Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici11

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela_ramni spune:

joklk,

spune-mi si mie te rog cum ii prepari fetei tale cerealele cu iaurt.

mersi
Mirela,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Joklk, multumesc pentru raspunsurile prompte
Daria nu manaca la san. Am incercat de ff multe ori, dar se lasa greu convinsa. Si eu am inca f mult lapte (inca arunc mult)si sper sa am macar pana are Daria 1 an...
Noi am incercat la recomandarea pediatrului sa-i dam Dariei suc de portocale in special pentru a sustine asimilarea fierului. Categoric nu-i place Il scuipa din gura si apoi ne trage un zambet cuceritor ca-ti vine sa o mananci
Apoi am incercat cu suc de morcovi (asta la recomandarea verisoarei noastre oftalmolog) dar si asta a refuzat. Toate astea le-am incercat cam acum 1 luna. Cu sucul de portocale o mai prostim dandu-i in amestec cu fierul cateva picaturi.
In rest nu accepta nimic decat lapte.
Ea nu bea nici ceai.

Ayla ma bucur mult pentru evolutia Luanei Tin legatura cu o mamica din Satu-Mare a carei fetita s-a nascut ca si Luana, cu aceasi greutate la 31 saptamani. Si evolutia ei e spectaculoasa.
Unde vedem cateva pozici cu voi???

Daria e intradevar "bufli" daca nu tii cont de varsta ei. Toata lumea ma intreaba de ce ma plang de greutatea ei
Adevarul e, asa cum spunea si Joklk ca e bine proportionata si alea 4300 gr sunt acolo unde trebuie

Tu cum stai cu lapticul? Mai ai de la san?

Referitor la vaccinuri:
Daria a primit primul vaccin (cel ce se face la nou nascuti imediat ce a avut 2400 gr - deci cam la 3 luni de la nastere) iar cel ce se face la 2 luni l-am facut dupa ce a implinit 4 luni.
Noi am optat pentru vaccinurile de la stat (cele gratuite)

Va doresc multa sanatate si crestere curata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dalma, activeaza-ti PM, nu ai nici PM nici adresa de Yahoo trecuta la profil, nu am cum lua legatura cu tine.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Draga Mirela,

Ii dau "7 cereale" de la Milupa (sunt in comert) se dau de la 6 luni. Contine orez, grau, ovaz,mei,orz, porumb, secara. Si in loc sa i le prepar cu apa i le fac cu iaurt Danone usor (1,4 % grasime). E acrisor la gust si pe ea o incanta. Ii plac la nebunie.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Johanna, daca imi permiti. Eu sunt putin impotriva la Danone. Iti recomand un iaut mult mai bun, daca i-ar placea la pui. Eu ii dau baietelului nostru, desi mult mai mare, papa foarte putin si slabut, si atunci incerc sa fie totul consistent.
Iaurt de baut cu lapte de capra de la Covalact. Lapte de capra 80%, restul lapte de vaca. Are 4% grasime, si merge super cu cereale, si are un gust foarte bun.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ayla,
multumesc de sugestie, o sa caut si o sa il incerc. Eu nu prefer neaparat Danone dar acesta s-a nimerit, caci de unde l-am luat era iaurtul cu cel mai mic procent de grasime. A fost singurul criteriu dupa care m-am ghidat pentru un copil asa mic. Dar daca zici ca acesta contine si lapte de capra probabil vom lua de acesta caci stiu ca laptele de capra e foarte sanatos pentru copii.

Ce face scumpetea ta mica?


Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Joanna, dar ce zici ca ai ales iaurt cu procent mic de grasime? Are Karla recomandare? Ca eu stiu ca la copii e recomandat sa aiba lactatele grasime, altfel nu se asimileaza Calciu. Lactatele dietetice nu sunt bune surse de calciu. Eu pt Claudiu tot timpul caut iaurt cu peste 3% grasime. Ii mai dau si de la Napolact de bivolita, tot pt ca e bogat in grasime, cred ca 6% are. Dar pt Karla nu cred ca e bun asa devreme, ca e mai mica.
Noua ne place gustul lactatelor de capra, pe langa ca e mai sanatos ca cele din lapte de vaca.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_ramni spune:

Joklk, multumesc de raspuns, si eu ii dau lui Radu iaurt de putin timp si nu stiam cum sa i-l fac mai consistent, e o idee buna sa-l amestec cu cereale. In ceea ce priveste procentul de grasime al iaurtului, si noua ne-a recomandat pediatra iaurt de 1,5% grasime nicidecum cel de 3,5%. Ea mi-a spus chiar sa i-l fac eu in casa dar nu mai am timp sa fac si asta, asa ca i-am luat din comert de la Napolact.

Pupici la bebici
Mirela mami de Radu iubit(14 oct 2008, 29 s, 1070g)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dragi mamici,
nu vreau sa intru in polemici dar eu stiam ca pana la un an este indicat procentul cel mai scazut de grasime. Bineinteles ca ar fi cel mai indicat sa fac iaurtul acasa ca ar fi 100% natural dar efectiv nu am timp. Ma voi stradui totusi pe parcursul verii sa il fac acasa cu fructe caci in iaurturile cu fructe chiar nu am incredere. Sa mai crestem putin si trecem si noi sigur pe lactatele de capra. Tin minte ca si mie imi dadeau ai mei lapte de capra cand eram copil.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Fetelor, cele care ati facut kineto, spuneti-mi si mie ce ar trebui sa stiu? Si inca ceva, mi-a spus ca are torticolis, dar ca se va recupera si nu e nevoie de operatie. Voi ati avut asa ceva?

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput