Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (297)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

gata, am ajuns.
Inainte sa iesi pe usa mi-am dat seama ca trebuie sa-i duc ceva de mancare si apa rece.
asa ca am facut rapid cateva sandwichiuri, o berica si apa am luat din gara.
asa cu viteza am mers, ca era in fata mea un Atlassib si nu stiam daca e ala. eu m-am bagat printre blocuri si am ajuns inaintea lui. era de Italia, dar din Sud. dupa 10 min. a venit si al lui. am facut schimb de pachete, ne-am pupat si gata. trebuia sa-l fi oprit la mine, dar daca plecam maine nu avea rost.
Cosmi era fain daca isi lua sora-mea liber, doar ca ea vine in tara pt. nunta si mai lipseste atunci 2 sapt., a venit in aprilie in tara si uite asa. a mai stat cu tata acasa, ca doar sefu e iubitul ei, dar cand nu avea cine sa stea la celalalt magazin, era musai sa mearga.
Canda nu stiu nimic de hoteluri, noi am fost odata in Milano si am stat la cineva. unde e malaga asta? cat platiti?
Silvia mersi de info. daca merg cu aceeasi rochie, mai mult ca sigu ii tai trena aia, in rest o las asa, ca nu stiu ce sa-i pun.probabil un sal din aceeasi culoare ca si cravata lui Clau, sa vedem.

Dupa ce a plecat tata m-am dus prin alte magazine mai ieftine si am gasit costume de baieti de la 39 lei (vesta si pantalon) la 80 lei (costum intreg). asa ca...ma mai gandesc, la banii astia merita, dar nu la 200 lei.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Canda,,,Malaga am niste vederi superbe de acolo, am un prieten acolo.
Giova, Malaga e in sudul Spaniei. Bine ca ti-ai vazut tatal, distractie placuta la Felix.
Cosmi, nu veniti la Bicaz sambata? Sunt in dubii si nu stiu ce sa fac...daca sa mergem sau nu. Daca veniti avem motivatie. De dormit...se gaseste unde sa dormi stai linistita.




Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Salutare de la Cluj,
Am inceput serviciul de luni, e ok, doar ca toata lumea e curioasa ce pile am avut si cam susotesc in urma mea. Sincer nu-mi pasa, eu stiu cat am muncit ptr. asta, chiar ma distreaza, daca as avea nu stiu ce salariu as zice dar nu e cazul. Puiul meu drag luni a fost ok, marti a plans, l-au pus ai mei in masina si au mers la padure cu el, i-a trecut, a inteles ca mami tb. sa mearga la serv. dar vine la el. Imi zice mama ca striga dimineata: Buni hai vino a copil ca mami e la sevici!!!
Iuliana, eu cred ca-i va fi bine lui Matei la gradinita, vezi ce bine s-au acomodat copilasii din grupa noastra. Eu sufar tocmai din cauza faptului ca nu va merge la gradi Tudor decat pe la 4 ani si ma gandesc ca-i va fi mai greu at.
Maraki, sigur au ei ceva metode de a-i face pe copilasi sa doarma mai profund, nu cred ca risca sa se trezeasca in timpul EEg-ului. Probabil un somnifer usor.
Silvia, ma bucur ca e bine Alain, eu am fost in Felix dimineata pe la 10, la 11 eram plecati de acolo, poate din cauza asta nu mi s-a parut aglomerat. Avera dreptate Ursoaica nu prea ai ce face acolo dar ptr. 2, 3 zile e ok.
Giova distractie placuta, de apartamentele Verdi din Felix am auzit numai lucruri bune. Deci acum aveti voi conjunctivita, lasa ca va trateaza Marco.
Bianca iar pleci? Bravo voua, sunteti plini de viata.
Cosmi, acum mi-am dat seama ce-mi lipsea si mie munca, imi zice sotul ca-s f. schimbata de cand merg la serv, mai vesela, mai preocupata de mine si tinuta mea etc...
Sigur am omis pe cineva, sper sa recuperez in weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Maraki uite ce am gasit scris nu de mult aici pe forum despre Gravibinon
[quote]citat din mesajul lui mamagiuliei
[br]Diana, ai vazut raspunsul lui Elly ?
"Gravibinon-ul nu mai are Autorizatie de punere pe piata in Romania de la sf.anului 2006.
Legal- nu se mai poate aduce in RO.
Firma care il aducea - Schering AG -nu a mai reinnoit autorizatia si nici nu o va mai face.

Marush- te sfatuiesc sa vorbesti direct la reprezentanta Schering AG - poate reusesc sa va ajute doamnele de acolo- sunt ff dragute.
Eu am reusit sa fac rost acum 4 luni pt o prietena.
528.59.10/11
Cere cu D-na Cristina Sovaiala/ D-na Rodica Hanganu.

De asemenea- mai incearca si la farmacia 2NA de la piata unirii (mai sus de carrefour)- nu am nr.de tel - dar il gasesti sigur pe net.
Aceasta farmacie reuseste sa mai aduca medicam.- care nu au autorizatie in Ro.
Mult succes"si despre celalalt medicament cu aceeasi indicatie
Tractocile Injektionslsg
Gynäkologikum, synthetischer kompetitiver Oxytocin-Antagonist

--------------------------------------------------------------------------------
Name
Tractocile Injektionslösung iH (Swissmedic: 55742; B)
Zusammensetzung Injektionslösung
Atosibanum 7.5 mg
ut Atosibanum acetas
Mannitolum (H)
Aqua ad iniect. pro 1 ml
Indikationen
drohende Frühgeburt, wenn folgende Kriterien erfüllt sind: Frauen > 18 J, 24. bis
abgeschlossenen 33. Schwangerschaftswoche, Wehen mit einer Dauer von mind. 30 sec und einer
Häufigkeit von > 4 pro 30 min, Öffnung des Muttermundes auf eine Weite von 1-3 cm (0-3 cm bei
Nullipara) und Cervixverstreichung > 50 %; normale Herzfrequenz des Fetus;

Anwendung
i.v.-Infusion im 3-Stufen-Schema.
1. Stufe, Initialdosis als i.v.-Boluinjektion: 0,9 ml (= 6,75 mg) während 1 min. Unmittelbar danach zur
Sättigungsinfusion übergehen.
Für die nachfolgenden Infusionen jeweils 10 ml Konzentrat zu 90 ml NaCl 0,9%, Ringerlactat oder Glucose 5%
zusetzten.
2. Stufe, Sättigungsinfusion: 24 ml der zubereiteten Verdünnung pro h (= 18 mg/h) als i.v.-Infusion während
3 h, danach Übergang zur 3. Stufe.
3. Stufe, Erhaltungsinfusion: 8 ml der zubereiteten Verdünnung pro h (= 6 mg/h) als i.v.-Infusion während
bis zu 45 h.
Max. Therapiedauer: 48 h. Max. Gesamtdosis pro Therapie: 330 mg. Bei Fortbestehen der Wehentätigkeit während der
Behandlung, eine alternative Therapie erwägen.
• Spezielle Dosierungsanweisungen:
Eingeschränkte Leber- oder Nierenfunktion: keine Daten.

Kontraindikationen
< 24. Schwangerschaftswoche; > 33. Schwangerschaftswoche; vorzeitiger Blasensprung > 30.
Schwangerschaftswoche; intrauterine Wachstumsretardierung; gestörte Herzfrequenz des Fetus;
präpartale Uterusblutungen, die eine Entbindung notwendig machen; Eklampsie und schwere
Präeklampsie, die eine Entbindung erforderlich machen; intrauteriner Fruchttod; Verdacht auf
intrauterine Infektion; Placenta praevia; Plazentalösung; Zustände von Mutter oder Fetus, bei
welchen das Fortbestehen der Schwangerschaft ein Risiko wäre;
---------------------------------------------------------------------
sper sa-ti fie de folos.
din pacate nici eu nu stiu mai multe. Nu sunt medicamente cu care te intalnesti la tot pasul.

Angi, vacanta placuta, si eu ca Giova "unde e Malaca"??.............tie iti sunt datoare cu un raspuns. Nu, nu prea vor sa mearga in drumetii ale mele fete, sunt repede obosite, vor in brate.Mai ales daca e dusa Selin Daria vrea si ea. Cand am fost in vacanta, am avut ruxacul pentru una si am imprumutat de la o vecina un wrap (ala ce ti-l infasori pe dupa tine pentru bebei) sa-l avem de rezerva. Am incercat cat s-a putut sa mearga singure pe jos, amandoua, dar prea mare succes nu am avut...........poate la anul.


v-am pupat.............sunt franta. Numai ce pleca sora-mea cu familionul. Doua zile a fost la mine ca la nebuni






Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

Poze noi.....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Mira, inca o data multumesc mult O sa trimit link-ul prietenei mele, eu ma gandeam sa ma duc la alta farmacie sa fac o comanda dar Giorgos spune ca prima a contactat doua firme care le importa si nu au gasit....cred ca acelasi lucru ar face si a doua farmacie pt. ca sant acelasi nume...

Malaga este in Spania In afara de Ibitza voi nu stiti statiuni pe litoralul Spaniei?
Canda super vacanta!!!!!!!!!! ..revuin..nu ma lasasa

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Nemtii nu dau absolut nimic la copii pt. EEG, scrie sa-i culcam tarziu cu o seara inainte si sa-i sculam devreme,sa-i spalam pe cap in ziua EEG-ului ca sa nu fie parul gras, sa avem grija sa nu adoarma pe masina in drum spre clinica, sa le luam jucariile preferate care-i ajuta la adormit....au camera obscura cu muzica stimulatoare de somn, ca sa puna cei 20 de electrozi dureaza 15 min. toata operatiunea intre 1-2 ore si inregistrarea EEG-ului tine 30 min. Nu scrie nimic de sirop, somnifer ,etc.

merg sa.i dau sa manance, azi a dormit 3 ore, s-a trezit la 19.00 si am fost sa ne plimbam cu masina....

Astery cred ca e la mare nu?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canda_h spune:

Ioana vad ca ti-au raspuns fetele, Malaga e in sudul Spaniei. Mergem cu Volare prin Milano (stam in Milano o zi). Ne-am facut rezervare la avion si mai trebuie sa caut un apartament acolo plus ceva hostel in Milano. In total o sa ajungem undeva la 1200 de euro, asta fara mancare ...
Mira deci asa si fetele cer in brate ... oricum ati ajuns in locuri faine. Noi am avut ceva tentativa de mers la o cascada, mai mult pe sus decat pe jos, dar macar am mers ... Nu mai stiu exact la Lugano ati mers voi? Acum am vazut ca e pe langa Milano ...

Maraki vad ca aveti invitatie la EEG. te lasa si pe tine sa stai cu Angelo pana adoarme? Ca daca nu ma gandesc ca nu o sa poata adormi.

Miha felicitari pentru job! Capul sus ca doar ai luat pe merit postul.

Aseara m-am intalnit cu Ana si cu sotul ei ... Clara era plecata. Poate ne mai vedem cu ei pana pleaca acasa.


Angi de motanel (5.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


doamne ce ochi avem si eu si Clau...exact cum ii avea marco. azi am luat iar picaturi, sa vedem acum cand ne va trece. Imi vine sa intru si in interior cu ochelarii de soare ca sa nu vada oamenii cum arat. zici ca am plans cel putin o ora: sunt rosii si umflati.

Ieri am fost in parc si atat. am ajuns tarizu acasa, au sunat finii din Spania...dupa ce am inchis ma intreaba Clau: nu mergem la ei in Spania? asta mai imi trebuie acum....

Miha ma bucur ca e ok la serviciu. lasa gura lumii sa vorbeasca, oricum o faceau asa ca stai linistita.
ce dulce e Tudor, auzi la el ca o striga pe buni in lipsa mamei.
La verdi nu erau camere, am sunat marti.
vom sta la o pensiune deschisa recent, cica pe dinafara nu e zugravita, doar tencuita, dar camerele sunt ok.
Maraki eu mai stiu statiuni din Spania, nu doar Ibitza, doar ca de Malaga nu am auzit. eu o stiu doar de inghetata.
Canda pai iesiti cam scump, cat mai stricati pe mancare...mai bine mergeati in Turcia. e si mai aproape si aveati pachet complet.
Il luati si pe Filip cu voi?
imi pare rau ca nu te pot ajuta cu niciun hotel in Milano. ar fi bine sa gasesti unul aproape de aeroport.
eu sper sa ne intalnim, poate sapt. viitoare, sper sa imi treaca mie conjuctivita asta si sa nu o mai dau la nimeni.

ma duc si eu sa fac bagaje...

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

neata fetele.....

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Da, Angi. Lugano nu e departe de Milano 50-70km . Dar acolo n-am ajuns, barbatu-meu n-a vrut sa ma duca cica pe el nu-l intereseaza moda si schoping-ul la Milano..............si cu copii cred daca ii duci de mici se vor obisnui si curand le va face place sa mearga in natura. Mai cate o fraguta, o floricica, un fluture, sau ...un paianjen si asa devine tot mai interesanta si motivanta drumetia....sau premiul de o inghetata la intoarcere. Cel putin la noi functioneaza chestiile astea. Stiu ca nu demult au descoperit un paianjen cu fundul albastru, juma de ora nu s-au miscat de langa el. a trebuit s-i fac 100 de poze ....la paianjen.

...hai ca v-am pupat.

Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

Poze noi.....cu noi

Mergi la inceput