Mamici norocoase de sept-oct 2008 (112)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

si bebelushul meu sughite, cam in fiecare zi, uneori si de 2 ori pe zi. eu nu prea sughit...de fapt..ff rar, in schimb sotzul....daca-l gadili, il apuca sughitatul, cu el seamana fi-su!:)

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
pozici
totul pentru bebe

36+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Claudinna, nu vrei sa pregatim agitatele, NU??

Sper sa treaca si bebe, Florin Razvan, sa mai aiba rabdare!

Pupici, ai grija!

32+ Vlad
Bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Claudinna daca nu te lasa fugi maine la doctor daca poti, mai bine sa te duci degeaba si sa te linistesti. Poti sa iei un no-spa?
Eva multam, caruciorul da, exact asa l-am luat, dar in realitate nu e chiar galben, mai degraba doua nuante de portocaliu.
Babytza felicitari pentru achizitii!
300
Piolica eu nu sughit, dar chiar deloc, iar bebelina o data sau de doua ori am simtit-o sughitand.
Ilia tare faza cu oja! Revin cu intrebarea, de ce nu Maximus?

34+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

eu n-as vrea atat de curand!!
sa nu-ti mai spun ca ai mei s-au agitat toti azi cand le-am zis, de fapt..cred ca nici nu era nevoie sa le zic ceva, ca se vedea pe fata mea ca nu-mi merg ploile...m-am mai obisnuit cu senzatia dar...vad ca nu trece in nicio pozitie. ma tot controlez sa nu curga ceva...
pt moment e ok:)

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
pozici
totul pentru bebe

36+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Claudinna , pai ce faci mai mami? Ne bagi in priza? Acum o sa ma gandesc la tine in noaptea asta si maine primul lucru intru sa vad cum esti! Sa ne dai si noua un semn maine de dimineata! Tu nu iti poti suna medicul sa iti spuna el ce si cum?

33+ LUCA

Atat mai este pana vine !!!!

AMR 45 ZILE!!!

POZE
VIDEOS LUCA!!!



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Mi-am adus aminte ca intreba Joy, pentru intoarcerea bebelului stiu ca unele fete de la odiseea de iulie august au incercat cu succes metoda mersului in patru labe prin casa . De una stiu sigur, dar nu mai stiu exact care, ca am citit mai mult pe sarite. Si Anca stiu ca incerca asta inainte sa se interneze, rau nu cred ca are cum sa faca, poate cel mult sa-ti distrezi sotul sau pe cine mai e prin preajma.

Verigheta inca o pot scoate daca ma chinui, dar inelul de logodna ba...sa il fortez, oare chiar e posibil sa il taie la maternitate??? Si de ce??

34+ cu Mina Alexandra

Poze
Asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Fetelor eu va las ca mor de somn...adormisem pe canapea la un film.

Claudinna ne faci o surpriza in noaptea asta ?? Daca nu te lasa durerile sa dai tu frumos fugutza la dr....Sa ne anunti dimineata daca esti bine acasa...ca sa stim de tine.

Va pooooooop pe toate [[[[[[

Valentina 31 + David

Asa creste gandacelul nostru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

eu sper sa pot naste natural, adica normal si fara epidurala.

normal pentru ca sint impotriva operatiilor, acolo unde nu este cazul. dar si pentru ca am inteles ca nasterea normala e foarte buna pentru organismul mamei, stimuleaza alaptarea etc.

as incerca fara epidurala pentru ca exista anumite riscuri (dureri de cap multa vreme dupa nastere, incetinirea sau oprirea travaliului etc).

oricum, nu e un NU hotarit pentru epidurala, o sa ma hotarasc dupa ce voi vorbi cu medicul meu despre asta, deocamdata am doar pareri personale.

evident, toate argumentele mele sint valabile in cazul in care totul decurge ok.

Nausica29+ si bebe Nedelcu
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

fetelor, mi-am amintit o chestie interesanta citita mai demult, oarecum pro-cezariana.

era o nuvela de Carl Sagan (celebru astrolog si astrobiolog american), genul "popular science", in care facea o paralela intre asa zisele "near-death experiences" si amintirile despre nasterea naturala.

mai exact: stiti ca relatarile celor care au fost in moarte clinica au niste puncte comune, respectiv chestia aceea cu tunelul, la capatul caruia este lumina si senzatia de bine.

dupa cele noua luni petrecute in uter in ceea ce e, probabil, perioada cea mai fericita si mai lipsita de griji a fiintei umane, momentul nasterii este enorm de traumatizant. bebelusul se simte tradat de ceea ce, pentru el, e intregul univers. apoi, in finalul acestei experiente cumplite, vede lumina de la capatul tunelului si regaseste vocea blinda si bratele tandre ale mamei si totul se aseaza oarecum la loc.

Sagan sustine ca amintirile astea nu se sterg de tot, se arhiveaza undeva adinc de tot si ies la iveala in momentele-limita, cum sint acelea cind omul e foarte aproape de moarte.

nu-mi amintesc exact daca face apologia nasterii prin cezariana, dar sustine ca bebelusii nascuti astfel sint mai senini si mai echilibrati, pentru ca au fost scutiti de aceasta imensa trauma care este, de fapt, simburele tuturor fricilor umane.



Nausica29+ si bebe Nedelcu
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui AmandaR


Tu o sa faci cerere sa iti compenseze pana la 100% salariul pentru 6 saptamani? A mai facut careva? L-a compensat? Ca mie imi vine greu sa cred ca se chiar aplica contractul colectiv de munca. Am inteles ca conf contractului colectiv de munca ai avea dreptul si la un salariu mediu pe unitate, dar eu chiar suntcurioasa daca cineva a reusit sa primeasca aceste drepturi.
toate fetele.


24+
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pr_.png


Amanda, eu am facut o "cerere oficiala" dar nu in scris ci prin mail la directoarea noastra de RH in care am mentionat articolul si alineatul pentru fiecare din cele 2 drepturi si am cerut sa mi se raspunda ce demersuri/ cereri trebuie sa fac pentru acordarea drepturilor respective precum si perioada pentru care firma asigura comepensarea. La noi salariul mediu pt nastere se acorda deja din 2005 ca era prevazut si in CCMN precedent dar stiam sigur ca acea compensare de min 6 sapt nu se acorda. Nu am primit nimic oficial numai ca directorul nostru la care ajunsese vestea mi-a spus telefonic ca binenteles ca firma va respecta legea( lucrez intr-o multinationala ) iar colega de la salarizare mi-a zis deja ca s-a dat drumul al compensarea pentru 6 saptamani.

CCMN legal nu au cum sa nu-l respecte. Drepturile acordate de firma pot fi cel mult superioare dar nicidecum inferioare celor garantate de CCMN. Doar ca exista firme in care se incearca intimidarea de genul "noi nu avem CCM" daca discutia este purtata tete a tete si nu in scris, mai ales ca romanii au mentalitatea de a nu se pune rau cu seful chiar daca de fapt nu cere decat ceea ce i se cuvine. Asa ca daca stiti ca nu exista precedent desi au mai fost gravide din 2007 incoace( firma voastra nu a mai oferit asa ceva ) sfatul meu este sa nu purtati discutiile acestea la o cafea ci in scris, fie printr-un mail adresat unei persoane din forul decizional sau daca nu puteti prin scrisoare cu nr de inregistrare.

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005 ) si Mara in burtica 36+

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005 ) si Mara in burtica 36+

Mergi la inceput