Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici11

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mi-ka felicitaaaaari. Sarcina usoara si un bebe sanatos. Cerclajul o sa il faci dupa 14 saptamani, daca dr va fi de acord. Asta insa se face ptr col scurt, deschis, nu are de a face cu nasterea prematura. Numai cu dr tau poti sa vb mai multe sa te lamureasca si sa cautati o strategie ptr a nu mai ajunge la nasterea prematura, mult calm, nu o mai lua in brate pe Ale, evita efortul de orice fel.
Ma bucur pytr tine si poate apucam sa mai vb pe mess.

Mamica lui Rares (15 oct 2006),

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

tanima, multumesc


8+

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Mi-ka felicitari din suflet pt mogaldeata!
Eu de 2 saptamani sunt pt a 2 a oara mama si am dus sarcina fara probleme pana la 39s si 6 zile cand mi-a facut cezariana, am nascut un baietel, David cu 3000g, 50 cm, apgar 9.

Mamica fericita de boboci de toamna:
Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Dragos Mihai - povestea iubirii noastre mici
David Gabriel - povestea celui de-al 2 lea nazdravan
www.eu-si-bebe.com/jurnalul-copilului-f22/jurnalul-celor-doua-minuni-din-viata-noastra-t48.htm" target="_blank"> Jurnalul celor doua minuni din viata mea
poze noi cu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Mi-ka felicitari! Sarcina usoara si BB sanatos!!

sanziana27 - Felicitari! Sa fie mincacios si sanatos si sa va aduca o multime de bucurii!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Felicitari fetelor insarciante a doau oara si va doresc sarcina usoara si fara peripetii si bebelusi sanatosi.

Legat de "sama cunoasca bebe, sa-mi invete mirosul", fiti seriaos,e copilasii astia va stiu mirosul dinainte de a avea voi ocazia sa spuneti si macar au dupa ce-au venit ei pe lume. Am crezut intotdeauan intr-o legatura puternica intre mama si copil dincol ode puterile naostre de perceptie. E vorba de instincte dezvoltate de-a lungul a milioane de ani de evolutie umana. Si am inteles pe deplin ca ce simteam/credeam e adevarat cand l-am avut pe adrian in NICU. Era in sapt. Cand i se oprise mancarea prin tubulet si era hranit doar intravenos si el plangea necontenit de foame pt ca nimic nu-i mai intra in stomacel ca pana atunci. Plangea pana obosea si apoi adormea. Si daca l-ati fi vazut cu mcauta frenetic ca un pisoi mic orice trecea in fuga pe langa gurita lui, in speranta ca doar doar o fi ceva de mancat si cineva in sfarsit isi face mila de el sa-i dea de mancare. Cand plecam il lasam plangand sau adormit (daca eram norocoasa) si cand veneam la el il gaseam plangand. In secunda in care-l luam in brate si-l tineam langa pieptul meu se potolea instantaneu. Imi dadeau lacrimile si ma treceau toti fiorii cand vedeam cum se calma in bratele mele. Si nu pot spune c-am petrecut mult timp cu el la spital timp de 7 sapt. cat a fost in NICU pt ca-l aveam acasa pe alex de nici 2 anisori si pe care nu-l puteam priva nici pe el de prezenta mea pt ca si el percepea o parte din problematica familiei naostre atunci si a-l priva de mine ar fi insemnat o mare greseala avand puterea lui limitata de intelegere a lucrurilor.

Asa ca, fiti fetelor sigure ca puiutii vostri stiu ei cine-i mama si ce miros are, sunt alte adaptari la mijloc care ii fac sa va para voua incerti, speriati, nesiguri. Voi sunteti stalpul lor de rezistenta si sa nu uitati asta niciodata sau sa va indoiti de "puterile" voastre.

Vineri avem si noi prima seditna de speech therapy, in sfarsit, dupa lungi cautari si programari.

Adrian e bine, il ducem de 2 ori /sapt la daycare si e tare tare fericit acolo. Nu a plans deloc, inca din prima zi si pare ca nu-l intereseaza ca mami/tati il lasa acolo. E atat de fericit cand se vede printre jucarii noi si copii ca nu-i pasa de noi. E fericit cand ne vede, dar n-a trecut deloc prin socul de inceput pe care cei mai multi copii il au cand incep prima data gradinitza. N-a avut nevoie de nici un fel de adaptare, zici ca a fost facut tocmai pt a corespunde gradinitei. Am vazut si usoare imbunatatiri la nivel de comunicare dupa ce a inceput gradinitza, dar nu atat de mult incat sa faca o mare diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu am mai scris de un car de ani! Voiam sa va spun ca ne pregatim de aviversarea a 5 ani ...si nu stiu cand a trecut timpul!

Parca ieri eram disperata ca nu voi duce sarcina la termen, si fiindca acest lucru s-a intamplat au inceput framantarile despre cum este cu prematutii...le-am trecut cu bine pe toate si acum aniversam 5 ani.

vladut s-a nascut pe 5 nov 2003, dar cu siguranta pe 5 nov nu voi mai avea timp sa intru sa scriu si am profitat de ocazie in aceasta dimineta!

Va doresc sa aveti incredere in esentele voastre si multa sanatate!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Anca Vlad la multi ani in avans!!! Sa cresteti mari si plini de voie buna!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_vlad

vladut s-a nascut pe 5 nov 2003, dar cu siguranta pe 5 nov nu voi mai avea timp sa intru sa scriu si am profitat de ocazie in aceasta dimineta!



La Multi Ani!
si petrecere frumoasa!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

felicitari, mi-ka si sanziana 27!

La multi ani David!

Mi-ka, o nastere prematura creste sansele de a avea umatoarele sarcini la fel, dar asta e tot - doar statistica, un procentaj cu 20 la suta mai mare cred. Ai grija de tine si o a vezi ca o sa mentii procentul asta mic cu o sarcina dusa la termen.

Olivia, surioara mai mare a reactonat mult mai bine decat ma asteptam. E foarte delicata cu el, ii face o multime de pupici si imediat ce incepe sa planga se repede sa vada ce are si ii da suzeta si il inveleste, si imi spune 'ma duc sa vad de ce plange bebele meu'

Ca sa fiu sincera si eu sunt mult mai detensionata acum decat am fost cu Olivia, cu toate ca am probleme mai mari din cauza prematuritatii cu el. Saptmana viitoare mergem la cantar si la vaccinuri, dar pustiul se comporta bine. Din cand in cand regurgiteaza dar nu mai scoate sunete ciudate cand maninca si nici nu ne mai face apnee - e inca pe monitor cu cafeina. Cred ca o sa-i opreasca cafeina sa vedem cum se comporta.

Cu toate ca am fost o groaza la el cat a stat in spital, cand l-am adus acasa am avut scandal mare cu el deoarece nu era obisnuit cu mediul de acasa. Primele doua zile a plans groaznic de mult, apoi s-a obisnuit si acum isi roteste ochii peste tot la el in camera. La mine nu se uita deloc ca e obisnuit sa ma aiba la indemana insa dupa taica-su si dupa sora-sa e topit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

multumesc mult pentru urari si va doresc sa treceti cu bine prin toate incercarile la care va pup esentele voastre, sa ii sarbatorim impreuna in fiecare an!

Anca mami de Vlad puternic!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput