Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici11

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

In primul rand vreau sa le urez bine ati venit in clubul celor mai binecuvantate mamici de pe DC!
Am reactualizat listutza si adaugat cateva din esentzele tari de 2008, daca am uitat detalii sau pe cineva va rog sa ma iertati si sa imi trimiteti PM cu datele exacte ca sa pot sa le adaug.

In ceea ce ma priveste, gemenii mei de 2 ani si 9 luni (reale) sunt sanatosi, veseli dar cu oarecare intarziere in dezvoltarea limbajului si a comunicarii, motiv pentru care o sa mergem saptamana viitoare la psiholog pentru evaluarea exacta.
Try, Adrian ce face?

In ceea ce priveste intrebarile voastre privind achizitiile prematurilor sfatul meu este sa aveti rabdare, intotdeauna sa calculati varsta dupa cea corectata si nu dupa cea reala. Si sa nu va speriati daca bebelusul nascut la termen al vecinei face mult mai multe decat al vostru. Pana la urma, conteaza mai putin daca a mers la 9 luni sau 18 ci cat de sanatos, fericit si iubit este si mai ales cata incredere ai in el....
Prematurul este un copil mai deosebit, are o sensibilitate mult mai mare la emotiile si comportamentul celor din jur si e foarte important sa stie ca e sprijinit si incurajat, indiferent de varsta.
Nu va sfatuiesc sa ascultati toate sfaturile si "incurajarile" celor din jur, mai curand ascultati-va copilul si urmariti necesarul minim pentru varsta corectata (il gasiti pe sit-urile straine, gen www.aap.org).
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Sheannamp multumim pentru listuta! Patrick s-a nascut cu 1890g si 44 de cm, la 32 de saptamani, scor Agpar 5/8.





"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Draga Sheannamp,

In primul rand te felicit pentru succesul pe care puiutzii il inregistreaza! Mare este minunea lui Dumnezeu si nimeni nu o stie mai bine decat noi, mamicile de esentze tari! Va urez tot binele din lume!
In al doilea rand itzi multzumim ca ne-ai adaugat si pe noi in listutza! Eu cred ca uitasem sa specific ca Elena noastra a avut Apgar 9, asa ca o fac acum.
Si la noi toate sunt in regula, multzumim Doamne! Puiutzul nostru are 13 luni, 75cm si 10,5kg. Imi canta sufletul cand o privesc, Sheannamp! A spus "mama" la 10 luni si "papa" la 11 1/2 luni. In rest itzi este limpede ca nu merge singura inca, ci doar cu suport. Insa si eu sunt convinsa ca de fapt conteaza mai putzin varsta la care merge copilul... importanta este iubirea pe care i-o daruiesti si educatzia!

Multa sanatate va urez inca o data tzie si baietzeilor tai!

Alina de Ellutz dragutz



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sheannamp,
multumim ca am ajuns si noi pe listulita. Daca e nevoie de Apgar noi am avut 7/8.
Va pupam, joklk si karla luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Ieri am facut un consult oftalmologic, Mariei.
Diagnosticul este de miopie severa..-15..la ambii ochi.Ni s-a recomandat sa poarte ochelari de corectie a vederii pt -4 sau -5 la dioptrii.
Nu-mi vine sa cred ce se intampla!Cauza: prematuritatea severa.
Intr-adevar Maria priveste indeaproape atunci cand deseneaza sau se uita prin carti,dar nicio clipa nu mi-a dat impresia ca ar exista o miopie atat de grava intrucat urmareste si la distanta mingea sau alte obiecte.
Dr mi-a spus ca in oradea e singurul caz de acest gen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Draga Floridecires,
noi suntem noi pe aici dar a citit toata povestea Mariei si ne-a impresionat mult. Poate ar fi bine sa mai faci un control oftalmologic in alta parte pentru a vedea daca diagnosticul e acelasi. Va dorim multa sanatate.

Joklk si Karla-Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Draga FloriDeCires,

Am cateva zile de cand fetitza mea plange destul de mult si se vaita din plin din cauza unui canin ce urmeaza sa apara candva, zilele astea... Sper cat mai curand! Uite asa, abia daca am mai avut timp sa intru pe forum si sa vad ce au mai scris fetele. FloriDeCires, nu te intrista tare si nu plange. Tu trebuie sa mergi intr-adevar si la un alt medic sau poate chiar si la mai multi medici! De asemenea si intr-un oras mai mare... Trebuie sa verifici diagnosticul dat de medicul de acolo. Eu asa cred: cu credinta in Dumnezeu si cu vointa (dar sa ai si timp la dispozitie, asta-i clar!) vei izbandi. Stiu ca este greu si ca ti se rupe sufletul dar de dragul puiului tau trebuie sa vezi exact unde se afla adevarul. Culme a ironiei acum vreo 2 luni am aflat ca fetita fratelui meu (copil nascut mare si la termen de altfel) are si ea aproximativ aceeasi problema. Acum poarta ochelari dar sa o vezi ce scumpica e asa ca un soricel de biblioteca!
Fii puternica, FloriDeCires, cum ai fost si pana acum si tine-ne si pe noi la curent!

Va pupam cu drag si va uram multa sanatate,
Alinutza de Ellutz dragutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Flori de cires, iti recomand o doctorita foarte buna in Timisoara, daca doresti am sacaut numaru ei de telefon. Baietelul nostru a fost operat de ea, si daca va fi sa avem probleme si cu Luana, tot la ea vom merge, cu siguranta.
Noi suntem acasa, si in limita timpului, am sa revin, sa citesc ce s-a mai discutat pana acum, sa nu pun intrebati la care exista deja raspuns.
In mare parte am primit mult ajutor de la cei din spital, tot ce am nevoie este curaj si incurajari ca ma voi descurca.

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Offfff, minunata noastra Marie mai are inca o batalie de dus!
Sper din tot sufletul ca este corectabila (ochelari, operatie) petnru ca stiu ca la adulti exista interventii chirurgicale care se pot face pentru micsorarea sau chiar corectia miopiei.
Doamne ajuta!
In rest, e bine? Tot asa de frumoasa e?

Noi mergem maine la psiholog. O sa revin cu detalii

Va pup cu drag pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teosica spune:

Draga FloriDeCires,

Matei a fost operat de doua ori la ochisori, retinopatie de prematuritate grad 3 avansat. Operatia a fost un succes, dar trebuie urmarit periodic pentru nu aparea probleme. Este predispus la miopie tot datorita prematuritatii. Noi il urmarim la o clinica in Bucuresti la o doctorita foarte buna in care avem foarte mare incredere. Acolo au aparatura foarte performanta si controlul nu este traumatizant pentru copil.
Nu cred ca am voie sa dau numele clinicii sau nr de telefon sa nu fac reclama. Daca vrei putem lua legatura sa-ti dau adresa si nr. de telefon.

Felicitari mamicilor ca sunteti puternice si faceti din puisorii vostri esente tari.

Sanatate multa si credinta in D-zeu
Va pupam cu drag.
Monica si Matei

Mergi la inceput