Campanie de responsabilizare a autoritatilor (4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello dragutele mele
Cand e gata textul pt senatori sa stiti ca eu il trimit celor din bacau iar daca mai e nevoie si la altii trimit.
Ce bine ca a crescut numarul fetelor cu darul vorbirii si a scrierii mai ales.
Cu intarziere iti zic si eu Luci bine ai venit.

Pupici

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Nu am mai rabdat si am sunat-o pe dna Carmen Avram si am intrebat-o de emisiune.
A zis ca va fi pe la sfarsitul lunii septembrie.
Ne anunta dansa cand mai exact.

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Haideti fetele!Poate bat campii si atunci treziti-ma!
Daca meri sa faci FIV si inainte de ET faci hiperstilmulare...care este prost evaluata si te trimite acasa cu tratament si se intampla iaca na!ceva mai naspa...cine raspundem?Tu?Trebuie sa semnezi vreo declaratie,ceva pe propie raspundere inainte?Ca nu v-am auzit pe la FIV cu de-astea...ceasul rau,pisica 13?Mergi la OPC in baza bonului de casa?Cum este?Ca trebuie sa fie deschise si clinicile de FIV de la noi in baza a ceva ca sa poata sa isi desfasoare activitatea...chiar si cele de stat ar trebui sa aive otorizatie,ceva de practici de-astea...explicatia pt care nu suporta statul costurile sa zicem ca am inteles-o,dar in rest com e treaba?Mica intelegere si sat fara caini pe organele noastre?
Se face vreun instructaj(retoric vorbind)inainte de a incepe o procedura FIV?
Elenada multumesc de primire!
Madule

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Luci la noi la fiv in general se merge la primul pe doza cat mai mica (ei zic ca fac asta ca sa evite hiperstimularea, eu cred ca si din motivul "Nu ai embrioni de congelat, mai vii o data"), apoi la urmatoarele tratamente iti maresc ei doza. Adica merg pe bajbaite...
Ioana: trimit eu la cei din Giurgiu, ca mi-s tare dragi
Va pupic pe toate

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Cristal inteleg ce spui tu acolo
Eu ma dau pe CNAS si mi se face rau...si incep sa-mi vina raspunsuri...mi se face rau ca sunt stufosi rau si fiecare drum se desface in 15 alte drumuri si tot asa...am zis eu bine ca astia au pita si cutitul,dar e incurcata rau treaba!Sper sa tai nodu'mama lui de nod!Si daca vedeti voi cam cine face parte din consiliul de adm....adicatelea de-alde ai nostri,sindicalistii!
Dar ma luminez eu,ca e la ca la curatenie generala-intai haos de fug barbatii de acasa.Parca au gandit-o pana la cel mai mic detaliu ca sa poata sa scape de nepoftiti.

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Luci, eu am semnat o hartie in care declaram ca fac fiv pe proprie raspundere, ca mi s-au adus la cunostinta riscurile, inclusiv riscul de deces(fals, dar ma rog faptul ca am citit hartia se poate spune ca stiam), ca am facut control pre-anestezic(fals) etc.
In caz de ceva(si la mine chiar a fost ceva-ul ala) nu aveam ce sa comentez. Oricum mi s-a spus de cand m-am trezit din anestezie dupa operatie sa nu incerc ceva pentru ca "materialul clientului a fost prost".
Dar dat fiind faptul ca-ti asumi raspunderea in scris cred ca e drum inchis si la OPC si la comisiile de malpraxis. Nu stiu daca se semneaza la toate clinicile.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Si eu in Ungaria am semnat un fel de contract in care erau explicate mai multe detalii despre fiv, despre procedura in sine, despre riscuri, etc, deci nu numai la noi in tara se face cam pe proprie raspundere, dar nu mi se pare ceva iesit din comun, ca la orice operatie semnezi ca stii riscurile.
Nu cred ca trebuie sa ne concentram pe detalii de genul acesta, pentru ca ne complicam, abatem atentia. Noi dorim sa se faca cadrul legal pentru reproducerea umana asistata, important e sa se initieze legea, acestea ar fi detalii la care vor fi ei obligati sa se gandeasca.
Nu ma intelegeti gresit, sunt complet de acord cu voi ca nu e corect sa nu isi asume nici o raspundere, dar nu avem ce face deocamdata in aceasta privinta. In plus, daca si in Ungaria unde exista lege pt reproducerea asistata si se mai si subventioneaza 5 fiv-uri tot semnezi ca stii riscurile si iti asumi raspunderea, cred ca asa o fi normal.

Incepem deci de maine sa trimitem mail-urile catre senatori?
Deci eu - la cei de Constanta
Elenada - cei din Bacau
Cristal 1995 - cei din Giurgiu
Cine se mai inscrie?

Va las, din pacate nu am timp sa raspund fiecareia in parte, ati scris destul si v-am urmarit cu interes.
Va pe toate!

Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

N-o sa mai intru vreo 2 zile, dar promit sa trimit si eu celor din Alba, Arad si Bihor. (Eu sunt din Apuseni)


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Psj iti multumesc pt raspuns!Si imi pare rau
Ioana nu era o chestie de care sa te cramponezi,doar ca normal trebuie sa aibe ceva legal,nu?Si mi-ar fi placut sa stiu ce...oricum CNAS-ul e tatuca lor si raspunsul e tot pe acolo.O vedeam ca pe un argument pt adoptarea legii...sanatatea primeaza nu?De ce sa nu bati saua asa cat sa priceapa...Nu toti practica semnarea foitei de asumare a riscurilor in varii operatii.Pt apendicita la TM am semnat.Pt 2 laparo,care tot operatii se cheama nu am semnat la Bucu nik.Si eu zic ca astea erau mai complexe si cu a.gen.
Tu zici contract la unguri.Banuiesc ca ai primit si tu un ex.
Psj zice decl pe proprie rasp.Banuiesc ca ea nu a primit nimic pt posteritate...
Este evident ca daca au tinut sa-i mentioneze sa nu...atat de repede dupa trezire,ca aveau oarecare temeri si poate nu de Psj in persona...eu o iau ca pe o recurgere la intimidare...inseamna ca stiu ei ceva,aveau ei motive...
PS:vesti de la Mr Dick amicu' lui Coperfield...memoriul a inceput sa prinda contur...dar nu vi-l dau ca nici nu e gata si vreau sa treaca noaptea,ca sa-mi dau o parere cu alti ochi maine.
Feli poate cand revii tre sa ma Ctc-esti! Pup argeleanca Feli te-am facut verde...oare sa fie de bun augur?

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Eu o sa trimit mesajul nostru senatorilor si deputatilor din Brasov si Botosani. Textul e cel de la pagina 10, din mesajul feliciei, da? Cred ca ar trebui sa fie un link pe prima pagina cu el.
Din pacate vad ca din 7 senatori nu au adrese de e-mail decat 2, plus inca 2 deputati fara adrese. Asta am gasit in link-urile de pe prima pagina. Aveti vreo idee cum sa fac cu ei?

Am monitorizat iar semnaturile. Au semnat cei pe care ma bazam. Acum ramane sa semneze si cei carora li s-a trimis mai departe mesajul cu petitia. Trimit si spre Suedia.

Mergi la inceput