Mamici de pepenasi de iulie- august 2008 (121)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Merci Mada! Acum merge linkul.
Bafta multa sa-ti iasa faza cu studiile!

Gata, a papat Ilincutza. Si acum se agita ca iar imi pare ca o doare burtica... Mi-a mai dat un pic afara dupa masa, dar nu asa mult.

Acum astept sa scot rufele, sa le intind si apoi sa iesim putin in gradina. Tati inca nu a venit , si cum Ilinca nu vrea sa mai doarma trebe sa-l astept ca sa rezolv cu rufele.

pup you all,

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si de Ilinca (14.07.2008)
"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Povestea nasterii Ilincutzei
poze Ilinca, burtica si lucrusoare Ilinca
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

salut fetili,

am reusit si io sa ma adun pe aici.

DANA, SUN, CRIS acum sunt bine,ms de griji.sa va povestesc dara despre ziua mea de luni care a semanat cu una de marti.
Deci:

Ma'c si io la control, ca toate gravidele dupa programarea de cuviinta. Imi iau si sotzul din dotare, ca deh, sa sumfere si el putin langa mine. Acolo (la spital, ca acolo ne consultam de acum), da-i cu ras despre orice, ca doi copii din aia obraznici. Decat ca mie imi cam tzatzaia behindul cand am vazut atatea gravide care se internau, la gandul ca acusica imi vine si mie randul.Si dupa ce am ras asa ca dementii de toata lumea, imi vine randul. Totul bine, ma cocotz pe masa cu pricina pregatita pt un control dureros (ca nu prea mi-a placut nici data trecuta, da na!)
Mai, si dupa ce intra cu pichamerul in mine, tanti doctoresa (crek de prea mult elan, saraca), suport cu stoicism totul printre strambaturi si un "auleu" scos asa...in surdina, dau sa ma imbrac. zice ca simte capul copilului, care pare ca a coborat (!? asa o fi).buuun
dau sa ma imbrac dupa cum zic cu fusta mea galbena tipator si proaspat calcata cu greu acasa, si cand colo, ca sa vad? pe picioare, sau mai bine zis, intre..., plina de sange din ala rosu aprins. ma ingalbenesc io oleak la fatza, da zic hai ca trecem si peste asta. Ma uit la dr, ea relativ calma, se uita la mine si ea si zice ca e de la control.sau poate fi si de la dop. (acuma, dupa cum ma distram cu sor'mia, CARMENELA , acu cand facui dunga-dunga cu barbac'miu, nu se intampla nik, si de la 2 deshte introbagate in bietul meu col...da, na, cine mai stie!)E drept ca eu din principiu sangerez ca o martira indiferent de situatie. Si la gingii, si la rani si chiar la injectiile de mi le-a facut zilele astea asistenta. nici nu vreau sa stiu ce o fi cand oi naste.
Zic sa-mi dea si mie niste ceva sa ma sterg ca eram plina si pe mana si nu puteam umbla in geanta, bineinteles. Si vine cu un infim tampon de vata maronie nu stiu de pe unde. Cred ca e culoarea standard.Ma uit la ea, ea incurcata. (mi-am mai dat seama odata ce sistem de rahat avem si cat de departe suntem de altii. n-ai tu hartie si vata sau ceva in ditamai spitalul???Ma rog, cu spiritul meu de observatie caracteristic, identific o chiuveta care se ..."pisha" (scuze de termen, da nu aveam altul la indemana care sa redea cu exactitate) si mi-am varat deshtele acolo ca sa ma curat, dupa care am facut rost de servetele din geanta. chilotul plin de sange, tamponul inutilizabil, evident. du-te acasa, acum, daca ai cum.
De acolo, hai si la eco sa vedem care e treaba ca ea a zis ca in maxim 10 zile nasc. eu , foarte mirata, tac, stiind ca pleaca in concediu, zic poate vrea sa ma induca.. Bun! la eco, toate bune, zice ea, ca eu nu vedeam nik. Cupilu intors, cica are 3300-3400. Eu ingrozita zic: Cum dna dr? ca acum 10 zile avea 2600-2800! zice ca asa arata.
Evident ca in cazul asta daca mi se propune inducerea, accept ca il fac de 5 kile pana la termen.
Mi se facea rau de acum ca stateam pe burta si cu stresul de la sangerare...Aveam o suta de intrebari sa ii pun si nu mi-au iesit decat doua stupizenii . adik daca are cordonul ok si cum sunt plamanii. atat. Nu tu de placenta, nu tu de col, nu tu de lichid...Tampita si io.
Ma rog, zice ca arata tot de 37, da io o tineam una si buna ca am 36 si 3 zile, deci e prea devreme sa nasc! Si mi-a dat sa fac injectiile alea pt plamanii lui bebe, in caz ca ma apuca mai repede nascarea. Alt stres! pana acum ma temeam ca nu nasc prea curand, acu cica poate ma apuca mai repede. Si ca daca nu se opreste sangerarea, sa o sun de urgenta sau daca am dureri sau se rupe apa apa sau ceva.
Plec de acolo, relativ cu zambetul pe buze. ca intre timp ma mai linistisem. Intai ma chemase peste 10 zile, dupa aia s-a razgandit, cica sa merg lunea viitoare.
ma preia barbatu, mai radem oleak, mai mult el de mine. si hai acasa. desi aveam in plan altceva, dar eu deja ma vedeam cu apa rupta in mijlocul orasului si cu fusta mea gabena plina de sange. Deh, paranoia....

Bun, merg acasa, intru pe net, abordez problema cu injectiile, cu DIANA M. si CARMENELA ca pe ele le-am prins pe mess si cum sunt nishte dragutze, m-au sfatuit ce si cum.
Stau in pat sa se opreasca dracovenia de sangerare, care m-a mai chinuit oleak.
Intr-adevar, la un moment dat a curs si ceva semigelatinos dar foaaarte mic, cat jumatate de unghie mica. O fi fost chiar din dop, cine mai stie?
Sun asistenta, o anunt ca ma duc la ea sa imi faca injectiile. acolo ma vad si cu medicinista de fam ii povestesc si ei tarasenia, zice "hai la injectie".
trece si asta. Ma mai linistesc.
ajunsa acasa, sa manac ceva. si dau peste niste "oo", si sa fac ceva pane cu ele. Cand colo, miroseau nene de la o posta. ma apuca un plans isteric pentru ca mi-am dat seama ca eu am mancat din ele cu 2 zile in urma. Si ma vad deja bolnava de hepatita. Ce sangerare? am uitat cu totul de ea, acum aveam in mintea mea, hepatita. Barbacmiu nu stia cum sa ma linisteasca, cred ca imi dadea si 2 palme sa ma trezesc din isterie daca nu eram gravidoasa.

Dupa aia...mici accidente casnice, toate se varsau, toate se rasturnau, ca in filmele cu prosti.

Colac peste pupaza, azi noapte nu am putut sa dorm deloc, si nu stiu de ce, ca nu am avut decat ganduri frumoase, ma gandeam la bebe si la cand o sa nasc, cum o sa fie in salon/...de astea.Dar am dormit maxim 4 ore. adik de la 2 la 4 si de la 6,30 pana la 8 cand a sunat ceasul sa ma duc la injectie.asta e....

azi a fost mai bine. Am gasit si dulapul pt bebe care sa intre in garsonica noastra deja plina. mai am de facut o ultima injectie si gata.

deci de STRULUTA nu stim nik?


Ruxandra 36+ in asteptarea lui bebe Andrei Tudor

AMR 4 SAPTAMANI

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

mama , da ce m-am lungit cu povestea. scuze ca v-am impuiat capu' cu atatea.
Vad ca aici mamicile au probleme serioase. dar ma gandesc si eu ca o viitoare mamica oparanoia care naste cine mai stie cand si care va avea nevoie de informatiile astea candva...nu s-ar putea sa deschideti subiecte separate pe temele astea pe care le dezbateti? si cu link sa le gasim mai usor? eu am mai notat capitolele de fiecare data si poaginile ca citesc totul cu sfintenie, da... era just a thought!

CARMENELA te distreaza poezicile? foarte bine, asat era si ideea. Vezi ca pentru altii sunt mereu bien si optimista. asa a fost mereu. pentru mine e mai greu cand intru in butoaie de alea. da de aia sunt aici, nu? Ti-am zis ca aseara in insomnia mea, cream poezici, una pentru tine si una pentru DIANA M,da eevidenta ca pana dimineata le-am uitat. la tine era baiul, ca era mai lunga si chiar trebuie sa o creez la un moment dat..

DANA vad ca nu mai sta in piscioare regula aia cu baietii care sunt mai lenesi si ies mai tarziu. vad ca fetele s-au invatat si ele in burtik si nu mai ies.
In plus, am obs ca cei 3 pepenashi de august au venit la 40. o fi vreo noua regula????sau se lasa asteptati???

ANNABABYam vb si eu cu ea, desi nu am abordat problema nasterii inca, dar o las pe ea sa vina cu propunerea. si vedem la fata locului. Stiu ca ultima garda e pe 15.Cred ca ea mi-a pus gand rau pentru atunci. Daca mai intra asa o data in mine ca data trecuta, se duce si restul de dop si nasc de nu ma vad! Tot nu m-am hotarat ce fel de sterilizator sa iau pentru biberoane.uf, tare greu!

Ruxandra 36+ in asteptarea lui bebe Andrei Tudor

AMR 4 SAPTAMANI

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ruxandra, cate peripetii ! Pup fata si sper sa nu mai ai parte de din astea... Stai cumintica sa mai stea si bb in burtica un pic, ok? Io cred ca doctoritza ta a fost prea brutala de s-a intamplat asa.

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si de Ilinca (14.07.2008)
"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Povestea nasterii Ilincutzei
poze Ilinca, burtica si lucrusoare Ilinca
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

CAPRI . Eu stau cumintica. acum mi-a trecutb sangerarea, mai curge cate o picatura maronie din cand in cand, probabil pana se curata pe acolo tot.
Cu bebe am vb foarte serios si i-am pus in vedere faptul ca treb sa facem neaparat 38 si sa nu sepasim 3800!! ca sa iesim pe unde trebuie. (CARMENELA a ras copios pe seama mea la faza asta!)

Vreau sa va intreb de un subiect ca eu am dat de el din greseala si acum treb sa caut din nou, dar poate voi ati mai auzit sau ati patit. Sefa sora'mii e insarcinata. Toate bune, bucurie in familie, decat ca i-a descoperit UTER BICORNCe stiti despre asta si ce riscuri are o sarcina in cazul asta.

Ruxandra 36+ in asteptarea lui bebe Andrei Tudor

AMR 4 SAPTAMANI

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

salut fetele!

Imi pare rau ca abia acu' am reusit sa citesc din urma si am vazut mesajele voastre despre fierbatorul pt. Camy. E bine totusi ca a gasit o solutie si ca s-a rezolvat problema. Imi pare tare rau ca nu am fost pe faza sa o ajut, dar abia acu am si eu 2 minute de respiro...ieri a fost jale, cred ca a fost puseul de crestere de 3 sapt. ca nu m-ia lasat deloc tzatza din gura, decat fortat, ca sa merg si eu la buda si sa pap ceva. Azi a fost mai bine, a dormit bine, ca ieri deloc!

Noi azi facem 3 sapt. si intentionez sa ajung la preot la molifta, sa putem iesi si noi la aer, ca deja tampesc acasa. Intrebare stupida: pe la ce ore l-as gasi pe preot in biserica? cand sa ma duc sa fie acolo?

FELICITARI ADINA SI MADALINA PENTRU PUIUTI! SA CREASCA MARI SI SANATOSI SI SA VA ADUCA NUMAI BUCURII!! REFACERE RAPIDA SI MULT LAPTIC!

Si Miruna are cosuri pe fata, sper sa-i treaca, eu nu o dau cu nimic deocamdata, astept sa vad daca nu trec de la sine.
Si ea vomita, aproape dupa fiecare masa, uneori mai mult, alteori mai putin.

Ce am observat eu la Miruna e ca in somn tresare brusc, isi intinde in fata mainile si picioarele, ca si cum s-ar speria, chiar daca nu misca nimeni in jur si e liniste...oare viseaza?

Apropo de kg: eu am dat 7 si mai am 9 de dat. Picioarele mele arata naspa rau, de parca as mai avea o pereche de picioare peste...sper ca se intelege...iar burta a ramas fleasca, atarna si e creata de la vergeturi, si culmea, mi-a aparut abia acum linea nigra!! Arat respingator!!

Boti sper ca ti-a trecut depresia! Tu esti o mamica exceptionala, o luptatoare adevarata, nu multi ar face ce ai reusit tu! Felicitari pentru micile bucurii cotidiene!

Abia astep si eu sa ma integrez in societate...desi ma simt de parca mi-am pierdut locul in societate, cumva, parca nu mai apartin nicaieri...nu v-ati simtit ciudat cand ati iesit prima data afara?

Ruxi mama ce patanie! Si eu am sangerat la un control, dar la noi a fost mai altfel, mie mi-a data un somoioc mare de vata. Ciudat ca nici macar chestii esentiale nu au la indemana!!

Caprioara imi pare rau ca Matei e gelos...nu l-ar tenta oare sa se implice in ingrijirea fetitei, atat cat poate el sa ajute, poate il face sa se simta mai important. Zic si eu...nu te supara .

Tecky e bine sa ai pe cineva sa preia din responsabilitati!! Eu am noroc ca stau cu ai mei, si o ia fiecare pe rand, sa mai pot si eu respira. De exemplu, acuma eu scriu iar bunicu sta cu ea si o plimba prin casa.

Se pare ca "my time is up", plange matza isteric! mai nou asa face, scoate niste sunete de zici ca sta sa se rupa ceva in ea...e infiorator...

la toate fetele, imi pare rau ca nu am timp sa raspund la fiecare!



Dia mami de Miruna 15.07.2008

poze
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ruxi uterul bicorn este o mica anomalie uterina congenitala in care uterul nu este ca un cilindru si ca doi cilindri care se unesc in partea de sus (nu stiu sa exprim mai plastic) iar la intersectia virtuala a celor 2 cilindri rezulta un sept, un perete, un fel de istm. El poate pune probleme in sarcina daca oul se nideaza pe acest sept. Daca se nideaza pe peretele uterin poate fi dusa la termen dar tot e sarcina cu risc. Nu vreau sa te depresez, dar trebuie urmarita cu atentie si de catre un medic competenet. De obicei se si ramane greu insarcina cu acest diagnostic. Depinde si de marimea septului, etc.

Mada suna tare bine cursurile alea ce le faci tu si ma bucur tare mult pt tine ca ai luat problema in mana si continui scoala. You go girl!

Si eu sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire dar eu le folosesc mai mult la ceai, si cum zice si Mada, mai mult ca sa nu miroasa. Dar ajung sa sterilizez cam o data la 2 zile ca am 4 bibe si ne ia 2 zile sa le epuizam. Chiar, odata sterilizate cat timp raman "sterile" biberoanele. Le tineti in sterilizator sau le scoateti la uscat pe un suport, farfurie, ceva? Eu am un platou de melamina foarte simpatic unde tin toate ustensilele bebeluseshti si ma intreb cat de sterile mai sunt bibele dupa ce stau o zi pe platou... Ma gandeam chiar sa iau o cutie/platou de tort din aia cu capac sa le pastrez acolo, macar stau acoperite...

_

Sa fim alaturi de BB Darius Andrei in lupta pentru viata
IBAN: RO24 BTRL 0140 1201 L981 32XX, deschis la Banca Transilvania, Suc. Constanta,
titular: Pascale Monica, CNP: 2760304131251

_

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Rux anul trecut cand eram pe hol la cab dr TUTUNARU, era o tipa care avea 9 sarcini pierdute, acum ajunsese cu ultima in 9 luni, saraca....cauza UTER BICORN..atunci am aflat si eu ce inseamna asta, acum nu stiu daca e o chestie universala...pe mine m-a marcat, ca eu ma plangeam de cele 2 sarcini pierdute ale mele...

Eu imi numar contractii;e..care sunt la 7 min si sunt dureroase rau, dar nu mi vine sa ma misc spre spital...am facut baitza, la lighean...ca apa calda nu am, si astept...LA CATE MINUTE DISTANTA INTRE ELE AR TB SA MA PANICHEZ?

40 si

CLARA ANDREEA


The big day...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Dia pe preot il gasesti dimineata si seara la vecernie. La noi vecernia incepe la 17.00 si pe mine m-a chemat la 16.30.


_

Sa fim alaturi de BB Darius Andrei in lupta pentru viata
IBAN: RO24 BTRL 0140 1201 L981 32XX, deschis la Banca Transilvania, Suc. Constanta,
titular: Pascale Monica, CNP: 2760304131251

_

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Dana cand ajung la 4-5 minute atunci e cazul sa pleci la spital, asta daca intre timp nu se rupe apa sau ceva sau daca nu mai suporti durerea poti merge la spital. Tinem pumnii si facem galerie:


Mami de printese Ari si Ami

Mergi la inceput