Nasterea la Medlife (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Miki, am nascut la 37 de saptamani ( mi s-a rupt apa, nu se stie din ce motive0 si nu numai ca am nascut mai devreme , dar bebe iesise la eco si mai mic cu vreo 2 sapt . Doctorita de la neonato mi-a zis ca se comporta ca un prematur, acelasi lucru mi l-a zis si d-na dr. Marcu ( la care am fost in cadrul consultatiei gratuite) si care, de 3 sapt ma cheama in fiecare sapt fiindca zice ca bebe e prematur si trebuie bine monitorizat!!! Oricum, mi-a zis ca incet - incet incepe sa se dezovlte normal..

Sincer, dr Marcu mi se pare ok, dar are prea multi pacienti, mereu e nebunie la usa dumneaei si chiar daca ai programare trebuie sa astepti dupa urgente>Iti rapsunde la orice ora la telefon, are grija si se uita atent la bebei...acum nu stiu ce sa zic...

Cristina
de Mihai Daniel (30.07.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana.6602 spune:



buna fetelor

am intrat sa raportez, of sunt asa de emotionata ca l-am vazut pe bebe. Luni am facut morfo fetala de trim II, la fix 24 saptamani cu dr. Steriu Mihaela, foarte de treaba, foarte atenta, s-a uitat cu atentie la bebe peste tot, chiar a insistat la un moment dat, in mai multe pozitii sa ii vada bine inimioara.

Bebe al meu a luat-o inainte cu vreo saptamana, e destul de bine dezvoltat, avea aprox 770 gr, inaltut, perfect sanatos. la eco la 18 sapt se descoperise un chist de plex coroid, care pana luni disparuse, s-a absorbit perfect, nu imi mai fac nici o grija.


Bebe a fost cuminte in intervalul scurs de la ultima eco, in sensul ca nu si-a schimbat sexul, tot baietel este, fara nici o sansa sa se mai transforme, cum zicea si dna doctor.

Apoi am fost la control La dr. Mendez, totul ok, in afara de o mica iritatie de la caldurile astea pe burtica, dar care a trecut imediat in cateva ore, si niste ciupituri de ....nu stiu ce, ca m-au ciupit in somn, chiar sub san si m-am luptat vreo sapt cu mancarimile, dr.. mi-a spus sa dau cu balneocin.

Vroiam sa va intreb. La eco, colul meu e lung si inchis, ceea ce e ok. Eu am fost prima data la Mendez la 11 sapt si mi-a facut control acolo jos, dar de atunci nu a mai umblat. M-am mai interesat si eu, si am aflat ca la unele pers, doctorii fac de fiecare data control vaginal, la altele, cazul meu, nu. Voi ce parere aveti?


Bafta multa la viitoarele mamici si nasteri usoare



si bebei sanatosi


P.S.: v-am mai spus ca eram un pic ingrijorata cu ponderea cezarienelor. De fiecare data cand ma duceam la acvariu vedeam numai bebe nascuti prin cezariana. L-am intrebat pe Mendez si m-a linistit, ca daca vreau sa nasc natural, si nu e nici o problema nu ma impiedica nimeni, dar la el, majoritatea pacientelor aleg cezariana!

Ana 24+ (Tiberiu Gabriel) DPN: 01.12.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

merci de incurajari

asa este am nascut vineri la 11.55 o fetita de 3100g, 50 cm

freshana sa stii ca nu m-am plictisit, am stat si m-am uitat la vitrina cu bebei
am platit 5800ron MERITA TOTI BANII!

cristina eu ma duc la consult gratuita la dr cozinov, e noua la medlife angajata la 1 august( dr neonat mi-a recomandat-o)o sa-ti zic cum este



M.A. ANDREEA MARIA (15.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen71 spune:

pierrine,miki...unde santeti ,v-ati mutat pe alt forum?
cristina si dma ,sa va traiasca bebeii si sa va bucurati de ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

carmen, stai linistita, ca sunt pe-aici! Am fost ocupata cu botezul lui bebe, apoi ne-am luat o mica vacanta, apoi vaccinul de 2 luni al lui bebe... De aceea am lipsit. Ai vreo problema de dezbatut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Dma, sa-ti traiasca micuta, sa fie sanatoasa, voioasa si sa va aduca numai bucurii1 Ce frumos ca s-a nascut pe 15.08 si i-ai pus numele Maria!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Carmen, nu m-am mutat pe alt forum:), doar ca acum suntem cam ocupati cu coliceii. Il apuca mai ales seara (pe la 6-7) si dimineata (tot pe la 6) si nu mai vrea sa pape nimic, nici san, nici lapte praf, il da pe tot afara...in restul timpului papa bine de la san, ragaie...chiar nu stiu ce sa-i fac at cand are crizele astea; pentru colici ii dau sab simplex, mi-a zis dr ca e mai bun ca bonisan, si se pare ca in cazul nostru a avut dreptate; i-am dat vreo 2 zile bonisan si niimic, iar de cand ii dau sab simplex e mai linistit;incerc sa fac rost si de INFACOL (care nu se gaseste la noi), am inteles ca ala ar fi cel mai bun pt colici.
In rest...suntem bine. Am fost joi la eco abdominala si apoi la dr la consult.La eco a iesit totul bine - i-am facut pt ca inca mai are icter si mi-era frica sa nu fie de la ficat, dar dr-ii m-au linistit, ca e de la lapte (nu stiu exact cum se numeste tipul asta de icter) si ca ar trebui sa-i treaca pana la 2 luni.
Trebuie sa mergem marti dimineata din nou la controlul complet;mergem tot la dr. Giosanu, mie chiar mi-a facut o impresie buna si de data asta...era de garda si a coborat sa-i vada eco si sa-l consulte un pic, si nu ne-a luat nimic, a zis ca nu e consult. L-am inscris la ei la medicul de familie,si totodata si la pediatru, sper ca am facut bine.

Voi ce mai faceti? Cum suportati caldura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Dma, sa-ti traiasca bebelul si sa va bucurati de el si sa aiba mult noroc in viata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Carmen, multumim..

Miki, eu pana la urma l-am inscris pe bebe la dr Marcu. Acum sa vedem cum o fi mai departe... Am auzit si eu de Infacol ca ar fi foarte bun pentru colici; stiu de la o cunoastiinta care a cumparat parca din Germania ( daca nu ma insel )...

Cristina
de Mihai Daniel (30.07.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Cristina, sper sa fie totul ok cu pediatrii de la medlife;eu chiar am incredere in doctorii de acolo si cred ca n-o sa ma dezamageasca tocmai ei. Intr-adevar, la dr. Marcu e ff aglomerat, cand am fost noi joi dupa masa erau la usa la ea vreo 4 persoane. Mi se pare cam greu sa stai sa astepti pe la usi cu bebe mic, mai ales sa se si delacaleze programarile.

Mergi la inceput