PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

elenaraluca,
Imi pare foarte rau ca nu e pozitiv testul

ioana,
In topicul deschis de tine mentionai ca ai fost diagnosticata cu PCOS.
Este f important cand ai facut analizele, daca luai ACO in acea perioada etc.

Daca vrei sa mergi pe varianta Ungaria sunt sigura ca kir te poate ajuta si-ti poate recomanda un medic bun pe PCOS.

Sfatul meu ar fi sa incerci sa citesti capitolele anterioare ale acestui topic. Ai sa gasesti o serie de informatii foarte interesante despre acest sindrom si cred ca te vor ajuta mult in intelegerea bolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Gudinde,te rog sa ma treci la gravidutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrriana

Gudinde,te rog sa ma treci la gravidutze

Adriana


Adriana felicitari!!!Sarcina usoara si lipsita de orice incident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaraluca

Buna fetelor! am facut azi testul si e negativ.sunt tare dezamagita pt ca de data asta chiar speram la o sarcina dar asta e!


Am impresia ca toate au un rost pe lume...cred ca doamne, doamne mai vrea sa astepti putin.

Stiu ca eu nu trec prin asta, dar pot sa imi imaginez supararea si frustrarea pentru ca minunea mica nu vrea sa apara.

Cred ca noi femeile ne gasim satisfactia prin familie iar barbatii prin munca iar cand nu suntem in stare sa facem asta...ne simtim SECI si fara nici un rost.

Elena noi suntem alaturi de tine. Ai putere si mai lupta.

Persephonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1751 spune:

Draga gudinde

diagnostic de PCOS mi a pus un medic acum multi ani, apoi a venit nebunul de endocrinolog care mi a spus pe o reteta "cushing reactiv", pe alta "insuficienta tiro ovariana" pe alta "hipotiroidie". Asta dupa ce s a uitat pe analizele pe care le-am postat.Apoi medicul de planning mi a spus ca e mai degraba PCOS si ca omul e chair cretin pt ca endocrinologul cu pricina trebuia sa stie ca nu punem diagnostice aiurea fara investigatii. Nu, cand am facut analizele nu luam anticonceptionale. Nu luasem de vreo 3 ani. Deci erau "curate".

Daca totusi se incumeta cineva sa imi spuna si mie ceva, din experienta personala sau din ceea ce a invatat, v-as fi tare recunoscatoare.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrriana

Gudinde,te rog sa ma treci la gravidutze

Adriana


Done!


psj acum am realizat ca nu stiu cum se numeste minunea ta . Nu are numele trecut pe listuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ioana,

Te intrebasem in ce zi au fost facute analizele si alte detalii pt ca este important. Altfel interpretarea analizelor este o serie de fraze de tipul: "daca analizele au fost facute in .... atunci ... "
In plus, pe celalalt topic ai mai mentionat ceva de hirsutism etc.

Sa incepem:
- daca analizele au fost facute in ziua 2 sau ziua 3 atunci LH este un pic cam mare, iar raportul LH/FSH ar fi trebuit sa fie 1. La tine este 1.48. De obicei, in PCOS se intalneste un raport de 2 sau mai mare de 2, dar exista si fete cu PCOS cu raportul sub 2;
- daca analizele au fost facute in faza luteala atunci progesteronul este mic, foarte mic. Este deficienta progesteronica in faza luteala (tipica pt PCOS) si din aceasta cauza ciclul tau vine dupa duphaston, pt ca dupastonul fiind progesteron sintetic aduce organismului ce nu are;
- testosteronul este mare. Legat de testosteron si hirsutism ti-am scris si la topicul deschis de tine la sectiunea Femina intim.
- TSH-ul este bun. Eu una nu vad nimic anormal la capitolul analize pt tiroida. Poate a simtit dr-ul ceva la palpare, nu stiu sau din conversatia cu tine a tras anumite concluzii ...
- de Cushing nu cred ca pot spune ceva atata timp cat nu vad cortisolul. Ai cumva vergeturi rosii pe abdomen?
- o analiza importanta care nu o vad este insulina. Alta ar fi testul de toleranta la glucoza.
- parerea mea despre ACO ti-am spus-o deja: in PCOS nu sunt o solutie pt ca inrautatesc rezistenta la insulina care este este de fapt cauza in PCOS.

Si repet, ai nevoie de un endocrinolog BUN.

La intrebarea despre dieta, de asemenea ti-am raspuns in topicul deschis la sectiunea Femina intim.

Daca vei decide sa mergi pe varianta Ungaria te sfatuiesc sa iei legatura cu colega noastra kir care cu siguranta iti poate recomanada un medic bun pe PCOS de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1751 spune:

Draga mea gudinde,

Nu stiu in ce faza a ciclului au fost facute analizele mele pentru ca atunci cand le-am facut ciclul meu nu venise de vreo 4 luni. Dupa aceea am inceput sa iau duphaston si in final m-am procopsit cu diane 35, si culmea, azi, dupa a doua folie, ciclul meu da semne ca vrea sa vina... sper sa nu fie alarma falsa.
insulina n-am facut-o decat glicemie, colesterol, trigliceride samd. Nici toleranta la glucoza. Endocrinologul la care am fost s a impotrivit sa fac un eco de tiroida, si nici nu a stat de vorba cu mine DELOC. n- am avut voie sa spun nimic, absolut nimic, a zis ca stie el tot. Am vergeturi dar nu rosii ci albe pe san, brate si abdomen de la cum am slabit vreo 20 kg.
De endocrinolog bun stiu ca am nevoie, din pacate nu am gasit inca unul si din experientele mele cu medicii din Romania din ultimii ani.... nu prea trag speranta ca voi gasi unul bun aici...
Hirsutism am, dar am de cand ma stiu, dar din pacate incercarile mele de a scapa de par n-au facut decat sa0i dea apa la moara. intrucat am pielea mult prea sensibila si mi se face toata basici daca folosesc epilator sau ceara, am folosit creme si lama... si... in daca nu le folosesc o sa ajung ca o maimuta sau femeia cu barba

Cam asta este. Multumesc mult pentru bunavointa si rabdare.
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ioana,

Atunci nici nu stiu de ce ai facut LH-ul si FSH-ul.
Este clar o deficienta progesteronica.

In legatura cu hirsutismul. Testosteronul este mare, chiar daca pe valorile normale apare doar la limita, la limita sup., testosteronul ar cam trebui sa fie pe la un 0.5 (daca nu se poate sub). Practic ca sa imbunatatesti hirsutismul trebuie coborat testosteronul. Fara asta, doar metodele cosmetice nu vor avea un succes rasunator. Iar lama nu te ajuta deloc.

La un moment dat ai metionat pe celalalt topic un medicament care ti-a fost prescris de medic, dar nu ai spus care era substanta activa sau denumirea comerciala.
Vezi ca-n prima postare noi avem un link pt mai multe informatii legate de antiandrogenici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1751 spune:

Gudinde,

Nu mi-a spus medicamentul. Mi-a mentionat doar ca mi l va da, si ca doar el stie sa lucreze cu acel medicament si ca se foloseste in cancerul de testicole. Nu m-am mai dus. Deci nu stiu ce minune mi-ar fi dat pt ca nu voiam sa functionez ca si cobai.

De ce am facut analizele? Pt ca voiam sa stiu aproximativ cum stau. Sa vad de ce nu pot functiona ca un om normal. Cam asta ar fi.

Mergi la inceput