Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anes spune:

andreyutza dimpotriva, esu stiu ca trebuie sa bem cat mai multa apa pt. buna functinare a rinichilor! De asemenea, utile sunt si masajul, mancarea cu putina sare, ridicatul picioarelor, etc.

BraveGirl ce rau imi pare pt. papagali!!! Imi este atat de mila!

Alexa chiar este bun ananasul pt. eliminarea apei din organism? Super... mananc si eu, dar din cand in cand.

cherieactiv de fapt sentimentul asta trebuie sa il ai. Sa nu pleci cu inima indoita din magazin, ci, dimpotriva sa "ti se puna pata" si sa cumperi acel lucru din "toata inima"!

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

mirtha asa sa faci iubita
26+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

fetelor dragelor,scumpelor,frumoaselor,ma pregatesc sa impachetez calculatorul...,asa ca va pup cu mare drag pe toate si abia astept sa ne auzim cu bine de la mare
aveti grija de voi si de burtici



Mamica stralucitoare
28+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

cherie, intr-adevar este super carutul! Merita banii! Sa-l stapaniti sanatosi! Si eu ma bucur ca un copil de orice lucrusor pe care il cumpar!

bebden bine ai venit! Sarcina usoara! Am avut (unele dintre noi) probleme. Unele (cum este si cazul meu) au trecut cu bine peste ele, altele, nu. scrie repede 10 mesaje ca sa scapi de moderare!

Andy, din tabelele pe care le-am luat de pe net, luna a 6-a incepe odata cu prima zi din sapt a 22-a.

BraveGirl si bebele meu era orientat cu capul in jos de pe la 23 de sapt. Dr a spus ca nu este nici o pb. Bine ca BB este ok!

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Mirtha, hai ca daca ti-a dat doar un sfert de Gynipral pe zi nu e asa grav! Nu intra in panica! Si eu cred ca daca uterul creste prea rapid pot sa apara contractii. Uite, si la BraveGirl la fel a fost, si cred ca si la mine. Eu am contractii (nedureroase, dar deranjante) zilnic, cam in fiecare ora cel putin una. Simt cum se strange burta ghem, uneori se si vede deformata, intr-o parte, si simt efectiv cum ma strange. Nu e o durere, e mai mult o senzatie ca la ciclu, destul de neplacuta. TIne camm 20, 30 de secunde, apoi se relaxeaza. Insa eu m-am obisnuit cu ele si nu ma mai stresez deloc pt ca dr. mea nu se alarmeaza deloc, deloc cand ii spun (zice ca sunt normale, mai ales la a doua sarcina) si i-am spus de vreo...zece ori deja, cred ca am si plictisit-o cu asta.

Felicitari pt bebelina cea grasunica, cred ca sunteti pe primul loc la capitolul greutate! Bravoooo! Uaaaaaau, da' ce mare e, un adevarat bebelus! O sa vezi tu ca o sa aiba in jur de 4 kg la nastere!

Lorena, sunt foarte bucuroasa ca totul e ok si felicitari pt. colul tau cel urias, chiar nu ma asteptam sa aiba peste 4 cm la ce contractii ai si tu zilnic. Super! Deci...se pare ca are dreptate dr. mea cand zice ca aceste contractii Braxton Hicks nu afecteaza colul. Eu zic ca poti sa stai linistita cu asa un col. Distractie la mare!

Dandusa, uf...pleci si nu am apucat sa ne vedem! Iar eu la mare nu ajung vara asta...


Andy08, asa e, iar eu am vut ocazia sa si verific lucrurile astea, am tinut-o pe Ianca in brate aproape non-stop, n-a plans niciodata mai mult de zece secunde in primul an de viata, aproape ca intuiam cand ii este foame. Toata lumea imi zicea ca nu o sa fie un copil independent si ca o sa stea dupa fusta mea pana o sa mearga la scoala, si uite ca am un copil echilibrat, curajos, cu incredere in el...si mai ales intelegator. Insa nu am fostat lucrurile nici in directia cealalta, adica nu am dormit cu ea din primul an, ci am inceput sa dorm cu ea atunci cand ea a vrut asta, avea in jur de un an...Niciodata nu am incercat s-o dezvat de asta, cum nu am incercat s-o invat la olita mai repede decat a fost ea pregatita, cum nu am incercat sa o dezvat de suzeta...A renuntat ea si la pampers si la suzeta atunci cand a venit momentul sa renunte.

..............


Revin cu povestioare mai pe racoare.



_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 26+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Mirtha- ce bebelina mare ai! sa-ti traiasca. Eu iau 3 tablete de gynipral pe zi.
Anes- si mie mi-e mila de papagali. Mai ales ca sambata a venit doar femela. Nu stiu unde e celalalt. Azi nici macar ea nu a venit. Am auzit-o prin cartier, dar nu am vazut-o. Inca sper sa reusesc sa o prind macar pe ea vine, sta putin pe colivie, dar nu vrea sa intre. Ii place libertatea.

==========
Corina 23+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Anes mersi de compliment si pt lamuriri.

Ramopofta buna, dar ce-ai facut bun de papica?

Otilia mersi frumos...si n-am priceput unde sunt butucii pe post de picioare...ti-am admirat burtica maricica si zambetul tau molipsitor.

Elilov zilele astea o sa mai pun cateva poze unde se vede frumos burtica...noi suntem bine...imi pare rau sa aud ca nu te simti prea bine si ca nici nu prea poti sa papi...ai grija la serviciu sa nu te stresezi prea mult cu dobitocii aia...

Mirtha ai grija de tine si menajeaza-te cat mai mult. Totul o sa fie bine. Uite niste de incurajare.

Dandusa distractie placuta la mare.

Babyzapi fericita 25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu sunt la servici cu Ana dupa mine si nici ca vrea sa stea intr-un loc.

Mirtha, ce bebelina mare. Vad ca te-am cam speriat doctora si introduci din nou Utogestanul. Dar tu simti contractiile?
Ca eu cand spuneam ca vreau sa scot utrogestanul ma gandeam ca toata sarcina am avut o singura contractie, atunci ma trezeam din somn si am simtit burta tare. De atunci nimic.
Dandusa, drum bun, ne auzim de la mare!
crismargrg, eu am spalat sambata cateva hainute care mi-au fost dragi si le am de la Ana. Le-am spalat cu detergent normal si nu cred ca voi folosi ceva special decat daca voi fi nevoita.
Anes, bine ai revenit!
Diana, eu si acum dorm cu ea si as vrea sa stea toata noaptea in patul ei, dar dimineata tot peste mine vine. Uneori insa dependenta din mine isi spune cuvantul si o iau eu cu mine in pat, asa bine dorm langa ea . Cat despre tinut in brate nu mai spun, ma durea spatele de cat o aveam ba in brate, ba la supt. Am avut ambitie sa nu o legan pe picioare si la fiecare adormire faceam ture cu ea in brate prin casa. Si acum de abia ma mai lasa sa o pup . Pana la o luna am luat-o cu mine in pat ca imi era greu sa ma ridic mereu operata fiind. De la 0 luna la 8 luni a dormit in patut dar dormeam aproape una de cealalta. De la 8 luni cand au inceput dintii a dormit iar cu mine. Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi cum e bine, depinde de fiecare copil si de fiecare mama. Ideea este ca acum nu pot dormi cu amandoi in pat, unul din ei sper sa fie intelegator.


Pozele noastre, Poze minunea din burtica 23+ si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

2. Salariu de 100% minim 6 saptamani

a. Daca intreprinderea nu are un contract colectiv de munca, atunci se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, care mai confera unele avantaje femeii gravide. In primul rand, articolul 66 prevede ca minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut. Asta inseamna ca minim 6 saptamani vei primi “in mana” salariul brut 100%: cca 85% indemnizatia de maternitate + restul de cca15% compensati de intreprindere.

b. Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

3. Un salariu mediu pe unitate la nastere

a. Tot Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (in cazurile in care se aplica), obliga firma sa-ti plateasca la nastere un salariu mediu pe unitate

b. Actele de care ai nevoie sunt: o cerere prin care soliciti acest ajutor conform legii si certificatul de nastere al copilului.

c. Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

Am gasit asta la sectiunea legislativa. Mirtha poate tu poti sa verifici daca mai sunt valabile articolele din CCMUN? Eu nu mai am acasa cum sa verific si nici pe net nu sunt actele intotdeauna actualizate. Fetele care sunteti in domeniu, ce stiti despre astea? Ma intereseaza partea cu completarea pana la 100% a salariului. Pe voi nu?

Mihaela 25+ Mihai Cosmin
Gargarita lui mami
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

diana21 vai, cat este de minunata Nasturica in rochitica Albei ca Zapada! Delicioasa!

carmendu si eu ma uit la Tv la olimpiada. Ma intereseaza evolutiile sportivilor nostri (si nu numai).

blue65 Bine ati venit! (tu si baietelul din burtica!

mnarcisa felicitari pentru fetita!

miram sunt de acord cu tine ca este o lege aberanta pt. mamele cu venituri medii si mari.

Andy08 intr-adevar, atasamentul parinte copil se formeaza in primii doi ani de viata si inca de timpuriu. De aceea, sunt hotarata sa stau macar un an cu el. La fel si eu cu bancile universitatii !



28+

Mergi la inceput