Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna,fetelor!
In sfarsit,am si eu net(tot de la telefonia mobila).Abia am asteptat sa intru sa vorbesc cu voi,sa vad ce ati mai facut,cat timp am lipsit...
Am vazut creatiile voastre si mi-au placut toate.Imi place mult sa vad perseverenta si ambitie.
Eu nu am inceput inca lucrul(s-ar putea din 1 sept),asa ca am cusut si eu.V-am spus ca am plecat de acasa cu masinile de cusut si o parte din mat.Imi pare rau ca nu am putut sa-mi iau mai multe cu mine(oricum jum.din portbagaj erau numai lucrurile mele).Cand m-am apucat de cusut mi-am dat seama ca nu am revistele care imi trebuiau(si din astea mi-am luat vreo 10).Nu am cum sa vi le arat ptr. ca in tot zorul cu plecatul am uitat aparatul de fotografiat.Am incercat cu mobilul si nu prea imi place cum ies,dar cred ca pana ne luam un aparat de fotografiat am sa le pun si asa.
Nu am apucat sa caut mag.cu materiale ptr. ca deocamdata pana in oct. locuim intr-o loc. la vreo 15km de Milano.In schimb am stat la standul de reviste in Carrefour vreo jum. de ora.La capitolul asta m-au lasat masca,nu stiam ce sa-mi iau mai intai.Oricum sunt mai scumpe ca la noi(intre 4-7Euro).Am gasit si vopsele ptr. pictat tesaturi,si la tuburi,si un fel de carioci si sabloane cu diferite mod.Cam tot ce vrei.Le invidiez pe italience ptr. ca au cu ce sa-si intretina un hobby,dar au interes prea mare.
Deocamdata,ce pot sa va spun,intr-un fel e bine ,tot am impresia ca sunt in concediu,si ca va trebui sa plec acasa.Sunt un pic speriata,ptr.ce se va intampla cand voi realiza ca nu voi veni prea curand acasa.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iulia, bine ai revenit. Cand te aud ca ai plecat doar cu jumatate de porbagaj, ma minunez. Eu mi-am luat tot aici, dulapul cu materiale(plus pungile voluminoase cu mat. la kg), masinile, revistele, pasmanteria, cred ca am facut 2 drumuri numai pt tica-tica... Doar ca avem masina mica(cred ca incapeau intr-un drum cu una mare). Cred ca ti-a fost greu sa lasi revistele in urma mai ales ca se schimba sezoanele si o sa ai nevoie si de nr. de toamna/iarna. Lasa ca trebuie sa fie bine acolo, o sa te acomodezi repede ca italienii sunt latini ca si noi, cred ca, in general, sunt ospitalieri.
Kinda, nu sunt chia asa de wonder. Acum stam provizoriu, in Ilfov pana terminam modificarile la casa unde o sa capatam un apartament mai mare decat cel in care stateam inainte. Am eliberat apartamentul in 2 zile, parca am fi fost evacuati(Doamne fereste) si acum ne-am instalat provizoriu aici, de aia am timp de croitorie ca deocamdata nu mai mut nimic si am pus si serviciul in cui
Elena, am montat inelul usor, cosand materialul in jurul lui cu piciorusul de fermoar. Ei recomandau un picior cu o singura talpa dar nu aveam asa ceva si mi-a iesit cusatura apropiata cu cel de fermoar pus pe stanga. La jerseul negru a fost mai greu ca am inghesuit mult material intr-un loc.
Diana, inele pt topul ala am vazut la un magazin scump cu materiale(de unde iau cupoane) si au si mercerie. Era de plastic si mai subtire, la 3,5lei dar m-am zgarcit sa iau. Am folosit inel de draperie, doar ca la rochie am pus unul mai subtire si cu diametru mai mare si la maieu am folosit un inel(am cumparat special cu 0,6lei bucata) si era cam gros si mai mic. Trebuie un inel de 6cm diam. si mai subtire de 0,5cm.
Nu am avut timp de palarie, ieri. Si as avea de facut un top pt un costum de Alba ca Zapada(un gen de corset cu maneci bufante) dar nu-mi mai gasesc satinul albastru...


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessamoon spune:

Am revenit

Vai ce de controverse a starnit decolteul! Aveti dreptate ar fi trebuit mai apropiate cupele, insa cu accesoriile potrivite se rezolva “neajunsul”, si ar fi fost mai eleganta cu bretelute mai subtiri. Tocmai imi construisem un dispozitiv de intors bretelele si a trebuit sa-l testez. Mai subtiri nu au iesit.
Dupa prima proba clienta a decis ca decolteul nu e destul asa ca i-am adaugat pe laterale crapaturi adanci.
http://www.flickr.com/photos/silviamavrichi/2804745795/
Scuze pentru calitatea precara a pozei.

Diana materialul din care ai facut rochita iti i-a ochi, e foarte misto. Imi place modelul cu talie inalta si cordon. Poate imi spui cum ai facut cordonul ca-mi pare mai subtire decat bretelele de la rochia mea (pe care le-am cusut pe dos si le-am intors pe fata cu dispozitivul din sarma) Din cate vad la tine e altfel facut. Si poarta rochia cu incredere pana nu se termina vara!

Midasnu nu-ti inchipui cine stie ce ca e vorba doar de niste prietene. Asta inseamna ca le cunosc si stiu cam ce vor si cum sunt. Pentru mine decolteul ar fi prea mult...dar pentru ea este ok. Fiecare se imbraca cum se simte bine, eu asa cred ca e normal.

Daveco mersi de sfaturi, nu ma supar ca de aia sunt aici. Chiar si treaba cu schitatul e problematica pt ca am facut schita pe o silueta lunga si cu silicoane, cum fac de obice, cum se fac schitele de moda iar fata mea clar nu are proportiile astea. Din greseli invat, ce sa fac, inca imi dezvolt ochiul. Inca mi-e greu sa fiu obiectiva, sa ma detasez.

Kinderas bine ai revenit. Ma incumet la niste sfaturi referitoare la schitat. Poti folosi niste siluete gata desenata pe care sa le imbraci, sa le desenezi hainele pe ele. Uite aici un link de unde poti descarca siluete in diverse pozitii. Le scoti la imprimanta si desenezi cu creioane peste.
http://www.fashionfrog.com/free-croquis/
Misto si tunica, simpla si de efect.

Guguluf super perna banana, felicitari ca ai gasit o intrebuintare resturilor de materiale. Rochia negilje ti-a iesit fain, iti urez la cat mai multe purtari in spatele usilor inchise! Astept si eu detalii tehnice de la top si spor la treaba cu pantalonii si cu palarioara, o dezlegi tu pana la urma.

Lorina vreau sa vad pantalonii modificati!!!

Iulia sper sa-ti mearga bine unde esti. Sunt nerabdatoare sa vad ce lucrusoare deosebite ai sa faci.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:


Bine ai revenit Iulia . lasa ca nu o sa fie asa de greu acolo, sunt o gramada de romani si mancarea e buna , eu am fost anume si am lucrat trei luni sa vad si eu cu ce se mananca italia si mi-a placut tare mult ( a fost mai mult asa .. o vacanta lunga).ziceai ca sunt reviste de moda sau reviste gen burda ? eu cand am fost in italia nu ma apucase damblaua croitoriei si nu m-am uitat , dar daca e vreo revista gen burda te rog sa-mi spui cum se cheama sa rog o prietena sa mi-o trimita. Mult succes acolo !
multumesc Vanessamoon , mi-am luat o silueta deja si poate o pictez si va arat si voua ce rochie vrea creierasul meu. si am observat ca prietena ta cu rochita gri e 'dotata', ii sta bine cu cupele alea. poate ne arati si noua smecheria de intors bretele, sunt curioasa, poate imi fac si eu , cam trebuie la casa omului croitor
eu am terminat pantalonii in sfarsit , au fost mai greu de facut decat ceilalti .. dar arata ok (zic eu) i-am bagat la spalat , maine vi-i arat.

si sa aveti spor !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Va salut pe toate si va admir pentru ca aveti aceeasi pasiune ca si mine pentru o meserie care este, cel putin la noi si momentan, in declin.

Ma intreb daca cercul vostru mai poate suporta un membru. Adica daca ma primiti si pe mine.

Am avut pasiunea pentru lucrurile frumoase ce se pot face cu mana de cand ma stiu. De croitorie ma ocup deja de vre-o 20 de ani. Totul mi se trage de la bunica mea langa care am crescut si care a fost o "croitoreasa de cartier" dar scolita, nu din cele care invata vazand si facand. Nici nu mi-am putut inchipui cate poate retine un copil de cativa anisori, decat dupa ce m-am apucat si eu, mult dupa ce bunica mea a murit si am inceput sa-mi aduc aminte cum se face. Mi-a ajutat foarte mult "ucenicia" alaturi de ea.
Ea insa dorea ca eu sa "invat carte", ceea ce am si facut si am iesit, dupa cum erau timpurile, un inginer, care pana la urma isi foloseste majoritatea cunostintelor dobandite, de inginerie tot la croitorie.
Ultima mea realizare in acest an este ca am finalizat un curs de design vestimentar prin corespondenta si am obtinut diploma de absolvire cu calificativul "foarte bine". Marturisesc ca nu mi-a fost usor sa-l finalizez din cauza serviciului si toate celelalte (familie, copii, parinti, etc) Dar pana la urma am decis ca nu pot trai fara asta. Din cand in cad mai cochetez cu ideea de a face din asta o afacere proprie dar nu am curaj sa renunt la un serviciu pe care il am tot de aproape 20 de ani si care imi ofera venituri bunicele.
Citindu-va pe voi mi-am adus aminte de vremea cand lucram si eu dupa tipare din reviste. Intre timp imi construiesc singura tiparele in functie de particularitatile siluetei.
Ma gandeam chiar ca am putea intruduce in acest subiect mesaje cu "Tips and tricks" din partea celor mai experimentate astfel incat sa invatam lucruri noi. Un exemplu ar fi urmatorul:

Citeam intr-un mesaj mai sus ca cineva spunea ca face probele piesei vestimentare pe dos. Este OK pentru siluetele perfecte si slabute (pe care am vazut ca le aveti majoritatea pe-aici). Dar atentie, pentru ca majoritatea siluetelor nu sunt simetrice. Jumatatea stanga a corpului nu este simetrica cu cea dreapta. Mama mea de exemplu are un sold mai dezvoltat decat celalalt. Proband o fusta pe dos se inverseaza stanga cu dreapta si de aici apar defecte in ajustarea piesei. De aceea un profesionist nu va proba niciodata piesele vestimentare pe dos. Este esenta croitoriei "dupa masura". Hainele se ajusteaza in functie de conformatia reala a clientului.

Sper sa nu va fi suparat si ca agreati prezenta mea. Daca da, voi reveni.
Ar trebui sa invat si cum sa pun mesajele astea pentru ca nu prea am activat pe forumuri pana acum din lipsa de timp dar subiectul acesta chiar ma incanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Diana, mult spor la camasa pentru sora ta, asa mai patesc si eu de-mi raman piese, in general sunt de la dublura de la guler, ii dai tu de cap.

Iulia, oho, cred ca e super acolo! o sa gasesti o gramada de materiale faine, nu ca la noi. traiasca internetul ca putem sa tinem legatura de oriunde am fi!

Alina, mersi de explicatii, cred ca abia astepti sa te muti "la casa ta", multumesc pt tot, vb. La palarii te descurca Vianne, dar nu mai intra pe-aici....

Vanessa, asa da, pt prietene si eu lucrez, oricum poza asta e muuuult mai ok!

Kinda, abia astept sa vad pantalonii! super tinuta! eu bretelele le intorc cu acul de siguranta, mai subtiri de-atat nu am facut, vreau si eu sa vad dispozitivul.

Vilcris, bine ai venit! e bine ca ai atatia ani de croitorie la activ. Asteptam sa ne impartasesti din secretele croitoriei.

eu am o fusta gogosar in lucru, care ma face maare dar o termin, acum mai am putin.





Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilcris spune:

Nici macar nu ma pot gandi la o fusta gogosar la silueta pe care o am acum. Dar daca imi aduc bine aminte, a mai fost odata in trend prin 1988 si atunci mi-ar fi stat bine una.

Daca crezi ca nu sta chiar bine ar trebui sa nu te grabesti sa o termini. Eu nu mai fac demult greseala asta ca dupa aia nu o port si m-am chinuit degeaba. Si nu trebuie sa urmaresti cu exactitate tiparul. Daca are prea multe creturi in talie, mai pot fi reduse. Daca ea sta prea umflata, se mai poate lua din amploare in lateral in partea de jos.

Asta este un sfat general pentru toate fetele care lucreaza, si sfatul asta este din experientele mele (a se citi in materia de esecuri): Nu va limitati sa prindeti partile doar in ace si apoi sa le coaseti. Insailati, probati, ajustati, iar insailati, iar probati, iar ajustati, desfaceti daca nu este bine, si tot asa de la inceput pana sunteti multumite. SUCCESUL ESTE GARANTAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

bine ai venit Vilcris ! sa ne arati si noua ce lucrusoare frumoase faci!
fetelor am o rochie prea scurta , imi vine foarte bine in rest (nu am facut-o eu ) dar e prea scurta .. nu stiu ce sa-i fac, cum sa fac s-o mai lungesc un pic, sa ma pot si eu aseza pe scaun fara sa se vada ...toate alea . tivul e scurt deci ... trebuie sa pun alt material clar, dar cum si ce culoare ?? dati-mi si mie niste idei, va rog.
Iulia , chiar si o bretea mai lunga merge intoarsa cu acul de siguranta? ( scuze dar detest aceasta operatiune si nu vreau sa probez cu manutele mele chiar acum )
pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Kinda, e superba rochia. Fie o porti pe post de tunica cu niste colanti negri 7/8, fie as lungi-o cu material negru cam aceiasi compozitie(pare bbc). Pui o fasie usor trapezoidala sa iasa rochia in forma de A. Nu stiu, parca volan nu ar merge, cred ca ar pierde din simetrie; parerea mea...
Vilcris, bine ai venit! Primim membrii noi tot timpul, chiar ne bucuram cand se mareste clubul. Si daca ai si experienta bogata, cu atat mai bine. Eu din pacate, merg cu tiparul cap-coada, fara sa-l prea ajustez. Doar cand am un material pretios/scump imi bat capul, in rest nu le mai probez; merg pe mana celor de la Burda ca stiu ca imi ies ok. Totusi la un pantalon sau sacou, cred ca e musai sa modifici tiparul macar putin.
Vanessa, e foarte sexoasa rochia si cu slitzurile... Eu as vedea-o cu funda rosie legata frumos la spate(asta in cazul in care e prelungirea portiunii rosii din talie). Eu am luat prin cineva din State un dispozitiv de intors bretele si arata cam asa www.amazon.com/Prym-Consumer-Usa-LOOP-TURNER-10/dp/B000Y3GS5E/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=home-garden&qid=1219936003&sr=1-1" target="_blank">Loop turner Merge bine dar pe materiale care nu se desira usor; cred ca ideal ar fi satinul sau ceva care aluneca atunci cand il intorci.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Kinda, mai poti sa desfaci fasia alba si sa pui una mai lunga.

am terminat si fusta, o sa pun poze sa vedem cand ma lasa Petru. Maine e sarbatoare. Azi a aparut Burda 9/2008 mi se pare f interesanta!

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput