Mamici norocoase de sept-oct 2008 (112)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Uff, iar nu pot dormi. Am vazut ca s-au dezbatut pe aici cateva subiecte si ma bag si eu in seama.

cum nastem: Eu inca habar n-am. Stiu ca pana acum 2 sapt ziceam ca sigur natural, mi s-a facut teama cand mi s-a spus ca e copilul mare ce catre un ecografist dar neconfirmat de dr meu. Azi insa a iesit fata la masuratori la aproape 3,4 kg si dr zice in sfarsit si el ca asta e minim deci am toate sansele sa faca 4 kg la nastere ( zice ca mai devreme de 2 sapt nu crede sa nasc). So mi-a zis azi pt prima oara ca daca vreau imi face cezariana ( am un dr pro nastere naturala) si sunt mai linistita. De ce? In primul rand ca mi-e teama si daca nu scap de teama nu cred ca voi putea coopera bine la nasterea vaginala deci am toate sansele la asemenea copil sa ajung la forceps, iar asta SUNT SIGURA ca nu vreau. Mai stiu si ca la prima nastere, la copil de 2.15 kg, n-am putut expulza fatul pana nu m-a ajutat moasa apasandu-mi cu toata puterea pe burta desi am ascultat orbeste tot ce mi s-a spus si am incercat sa fac intocmai dar nu mi-a iesit. Dar sunt constienta ca exista si riscul de a ajunge la spital cu dilatatie de 6 cm si sa nu-mi mai poata face nici epidurala nici cezariana si atunci nu voi avea incotro si va trebui sa fac si eu tot ce-mi sta in putinta sa nu periclitez nasterea. Deformatie profesionala, evaluarea situatiei cu toate scenariile si riscurile posibile... In concluzie, fiecare trebuie sa nasca asa cum crede ca poate si cum zice obstreticianul ca e mai bine pt ea si copil.

drepturile de gravidaSunt de acord ca starea de graviditate nu e o boala si ca e bine sa recurgi la bunul simt ca sa obtii ceva. Dar in ultimele 2 luni si in special in ultima din nefericire te simti ca si cum ai fi bolnava: rezistenta redusa la efort, stari de ameteala si lesin frecvente in caldura, dureri de toate cele, insomnii legate de negasirea unei pozitii confortabile de somn etc.

Deja m-au lasat nervii: Am pierdut mesajul de 5 ori si acum chiar ma uit la nani chiar daca l-am lasat neterminat. Mi s-a terminat si filmul la care ma uitam.

Neatza pt voi, somn usor pt mine!

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005 ) si Mara in burtica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata!!!

Chiar ma asteptam sa fiu prima dar vad ca Simodina statea la 3 dimineata pe forumuri

Nausica (de tine am citit ultima cu teama de epidurala).Noua la curs ne-a zis ca daca epidurala e facuta bine e cam exclus sa nu poti participa la nastere. Adica substanta de anestezie se pune doar pana la dilatatie 8- de fapt 'instalarea' propriu zisa se face la dilatatie 4 si din ora in ora sau la nevoie se mai introduce anestezic.Intre dilatatie 8 si dilatatie totala adica 10 exista cam 2 ore (in majoritatea travaliuri-lor - am scris bine?) colul se dilata cu 1 cm pe ora.Deci pana la expulzarea efectiva mai sunt 2 ore de 'fara anestezic' in care organismul ramane si putin anesteziat dar nu suficient cat sa nu mai poata participa.

Asa cum cred ca am mai zis am o prietena rezidenta la Giulesti. Si de la ea stiu ca sunt femei care efectiv nu pot sa impinga sa scoata bebelusul.Si normal ca am intrebat de ce?Pentru ca in loc sa impinga in burta isi concentreaza atentia sa impinga in...cap.Adica incordeaza maxilarele si venele capului dar nu se focuseaza pe impinsul in muschii uterului/burtii. Nu stiu sa va zic de ce, ma sperie ideea ca poate nu o sa stiu nici eu sa imping si o sa ajung ca Simodina cu o moasa pe burta...dar pana nu traim nu cred ca o sa stim ce si cum.

Si legat de bebelusul si 'luminita din tunel'.Cred ca indiferent cum sunt 'scosi' bebelusii sunt traumatizati.Pentru ca ei sunt feriti un uter de orice, au un spatiu limitat numai al lor iar cand sunt scosi indiferent prin ce metoda se trezesc cu reflectoare pe ei (becurile acelea puternice din salile de operatii), cu o gramada de lume misunand in jur si o groaza de voci necunoscute, sunt dati de la unul la altul si au un spatiu infinit in jur....asa ca nu se mai simt protejati.De aia si pusul pe burtica mamei ii calmeaza pentru ca ii aud bataile inimii, batai cu care s-au obisnuit in cele 9 luni.Deci oricum sunt traumatizati la nastere indiferent de ce metoda alege mamica/doctorul.

31+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_c20 spune:

neatza de la noi

simodina, tie somn dulce si vise placute:)

Nushulica, si eu tot cu 50% am luat utrogestan, dar cica din iulie e compensat 100%, eu chiar am luat la inceputul lunii (august)gratis!
in schimb elevitul , care era compensat, acum nu mai este deloc!
multa sanatate sotului :) (deci nu numai sotul meu este ff sensibil:P)

claudinna, esti bine?

ma bucur pentru fetele care inca conduc.intrebasem pentru ca eu stau pe scaun numai cu picioarele desfacute:D, parca ma ajuta sa respir mai usor:)).Bravo voua!!!eu paote ca am facut f putina miscare sarcina asta si de asta sunt asa de sensibila:))

felicitari pentru schimbarea semnaturii Bitza, andy, illia!
si noi am schimbat ieri semnatura...yupiii!mai avem asa putin!

de ratonelu mai stiti ceva?sper ca e bine.

referitor la felul cum voi naste, eu vreau natural, pentru ca mi-e foarte frica de taietura:((
eu mi-am revenit greu dupa o banala operatie de apendicita (abia dupa 2 sapt ma puteam cobori din pat normal), apoi, dupa o cezariana,...nici nu vreau sa ma gandesc!Insa daca DD va vrea sa fac cezariana (bb prea mare, sau alte cele...), voi face:)!

va pup pe toate!
o zi frumoasa!

34+ Sebi

http://md.lilypie.com/O77np3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Neata si de la noi!!!
Va invit la un pahar de nectar de piersici sau un capucino fiecare ce doreste!!!
Raportez trezirea de la 5 mers la sushu si nexam somn, deci se pare ca apar si insomniile matinale!!!
Claudinna sa intri sa ne spui ca esti bine!
Eu care am propus subiectul cu nastere cezariana versus nastere naturala tot nehotarat sunt mai astept optiuni si argumente ca sa mi exprim si eu parerea.Oricum pana acuma conduce detasat nasterea naturala.
Nausica nu te-am intrebat cum a fost la Timisoara?Ce facultate ai terminat aici?
Sunt prin zona astept sa va treziti!!!

Diana
36+ mamica fericita de ANDREI TUDOR
AMR putin pana sa ne vedem minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu voi naste prin cezariana. Din lene, comoditate, obisnuinta, frica de nou si ce mai vreti voi. Dar pentru cele care sunt pro nastere naturala, in special pentru cele care exclud cu vehementa cezariana am un singur sfat: Never say never pentru ca vine un moment atunci la spital cand faci orice sa ai copilul sanatos si langa tine si ca voi sa fiti pregatite psihic este bine sa luati in calcul si varianta asta chiar daca doar ca o rezerva a rezervei rezervelor. Pentru ca dupa nastere hormonii si organismul vor fi date peste cap si nu este exclus sa apara sentimente de dezamagire, invinovatire etc in cazul unei nasteri naturale esuate, sentimente care nu isi au rostul nici atunci pe moment si niciodata altcandva.
Si eu am fost convinsa ca voi naste natural la prima sarcina, si am nascut....natural prin cezariana si pentru ca nu ma informasem deloc eram convinsa a doua zi ca mi se deschide operatia daca merg dreapta pana mi-a spus o alta pacienta ca sunt cusute cam 7 straturi si ca ma pot indrepta linistita ca sa nu capat si o durere de spate pe langa aia de operatie. Eu am scapat de sentimente de vinovatie fata de cezariana dar asta doar pentru ca am stiut din clipa in care mi-a spus doctorul "Gata, te deschid, nu mai este timp de discutii." ca asta este singura si cea mai buna solutie pentru noi, am avut incredere totala in el si bine am facut.

Miruna 34+ si Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

neatza burticutze

am intrat 2 minute (din cele 5 permise) in care am voie sa stau in fund ca sa va spun ca noi am fost la eco, bb e ok - a depasit cele 2500 g de care va povesteam ca as dori sa le posede.
bb apasa cu capul pe colul meu si de aceea nu am voie sa stau in fund sau in picioare pt ca deja colul (interior) s-a scurtat f mult
asa ca stau in pat si ma uit la tv sau citesc. si atat

va pe toate
felicitari celor care au schimbat semnaturile, celor care si-au vazut bbii ok la eco
nu pot sa citesc nimik din urma si imi pare tare rau, dar o sa recuperez dc conving pe tati sa imi puna comp langa pat

o zi buna


36+ Vlad Alexandru

puiutz
poze
puipui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

ilia sa stii ca eu ma bucur ca ati trecut peste tot si ati ales numele asta. Cum spuneam este unul dintre preferatele mele si chiar cunosc un tip caruia i se spune Maxi, tocmai pentru a evita orice confuzie.

Miruna 34+ si Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

aoleuuuuuuuuuuu! nu va mai ingrijorati!!
sunt ok!! vad ca au disparut intepaturile peste noapte!
daca continuau imi sunam medicul!
imi pare rau ca v-am alarmat si uite asha am facut si acasa, dar ieri chiar ma intzepa de nu ma puteam concentra la nimic, ziceam ca acum imi crapa membranele.

socrul meu a fost f calm si a zis ca oricum pana la sfarsitul lunii nu nasc, stie el:))

oricum, simpatic a fost sotul "stai si tu sa terminam curatenia!" (v-am zis ca suntem in curatenie generala si mai avem un pic)


fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
pozici
totul pentru bebe

36+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Neatza si de la mine. Iar n-am somn (intre noi fie vorba pentru ca am motzait ieri toata ziua )

In primul rand vreau sa va spun ca abia astept intalneala de diseara . 300, iti dau pe mess numarul meu

In al doilea rand, am vazut ca dya face un sondaj si ziceam sa ma bag si io sa ii raspund: Eu vreau sa nasc natural si fara epidurala. Asta vreau acum. Mi-e frica de anestezie si de operatie foarte trae, tot in urma unei banale operatii de apendicita care a dat in altceva din cauza neatentiei doctorului etc...
DAR (am un sentiment de deja-vu al acestui mesaj ), daca va fi nevoie, daca mi se va spune ca este o problema si e necesara cezariana, o voi face fara sa clipesc. Asta pentru ca este vorba despre viata mea si a copilului meu in joc. Eu atata lucru spun, prima optiune este natural, daca nu se poate, asta este.
Si nu cred ca e nimeni aici care face cezariana la cerere. Tuturor fetelor care o fac le-a fost indicata aceasta procedura. Cunosc si eu persoane care au vrut in mod special din motive gen "vine CRaciunul si vreau sa fiu nascuta pana atunci". Dar nu cred ca e cazul aici la nici una dintre noi.
Miruna, nici eu daca as fi in locul tau, dupa o nastere prin cezariana nu as experimenta o naturala. Riscurile mi se par cam mari totusi.

Claudinna, sper ca esti bine. Sau scoatem agitatele???

clau_geo, nu stiu daca are rost sa-ti mai spun si eu ca rochita este absolut superba, culoarea dementiala iar tu radianta . Felicitari!

Plec sa fac o plimbare la posta, poate o da Dumnezeu si mi-o fi venit si mie coletul de la LR. Si apropos, n-am mai dat ieri nici o comanda ca m-am enervat



POZNICI CU NOI
www.flickr.com/photos/23758792@N08/?saved=1" target="_blank">POZE CU BURTOIU SI BUBU
34+ Cuculetz Andrei


AM SCHIMBAT PREFIXUL AMR 5+ SAPTAMANI

AMR 38 DE ZILE PANA LA BEBE ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

frehanana, ma bucur ca bebe e bine! stai cumintica si ai grija de tine!

Muhh, iti impartasesc punctul de vedere in legatura cu nasterea! chiar intru-totul!
trebuie sa nu excluzi nicio varianta si sa fii pregatita psihic pentru orice modalitate. am citit si eu despre depresia post partum (despre care ma rog sa ne ocoleasca!!), dar mai ales despre sentimentele de vinovatie ce pot aparea la mama care a nascut prin cezariana. sper, ca oricare va fi modalitatea prin care voi naste (nici eu nu stiu inca ce va fi...), sa nu mi-o ia horminii razna si sa se gandeasca in locul meu la cine stie ce prostii! si mai sper ca cei din jur, macar in primele momente dupa nastere (cand o mama e fragila si fizic si psihic), sa se bucure pt copil si nu sa ma judece pe mine pentru modalitatea in care am nascut (asta probabil ca ma va irita tare, ca si acum ma irita).

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
pozici
totul pentru bebe

36+ Florin Razvan

Mergi la inceput