Campanie de responsabilizare a autoritatilor (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

de semnat am semnat si eu petitia.si o sa va spun ca 2 dintre prietenele mele din california si belgia au semnat si ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

ce vreau eu sa va rog:sa nu renuntati.avea multa dreptate LucaLuca.sa nu va dezamageasca faftul ca unele persoane pe care le contactati nu va ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

o sa incerc sa va ajut cum pot si eu.nu promit nimic dar voi pune si eu o caramida la acest proiect.e foarte firesc ca multe dintre noi sa-si doreasca propriul copil.daca solutia pt a-l avea este doar fiv atunci va trebui sa muncim foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

o sa-i dau eu un feed-back FLORIANEI JUCAN.candva am citit cartea sa.si am s-o intreb acum pe cea care incerca mai demult sa desparta o familie daca se ruga tot la DD?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor!
Cred ca e cazul sa ne grabim, deja e 1 sept si mai sunt trei luni pana la alegeri.
Textul pt presedinte este si el pe prima pagina, la "Ce urmeaza" -pct. 5 si astept parerile voastre.
Tot ceva in genul asta o sa compun si pt senatori, insa ceva mai scurt

Cred ca e cazul sa dam drumul sa circule si prezentarilor pe care le avem pana acum - a Mariei si a Elenei
Cris, stiu ca acum esti in febra fiv-ului si numai de prezentare nu iti arde, poate dupa ET, asteptam varianta finala gata de trimis. Si nu uita ca suntem alaturi de tine cu pumnii stransi!
Insa, pana atunci, cred ca putem trimite celelalte 2 prezentari, vor incepe sa circule si chiar daca vor ajunge sa fie trei, sa speram ca vor avea un mai mare impact, fiecare va viziona si forwarda prezentarea care-i place.
Aveti deja varianta finala a prezentarii Mariei, insa fisierul nu se deschidea direct in prezentare, va rog, cine stie sa-l transforme si apoi sa incepem forwardarea la toti din lista.
Putem incepe sa trimitem si prezentarea Elenei, chiar daca nu are sunet, oricum multa lume deschide de la servici si nu pot ascylta sunetul.
Am tot asteptat, deja au trecut doua saptamani, cred ca e cazul sa ne hotaram si sa incepem sa trimitem, daca mai sunt opinii ref la prezentare, va rog spuneti acum!
As zice sa mai asteptam toata ziua de maine si apoi miercuri le dam drumul.OK?
Va astept si cu variante de mesaj pt mesajele care vor contine prezentarea (scurte, maxim doua randuri). Ceva de genul:
Poti sa ajuti si tu! Citeste, semneaza si da mai departe!

Kindli multumim pentru incurajari si pt ca vrei sa te implici. Multumim si prietenelor tale pt ca au semnat petitia si le rugam sa trimita link-ul mai departe la cunostiintele lor de acolo (tot romani, bineinteles)
Ref la Floriana Juncan, nu cred ca se mai merita efortul de a-i mai raspunde..



Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello
maine incerc sa ii pun si sunet prezentarii
astept parerile voastre
Ioana sa ne zici ce mai trebuie facut
pupici

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ioana, reiau textul tau, cu foarte mici modificari (am scris cu albastrul sugestiiile mele si cu rosu ce ar fi de inlocuit/taiat). Imi pare rau ca nu ma pricep mai bine...
Subiectul mesajului : sustinerea reproducerii umane asistate medical

Stimate Domnule Presedinte,
Suntem un grup de cupluri de tineri din Romania care nu pot concepe in mod natural un copil si dorim sa va facem cunoscuta aceasta problema a tineretului din Romania. De asemenea, Pe aceasta cale solicitam ajutorul dvs. pentru gasirea unor modalitati de implicare a statului roman in rezolvarea ei.
In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, numarul cuplurilor infertile este in crestere. Majoritatea tarilor europene (Ungaria, Franta, Belgia, Grecia, Italia etc.) au constientizat problema, au elaborat legi referitoare la sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata si au inclus in programele de sanatate publica costurile acestor proceduri (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu).
La noi nu exista in prezent nici macar cadrul legal pentru reglementarea procedurilor de reproducere asistata, nu se constientizeaza faptul ca infertilitatea a devenit totusi o problema nationala, fiind si o cauza a scaderii natalitatii.
Romania a ramas doar la stadiul de propunere legislativa (nr. 217 / 2003 "Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical"), si aceea abandonata de circa 3 ani (din anul 2005 este la Senat).
Deja am trimis petitii in acest sens Ministerului Sanatatii si va redam concluzia din raspunsul pe care l-am primit:
"Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie."

Eronat se considera ca infertilitatea afecteaza o mica parte a populatiei: nu exista interesul pentru efectuarea de statistici, insa numai daca se ia in calcul numarul clinicilor care efectueaza fertilizare in vitro (numai in Bucuresti sunt minim 10) se poate deduce ca numarul persoanelor care au nevoie de aceasta procedura medicala este destul de ridicat si afecteaza populatia tanara, implicit afectand si rata natalitatii la nivel national.

Intrucat Ministerul Sanatatii nu s-a aratat receptiv la zecile de petitii adresate pe subiectul prin care se solicita sustinerea financiara de catre stat a cuplurilor care au nevoie de proceduri de reproducere asistata medical, am initiat o petitie publica.
Acesta este link-ul si va rugam sa il accesati:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
Avem deja peste 1400 semnaturi in doua saptamani de la postarea petitiei, ceea ce arata ca suntem foarte multi tineri care avem nevoie de sustinerea statului.

Apelam la dumneavastra in speranta ca ne puteti sustine si contribui la reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si la introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.

Va multumim!
Din partea unui grup de cupluri de tineri care au nevoie de fertilizare in viro,
Nume, prenume, adresa




poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Felicia te vad activa si tare ma bucur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Catalina fac si eu ce pot. Cum te mai simti?
Fetelor, cautand adresele senatorilor pe www.senat.ro, am descoperit ca le-am putea trimite petitia direct (biroului de presa, sau biroului presedintelui), poate ar trebui sa incercam si calea asta. Cititi aici: http://www.senat.ro/PaginaPrincipala.aspx?tdID=76&divID=36&adr=%2fIndexSQL%2fTemplates%2fPetitie.xml



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Felicic ...cum naiba sa ma simt?!Ma lupt cu o infectie urinara care ma urca pe pereti.

Mergi la inceput