Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Seara buna fetelor!
Criss, Dandusa, OtiliaV pup dulce pentru primire!
Fetelor super lista ati pus!Mav si OtiliaV
Abia o astept pe cea cu bagajul pentru maternitate...mai ales ca unde si cand am nascut eu nu am avut copil in camera, nu mi s-au cerut hainute, si nici pampersi. Mi-au trebuit decat haine sa-l scot din maternitate.
Andreyutza multa bafta maine la iosup la morfologie! Sunt sigura ca bebe e bine si a miscat mai usor de nu l-ai simtit tu.

Ma alatur si eu cu scurte franturi din perioada cand era David bebe. Nu am mers niciodata pe ideea ca daca il invat in brate "asa il tin pana la majorat". L-am tinut cu placere langa mine cat am putut de mult. Obisnuiam sa fac treaba cu el in port bebe, pentru ca o data pus jos, plangea de numai (e vorba de primele 3-5 luni). Cu toate acestea a plans foarte mult pentru a suferit de colici dublu de cat este normal..respectiv 6 luni. Am incercat tot ce se poate, de la metode babesti la picaturi minune...n-a fost chip, dar in final au trecut si astea.
Cu dormitul a avut perioade: de la nastere pana la 1 an si 2 luni a dormit exclusiv la el in patut la noi in camera, de la 1 an si 2 luni intre mine si sotul meu pana la 3 ani si jumatate. De la 3 ani jumate, i-am facut patul pe care il are si acum, de o persoana, mare, il care a dormit cu drag din prima seara, pentru ca l-a facut mesterul langa el si i s-a spus ca e facut cu drag pentru el.
De la 5 ani are deja camera lui (asta ca nu s-a putut de la 3 jumate) care se afla in partea cealalta a casei si unde doarme fara probleme singurel.
Mai revin...daca va mai intereseaza..

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani)
si 28+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Amalia se pare ca ai avut un concediu pe cinste! Sunt si eu curioasa de senzatia pe care ti-o da apa cand esti gravida! Trebuie sa fie super! Dar n-am curajul sa "fortez" un litoral acum!

loren@ probabil ti-au raspuns deja fetele, nu este deloc ok sa ai mucusul colorat in vreun fel! Du-te cat poti de repede la un control. La varsta asta a sarcinii poate fi (Doamne fereste ) vreo desprindere de placenta! Nici durerile astea continue nu sunt normale!

criss703 si eu am scurgeri alb-galbui. Mi se par cam abundente. Sper sa fie normale in sarcina.



28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Anes despre scurgerile astea abundente si alb-galbui si eu ma gandesc ca sunt normale in perioada asta ...prea multe fete au zis ca au ..nasoala e doar senzatia de scurgere si faptul ca tre sa tot pui protej slip , eu am avut din prima saptamana cand nici nu stiam ca sunt gravida si de atunci nici ca am mai renuntat la ele .
Loren@ ma bucur ca esti bine si poti pleca cu bine la mare ...distractie placuta si sa aveti grija de voi
Dandusa drum bun si sa te simti bine la mare
Babyzapi sigur ca suntem curioase sa mai vedem poze frumoase de ale tale ....miercurea viitoare voi pune si eu niste poze beton de la..Olanesti
Elilov nu ai probleme cu fierea ? daca vomiti si nu poti manca ...eu am a vut o criza cumplita prin luna 4 dar si cu dureri de cap si frisoane .Dar mai bine sa nu fie fierea , e urata rau
Mirtha ai grija de tine si stai in pat daca asa trebuie , e suficient sa ne dai din cand in cand cate un mesaj sa stim ca esti ok

Criss 24+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

babyzapi pt. colul intredeschis mi-a dat Ginypral si mai nou Buscopan (impotriva contractiilor de fapt). Dar nu mai iau acum pt. ca nu mai am contractii decat dintr-acelea nedureroase.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Mirtha, ce bebeloi mare ai!! Sa dea DD sa fie totul bine! De fapt, VA FI BINE!

diana21 exact la fel am si eu contractiile! Nedureroase dar suparatoare. Se maifesta identic cu ale tale. Si cand te gandesti ca pentru saptamana aceasta de conc. medical la cabinetul medicului ginecolog mi s-au cerut 50 de lei !!! . Am ramas stupefiata! Si stiau ca fac naveta 120 de km pe zi, deci era recomandat sa stau in CM!

Andreyutza tin pumnii pt. eco morfologica e maine!
28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

Buna seara,

Mav, otilia multumim pentru lista si pentru imbunatari.
Mirtha, felicitari pentru bebeline grasuna. Sa va vedeti la termen.
Imi pare rau ca si tu esti consemnata la pat. Ciudat ca impreuna cu gynipralul ti-a zis sa contiunu cu utro. Mie cand mi-a prescris gynipralul mi-a scos utro si mi-a zis sa iau no-spa “doar la nevoie”.
“aternut complet” pentru mine inseamna doar cerceaf si aparatoarea de la patut. De perna am inteles cu nu are nevoie (deocamdata), si eu intemtionez sa-l culc intr-un sac de dormit (asa cum spunea madutza) ca un maieu, din bumbac sau matlasat. Voi avea si vreo 2 paturele de bumbacsa dar nu o sa le bag in plicul de la lenjerie.
Monicus- frumoase fotografii. Frumosi protagonisti.
Lorena- vacanta frumoasa la mare si ai grija de tine. Nu te obosi.
Babyzapy- tratamentul pentru col scurtat dar nu deschis – gynipral, magne b6 si PAT.
Nu s-a pus problema de stat in spital. Aveam contractii, fara dureri. Durerile erau alta poveste si in marea lor majoritate nu se intamplau in acelasi timp cu contractile. Erau de la ligamente. Vad ca in saptamna cat am stat cuminte nu am mai avut dureri si nici contractii asa de dese, cu siguranta si-a facut bine treaba gynipralul.
Diana – aceleasi “senzatii” am si eu cand vorbesti de cum se manifersta contractile. Si la mine se face burtika ghem.



25+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Aveti dreptate, am adaugat in lista si sac de dormit si am separat scutece (de unica folosinta) si pe alt rand scutece de finet.
Ma gandeam la capitolul viitor sa copiez iar lista, sa scot ce este rosu daca nu apar pareri diferite asupra lor in seamna ca sunteti de acord.

Eu am avut 2 saci de dormit pentru Ana, unul l-am primit eu cand eram mica de la o matusa din Germania, material gen prosop. Cel de-al doilea e matlasat, placut la pipait, cu fermoar si fara maneci dar e albastru . Pe acesta l-am adus aici. Mie mi-a convenit ca fiind putin matlasat e usor de tinut gatul copilului.

Pozele noastre, Poze minunea din burtica 23+ si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

mirtha..am ramas socata...waw ce copila mare ai deja!!felicitari...pt. restul...stai linistita,va fi ok...

tot stand de vorba cu amicii,( pt ca de cand sunt gravi...subiectul cu copii e in centrul atentiei)am ajuns sa ma cam sperii..cand mi se povestesc faze cum ca...una a nascut la x luni..bebe de 900 g..si e ok..alta l-a facut de 1200 g...si e ok..una a nascut la 6 luni..si tot asaa...uffff...ca niciodata nu stii ce ti-e pus deoparte de la DD..
inca putin, si plec si io in concediu ,insa am de infruntat un drum fff lung,cam 15 ore...ma cam ingrijorez...io sunt bine sanatoasa,cu mici problemute dar nimic grav grav..insa..mai stii???


Cherie 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Hai Cherie treci la nani sa fii odihnita maine pe drum.

Pozele noastre, Poze minunea din burtica 23+ si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

bravegirl,de fiecare data mi-am facut analize complete...uro..sumar..etc...de fiecare data,acealsi rezultat...efectiv nu dispare...

eh criss,din pacate trebuie medicamente la mine,nu rezolv mare lucru doar band apa ...ceaiuri...nu prea beau ..e asa de cald..nu am cum!eventual daca le las la racit, dar...am un stil de viata cam agitat,nu imi mai ramane si timp sa ma gandesc la toate detaliile...io la ora asta am inchis baraca si am ajuns acasa...dorm 5 ore si o iau din loc..

Cherie 22+

Mergi la inceput