Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catinuta spune:

Salut gravidute,
Saptamana asta merg sa-mi fac primele analize, cele obligatorii plus clamydia, torch si antigeni la hep B si C. Spuneti-mi de bitest si triplutest, in ce constau ca am auzit mai multe variante? Eu am 28 de ani, sunt necesare sau nu? Nu stiu daca in Bacau se pot face, am auzit ca la Bucuresti numai?... la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plici plici spune:

zsuzsu si la mine perioada critica de greturi a fost intre sapt 6-10.
si cum la cine spuneam ca am greturi sarea in sus de bucurie, inclusiv doctorul, le-am acceptat :) nu ca ai avea de ales...hihihi

catinuta, eu ma dcu miercuri la bitest, iti spun dupa ce si cum, dar stiu ca e un test de sange, la fel si triplu test. Eu am 29 de ani si mie mi-a si dr sa-l fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Buna dragelor! Sunt eu, Monica (Alex2). Azi noapte mi-am stors creierasii si am descifrat datele, adica pe variante am putut pune la adresa de mail, am cerut acolo parola, si am intrat. Desigur ca prima data am trecut pe la profil, sa fiu sigura ca am adresa mea oficiala de mail si o parola care sa-mi spuna ceva, sa n-o mai uit. Acum ma poti trece in listuta cu nick-name-ul meu. Imi era si ciudat sa intru pe al lui Alexandru. Adica voi stiati ca sunt eu dar radea el ca cine nu stie se intreaba ce-o cauta Alex2 si la burtici
Am citit putin din urma.
Aris, eu vitamine iau de dinainte de sarcina, si continui cu ele. oricum vad si la sora mea si la prietena mea, ele nu sunt gravidute, dar pe caldura asta nu prea iti vine sa mananci. Merge tare bine la greturi pepenele rosu tinut la frigider. Simt ca-mi taie greata.
Cu ecograful, nu spun, numai cand ma gandesc ce stare am, ca sunt asa in ceata. Daca al doilea e saculet embrionar gol, adica nu va fi sarcina, ce se va intampla cu el? Stiti sa-mi explicati va rog sa ma linistesc pana miercuri? Adica ala gol il poate pune in pericol pe cel care e ok? Sa nu se declansze avort spontan? Sau va fi nevoie de interventia medicului? Sincer, sunt asa speriata. Cred ca si daca zicea, ai doi gemeni, sunt ok, Doamne iarta-ma, tot speriata as fi fost.
Novus, unde ai fost la Gyula? Poti da te rog mai multe detalii? Poate plecam si noi, dar am vrea sa stim unde mergem, sa fie la sigur.
Eu zilele astea sunt acasa, ca si sotul meu e inca in concediu, si am sa intru mai des pe aici.
Va pupic!

Monica
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monica, la Gyula am stat la hotel Aqua (60 eur/noapte/camera) noi aveam rezervare la un particular cu 20 eur/noapte dar care s-a dovedit a fi o mare teapa pentru ca era ca-n studentie la Costinesti... asa ca am inceput sa cautam dar din pacate nu am gasit nimic vineri , doar la acest hotel unde a fost super e vis-a-vis de intrarea laterala in strand, camerele cu aer conditionat, parcare in spate, etc...
Acum depinde de ce noroc ai, altii au sta cu 25 eur la particulari in conditii bune zic ei, mai este o pensiune super faina Gyula Panzio dar nu mai aveau locuri (45eur/camera)


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna ziua fetele!!!..Eheeee se cunoaste ca a trecut we ca aveti rapiditate la scris
Monik am sters mesajul. Sper ca nu am fost prea indiscreta , si te-am supart. Imi cer scuze oricum.
Fete la voi se cunoaste burtica??? La mine se cunoaste mai ales dupa ce mananc , parca am 5 luni... Eu ma simt balonata rau dupa masa, de la mancare , dar mai ales de la apa, pt ca beau ff multa apa/zi si la masa (cam 2,5L/ZI)

11*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ayla - sacul daca este gol(dar poate totushi nu este) se va elimina singur si stiu ca nu este pus in pricol cel ramas. nu stiu sa-ti explic clar ce si cum se intampla dar stiu ca la FIV se intampla asta de foarte multe ori, adica se introduc mai multi embrioni dar nu toti reushesc pana la capat, presupun ca procesul de elimnare este acelash.referitor la pepenele roshu. sunt convinsa ca te simti mai bine dupa ce mananci pepene, dar nu are absolut nimic hranitor, incearca totusi sa mananci ceva.

triplu test din cate am inteles eu consta intr-o eco morfologica+analize hormonale(trei hormoni specifici). adica in ziua x faci eco, doctorul iti da nishte masuratoi, cu ele a doua zi te duci la geneticlab unde ti se recolteaza sange si se compara rezulatatele cu masuratori. rezulatatele nu au valoare de diagnostic pentru ca se bazeaza mai mult pe statistici asha ca daca iti apare un risc crescut de down de exemplu se fac alte investigatii pentru a confirma sau infirma rezultatele.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Aris, multumesc, suna incurajator ce mi-ai explicat tu. Oricum, dupa ce mai ca am facut o criza de plans- ca de, situatia imi permite- am obtinut progrmare deseara la alt medic. Conteaza si o alta parere, si alt ochi, si poate asta imi place mai mult. Macar sa stiu cum e.
Adica, sa ma ierte Bunul Dumnezeu, chiar nu mi-am dorit in viata mea gemeni, vreau copii mai multi, dar nu asa, toti dintr-o data, nu ma tem ca nu sunt gemeni, ci teama imi era sa nu ii pierd pe amandoi.
Aris, eu tripul test nu intentionez sa-l fac, oricum nu as opta pt avort.
Simina, nu m-am suparat, si nu ai fost indiscreta. Legat de faza cu fetita, este incerta si nu stiu cum se va rezolva- adica legal 100% nu este posbil, intelegi tu, un pic fortat de "cunostinte si relatii" (spun si eu codat), si in acest cazuri e mai bine sa nu fi scris aici. Cat despre intrebarea despre sarcina, a fost greseala mea ca n-am mentionat ca e natural doar al lui copilasul. E ok ca ai intrebat, stai linistita, si multumesc ca ai sters.
Novus, nu prea conteaza pretul daca sunt conditii pe masura, noi am stat 10 zile la Felix la 75 euro camera. Dar am dori sa stim unde mergem si ca gasim locuri libere, sau rezervare, nu sa umblam pe acolo cand ajungem. Sa caut hotelul pe google? Ai ceva numere de tel pt rezervare? Daca mai esti dispusa sa iti mai pun cateva intrebari, sa-mi spui, ce ati facut acolo? E apa termala? Sunt stranduri cu locuri de distractie pt copii, gen tobogane, etc? Si mai ales cum te-ai descurcat cu limba? Multumesc mult, si sper sa nu te stresez prea tare, dar mi-as dori sa schimbam si noi Felixul asta cu ceva asemanator, dar sa fie si oferta la banii aia.
Va pupic pe toate si sper sa revin deseara cu vesti bune.

Monica
"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monica, iti atsez link-urile cu cazarea + strandul despre care poti sa-ti spun ca are vreo 15 bazine cu apa termala si normala, cu jacuzzi,masaj etc, e super intr-un cuvant nici nu se compara cu Felix-ul mai ales dpdv al civilizatiei
Strandul din Gyula : http://www.varfurdo.hu/index_ro.html

Cazarea (se vorbeste romana la receptie daca suni pana la ora 14.00 la numarul de pe internet) : http://www.gyulapanzio.hu/

Doar ca trebuie sa suni din timp, poate ai noroc si gasesti, daca nu iti mai recomand si altele

Daca mai doresti orice informatie cu drag te ajut.


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Foarte fumos!!! Strandul seamana cu cel din Grecia WATERLAND. Te intreb si eu , cum ajungi acolo?...ca poate al conving pe baiatul meu sa mai luam un mini-concediu!!

Citat:
citat din mesajul lui novus

Monica, iti atsez link-urile cu cazarea + strandul despre care poti sa-ti spun ca are vreo 15 bazine cu apa termala si normala, cu jacuzzi,masaj etc, e super intr-un cuvant nici nu se compara cu Felix-ul mai ales dpdv al civilizatiei
Strandul din Gyula : http://www.varfurdo.hu/index_ro.html

Cazarea (se vorbeste romana la receptie daca suni pana la ora 14.00 la numarul de pe internet) : http://www.gyulapanzio.hu/

Doar ca trebuie sa suni din timp, poate ai noroc si gasesti, daca nu iti mai recomand si altele

Daca mai doresti orice informatie cu drag te ajut.


12+


11*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

Fetelor mai am u pic si mor de rau ce imi este, apna acum nu am avut greata nu am avut nimic, decat sani durerosi si baia...de 3 zile mor de dureri ingrozitoare de cap, migrene urate, greata, senzatie de voma toata ziulica, nu scap nici macar 1 ora. mai este cineva ca mine?
la eco mi-a spsu ca puiul are 143 batai pe min si ca nu este bine ca trebuia sa fie 160, voi ce spune-ti?
va pup, mai am un pic si vars.


8+

Mergi la inceput