta asa pe distanta Timisoara-Constanta de la 19 seara pana la 10 dimineata si a fost super ok ,am dormit super bine (mai ales Diana a dormit TUN) desi am fost la cuseta de 6 locuri anul trecut si de 4 locuri anul asta.Ziceam "teoretic" 4 locuri ca de fapt erau tot 6 paturi,doar ca se vindeau doar 4 bilete.
Vagoanele se inchid,accesul e doar pe baza de bilet si la baie era curat si erau de toate.Anul asta vagonul avea si aer conditionat.
Sper sa calatoriti ok

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

multumesc mult, Monica
eu tin minte ca am calatorit 1 data cand eram f mica de la Hunedoara spre Mare la cuseta, cred, ca erau multi in jur:)) dar de atunci numai ziua si in vagon "normal"

e bine daca sunt compartimentele alea cu 2 locuri, sa avem privacy

pupici Dianei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Acum 3 ani am venit de la Buc. la Viena cu "cuseta" clasa a 2-a . Erau 2 paturi si chiuveta in cuseta. Bianca mea (avea atunci 5 ani) ma roaga mereu sa repetam experienta. Ei i-a placut f mult, a dormit f bine (acum, pe bune, au si fost comode saltelele).....eu, mai putin, ca sunt sensibila si auzea fiecare zgomot pe sine:-(((( Insa, pt copil e bine, dar si pt tine.

Vagonuol de dormit am senzatia ca are mai multe paturi (dar nu-s f sigura). L acuseta stiu ca exista cu 2 sau 4 paturi si femei separate de barbati (in caz ca nu e familie) (sau asa era acum 3 ani si pe international). Noi am avut noroc si am fost singure. In mod normal, la varta aia Bianca nu avea patul ei, decat da-l plateam extra. Cum nu s-a mai urcat nimeni, am dormit fiecare in cite un pat: ea sus, eu jos:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

HELBI e fix invers ,stiu sigur ca noi am mai calatorit asa si inainte de a o avea pe Diana.Deci vagonul de dormit are chiuveta probabil si 2 paturi.Si la cuseta (4/6 locuri) nu era separat femei/barbati.Am nimerit mai demult,de doua ori sa fim in cuseta de 6 persoane doar doua cupluri de exemplu.Anul asta s-au nimerit doua cucoane cu noi.
Anul trecut am dormit cu Diana in acelasi pat,ca era mai mica,anul asta am profitat ca erau tot 6 paturi la 4 persoane si am culcat-o singurica pe Diana,altfel nu era prea comod,ca nu-s prea late paturile,sunt pe masura mea
Dar se doarme atat de bine leganat pe sine !!!


MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

E musai cu trenul? Carpatair are zboruri directe Constanta - Timisoara, daca din Timisoara gasesti sa rezolvi cu transportul auto/tren spre Deva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

multumesc pt raspunsuri

la zbor nu m-am gandit pana acum, dar poate fi o varianta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Apropo de asta,pretul la vagon de dormit Timisoara - Constanta se apropia vertiginos de .. pretul biletului de avion pe aceeasi ruta.
Si ai noroc ca de la Bucuresti spre Nadlac (via Deva deci) sunt trenuri internationale cu vagoane de dormit,ca majoritatea au doar vagoane cuseta sau normale . De cativa ani au scos de pe ruta Arad-Constanta si vagoanele cuseta (ca vagoane de dormit nici atat nu au bagat niciodata,era prea mare luxul ) De-aia am plecat la mare din Timisoara si am luat bilete cu mult inainte ... era bataie pe ele.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

Apropo de asta,pretul la vagon de dormit Timisoara - Constanta se apropia vertiginos de .. pretul biletului de avion pe aceeasi ruta.
Si ai noroc ca de la Bucuresti spre Nadlac (via Deva deci) sunt trenuri internationale cu vagoane de dormit,ca majoritatea au doar vagoane cuseta sau normale . De cativa ani au scos de pe ruta Arad-Constanta si vagoanele cuseta (ca vagoane de dormit nici atat nu au bagat niciodata,era prea mare luxul ) De-aia am plecat la mare din Timisoara si am luat bilete cu mult inainte ... era bataie pe ele.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">



de pret, sunt convinsa ca e mare..si nejustificat, zic eu...
acum trebuie totusi sa ma gandesc cum e mai simplu pentru doua tute (eu si maica-mea) cu valize, etc si cu Bia-care-nu-oboseste-niciodata


rau e fara sofer (e plecat din tara)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

HELBI acum ma gandeam ,poate ca exista si cum ai fost tu cuseta cu doar 2 locuri,mai ales daca zici ca erau supraetajate.Probabil sunt din astea doar la trenurile internationale ... Ca la vagonul de dormit clasa 1, sunt jos ambele paturi,eu asa stiu.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cu avionul faci o ora si jumatate Constanta-Timisoara, apoi cu trenul 3 ore. transferurile cu taxi.

Singura chestie care s-ar putea sa nu fie foarte ok este zborul CT-TM la Carpatair vazusem ca pleaca dimineata devreme, pe la 6.
Poate totusi mai gasesti vreun zbor la o ora mai civilizata.

Mergi la inceput