PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

Fetelor, am revenit, scuze ca nu am mai dat nici un semn, dar am fost la mare cateva zile!
gudinde, multumesc pentru raspuns, am vorbit cu doamna doctor si continui cu tratamentul, desi nu am simt foarte bine cu stomacul!
Adrriana, ma bucur nespus pentru reusita ta! Sper sa ai un bebe sanatos si frumos si sa ai grija de tine!
Pentru fetele noi, va doresc multa putere de insanatosire, si sa reusim sa ne amelioram suferita sprijinindu-ne unele pe altele!
Va si spor la!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Fetelor,voi ce stiti despre infectiile urinare?eu am infectie cu COLI .poate sa afecteze fertilitatea?ar putea sa fie si asta un motiv in plus pt care eu nu raman insarcinata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Buna, fetelor

Eu am inceput tratamentul cu Siofor, la indrumarea dnei doctor Bajenaru; si-am citit pe forum sa ca fetele care au fost pe tratament cu Siofor au slabit cel putin 5 kg in prima luna....ceea ce mie nu mi s-a intamplat:( este adevarat ca nici n-am mai luat in greutate, dar n-am slabit deloc:(

vreo sugestie sau explicatie?

Multumesc.

marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

elenaraluca, sincer nu cred ca are legatura dar trebuie neaparat tratata pentru ca in timpul sarcinii infectiile urinare sunt destul de periculoase pot duce chiar si la avort spontan prin fisurarea membranelor. Tu faci tratament, nu? Cred ca trebuie si sotul sa faca tratamentul.
Nu ti-au dat si antibiograma cand ti-au gasit e-coli ca sa vezi exact la ce e sensibil?

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui margabadea

Buna, fetelor

Eu am inceput tratamentul cu Siofor, la indrumarea dnei doctor Bajenaru; si-am citit pe forum sa ca fetele care au fost pe tratament cu Siofor au slabit cel putin 5 kg in prima luna....ceea ce mie nu mi s-a intamplat:( este adevarat ca nici n-am mai luat in greutate, dar n-am slabit deloc:(

vreo sugestie sau explicatie?

Multumesc.

marga


Marga,

Metforminul nu este propriu-zis un medicament de slabit, ci indirect ajuta sa se slabeasca. Asta nu inseamna ca toata lumea slabeste luandu-l.

Hai sa o luam cu inceputul.
De mai multe ori am spus insulina depune. Ce inseamna asta? Practic prezenta insulinei in sange are ca principal efect secundar blocarea arderilor de grasimi si astfel un efect nedorit asupra depozitelor de grasimi. Ca o paranteza la orele 11 si 16 exista in organism o descarcare fiziologica de insulina. De asta tot spun eu nu 3 mese principale pe zi, ci mancat putin si des (din 3 in 3 ore), cu gustari la orele mentionate. Si aceste gustari de ora 11 si 16 este bine sa fie fructe (bine, acuma nu banane care au 20% glucide) pt ca ele contin fructoza, un zahar rapid care reface nivelul glicemiei si care are marele avantaj ca nu stimuleaza secretia de insulina (spre deosebire de dulciuri, produse de cofetarie, patiserie care contin zahar rafinat). Si cu asta am incheiat paranteza.

In PCOS problema principala este rezistenta la insulina. Datorita acestei rezistente celulare la insulina apare in organism o hiperinsulinemie si am expicat mai sus care este efectul insulinei asupra depozitelor de grasimi. De asta noi ne ingrasam f usor, slabim f greu si in general PCOS-ul este asociat cu un exces ponderal. (Exista insa si non-obese PCOS, aici e o discitie mai larga tine de multiplele forme pe care le imbraca acest sindrom).
Metforminul ajuta la scaderea rezistentei la insulina si astfel scade nivelul insulinei din organism la niste valori mai umane. Asa ajuta metforminul la pierderea in greutate! Scade nivelul insulinei si astfel se poate slabi mai usor. Mai usor decat puteai inainte, ca prin comparatie cu vecina fara astfel de probleme tot foarte greu e.
Dar doar metforminul singur singurel nu face fata.
De slabit se slabeste doar daca in timpul tratamentului:
- se tine regim: asa cum am mentionat mai sus mancat putin si des. De asemenea, cat mai multe alimente nonisulinogene(care nu stimuleaza secretia de insulina);
- miscare: efortul fizic moderat facut zilnic scare rezistenta la insulina. Deci decat mers o data pe sapt la sala si tras, mai bine mers pe jos 30-40 minute zilnic. Inotul este de asemenea un sport care ajuta enorm.

Inca ceva important. Fiecare persoana slabeste in functie de mai multi factori. Legandu-ma strict de insulina pot spune ca depinde de unde ai plecat inainte de tratament.
Exista fete pe forum care aveau chiar si inainte de metformin, valori ok de insulina (sub 15) sau chiar valori splendide (de sub 10). O astfel de persoana va slabi mult mai usor sub metformin decat o persoana care avea niste valori mult mai mari si care chiar si dupa inceperea tratamentului cu metformin are insulina mare (sa zicem peste 15). Valorile date mai sus nu sunt niste valori standard, ci pur si simplu alese de mine pt exemplificare.
Concluzia: sunt atatea variabile in PCOS incat este greu sa facem comparatie intre persoane. X a slabit 5 kg in prima luna - felicitari! Asta nu inseamna ca automat si y poate slabi 5 kg in prima luna si daca nu reuseste inseamna ca ceva nu merge. X si Y sunt cazuri distincte. Este normal, si mai bine de vazut cum te simti acum dupa metformin comparativ cu cum te simteai inainte de inceperea tratamentului. Despre slabit: fa comparatia cu tine inainte de tratament. Iti e mai usor? Ai reusit sa slabeti un pic? Dar repet, metforminul singur nu e suficient. Trebuie neaparat tinut un regim adecvat si miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

margabadea, imi pare rau, nu stiu ce sa zic dar fiecare organism reactioneaza in felul lui, 1 luna nu e mult.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

uite, ti-ai dat gudinde(ce ne-am face fara tine?) un raspuns de nota 20!

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Draga gudinde,

Ca de obicei, esti salvarea mea (si nu numai).
Multumesc din suflet pentru raspunsul tau clar.
Valoarea insulinei mele era inainte de inceperea tratamentului 20.4, ceea ce este ff. mare! Din acest motiv, si procesul de slabire se desfasoara mai lent.
Insa, am tot de la dna dr. Bajenaru un regim care este exact acelasi pe care l-ai descris: mancat din 3 in 3 ore, cu gustarile la orele 10 si 16 si obligatoriu mers pe jos in fiecare zi minim 30 minute.
Merg pe jos, insa nu reusesc chiar zilnic; sunt seri in care nu ma simt bine fizic ori psihic si-atunci nu o fac:( Insa, de 3 ori pe saptamana alerg pe stadion.
Imi doresc sa-mi fac un stil de viata din acest regim + miscare, insa necesita timp si schimbarea asta.
Insa, le iau pe rand.
De slabit, am mai slabit, si-acum s-a mai accelerat procesul, ion ultima saptamana; ceea ce ma bucura nespus, caci am reusit sa intru in niste haine in care nu mai intrasem de ceva vreme.
Asadar, sunt hotarata sa merg inainte pana reusesc sa-mi rezolv problemele, macar astea cu greutatea la inceput....

Multumesc inca o data pentru ca ma ascultati si sa sfatutiti de fiecare data.

Cu drag,

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

[marga- eu iau de 2 luni sioforul si am slabit in prima sapt 3 kg- dupa care am plecat in concediu si le-am pus la loc
Iar acum nu reusesc sa mai dau jos nici macar 1 gram
Incerc sa ma duc la aerobic/step o zi da - una nu (sau chiar zilnic)
Si degeaba- nimik in mimus.

In schimb- ma simt fff rau: ameteli, greata, varsaturi, dureri de cap, de abia ma mai tin pe piciare- trag de mine zi de zi
O stare de rau zilnic- nu-mi vine sa ma mai ridic din pat dimineata.

Nu stiu ce sa fac.
Sigur este de la Siofor- inainte sa-l iau nu ma simteam asa de rau.


Luna aceasta tb sa ma duc la dr.neamtu cu 10 kg minus- dar nu am reusit sa slabesc.
Asa ca nu mai duc- o sa continui tratamentul cat pot
Poate voi slabi

Azi voi suna sa-mi fac programare la Tutunaru- am sunat ieri si mi-a spus sa revin azi dupa ora 16.00.

O sa ma duc la monitorizare la el si sa vad ce-mi spune.




Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Elly_me,

Eu iau de nici o luna, insa inainte sa incep tratamentul propriu-zis am citit prospectul acestui medicament si m-am ingrozit de-a dreptul.
Insa, n-am avut nici un simptom din posologia aia intreaga.
Ma bucur totusi.

Asa cum zicea si gudinde, imposrtant este sa faci si miscare + regim.
Nu te lasa, ca vei reusi.

Marga

Mergi la inceput