Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cris, merci din nou de sfaturi, trebuie sa le postez ca deja sunt foarte multe.
Tonia, merci de scanari, ma inspira chiar daca nu merge la masura. Mai am si eu niste Boutique, chiar mi-ai deschis ochii, sunt mai inguste fata de Burda, ceea ce e foarte bine.
Bluesea, nu mai sta pe ganduri, apuca-te sa cosi. Ia un cearceaf vechi si testeaza, diversele cusaturi, tensiunea atei, lungimea cusaturii, etc. Manualul de la Brother este foarte bun, foloseste-l. Vezi ca ai si ace de masina in punguta cu accesorii. In general mergi la mercerie si ceri ace pt masina de cusut; marimile sunt de la 75 spre 110, unde cele mai subtiri se folosesc la matasuri, voal, cele de 90 sunt ace generale pt bbc sau materiale medii si 100-110 la blug, doc, piele, etc. Mai exista ace speciale pt jerse, cu varful usor bont ca sa nu agate... Materiale cumperi ce vrei, ce-ti place; iti recomand sa incepi cu ceva mai natural, cu mult bbc in compozitie, ocoleste materialele elastice, pt inceput. Ata, cumperi de la mercerii, polyesterul e cel mai comun, nylon si rayon mi se pare ca sunt pt broderii, ata de bbc nu prea gasesti. In mare folosesti tipul de ata la materialul folosit. Bafta, intra sa ne spui ce progrese ai facut.
Am terminat o camasa, doar ca nu i-am pus butoniere la maneci sau capse, nu ma decid. Camasa fatza; Camasa spate; Camasa lateral
Si un chocker brodat pt fosta rochie de nasa, pe care tot nu am terminat-o; Fatza; Lateral

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Alina camasa e foarte frumoasa si materialul de asemenea; parerea mea e ca daca are fermoar i s-ar potrivi mai bine capse (de unde ti-ai procurat dispozitivul ptr capse?)

Am scanat o carte de croitorie pre copii; ptr mine a fost foarte utila prin '92 cand am cumparat-o. Sper ca veti avea rabdarea necesara ptr a o studia si construi tipare ptr juniori.

http://s235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/croitorie%20ptr%20copii/

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluesea spune:

Buna, tuturor! Multumesc pentru incurajari!
Guguluff, aseara i-am facut botezul masinii mele. Se coase foarte usor pe ea. Bunica mea avea una Ileana si tin minte ca nu reuseam niciodata sa pastrez ritmul la pedala. Dar cu asta nici nu simt ca sunt incepatoare. Yep!
Ce-i drept mai trebuie sa stapanesti si materialul. Dar am observat ghidajele de pe margini. In doua-trei zile sper sa-mi dau drumul.
Am deja o pernuta decorativa in proiect. Materiale la kilogram nu am mai vazut de mult prin Bucuresti, iar in Europa sau la Niro (Dragonul Rosu) nu as cumpara sub nici o forma. Exista insa depozite de materiale. Este unul la Unirea de unde trebuie sa cumperi minim 10 m, dar preturile sunt la jumatate fata de magazine. Si mai exista magazine unde se vand materiale la cos. Exista de asemenea sh-uri unde se aduc chiar metraje de materiale nou-noute. Asa ca sper sa am pe viitor de unde alege... Asta pe langa muntii de materiale pe care i-a adunat mama acasa, in conditiile in care ea nu stie sa croiasca si nici masina de cusut nu a avut vreodata
Azi insa am timp sa mai studiez.
Am citit integral si postarile voastre anterioare. E uluitor ce reusiti sa faceti! Parerea mea este ca ar trebui sa va oganizati activitatea si sa o promovati.
Eu nu am experienta in design vestimentar, dar am ceva gusturi si idei... cu care sper sa contribui. De exemplu, la capitolul panze vopsite in culori naturale iata ce am gasit:
http://www.amazon.fr/Teintures-couleurs-naturelles-Catherine-Willis/dp/2047200148
http://www.or-pigments.com/couleurs.html
http://couleurnaturelle.fr/Joomla/index.php?page=shop.browse&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=30
Pe mine una ideea ma entuziasmeaza. Mai ales ca am bunici la tara si satucul ala e inconjurat de pajisti, flori si paduri, deci materie prima din belsug. Tesaturi naturale nu stiu cine mai face in tara asta... oricum, vopselurile sintetice de care spuneam in primul mesaj se gasesc in buticurile cu ustensile pentru pictura, dar sunt piperat de scumpe.
Sunt de acord ca este nevoie de surse de informare. Sunt prima care beneficiaza de ele. Dar aveti grija: nu este recomandat sa postati carti intregi pe internet. Exista o lege a drepturilor de autor. Mai bine le trimiteti pe mail. Sa nu suparati pe cei care lucreaza la editura in cauza. Doar cartile vechi, ai caror autori nu mai sunt in viata de vreo 75 de ani pot fi preluate fara nici o problema. Altfel intrati in conflict cu legea copyright-ului si nu cred ca se merita.

Duminica pacuta in continuare! Si abia astept sa pot incarca si eu o prima pozica! Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eneida spune:

Salutare la toata lumea si bine v-am gasit. Ma numesc Marilena. Sunt noua pe acest forum si sper sa ma primiti si pe mine printre voi sa discutam impreuna despre croitorie. Imi place foarte mult sa cos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Blusea, bine ai venit! felicitari pentru masina de cusut achizitionata, eu nu mi-am pus niciodata intrebarile alea pur si simplu am materialul, il croiesc, cos, eu tin cont doar de grosimea acului, de ate niciodata, vad ca Alina e mai in tema

Alina, foarte frumoasa camasa, s-o porti cu placere. Uite ca eu tot nu am reusit sa fac una, si nici nu se stie cand ma apuc, Petru deja nu ma mai lasa, cand il prind ca doarme imi fac alte treburi....

Tonia, pupicei!

Marilena, bine ai venit!

Eu am facut niste pernite decorative pentru o prietena, cum v-am zis stau prost cu timpul...

va pupic, revin cu poze, se incarca greu...

am revenit fata si spate

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, frumoasa perna, imi place materialul. Chiar as vrea asa ceva, unele perne cu material cu flori, altele simple in nuantele florilor, alte perne cu dungi ca asa am vazut prin magazine. Perne la 200-300lei(2-3milioane)
Marilena, bine ai venit. Sa ne spui cam ce cosi de obicei, haine, decoratiuni, etc. E bine ca ne inmultim.
Bluesea, sa-ti fie de bine. Asa e, masinile noi sunt foarte usor de folosit. Sa ne ti la curent cu creatiile tale. Si apropo, ai PM de la mine(in panoul din stanga monitorului, penultima rubrica).
Tonia, merci. Capse i-as pune si eu, am purtat-o deja de 2 ori Patent pt capse am din Ungaria dar se gasesc si la Bucuresti tot firma Prym. Am vazut la Hornbach parca(e magazin de bricolaj) cam cu 35lei.
Fetele, sa incepem un nou capitol, in curand. Am mai adaugat link-uri noi la prima postare.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
My workshop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus, fete dragi si harnice!

Mi-a fost dor de voi!
Nu am reusit sa citesc din urma, am vazut doar camasa Alinei, e superba!!!!!
Ti-ai facut si blog, vad! Excelent tot ce ai acolo, nu imi vine sa cred ca ai facut atatea. Ai facut camasi sotului tau???Ai toata admiratia mea

Bun venit fetelor noi!

Eu nu am mai reusit sa fac mare lucru, doar o poseta mov, va spusesem parca de ea. O puteti vedea incepand de aici
E facuta din brocard. Mie nu prea imi place culoarea mov dar asa mi s-a cerut.

Fetelor, cum imi mai adaug link-uri la semnatura? Ca nu mai tin minte..

Va pup!
Spor la cusut!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eneida spune:

Buna seara la toate fetele. Alina, m-ai intrebat ce cos. Imbracaminte. Pentru femei si copii. Pentru barbati nu cos decat pentru sotul meu.
Imi place foarte mult sa cos sacouri. Mi-am facut o intreaga colectie de sacouri. Cum am vazut un model si mi-a placut mi l-am facut.
Am cumparat nr 10 al revistei Burda si am vazut un model care mi-a placut foarte mult. Va trimit modelul sa il vedeti si sa imi spuneti daca voua va place. Eu nu prea am cu cine sa ma consult.
http://i449.photobucket.com/albums/qq215/ElenaMaria_album/sacoualbastru.jpg
Va astept cu pareri.

Va pup. Marilena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am deschis noul capitol: AICI. Sa verificati noile link-uri postate
Mari, super ca esti specializata tot pe haine... Asteptam sa vedem din creatiile tale. Ce sa zic, e superba jachet albastra, ai gusturi foarte bune. Abia astept sa ne explici cum atasezi captuseala ca vad ca esti experta in sacouri
Vianne, ce ma bucur ca ai trecut pe la noi. Merci mult dar nu sunt atat de demna de admirat. Lasa ca ne arati tu noua dupa ce mai creste Stefana. E superba poseta din brocard poate mai poti sa postezi odata linkul in alt mesaj pe prima pagina, e pacat sa ramana aici si sa nu o vada prea multi Mergi la Profil personal/Editeaza profil/ jos de tot optiuni profil(apesi pe +) si iti apare o mica rubrica cu semnatura ta.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
My workshop

Mergi la inceput