***Capsunele-n scutecele de mai iunie 2007 (74)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Kokiy...multumesc frumos!...Cred ca o sa si-o fure sotu' cand vine-acasa!Ca am o ciuda pe el!!!!!!!!!!!!!Unde termina lucrul,acolo lasa tot....Si de data asta a lasat gentuta si "lucrusoarele"pe scara!....Una peste alta arat ca dracu'...muncitorul a spus ca arat de parca...el nu poate sa creada,dar m-a sfatuit sa nu ma duc la magazin ca o sa-mi aud vorbe!...Mi-am pregatit discursul...astept sa vina al meu de la lucru!Aveam cateva vorbe sa-i spun(norocul lui...nu l-am prins la telefon!!!!)Parca o intrat "ala rau"in mine!Nu ma stiam asa razboinica!....Ce-i drept,Daphne-i amuzata!crede ca ne jucam de-a "cucu-bau"acum ca mi-am pus ochelari de soare....Ma ustura julitura de pe mana!Cand eram mica nu eram asa sensibilicoasa!...Si asa imi dau seama ca...imbatranesc!si ca ma imbecilizez!...Mi-e dor sa citesc o ""carte!Imi amintesc cum miroseau paginile cartilor noi...nu mai imi amintesc actiunea nici unei carti!(Ca sa nu spun ca innebunesc...prefer sa cred ca...am asimilat foarte bine trairile personajelor si ca...m-am facut "trup si suflet" cu ele...Zambesc...voua nu vi se intampla?!?adica...tot mai des...Si visele acestea ciudate...Toata noaptea visez ca urc si cobor scari...Ma epuizeaza treaba asta.Si daca nu le visez,atunci zbor de pe ele...Ciudat e ca nu ma gandeam ca reprezinta un pericol.O fii subconstientul...Nu ma mai relaxeaza gatitul!Mai nou,parca-i pedeapsa...Daca ar fi vorba numai despre mine...mai bine nu as mai manca!Asa lenesa m-am facut...Nu mai imi place sa fac nimic,as lenevi toata ziua pe forum...Daca n-ar fi figurile astea de copii!de exemplu nu pot uita cum se bucura Albert ca nu am rupt scara!...Ce-o fi fost in capul lui?!?Ca doar ma iubeste...Sau poate ca atunci cand suntem copii avem rationamente simple...apoi uitam tot si...complicam prea tare lucrurile...Si nu-i numai asta,dar uneori sinceritatea e un par in cap..."Mami...tu esti cam prostuta!"..."mami...esti cam uratica!"..."mami...cred ca daphne-i baietel!am auzit-o cand facea part si ragaia"...Draga Daphne...ma distrezi tare...cu caiinele tau cu tot!Draga Albert...ma lasi in urma cu istetimea si...sinceritatea ta!Litera R de mana ai asemuit-o cu un om care se roaga!Nu m-am gandit niciodata ca literele seamana...cu altceva!Cand avea varsta ta ,tatasl tau ii intreba pe cei din jur:"ce voce are cititul?"...Eu faceam "picturi"si ma innalta gandul ca le-as putea vinde...Adoram "anotimpurile lui Vivaldi" si...faceam desene cu tot cu interpretare.Profunda mai eram...inca de-atunci!....

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

An lapte de capra nu cred ca exista in comert, am gasit la tara pe cineva care ne poate da. De fapt la noi fiind zona de munte sunt multe persoane care cresc capre, dar abia acum am gasit pe cineva sa corepsunda si ea si capra
Dar inca stau sa ma gandesc daca sa-i dau sau nu.

capsuneii bolnavi. Sa se faca repede bine.

chirs ca de obicei ma faci sa zambesc. vor trece si julitura si vanataile. Si mie mi-e dor sa citesc o carte, dar cand am putin timp liber din pacate il umplu cu prostii. In loc sa citesc acum am rasturnat casa cu fundu'n sus. Si lista de facut e inca impresionant de lunga

Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

magda o sa rectific in listuta, asta daca vrei binenteles .

chiqui incerc acum sa pun. Am laptop nou si nu prea ma descurc cu el. Vorba lui Chris "mami parca esti prostuta".

chris imi pare rau pentru cazatura, nu prea stiu ce sa oui la ele. Si eu sunt genul care ma invinetesc foarte repede insa nu ma preocup sa le si acopar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare,

uitati aici cum dormim noi sau calatorim [ acu se incarca pozele, 49 in total]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Tamara...chiar acum o sa-ti urmez exemplul!si asta nu pt ca as fii "imitatoare"!Dar chiar trebuie sa fac asta!Se cere.....Eu n-o sa rastorn nimic!Ma misc lent si sper ca...eficient!...Iau hainele la spalat a treia oara!Ma credeam tare si cand colo...A doua oara mi le-a luat furtuna de pe sarma.Dar ce buna sunt la dat sfaturi!!!!!!I-am spus vecinului ca-mi imaginez ce supa buna ar iesi din cocosul lor(cel care se tot plimba pe la mine prin curte)!azi aflu ca a disparut fara urma(cocosul,nu vecinul!!!)...Poate crede ca l-am mancat!...Ma umfla rasul...nu pot sa ma scuz...am inceput sa rad ca proasta cand mi-a spus c-a disparut...Ma staduiesc sa" m-adun"cumva,vreau sa fac un pilaf de orez cu carnita(de porc)...Dupa supe si ciorbe ,oricum nu se mai omoara nimeni!...Daphne imi urla in cap si am impresia ca-mi iasa sunetul prin ochi.(poate pt ca sunt sensibila acolo).Caiinele parca seamana cu Daphne,in sensul ca-i vesnic flamand si vesnic dupa mine.L-am calcat din greseala...Dar m-a scarbit cand am vazut ca-si mananca blana.Da-mi Doamne harnicie...si fa sa-mi treaca fluturii din cap!!!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

A venit si sotul...nu stiu cum se face...am "uitat "de discurs!Ce sa-i mai zic?Faptu-i consumat,oricum...A iesit afara cu Daphne si acum parca-s toti 3 din desene animate...tata,Daphne si caiinele...Albert nu-i cu ei(e indragostit si m-a anuntat ca pleaca "la panda"...)Iubeste-o fata de 15 ani.El nu asa tare,prietenul lui...cica...Eu trebuie sa fiu trimisa,cumva de-aici!...Altfel...adio mancare...curatenie....

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Mor de ras!....Imi curg lacrimi din ochi si...nu ma pot gandi decat la cocosul ala!...Daca-l vad pe "vecinu',intru repede-n casa ca-mi vine sa rad!...Aseara ii spuneam sotului ca ar fi culmea sa dispara cocosul,dupa ce l-am laudat atata...Si acum mintea mea imi joaca feste,imi imaginez ca omul ma banuieste,desi poate nu-i asa....Asa ca dau un anunt:"Cumpar cocos negru,pulpitat...bun de facut supa cu galuste!"...Cum naiba pot rade asa?Eu am mai vazut vulpea,acum ceva timp ...dar daca-i spun asa ceva ...parca si mai tare ma acuz!~...Ca...nahhhh...am vazut si o stea cazatoare alaltaieri.........Mi-am si pus o dorinta!Am facut imprudenta de-ai spune si sotului si...a avut o reactie cam dura!Adica si-a dat ochii peste cap,de-adevaratelea ...mai putin si-si dadea cu prunul in\de cap!...Mamma-mia...cat sacrificiu pt o dorinta!....in seara asta...ma rog sa apara...cocosul!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:


Salutare mamici si capsunici/capsunei!
Long time..............no see!!!!!!!!

Nu stiu cum e la voi fetelor dar pe mine David nu ma slabste nici o clipita.Nimik nu pot face pana la capat daca e treaz.Deci.....cam greu si cu intratul pe forum caci la pranz cand doarme nu stiu ce sa fac mai repede.Si am tot lasat-o asa ca o sa va mai dau de veste despre noi si...iaka a trecut ceva timp de cand nu ne-am auzit.Recunosc ca v-am mai citit dar destul de rar din aceleasi considerente.
Ce mai facem noi?Suntem bine, sanatosi, avem in sfarsit si noi 5 dintisori si urmeaza sa apara al 6-lea.Nu a fost f agitat cand i-au iesit.
Cu mancarica acum stam bine,papam de toate chiar f bine spre deosebire de acum 2 sapt cand abia manca( a avut o perioada aiurea cand manca numai lapte si fructe dar si-a revenit).Am invatat sa bem din canita cu pai, laptele ink cu bibele il bem.
Iesim afara de 2 ori pe zi:dimin intre 9.30-12.30 maxim si seara dupa 18.30.Dormim maxim 2h.30 min dupa ce papam de pranz iar seara nu adormim mai devreme de ora 22-23.Ink se trezeste noapte de 2-3 ori desi are zile in care pana la 5-6 dim nu se trez deloc.Deja m-am obisnuit cu trezitul asta.Bea f multe lichide si ziua si noaptea.
Am facut o pauza de chineto de 1 luna, se pare ca si-a mai revenit cu piciorusele.Din septembrie vedem daca mai continuam sau nu.
M-am decis de la 15 sept sa incep munca si nu se va mai putea duce la chineto la Grigore Alex asa ca.....vedem ce-o sa facem daca trebuie sa continuam cumva.

Ce sa va zic?Mi-e groaza ca plec si-l las(din fericire cu mama), tare m-am obisnuit cu aceasta rutina de 1 an si ceva si-mi va fi teribil de dor de el!Dar trebuie s-o fac!Macar stau impacata ca va sta cu "babi" si va fi super ok!Sunt in cautare de job dar sper sa gasesc ceva.

Am reusit la sfarsitul lunii iunie sa mergem un wk la mare fara pitik.A fost prima oara cand l-am lasat mai mult de 6-7 ore(cand am fost la o nuna, botez).Dupa ce am plecat vineri seara, a stat la usa de la intrare aproape pana la ora de baita si tragea de ea in speranta ca aparem de acolo.Mi-a zis mama asta si nu-mi venea sa cred!MI-era teama ca nu ne va simti lipsa insa la intoarcere, ne striga de la geam si nu se mai dezlipea de mine mai ales!Am avut nevoie de aceasta minivacanta in 2, desi tare ne-a mai lipsit!Cum vedeam un bebe mic ma intrebam ce-ar fi facut si D, cum ar fi fost cu el...............
Dar ne-am luat dupa 2 sapt revansa si-am plecat si cu el la mare(Vali5, scuze dar iar am plecat fara tel tau).Am fost surpinsi placut sa vedem ca-i place teribil marea in general(ca in apa nu l-am bagat ca era f rece) dar s-a jucat la nisip si i-am umplut cu apa piscinuta si nu mai iesea din ea.Seara ne plimbam pe faleza pana la ora 1 noaptea.A fost cum nu ne asteptam.
Acum asteptam vacanta cea mare cum se spune, pe 28 aug.


Dau send dar revin ca prea m-am intins.



PETRECEREA DE 1 ANISOR

PAPA BUN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Alte progrese......ne striga pe noi:mama, tata....pe bunica "buni" desi noi ii spunem "babi", repeta daca ii spui un cuvant de 5-10 ori(cuvinte simple, evident), se catara peste tot, mai noi ar vrea sa urce in patut(de pe canapeaua de langa) dar ink ramane la stadiul de "vrut si atat" caci mai treb sa creasca........deschide sertare, usi inclusiv pe cea de la intrare asa ca trebuie sa stam cu ea inchisa cu cheia;este disperat dupa nisip,pietricele pe care le cara peste gardul din parc; impinge cu pasiune teribila la caruturile de papusi ale fetitelor din parc(nu degeaba vroiam eu fetita[:)))]);Apropo de asta......ma dispera ca-mi umbla la bijuuri cand prinde usa la dormitor deschisa . Se pupa si se imbratiseaza cu Bria,( prietena lui de la 3 sapt), in fiecare dimineata.De vreo 3 sapt a inceput sa dea "pup" cand i se cere(pana atunci dadea cand vroia el); zice "Pa"sau "Ta" si face cu mana in acelasi timp.Cam astea sunt progresele noastre si lucram la ele in continuare.
Si....am un baiat mamos rau de tot.E calare pe mine non-stop.Uneori ma simt epuizata de tot.Drept pt care, Chris.....te admir de nu mai pot cand iti vad mesajele pline de optimism si bucurie la orice se intampla in viata ta!

Stie cineva pana cand se poate face varilixul?

Pun si cateva poze mai recente:POZE DAVIDUTZA

PS:Ne-am tuns de la mot pana acum de 3 ori si de fiecare data cu tam-tam de ne-a stiut juma' de cartier!Ii creste teribil de rpd parul.


PETRECEREA DE 1 ANISOR

PAPA BUN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

...Pai se poate sa te lasi tu asa...asteptata?!?De cand te strig...la capitolul trecut ai ceva invitatii speciale...am vazut pozele cu davidutzu...Mi-a placut mai ales cea in lighenutul rosu...Pup copilul frumos si cuminte!...Si Daphne pupa...din ce in ce mai rarut,dar nu face discriminare...un pup e al meu...unul e al "tatalui"...plescaie din buze si..ne arata cu mana(nu cumva sa gresim ordinea!)...Cat despre mesajele mele...au fost si unele deprimante(pui morti pe balcon,oameni beti...dintr-astea).Da'acuma cred ca m-am facut bine!...Eu da...casa-i parca "invers"...Ma uit si eu invers si...parca e mai bine!...Pupici...bine c-ai aparut!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput