Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici11

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teosica spune:

Multumim ca ne-ati primit printre voi si esentele voastre si iti multumesc Sheannamp pentru ca ne-ai trecut pe listutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

Salut dragi mamici! Nu mi-am inchipuit niciodata ca o sa fac parte din club dar sunt sigura ca pentru multe dintre voi momentul 'prea devreme' a sosit la fel de nesteptat.

Gabriel a sosit pe 17 septembrie la 34 saptamani si 5 zile.

Acum am ajuns acasa dupa a doua cezariana - puiul e bine dar este la sectia de prematuri deoarece nu este in stare sa pape singur. Acum este la phototerapie (aici se face pentru totii prema ca sa evite bilirubina - pielea galbena care atinge culmea intre 3-5 zile dupa nastere - si sta acolo cele trei zile - adica in incubator la lumina si primeste lapte prin tubulet.)

L-am tinut in brate de cateva ori cand a primit papica - m-am topit toata ca e dulce foc si mititel de tot 2.300 kg - 47 cm.

Dupa ce termina phototerapia o sa fie evaluat si o sa avem mai multe vesti. Eu am deja laptic si il pun la sticlute si il duc sa il pape.


... si albastricile lui mami 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Bine ai venit pisik! Sa cresteti mari si sanatosi si sa auzim numai de bine.

Sa va spun de Maria: ganglionii s-au retras si pare sa fie totul in ordine cu o exceptie: a ramas un fornait pe nasuc care atunci cand doarme devine foarte evident, ca un sforait.Am senzatia de "nas infundat" si cand este pe spate o vad cum sforaie efectiv, respirand cu gurita deschisa.Nu-mi place...i-am spus medicului si a zis ca s-ar putea sa fie vegetatii adenoide si ca pana la 3 ani nu este indicata operatia.Sunt aproape 3 luni de cand ne tot chinuim cu consecintele infectiei.
Avem si analizele serologice care nu au indicat prezenta virusului Epstein Barr, deci nu a fost mononucleoza infectioasa dar in schimb i-a iesit pozitiv IgG Cytomegalovirus cu valoarea de 6,31 Ul/ml...deci a fost o infectie cu acest virus.IgM-ul Cytomegalovirus este negativ ceea ce am inteles ca este bine, ca nu suntem intr-o faza acuta a infectiei.
De asemenea au crescut usor si valorile care erau deja modificate la monocite, limfocite si TGO cu exceptia leucocitelor care au scazut si se apropie de limita normala.
Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu si in ce directie sa merg ca sa inteleg ce se intampla.
Repet, pe ansamblu Maria este ok...

pupici la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

multumesc Floridecires! Suna teribil ce povestesti despre Maria - va tin pumnii sa fie totul bine si sa reusiti sa treceti peste situatia asta delicata cu bine.

Se pare ca maine ni-l dau pe Gabriel acasa dupa o saptamana in incubator.

In acelasi timp sunt fericita si speriata de cum o sa ma descurc cu el.

... si albastricile lui mami 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Pisik great news! Cunosc sentimentul, si eu la fel eram, ba bucuroasa, ba tematoare, mai ales ca sunt la primul copil. O sa te descurci de minune, ai sa vezi... Felicitari pentru voinic, la 2.300 e foarte bine. Sa insisti cu sanul, eu nu am renuntat si l-am pus mereu la san, desi nu sugea, si asa s-a apucat de supt cand implinise 2 luni, cam cand era data probabila a nasterii lui!

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Doloress, ce ma bucur ca ti-a iesit pana la urma si n-ai renuntat la alaptat. Bravo lui Patrick cel istet care a invatat sa pape laptic de la mami.

Bine-ai venit, pisik, felicitari pt bebelus, iar legat de prematuritatea lui... e prea mica sa-ti faci griji. Totul o sa fie ok, ai sa vezi. O sa creasca precum painea dospita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui FloriDeCires
Am senzatia de "nas infundat" si cand este pe spate o vad cum sforaie efectiv, respirand cu gurita deschisa.Nu-mi place...i-am spus medicului si a zis ca s-ar putea sa fie vegetatii adenoide si ca pana la 3 ani nu este indicata operatia.Sunt aproape 3 luni de cand ne tot chinuim cu consecintele infectiei.


Mai are muci? Ati fost la ORL?

Sa mergeti si la ORL, eu am descoperit cu stupoare ca a avut otita seroasa fara sa stiu, de la o raceala care nu mai trecea.

Altfel nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Toti copii trec prin raceli din astea.

Multa sanatate Mariei!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Citat:
citat din mesajul lui try

Doloress, ce ma bucur ca ti-a iesit pana la urma si n-ai renuntat la alaptat. Bravo lui Patrick cel istet care a invatat sa pape laptic de la mami.

Bine-ai venit, pisik, felicitari pt bebelus, iar legat de prematuritatea lui... e prea mica sa-ti faci griji. Totul o sa fie ok, ai sa vezi. O sa creasca precum painea dospita.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"



Try, intr-adevar si eu ma bucur ca pot alapta, pentru prematuri mai ales e aur curat. Acuma insa nu am destul, sunt urmarita la o clinica de alaptat, mi-au dat domperidone, doza dubla, iau cate 8 pastilute pe zi si tot nu am destul, mai completez cu formula. Am incercat sa il las numai cu laptele meu si nu se poate, dupa o ora plange de foame si isi roade pumnii, asa ca trebuie sa ii dau completare, caci dupa o ora nu e digerat cum trebuie lapticul precedent, inca il regurgiteaza si eu vin cu altul nou. Dar cat este tot sunt bucuroasa! ca reusesc sa il alaptez.

Doloress si minunea mea Patrick (29.04.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

Multumim pentru incurajari!

Gabriel a trecut de 2,4 kile si a inceput sa pape cate un biberon la 6 ore. Intre 2 biberoane papa in continuare prin tubulet dar doctorul ne-a spus azi ca imediat ce e in stare sa pape singur toate mesele ni-l dau acasa. Ia cafeina deoarece are bradicardie (inima incetineste ritmul) si o sa fie acasa cu monitor timp de 3 luni. ne-a spus ca asta e o problema tipica pentru prematuri si va disparea cand va creste mai mare.

... si albastricile lui mami 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisik 4ever

Multumim pentru incurajari!

Gabriel a trecut de 2,4 kile si a inceput sa pape cate un biberon la 6 ore. Intre 2 biberoane papa in continuare prin tubulet dar doctorul ne-a spus azi ca imediat ce e in stare sa pape singur toate mesele ni-l dau acasa. Ia cafeina deoarece are bradicardie (inima incetineste ritmul) si o sa fie acasa cu monitor timp de 3 luni. ne-a spus ca asta e o problema tipica pentru prematuri si va disparea cand va creste mai mare.

... si albastricile lui mami 08.05.05


Sinteti acasa? Sper ca sinteti bine acasa si ca luati in greutate in fiecare zi.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput