PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

fetelor, as vrea sa apelez si eu la experienta voastra. eu cam am probleme cu racelile si in special cu gatul si as vrea sa iau un imunostimulator, mi-am cumparat imunostim de la farmacie , contine gheara matei si echinacea. Stiti cumva daca e contraindicat in tratamentul cu Siofor si Farcovit? Ca nu as vrea sa-mi dau organismul peste cap.
elly me, nici eu nu ma simt foarte bine de la Siofor, am probleme cu stomacul si uneori, cum zici si tu simt ca ma ia un rau asa de la cap si ametesc. Analizele la ficat mi-au iesit bune si am observat ca imi e mai rau atunci cand nu mananc suficient de bine. Stiu ca vrei sa slabesti, dar ai grija de tine si mananca regulat si mai ales ia Sioforul dupa masa. Eu mancam destul de des si inainte, de slabit nu vreau sa slabesc, caci nu am probleme cu greutatea , dar am incercat sa nu mai mananc atat de multe dulciuri, in spacial ciocolata, desi nu am exagerat niciodata.
Eu vreau sa continui cu Siofor pentru ca as crede ca pe mine ma ajuta..adica nu stiu daca e prea devreme dar dupa aproape 2 luni de tratament am avut un ciclu la 40 de zile si acum cam la 29 de zile ceea ce pentru mine este foarte bine, voi ce spuneti? Eu am mai baut si ceai de coada soricelului , cam o canita pe zi, dar nu stiu daca a ajutat.Nu vreau sa ma bucur dar sper sa fie ok. In octombrie ma voi duce la control, cand o sa fac trei luni de tratament si o sa ajung si in Bucuresti cu facultatea. Deci, elly, ai rabdare si vorbeste cu doctorita despre tratament , poate ai tu o sensisbilitate sa nu ai apoi probleme mai mari.
Va pe toate si sper sa imi raspundeti si mie! Spor la bebei si la tratament si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

Fetele, ce faceti cand sunteti racite si aveti febra, intrerupeti metforminul ?
Eu am venit in Romania si nu prea am cum sa iau legatura cu medicul. Am inteles ca atunci cand iei aspirina, paracetamol sau altele din categoria asta trebuie intrerupt. Ce sa fac ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

Din intamplare am citit un art legat de ovarele polichistice, recunosc ca nu stiu prea multe despre acest subiect, si ca nu am postat la acest subiect. Aici e link-ul :http://www.healthy.ro/articol/obstetricaginecologie/5070/Drillingul-ovarian-trateaza-sindromul-ovarelor-polichistice.html sper sa va fie folositor.

Pupici la toate
nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Celiane-
Voi continua tratamentul desi imi este ffffffff rau.
Niciodata nu m-am simtit asa de rau- dar merg mai departe.
Pe 26.09 mi-am facut programare la tutunaru si il voi intreba daca voi mai continua tratamentul sau nu.

Ma cam doare si ficatul- as vrea sa ma duc sa-mi fac niste analize dar nu stiu ce analize (o sa ma duc la dr. de fam. sa-mi recomande).

In ceea ce priveste mancare- mananc inainte de a lua sioforul.
Nu-l iau pe nemancate- am incercat si mi s-a facut fff rau.
imi este rau si cu mancare- fara e un dezastru.

Insa- mi-e ff greata&sila cand vad mancare, se mai intampla sa si vomit ce mananc.

Oricum corpul meu nu se "intelege"ff bine cu sioforul- dar nu am ce face continui.






Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

diannette,

Eu am luat si aspirina si paracetamol si antihistaminice si atibiotice si nu am intrerupt sioforul.

ladyxe

elly_me,
Daca faci analize pt ficat, musai sa faci si transaminazele.
De obicei efectele secundare ale Sioforului dispar dupa ce organismul se obijnuieste cu tratamentul. La mine dupa o luna a fost ok.
Daca tu te simti asa rau, chiar trebuie sa discuti cu dr., sa vezi ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rudyi spune:

buna fetelor

ma alatur si eu voua cu diagnosticul de "ovare ploichistice" pt care in prezent urmez un tratament homeopat...am citit ce ati scris pe forum si am si eu o nelamurire: am fost la dr si mi-a dat sa fac LH si FSH in ziua 21...am vazut de mai multe ori ca spuneati ca in z2 sau z3 ar trebuii facute

poate ma poate lamuri si pe mine cineva

mi-a mai dat sa fac si tgo, tgp, progesteron, estradiol, prolactina si sideremie




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

gudinde, am vazut ca ai intrat..nu cred ca ai vazut intrebarea mea de aceea indraznesc sa o mai pun inca o data: credeti ca imunostim (contine gheara matei si echinacea) e contraindicat in tratamentul cu siofor? as vrea sa iau pentru intarirea imunitatii.
va si va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

buna dimineata fetele
doar doream sa va spun ca am terminat de citit toate capitolele anterioare despre acest sindrom pacatos si am aflat mai multe decat mi-ar fi spus orice doctor; din pacate eu sunt din Arad si singurul medic endocrinolog de succes de aici nu e foarte in tema ca sa zic asa cu toate aspectele sindromului
as fi vrut daca se poate sa o rog pe kir daca se poate sa imi dea mai multe detalii despre medicii din Budapesta; cred ca mi-e mult mai usor sa ajung in Ungaria decat la Bucuresti (cu speranta ca pot conversa in engleza pentru ca nu stiu limba maghiara)
dar nu imi apare nici o postare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

cred ca nu fac ceva bine; e primul forum eb care scriu si nu cred ca ma descurc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

am pierdut primul mesaj in care ma prezentam, asa ca revin
am 29 de ani si ma bucur ca v-am gasit pentru ca asa cum banuiam am fost diagnosticata cu SOPC
povestea mea incepe cu vizita la dermatolog pentru o frumoasa acnee si modificarea tenului meu uscat pana acum in ten seboreic in noiembrie 2007; tratament prescris: roaccutane pe care nu l-am urmat din motive evidente (efecte secundare mai multe decat benefice) si diane35 pe care nu am vrut sa le iau (am luat 9 ani ACO novynette)
ma prezint apoi la endocrinolog pentru ca suspectam o problema hormonla pentru declansarea acneei; setul de analize Z3: lh/fsh aproape de 3, 17 oh progesteron 3.18 (VN 0.1-0.8), testosteron 1.03, DHEAS in limite normale;Z21 progesteron 0.3 ;
nu am pilozitate excesiva, am 1.70 si 55 kg, nu am menstruatie decat cu duphaston, ovare cu aspect micropolichistic
imi prescrie tratament cu hidrocortizon (Cortef) pe care il urmez de 2 luni; saptamana asta am refacut analiza 17 oh progesteron 2.48 si urmeaza inca 3 luni de corticoterapie plus diane 35
va citsc de pe cand suspectam ca ma incadrez si eu in comunitatea voastra si sper sa ma primiti si pe mine intre voi si sa ma ajutati cu sfaturi, asa cum voi incerca si eu la randul meu
va pup si va admir

Mergi la inceput