Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (38)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

flowerbee, nu am concediu medical, pentru ca aveau nevoie de adeverinta de la angajator, eliberata in luna internarii mele, pe care sa scrie clar contul in care se vireaza contributiile de sanatate. Le-am spus ca nu am si nici nu pot face rost prea repede de ea, pentru ca eu sunt pe Cluj, iar angajatorul este in concediu in Grecia. Nici nu stie inca de sarcina. Si chiar daca ar avea cine sa mi-o elibereze (contabilitatea, de exemplu), dureaza cateva zile, pana verifica, pana ajunge.

roxanaz, tratamentul injectabil a fost numai in spital. Acum sunt pe medicamentos. Acasa nici nu are cine sa-mi faca injectiile.

Cu statul in pat, of, tare as vrea sa nu fie permanent, pentru ca nu ne vom descurca cu banii. Iubi nu poate plati de unul singur si chiria (200 de euro pe luna), si facturile, si mancarea, si ce-i va trebui bebelinei (patut, carucior, hainute). E prea mult pentru un singur om. Matusa mea imi trimisese 7 milioane sa ne luam masina de spalat, eu i-am cheltuit pe drumul la Bucuresti si pe analize. Daca afla, ma haleste.

cu Daria Nandini de 21+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Felicit si eu fetele care au aflat ce au!

miere, "Aydan", cu "y"? E fain numele, e de origine celtica, inseamna "foc", nu stiu pronuntia originala la el.

PS. Bebelina mea iar da in mine... Tare scumpa mai e...

cu Daria Nandini de 21+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selene stiu ca e greu cu banii si te inteleg perfect,dar eu zic sa stai cuminte si sa ai grija de tine si de bebelina,ca sunteti mai importante.
Si noua ne-a fost greu cand am fost eu in medical,mai ales ca salariul meu se compune din salariu plus comision..si salariul fiind mic,75% din el e mai nimic.Si in sept intru iar in concediu,dar asta este,ma intereseaza mai mult sa fie bb bine..cu banii habar nu am cum o fi,dar intr-un fel sau altul trebuie sa ne descurcam.

Cadia,pt prenatal si postanal trebuie sa faci niste hartii la firma,se da de la medicul de fam certificat...ca el iti calculeaza zilele nu se ia fractionat!De aia mai toti te sfatuiesc ,inclusiv medicul de fam sa-ti iei 70 inainte,adik prenatal si restul dupa.Eu mi-am calculat de la 1nov desi pica in weekend,pt ca eu lucrez in weekend..si o sa am concediu medical pana pe 31oct.Ideea este ca trebuie sa-ti asiguri si o marja de eroare adik poate nu nasti in ziua x ci mai tarziu cu cateva zile sa zicem..si postnatalul nu poate fi mai mic de 42 de zile!Sunt cam obosita acum ca de azi dim am fost pe drumuri sa-mi rezolv cu minunata decizie de divort..sa ma pot marita iar..asa ca sper ca m-am facut inteleasa.

Edit..selene nu are cine sa-ti faca injectiile acasa?E mare diferenta intre injectie si pastila..crede-ma ca stiu!Eu mergeam la o clinica particulara langa mine..si intr-adevar pe 5 zile de injectii,2 /zi am dat 1mil,dar m-am simtit mai bine si s-a vazut diferenta.Sper insa sa nu mai fac ca dor al naibii si am si acum vanatai de la ele.(al meu n-a vrut sa mi le faca,desi la ce vanatai am capatat,zic ca la fel era si daca mi le facea el.

POZE
Minunica mea
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Felicit si eu fetele care au aflat ce au!

miere, "Aydan", cu "y"? E fain numele, e de origine celtica, inseamna "foc", nu stiu pronuntia originala la el.

PS. Bebelina mea iar da in mine... Tare scumpa mai e...

cu Daria Nandini de 21+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!


si mie imi place cand da in mine - daca ar fi dupa mine m-ar boxa non stop

si ae o miscare care imi place mult - se da peste cap. si atunci simt si cu mana ceva tare care se invarte acolo pe loc.



19+ cu Traian Carol

the greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna!

billy concediu placut!

miere chiar m-am gandit la tine cand am auzit la TV de uragan. Sper sa va ocoleasca totusi.

porumbita nu stiu inca ce bebe am, a stat cu cordonul intre picioare la eco de 16 saptamani. De abia pe 10 sept. fac morfofetala si sper sa aflu si sexul.

mvb cum zicea si roxana, hainutele se spala si se calca. Eu le spalam numai de mana cu sapun de rufe (auzisem ca multi copii sunt alergici la detergent ceea ce s-a si adeverit in cazul Ioanei mele, care se umple instantaneu de bube daca ii dau ceva spalat cu dero) si le calcam pe fata si pe dos.

bee offf nu mai scapi de greturile astea ....

raluca foarte misto carutul. Sa sti insa ca faza cu cei 3 ani nu prea tine. Cei mai multi copii nu mai stau in carut de pe la 1 an jumate. In plus, s-ar putea ca la un moment dat sa vrei sa il scimbi cu unul sport, mult mai usor. Eu am folosit primul carut 6 luni, era asa greu incat de cum a inceput Ioana sa stea in fund l-am schimbat fiindca nimeni nu-l mai putea cara pe scari (vorbesc de scarile de la intrarea in bloc).

