Piscina cu clor la 6 luni ?

Piscina cu clor la 6 luni ? | Autor: puisorul

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca mai exista si alt topic asemanator dar chiar nu am timp sa caut. Noi suntem in concediu si hotelul are o piscina acoperita cu apa calda dar care cred ca e dezinfectata cu clor. Problema noastra e ca am baga si pitica in apa ca ii place tare mult. Dar nu stiu exact daca e bine sau nu. Ca nici nu as vrea sa o imbolnavesc, mai ales ca isi baga tot timpul manutele in gura deci inevitabil va inghiti si putina apa.
Daca stiti ceva despre asta va rog sa imi raspundeti cat mai repede. Pupici

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Eu nu zic ca apa cu clor are ceva, adica clorul in sine, dar sub nici o forma nu o lasa sa bage in gura, adica sa inghita apa.Asta sigur o va imbolnavi.

Nu-i cam mica la 6 luni pt piscina?

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si apa cu care o speli acasa are clor in ea. Eu mi-am bagat copilul in piscina la 8 luni si am avut grija sa nu inghita apa. Daca a bagat minutele in gura asta nu a fost o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

eu mi-as face mai mult probleme de toata populatia care se baga in apa aia, cu virusuri, negi, ciuperci, mai curati-murdari cum or fi ei la un bebe asa mic, ca de clor e drept ca si aia cu care le facem baie are, da se pune mai putin ca aia e potabila in principiu.
macar n-o lasa sa inghita, ca miinile in gura le baga si dupa alte multe chestii la fel de curate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Daca este la mare, eu nu as baga-o, pentru ca se exagereaza cu clorul, tocmai ca sa nu iei "mizerii" de la altii.
Eu folosesc destul de des piscinele, dar la mare chiar si eu am probleme cu clorul din ele, ma ustura ochii, pe gat, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Si eu l-am dus pe Matei la primul "curs" de innot la 7 luni ... evident ca piscina avea clor in apa, dar am avut grija sa nu inghita apa, si a fost super ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

eu am am fost cu buburuza mea la aquagym de la 3 luni!!!! normal ca apa avea clor. de atunci am fost la diferite piscine, ape si totul a fost ok. e inebunita dupa apa!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu mi-am dus copiii la piscina, pe unul de la 4 luni si jumatate, pe celalalt de la 2 luni si jumatate. Am fost la "cursuri" speciale de bebelusi si am vazut si copii mai mici (3 saptamani). Toti bebeii erau scufundati bine-bine in apa si inghiteau apa "din greu". Piscina era o piscina publica (deci cu clor...).

Daca vrei parerea mea, intra linistita cu bebe in apa.

A, si dupa piscina intram in jacuzzi, unde, nu stiu de ce, se pune si mai mult clor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

Salut

Puisor, parerea mea e ca depinde foarte mult de piscina. Evident una care organizeaza 'cursuri' pentru bebelusi ar trebui sa fie foarte atenta la calitatea apei.
Ai putea eventual sa-i intrebi concentratia de clor si nivelul pH-ului, astia sunt doi factori foarte importanti care se verifica macar o data pe zi la piscinele publice. Clorul trebuie sa fie intre 0,5 si 1,5 ppm iar pHul intre 7,2 si 7,6.

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)
http://community.webshots.com/user/nicoletarl
http://community.webshots.com/user/mamicidecluj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri. Stiam eu ca ma pot baza pe voi .
Cred ca astazi o bagam pe mamaruta la un pic de balaceala. Sper sa nu pateasca nimic.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Si aici merg bebelusii la bazin de la 3-4 luni, dupa vaccinari. E plin de bebei si de mamici cu burtica, ii vedem si noi in fiecare duminica. Si gaza mea a inghitit o gramada de apa pina acum, e inevitabil. Insa apa le place foarte mult! Sa va simtiti bine cu puisorul!

Mergi la inceput