PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Persephona iti multumesc din suflet pt cuvintele tale care m-au impresionat si mi-ai dat putere sa lupt!
Am fost ieri la eco sa vad care e problema ,de ce nu mi-a venit ciclu pana acum,si d-na dr Bajenaru care e o dulceata mi-a explicat ca un folicul sa rupt mai tarziu si automat si ciclu mi-a intarziat,iar sangerarea care eu credeam ca e de la nidare a fost de la ovulatie.Temperatura crescuta era tot de la ovulatie .
In sfarsit ,am mai invatat ceva,de acum in colo voi stii cand trebuie sa !
va pup si sa aud vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ioana,

Imi pare rau daca te-ai suparat. Intrebarea mea cu de ce se referea strict la LH si FSH. Este normal sa sti cum stai si cam care e problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

ioana, e bine sa repeti analizele astea de fsh si lh in z3, atunci sunt relevante.
despre epilat, penseta ai incercat? in liceu, imi decoloram mustata, dar mi-am dat seama prin clasa 10-a ca sunt caraghioasa, cumva stralucea:)) deci am trecut la penseta. Sper ca nu v-am oripilat cu imaginea.
Ceara sau altceva n-am incercat niciodata, probabil as fi incercat, dar a venit o colega la scoala epilata pe mustata, cred ca folosise ceara prea fierbinte si era foarte iritata.
Dar, ca de obicei, de acord cu gudinde, trebuie scazut testosteronul pentru rezultate evidente si mai ales, NU lama!!
elenaraluca inseamna ca mai sunt sanse luna asta. Daca te consoleaza cu ceva, nu e nicio problema daca n-a fost ovulatie ca la carte(adica z14) desi dr. zic ca ovulatie tarzie, embrion mai putin calitativ. Eu sunt un contraexemplu clar.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1751 spune:

Gudinde,
Nu m-am suparat, nici vorba. De ce sa ma supar? Da de unde. Imi pare rau daca asa a parut. Imi prinde bine tot ce imi spui si citesc cu atentie. :*:*

psj,

Penseta e ineficienta la mine, prea mare e cantitatea din pacate:
Sa vedem... daca as gasi un medic bun cu care sa vorbesc cum vorbesc cu voi ar fi minunat. Din pacate.... pauza ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ioana,

Din pacate esti tare departe de Bucuresti. Eu la Oradea nu stiu medici.

Cu analizele ma refeream la bani, pt ca sti si tu cat sunt de scumpe. Uneori am impresia ca eu am rata de sanatate. De asta ziceam pacat de LH-ul si FSH-ul ala ca daca nu a fost facut in z2 sau z3 nu spune nimic.
Insa e clar ca ai o deficienta progesteronica.

Cu epilatul nu stiu ce sa-ti spun: poate gasesti o cosmeticiana cu ceara speciala pt mustata, sa te dai cu baneocin dupa ... tu sti ce se poate si ce nu, ca tu te cunosti cel mai bine, dar lama clar nu e o solutie pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1751 spune:

Draga mea gudinde,


Mda, din pacate sunt departe de Buc:(, La oradea 90% sunt macelari.din pacate. Sa veden... da, din pacate, analizele costa f mult, cand m-am analizat eu atunci din cap pana in picioare - am platit vreo 6 milioane. Deci.... Apoi am mai dat vreo 3 pe alergeni, si tot asa. Apropo la faza cu alergenii din sange, mie din 36 de alergeni mea iesit ca sunt alergica moderat si f tare la 34 dintre acestia.... Ciudat, nu?
Mai ales ca IGE mi a iesit normal. (am facut astea pt conjunctivita mea alergica care ma chinuie de ma omoara).
Revenind, din pacate, fara sa exagerez am pielea extraordinar de sensibila... datorita faptului ca nu folosesc metode de smulgere, parul meu creste mult mai des mai ales la nivelul fetei. De cand iau diane 35 parca parca s-a mai inmuiat un pic dar..... Am pielea extrem de sensibila, nu doar la nivelul feteici si pe corp. Daca as trage cu ceara, ceea ce am incercat 3 zile n-am mai iesit din casa, si am urlat de usturime si mancarime, puls ca fiecare locsor de unde am smuls un fir de par s-a transformat in pustula. Am discutat cu cosmeticiene, prietena mea cea mai buna e cosmeticiana in Italia, si mi-a spus ca din pacate sunt un caz f rar, dar pe cat de rar pe atat de imposibil de tratat prin "smuls". Desi am observat ca in locurile unde smulg se rareste ffff tare.
Asta mi-s eu din pacate.
Oricum, multumesc mult pt sfaturi. Poate, cine stie ma mai desteptez". In cautarea unui medic bun, o sa fac ce mi-a sugerat doctorita si sa trec la rigevidon, care mie mi-au facut foarte bine si sper sa imi aduca ciclul ca simt ca pocnesc. In plus, acu de 2 zile tot da semnale vagi, vin, nu vin, si ma zapaceste.
Stiu care e parerea ta despre anticonceptionale si aceasta va fi ultima incercare la mine... Deocamdata Bebe nu vreau - nu tu casa nu tu masa stat in chirie etc etc tineretea de azi - si daca nici asa nu vine, stop joc, si ma apuc de duphaston sau utrogestan. Tine-mi pumnii sa gasesc un medic OM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Ioana,
1) eu am postat anul trecut experienta mea cu epilarea laser, pe care o recomand . Gudinde chiar a postat linkul pe prima pagina. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=94783&whichpage=22. Vad ca acel post era scris in mai 2007, cert este ca, dupa acele 3 sedinte, de atunci, nu am mai avut nevoie. Acum, s-ar cam impune iar, dar astept toamna.
2) La Prieteni dintotdeauna este un subiect ORADEA (cu 32 capitole). Mai mult ca sigur ca fetele de acolo iti pot face recomandari cu privire la medici/ clinici din Oradea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1751 spune:

Luci.elim

Multumesc mult pt recomandari si sfaturi. Am sa caut "prietenii" numai ca desi am contul mai vechi sunt incepatoare in utilizarea forumului si ma descurc cam greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Ioana,
1) sa nu uiti de epilarea cu laser
2) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124621&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaraluca

Persephona iti multumesc din suflet pt cuvintele tale care m-au impresionat si mi-ai dat putere sa lupt!
Am fost ieri la eco sa vad care e problema ,de ce nu mi-a venit ciclu pana acum,si d-na dr Bajenaru care e o dulceata mi-a explicat ca un folicul sa rupt mai tarziu si automat si ciclu mi-a intarziat,iar sangerarea care eu credeam ca e de la nidare a fost de la ovulatie.Temperatura crescuta era tot de la ovulatie .
In sfarsit ,am mai invatat ceva,de acum in colo voi stii cand trebuie sa !
va pup si sa aud vesti bune!


Cu placere. Eram sigura ca toate au un rost...intradevar ca uneori cand ovulezi mai si sangerezi dar se intampla destul de rar, cel putin pt mine.

Te pup si eu si sa auzim NOI de bine din partea ta

Mergi la inceput