Mamici norocoase de sept-oct 2008 (114)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Neata burtici,

Vad ca aveti spor asa de dimineata,

eu nu am apucat sa citesc ce s-a intamplat cu Babytza dar promit ca citsc acum din urma si revin. Sper numai sa fie bine si ea si bb .

eu aseara am adormit pe la 10 cred din cauza unei raceli care vrea sa ma agate (daca nu a facut-o deja) asa ca nu am apucat sa mai citesc nimic din ce ati scris.

Hai ca beau cafeluta citind din urma sa ma pun la curentcu noutatile.

34+ Mami fericita de Irina

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatoase!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Atat a mai ramas pana vine minunea
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

300: cu durerea de spate m-am confruntat si eu ieri, am luat un no-spa si m-am intins la orizontala si a trecut, plus ca am tinut dushul mai mult timp acolo si gataaaa! eu am pus pe seama burticii....soacra ta este la tara, nu mai bine stai intinsa in pat si astepti mancarea la pachet? eu una stiu cand sunt in stare sa fac ceva si cand nu, asa ca daca tu crezi ca nu-i in regula, nu pleca, profita si te odihneste

Vlad
29+

bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Multumesc pentru urari!!
Eu sunt concentrata acum la tv ca joaca Romania la handbal la Olimpiada si deh eu am fost handbalista.Dar tot trag cu un ochi si pe aici!!!
300 eu zic sa nu iti faci griji ca poate doar ai dormit prea mult in aceasi pozitie si de aici durerea sa treaca, si daca socrela nu sta prea departe eu zic sa profiti sa mergi sa mananci bunatati gata preparate!!Eu daca soacra si mama sunt departe ma apuc eu imediat de facut ardei umpluti!!!Si mai incolo cred ca bag din nou o salata orientala!Cum zicea EVA am intrat in saptamana salata orientala!
Altceva ce mai gatiti: pe unde e gospodina noastra sefa nushulica???



Diana
36+ mamica fericita de ANDREI TUDOR
AMR putin pana sa ne vedem minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

dya: si eu la fel, tot fosta handbalista (eu amatoare), a primit Bese rosu, pacat....
de gatit : am cumparat un crap si fac bors si plachie maine, azi am fasole verde cu pipote si pulpe superioare, am facut-o aseara si nu am idee de ceva dulce facut in casa, cred ca fac o tarta cu struguri sau prune.....

Vlad
29+

bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

'Neata harnicutzelor!La noi a plouat azi noapte si parca s-a mai racorit asa ca de dimineata am putut si eu dormi.
Dya cum e noul dr?
300 sorry ptr spatic ..eu zic sa stai linistita azi daca nu te simti bine,mancarica sa vina la tine
felicic nasoala treaba de dimineata...dar sigur cu noroc asa ca go for it la loto
clau sper ca te simti mai bine.
baby boy prea devreme analizele..mie de abia acum mi le-a dat de facut.
babytza am ramas speechless..principalul e ca sunteti k si veti fi tinuti sub observatie




34+bbelina
AMR 6 saptamani
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

300, si eu zic ca e de la pozitie, ca ai dormit mult la fel, si eu ma trezesc cu dureri sau amortita de multe ori, dar trec. Incearca si un scobutil, mie asa mi-a recomandat doctorul daca nu trece cu no-spa.

Nushulica, mergem azi sa vedem balansoarul, iti spun cum mi s-a parut.


33+ AMR 49 zile!!

Haiduc iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Gata am citit din urma:

- Aly, nu te speria de dureri si intepaturi ca nu sunt probleme, cica se aseaza bb pt iesire, dar asa va fii pana la final. doar daca incep sa fie dureroase rau si sa persiste atunci trebuie sa mergi la dr.

- Lucuta, din cate stiu eu (fac si salariile din cand in cand) nu te influenteaza cu nimic ca ai fost in medical inainte de a intra in prenatal, deoarece perioada de medical este asimilata la calculul mediei zilnice de baza pt plata celor 85% din pre si post natal. Plus ca se retine doar Cas la salariul minim pe economie, ceea ce ineamna ca vei lua mai mult decat lui in mod normal.

- Babytza, sanate multa medicului care te-a scos din impas si tot binele din lume tie si bebelului. Puiul tau are la 31 s cat avea bubulina mea la 30 s. Deci nu se pune in caz problema de retard de crestere. Sa dea Domnu sa nu se intample nimic neprevazut si sa iti tii bb in brate in septembrie.



34+ Mami fericita de Irina

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatoase!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Atat a mai ramas pana vine minunea
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nerantula, si eu incerc sa inteleg ce e cu legile astea.Si stiu si ce scrie in contractul colectiv de munca dar pe de alta parte am inteles ca acest concediu pre/postnatal este concediu de sarcina si lauzie (deci nu concediu de maternitate cum e numit acolo - se poate sa aiba coduri diferite???) si deci concediu medical si deci se supune reglementarilor concediilor medicale.Si in concediile medicale nu iti suspenda contractul,nu?
Exista o ordonanta de urgenta -158/2006 care vorbeste de concediul de sarcina si lauzie incadrat ca si concediu medical..
Deci eu inteleg ca nu se refera la acelasi concept...exista undeva o explicatie de termeni sau ceva?
Si primeaza codul muncii sau alte ordonante/legi?

Eu zau daca mai inteleg ceva...dar interpretarea HR-ului este ca e concediu medical si deci nu se suspenda....doar CIC-ul e alegerea ta si deci il suspenda....

EDIT: zodia mea e 'feciora' si am obiceiul(prost) de a despica firul in patru.

32+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Andy.p am fost extrem de incantata de noul doctor, e mult mai comunicativ, iti da curaj, incredere si mi-a promis ca va veni la nastere sa nu imi fac probleme!!!Intr-un cuvant e mai pe gustul meu, ma gandeam ieri ca si daca se intoarec medicul meu in 25 august eu as vrea sa nasc tot cu noul medic pentru ca imi da mai mult curaj dar nu stiu cum sa ii spun...

Diana
36+ mamica fericita de ANDREI TUDOR
AMR putin pana sa ne vedem minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Dya super,ma bucur ca esti incantata de noul dr si ca ti-a dat incredere.Asta inseamna ca stai mult mai bine si cu moralul.

34+bbelina
AMR 6 saptamani
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput