Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Diana, sa stii ca nu a fost deloc greu de lucrat la decolteu. Eu nu am croit si partea de dublura a lui, pur si simplu fata am pus-o pe material apoi am croit pe langa, am cusut si la colturi am crestat ca sa se aseze bine, apoi am intors si gata. Mie mi-a fost foarte greu la maneci de-asta nici nu le-am mai pus...
Foarte misto rochita ta, sunteti tinere si frumoase inca va permiteti sa purtati scurt (aici ma refer la toate fetele), imi place, este si usoara cred, adica te simti foarte bine in ea. S-o porti cu placere.

Vanessa, deja esti tare daca ai inceput sa lucrezi comenzi. Pe mine una ma omoara sa vina clienta sa zica: nu vreau asa, aici sta asa, da de ce?, etc... si decolteul mi se pare prea mult, dar nici cu funta rosie nu am inteles, ma rog, bani sa iasa!

Alina, abia asteptam sa-ti vina netul, sa ne arati pozele , mie imi e dor de tine.

Pupici tuturor

Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

vanessa,bravo pentru cordonul rosu.fa-ti curaj, ca in timp ai sa te perfectionezi.imi place sa tresar cand vad o creatie nu sa-mi sterg privirea de ea.rochia in jos e foarte buna.bustul l-as fi facut cu bretele ata ca vad ca nu este pentru sutien,legate dupa gat asa incat sa ramana spatele complet gol.bineinteles cupele apropiate ca altfel sunt dezavantajoase.sper sa nu te superi dar eu cu ani in urma m-as fi bucurat de asemenea pareri.as fi evitat multe capete de pereti.inca ceva...schiteaza daca vrei sa creezi ceva si sa fie si elaborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorinaoo1

Si ceva pozici, poate ma sfatuiti ce pot face. Mai pot face ceva?
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2769253319/in/photostream/" target="_blank">pantaloni fata
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2770102964/in/photostream/" target="_blank">spate
www.flickr.com/photos/12620228@N04/2770102902/in/photostream/" target="_blank">detaliu spate

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)


mie imi plac pantaloniiexact asa cum sunt.ca daca sunt mai largi.eu as spune lejeri.le-as mai pune niste bride pt.curea si o curea ,le-as face tighele duble si i-as asocia cu o pereche de tenisi.
parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:


bun gasit in acest nou capitol !
salut fetelor ! m-am intors si eu din vacanta munte-mare-munte...
mi-a fost dor de voi , sa vad ce ati mai mesterit frumos.
fustita Elenei imi place si mie foarte mult si e super combinatia cu tunica...
Lorina , ce ai mai facut cu pantalonii ?? ma gandeam ca descusutul nu dureaza decat .. maxim 10 minute si dupa aia poti sa ii stramtezi si apoi poti sa iti termini pantalonii , ca sunt frumosi , pacat sa nu ii porti acum cat mai e cald.
Diana-Roxana, am crezut ca rochita e facuta 'patchwork' si m-am uitat mai bine , am vazut ca asa e materialul, e frumoasa . la noi nu se gasesc materiale cu imprimeuri asa tineresti.
Vanessamoon, rochita e ok, dar nici eu nu as purta un decolteu dinala.. dar atata timp cat clienta e multumita .. am mai tras cu ochiul la creatiile tale .. ce mai , esti tare
Daveco tu zici de schitat dar eu una ... am incercat sa desenez o rochita pe care visez sa mi-o fac atunci cand voi fi sigura ca imi iese .. si nu va zic ce desen aiurea a iesit .. ca daca o hainuta cu chiu cu vai o fac .. desenele nu ies si pace.
si azi ( desi e marti ) mi-am facut o
tunica
asa din ochi , fara tipar ca nu aveam chef de desenat.
Alina, sper sa iti pui net mai repede, sa pui pozici!
va pupic si spor la lucru !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, am un net imprumutat bazat pe telefonia mobila; inca il astept pe ala prin tel. fix Oricum va pot scrie de aici.
Diana, imi place mult rochia. Exact cum spune Elena pare foarte varatica. Felicitari si poart-o cu incredere. Eu una nu prea spun cand fac eu ceva. Astept comentarii pozitive si apoi spun ca am facut-o eu
Kinda, bine ai revenit din concediu. Sa va fie de bine. Si tunica e foarte frumoasa, traiasca improvizatiile.
Am facut o perna din toate resturile de materiale din ultimul an, cred. E cam tare dar fica-mea e incantata de Banana-perna.
Si ceva cam sexy(nu se va purta in public), nu va uitati daca sunteti sfioase Rochie Detaliu
Am in lucru un top exact dupa tiparul rochiei si o palarie pt Eli dar m-am impotmolit rau la asamblarea ei. E din Burda si nu priecep deloc cum sa atasez partea de sus de cele laterale.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Salutare!

Kinda tunica ta e super, mai ales ca ai avut curajul sa o faci fara tipar, esti de admirat Si materialul imi place, as fi asortat poate cu niste margelute galbene, ca o idee. Sa-ti fie de bine vacanta si bronzul

Alina buna ideea cu perna-banana, poate o s-o copiez si eu, daca nu te superi Rochita e , sotul tau va fi incantat

Diana faina rochita si materialul e tare interesant. Sincer, arata f bine cusut, ca daca l-as fi vazut intr-un magazin la metru nu mi-ar fi atras atentia. Asa mai patesc eu si pierd esenta

Daveco nici nu stii ce usurata ma simt pt ca ai spus ca i-ai purta asa mai lejeri, dar acum imi pare rau, ca i-am desfacut deja.

Deci sa va spun cum sta treaba: i-am desfacut, am stramtat pe laterale si in spate (mai intai am insailat ca sa pot proba si sa vad cum se aseaza pe mine), am cusut din nou betelia, am pus gaicilie si o manseta jos si mai am una, butonierele, nasturii si gata-s pantalonii. Acum chiar imi place cum imi stau, ba chiar am corectat si ceva mici defecte de la cusut din varianta anterioara. La urmatorul pantalon va merge brici.
Zilele astea nu am facut mare lucru pt ca am fost racite cobza, si eu si fii-mea, asa ca nu prea am facut fata mofturelelor si durerilor de cap.
Pozici cu slingul inca nu am facut, poate maine. Tot rascolind dupa modele pe net am gasit unul foarte fain si tare... ergonomic ca sa zic asa. Data viitoare de ala-mi fac.

Pupici si noapte buna!

Tzontzonica mea Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Lorina, jos palaria esti foarte perseverenta. Prima mea pereche de pantaloni(tot bermude) a iesit tot asa larga si asa i-am lasat. Doar ca erau din in si nu stiu ce scamatorii am facut la spalat si au mai intrat la apa ajungand mulati.
Am terminat ieri topul negru de jerse. Am pus in loc de inel un inel de la draperie si era prea gros si cu diametrul mic. Oricum asa ramane ca nu mai desfac cusatura aia. Fatza maieu Spate

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Kinda, bine ai revenit! foarte misto tunica!

Alina, super ca ai net, chiar si asa. Super perna banana, uite ca eu nu tin resturile de material si cred ca Petru ar fi foarte incantat. Poate de-aci incolo! Misto rochia sexoasa, dar si topul, si mai si, eu te-as ruga sa-mi spui cum ai reusit sa prinzi inelul acolo?!

Lorina, sanatate, asteptam pozici.

va pup fetele ca sunt pe fuga



Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

multumesc fetelor , azi dimineata mi-am da seama ca fara sa vreau mi-am facut prima tinuta , am gasit si margele mai galbene
faina banana Alina,sa nu mai zic de rochita de purtat in casa si de top (traiasca overlockul). ai reusit sa-i dai de capat la palariuta ?
Lorina ma bucur pt tine ca ai reusit cu pantalonii ,abia astept sa-i vad cand o sa fie gata.
eu ma apuc de pantalonii 106 din burda iunie, tot ma laud ca-i fac de cand a aparut revista. a venit si ziua lor ...
va pup si spor !
Alina nu pot sa inteleg daca voi sunteti cu mutatul cand mai ai timp de croitorie ... nu pot decat sa ma bucur pentru tine ! chiar ca esti wonder woman !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Multumesc mult de aprecieri.... sunteti niste scumpe. Guguluff, cred ca si eu voi astepta intai reactiile si pe urma voi spune ca a fost facuta rochita de mine . Apropo... e super rochita aceea pe care nu vrei sa o porti decat in casa si topul. Chiar imi plac. Nu m-am uitat prin mercerii dar sunt de cumparat inele asa mari? Si inca ceva... cum ai facut cusatura aceea de pe langa inel. Cred ca a fost ceva mai migaloasa decat restul lucrului.
Lorina, cred ca esti foarte mandra de pantalonasii tai. Asteptam poze cu ei.
Kinda imi place tare mult si tunica facuta de tine. Sincera sa fiu mie a inceput sa imi fie putin lene sa stau sa mai gandesc eu unele modele acum cand tiparele din burda te imbie in fiecare luna. M-au incurajat fetele si m-am tot pus pe scos tipare, nu gluma .
Am inceput sa lucrez ceva (un fel de hainuta de vara subtire ca o camasa) pt surioara mea dar nu mai stiu din care Burda. De anul trecut. Oricum dupa ce am taiat materialul si am vazut cate bucati am ... m-am pierdut....nu mai stiam fiecare unde trebuie cusute. Pana le-am dat de capat aproape la toate. Mi-au ramas doar doua fasii care chiar nu am inteles din explicatiile din revista ce trebuie sa fac cu ele. Cand o sa ma dezmeticesc si o sa termin... o sa va pun poze. Daca nu reusesc sa imi dau seama tot la voi apelez, bineinteles, sa ma ajutati. Ca vorba aia... unde sunt mai multe capete luminate.....

Mergi la inceput