In ce priveste serviciul, eu am de gand sa vin pana pe 15 decembrie, cand voi fi in 36 de saptamani. Sper sa ma simt bine si sa reusesc.

Pe mine nu ma mai incap hainele de dinainte de sarcina de multisor. In general ma imbrac in rochii baby-doll, cumparate de la magazinele normale. Am cateva haine de gravi, mai mult bluze, dar le port in general in weekend, cu blugii (de gravida).

Noi azi il sarbatorim pe sotul meu si o tinem numai in mese, la pranz am fost cu colegii (lucram la acelasi birou) si dupa masa iesim cu parintii lui.


Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 18+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Flowerbee,Leditia, pe onoarea mea exact asa s-a intamplat.
M-am simti f.rau intr-o saptamana si am stat acasa;cand m-am dus la dr.de fam, ea mi-a dat codul 08.Eu nu stiam ce presupune codul asta, asa ca, nevinovata, am trimis la noi la personal fisa de CM. Peste cateva zile am fost sunata de la personal si mi-a spus vestea: ca acest cod 08 se da pentru cele 126 de zile aferente nasterii, si deci mi-au operat ca atare.Asadar acum mi-au ramas 121 de zile.AM RAMAS SOCATA!!!!

Deci daca vreau CM simplu o sa-i spun dr. de familie sa ma treaca cu boala obisnuita, sa inteleg, sau sa vorbesc cu un medic specilaist care sa ma ajute in acest sens.

16+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Selene multa sanatate! Spitalul ala pare mai degraba inchisoare!

Tot vroiam sa va intreb: dupa eco de 20-24 de saptamani se mai fac altele? Ar cam trebui sa ma programez de acum ca sa prind un loc.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 18+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ledi, poi n-a zis nimic de injectii acasa... Numai de Duphaston si Gynipral...

Si fata aceea cu colul deschis avea 3 injectii pe zi, aceleasi ca mine, dar facea numai la nevoie, ca medicul a zis ca, daca le face continuu, pana naste nu mai poate sta pe fund, pe nicio latura...

cu Daria Nandini de 21+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui CADIA

Flowerbee,Leditia, pe onoarea mea exact asa s-a intamplat.
M-am simti f.rau intr-o saptamana si am stat acasa;cand m-am dus la dr.de fam, ea mi-a dat codul 08.Eu nu stiam ce presupune codul asta, asa ca, nevinovata, am trimis la noi la personal fisa de CM. Peste cateva zile am fost sunata de la personal si mi-a spus vestea: ca acest cod 08 se da pentru cele 126 de zile aferente nasterii, si deci mi-au operat ca atare.Asadar acum mi-au ramas 121 de zile.AM RAMAS SOCATA!!!!

Deci daca vreau CM simplu o sa-i spun dr. de familie sa ma treaca cu boala obisnuita, sa inteleg, sau sa vorbesc cu un medic specilaist care sa ma ajute in acest sens.

16+cu

Cadia,pune o intrebare la legislative..sincer e cam aiurea ce ti-a facut medicul tau si sper sa nu ai probleme mai incolo,Eu stiu ca nu se da fractionat..si mai stiu ca prenatalul se ia inainte de nastere,nicidecum asa aiurea..ca tu mai ai pana sa nasti..Plus ca prenatalul poate fi de cel mult 84 de zile,ca sa-ti ramana 42 de zile de postnatal,dar cum ziceam,mai bine lasi mai mult postanal,ca nu stii cand nasti.(parerea mea proprie si personala este ca legea e cam aiurita cu astea 2..ca eu am DPN_ul pe 11 ian,si-mi iau prenatal conf legii dupa dpn..acu ce vina am eu ca nasc mai tarziu si nu-mi mai raman 42 de zile de prenatal..ca doar nu e dupa mine..dar ma rog,asta e alta poveste,de aceea zic sa-ti lasi o marja de eroare pe acolo si sa ai grija mare cu chestiile astea ca uite o incurcatura din asta te poate lasa fara CIC..sau te poate pune aiurea pe drumuri cand vba aia stai sa nasti)

POZE
Minunica mea
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Naty, eu stiam ca se mai face o eco pe la 32 de sapt sa evalueze cum a crescut bebe (growth assessment) si sa vada dc s-a intors cu capul in jos. Da' banuiesc ca nu e la fel de amanuntita ca morfologica, pe mine cel putin la morfologica m-a tinut cam o ora. La Multi Ani sotului tau, sa aveti petrecere frumoasa!

Selene, Aydan se pronunta ca si Aidan (eidan). Motivul pt care am ales derivatia este ca eu nu-l suportam pe actorul din Sex and The City, ma enerva teribil si cand mai gandeam la Aidan, imi venea in minte numai fata lui, hachite de femeie nebuna...

Vad ca la noi inca e soare, de ocolit nu stiu dc ne ocoleste D-na Fay, ca cica suntem exact pe treseul ei, oricum isi mai pierde din putere ca noi stam in centrul Floridei, suntem cam la o ora jumate de coasta oceanului, acolo e mai nasol.


“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aydan

Mergi la inceput