Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(67)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

cherie concediu placut
MAriak felicitari ma bucur foarte mult pentru tine draga mea
otilia...wow pana la 04.30 ...mai usor ca nu iti ridica nimeni statuie..pai se poate
criss ma bucur ca esti activa si te simti bine
bionda felicitari de bb miscator
blue referitor la echo morfofetala..eu stiu ca este importanta sa se faca mai devreme..tocmai pentru ca bb e mai mititel si se poate masura asa cum trebuie...e bine totusi ca mergi si la 27 de saptamani..o sa fie bine
26+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Buna dimineata fetelor !

Ieri am primit caruta lui bebe si suntem foarte incintati - Trio Enjoy Evolution Fuego.

Cit priveste bagajul gravidei pt. spital , chiar la noi la Odiseea unei sarcini exista pe prima pagina deschis acest subiect.
Cine are rabdare poate sa citeasca si dialogurile dintre fete. Si acolo sunt aspecte interesante de retinut.http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47715&whichpage=1

Poate alcatuim o lista a noastra , ca si cea a bebelusului , plecind de la o lista deja vehiculata.

Pun aici o lista (luata chiar de pe DC cu usoare comlpetari pe care mi-am permis sa le fac):
- Bephanten sau Garamastan pentru eventuale rani la sani
- servetele nas , de mina , de fata i, ntime – batistute.
- sapun
- periuta de dinti.
- pasta de dinti.
- pieptan.
- crema de fata si de maini - eventual gel de dus, sampon, burete
- lapte de corp
- tampoane – vata portionata si invelita in tifoane sterile.Acest tip de tampoane , gata portionate se gasesc in farmaciile Sensi Blue.
- strugurel de buze - obligatoriu!
- hartie igienica
- elastice de prins parul, clame
- bila de cauciuc - sau ceva de strans in mana in timpul travaliului si a nasterii
- aparat foto - o sa vrei poze in fiecare secunda!
- carte de citit usurica pentru dupa - cine poate!
- chiloti cu burtiera
- sutiene de alaptat
- tampoane de sani
- pompa de muls
- mameloane de cauciuc - sterilizate de acasa!
- prosop moale pentru sani - sanii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare!
- sosete - 3 perechi
- camasi de noapte - 2-3 bucati
- halat
- papuci de casa si slapi pt. dus
- bani pentru asistente - bancnote de 10000, 50000...
- prosop de fata
- spray lidocaina pentru calmarea durerilor in caz de epiziotomie.
- pt. vindecare rani tinctura de galbenele, atat pt epiziotomie cat si pt cezariana, este un cicatrizant foarte eficient.
- colac de cauciuc, la farmacie sau la tehnicomedical "colac contra escarelor", diametrul de 50 (sunt si mai mici, dar pt noi astea sunt bune), se umfla cu pompa de masina/bicicleta/baloane, cost redus , era cca20 lei.

Merg fuguta in pat ca deja am sta cam mult la pc , cu poponeata pe scaun.




Mirtha 29+ Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

BraveGirl, am avut si eu o experienta asemanatoare sapt trecuta. Am fost la medicina muncii sa imi vizez concediul medical, ca asa e regula la noi. La acelasi cabinet se faceau si dosarele medicale pentru scoala de soferi, asa ca iti dai seama ce era la usa. Le-am zis frumos sa ma lase sa intru, ca nu am decat de pus o stampila, care dureaza cateva secunde. Bineinteles ca s-a gasit un individ dubios care a sarit cu gura ca si ei asteapta inca de dimineata sa intre si nici la ei nu dureaza mult si de asta nu avanseaza, ca tot vin persoane ca mine care intra peste rand. M-am facut ca nu il aud si am intrat, evident ca durat operatiunea doar cateva sec. Cand am iesit, individul mi-a soptit printre dinti ca daca nu eram gravida nu ma lasa sa intru. L-am ignorat total, dar tot mi-a stricat ziua. Aveam niste nervi ca imi crescuse tensiunea, imi venea sa il pocnesc. Chiar daca nu as fi fost gravida, se presupune ca o persoana cu probleme de sanatate nu ar fi fost in stare sa reziste cateva ore la coada aia imensa doar pentru o stampila. Dar asa e in Romania, nu ai ce face.

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VonHelen spune:

Multumim Mirtha!
nu ai cumva si o listuta cu lucrusoarele pt bebe care trebuiesc si ele luate la spital !!!

25+
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte" Michael Levin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Elilov, ma bucur ca esti bine!
Mirtha, stai linistita, statul in pat este sfant. Eu sunt convinsa ca daca nu faceam asa pana acum nu il mai aveam pe BB.
Bionda, bebele meu la 19 sapt si 2 zile avea 275 de gr.
Otilia, nu te mai stresa. Asa am facut si eu la BB Dragos, am fost la servici pana in ultima zi. Acum nu il mai am nici pe BB, dar nici statuie nu mi-a facut nimeni.
Cherie, MariaK, sa aveti concedii placute!

Simona, mamica lui Radu (3 dec 1997),
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Neatza....m-am mai linistit...s-a trezit bebe....
si-a facut curatenie generala in garsoniera...mi-a reorganizat toate organele...a mutat cateva coaste...ca tot se poarta open space-ul....



...Vine unla mami...


...Poze bebe!!!...




LAURA 26+ Deniel Alexi
--------------------------------------

AMR 14 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!
De abia am ajuns la servici, am dormit tare bine, doar trebuia sa recuperez.

Am primit vesti bune pe mail. Mi-a iesit Papa Nicolau gradul I si secretia este bine. A fost tare draguta doctorita ca mi-a scris.
Simona, nu ma speria, daca nu pot nu pot, nu ma obliga nimeni. Numai ca sunt genul care degeaba stau acasa ca numai la ce am inceput si n-am terminat mi-e gandul.

Pozele noastre, Poze minunea din burtica 23+ si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Felicitari Otiliav pentru rezultatele bune. Este foarte bine ca ai dat peste o doctorita intelegatoare


http://good-times.webshots.com/album/565345013XbrKiZ
graviduta 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Nu mai stiu cine a intrebat de Ginye55...am vazut acum doua pagini...ii multumesc pentru ca mi-a amintit de un om drag de care nimeni nu mai stia nimic, doar ca ultima oara cand a scris, se punea problema cerclajului. Am sunat-o acum 15 minute, pentru ca era cazul sa mai si stiu ce i se mai intampla si daca e bine. Din pacate nu e bine din cauza sotului, se pare ca sunt grave probleme de sanatate dar a caror cauza nu o poate detecta,s-au facut o groaza de investigatii si tot nu s-a aflat nimic, vineri se duce la o noua investigatie la Targoviste si poate ii dau de cap problemei. Nici ea nu se poate spune ca e tocmai bine, din cauza emotiile si stressului in care sta, dar multumita lui Doamne Doamne, e bine cu toate contractiile, durerile (se pare ca minunea ei e inserata jos) si problemele si ma rog sa duca cu brio pana la capat totul pentru ca mai azi a intrat in 29 de saptamani si muuult a fost, putin a mai ramas! Iubita suntem alaturi de tine si de sotul tau!!!

Leeloo
27 +

http://good-times.webshots.com/album/562902143JedOlt
http://bd.lilypie.com/KW8up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

ginye - multa sanatate tie si sotului tau. suntem alaturi de voi.
leeloo - te rog, intreab-o daca are nevoie de ceva. poate o putem ajuta.

25+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput