Mamici fericite cu mai multi copilasi (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:


Buna mamici,

multumim de galerie si urari!!!

Sa va povestesc pe scurt, surpriza a fost mare ca e baietel, eram setata pe fetita desi undeva ceva parca imi spunea altceva....
surpriza a fost si nasterea pt ca nu credeam ca eu voi naste in asa hal de rapid.
Am nascut simbata, 02/08/08, la ora 2 noaptea, in 2 ore de la primele contractii

dar asa nastere n-am crezut vreodata ca o sa am: la cronometru, adica
la 2 noaptea ieseam din casa si la 2.18 minute se nastea bebe Mircea
Victor , era sa nasc pe scari...nu-mi venea sa cred ce dureri ingrozitoare asa, dintr-o data si senzatia de presiune si de impins asa de repede...

abia am apucat sa ma urc in pat si sa
imping de 3 ori , am nascut in hainele de strada, cind ma gindesc,
nici nu-mi vine sa cred, nici atunci nu puteam sa cred ca eu deja
nasc....fara epidurala, fara apa....Doctorita cind s-a nascut i-a zis
" bebe turbo "
A fost repede, prea repede, nici nu realizam ce mi se intimpla, eu ma
asteptam sa dureze vreo 4 ore macar..sa am timp sa intru in apa, sa
nasc acolo...cind colo cind sa ies din casa durerile au inceput sa fie
cumplite, cu presiune jos si eu naiva care nu-mi dadeam seama ca e groasa treaba....

Daca mai intiriziam il nasteam acasa !
Dar nastere rapida, pot sa spun totusi ca nu inseamna nastere usoara, e pur si simplu violenta !

Norocul meu ca n-a fost asa mare ca Matei care a avut 4,650 kg. Bebe
a avut numai 4040 kg si 56 cm. Dar in rest seamana leit cu Matei !

Numai marti mi-au dat drumul, pt ca a fost asa rapid totul n-au apucat
sa-mi puna perfuzie cu antibiotic asa ca bebe e pe antibiotic,
preventiv ( din cauza ca eu am strept B) si pt ca a scazut in
greutate si nu mai crestea,azi in fine a crescut.

E scump si doarme mult, are o gropita pe un obrajior cind zimbeste in somn, Romana si Matei il adora, stau numai linga el si fac cu rindul de paza sa-l tina in brate. Eu voi ramine cred mereu cu nostalgia de a avea 2 fetite....baietii au fost neprogramati dar fata a fost minutios programata sa iasa fetita, cu calculul ovulatiei, etc...

Ei, de acum incepe greul pt ca ma apuca panica, cum o sa ma descurc si cum o sa ma impart la 3 ??????
Unde-i Nelia sa ne mai povesteasca???????



-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Felicitari, Elyanne! Arata fain masinutza, s-o stapiniti sanatosi!
Si a noastra e asemanatoare, cred ca e aproape la fel dar sigur nu e aceeasi:
http://cgi.ebay.com.au/2001-Mazda-MPV-Traveller-Silver-4-Speed-A-Wagon_W0QQitemZ220256116140QQihZ012QQcategoryZ35227QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

Miha, bine c-ai scapat de griji, cauterizarea e floare la ureche!
Elyanne, nu lasa rana pe col chiar daca zice dr! Este ca o poarta deschisa spre infectii, sterilitate si chiar mai rau Trebuie neaparat sa fie cauterizata, nu o lasa deschisa!
Am idee ce s-a intimplat cu Nelia, intimplator am fost pe faza la sub cu pricina si cred ca dor replicile de genul celor schimbate, mai ales cind vin de la "ai tai", oameni cu care-ai stat la masa, taclale..Asta a fost motivul pt. care si eu am renuntat sa mai particip la unele topicuri, doare cind o primesti "peste oki" de la conationali, la care te-asepti la mai multa empatie.Asta e, viata merge mai departe si sper ca Nelia, dupa perioada de "convalescenta" sa revina-n forta pe topic, daca nu pe toate forumurile! Uite, eu dau din an in paste pe-aici dar asta nu inseamna ca nu va vreau, doar ca am avut altele pe greierash cu mai mare prioritate..
Zilele astea am scris mult, cred ca mai degraba caut un refugiu sa nu ma mai gindesc la rezultate, azi merg sa-mi scoata firele si sa vedem daca a primit ceva rezultate, stau ca pe ghimpi..
Somn usor, fetelor, la noi a inceput o noua zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Iete ca aparu si Adina! Bine ati venit acasa!
Asa nastere, de mai rar! 2 ore! Bey, nici alea din filme nu nasc asa de repede, se screm sa nasca la inceput si abia pe la sf. filmului nascFelicitari inca o data si sa fiti sanatosi cu totii!

Ralu, ai scos apa? Cum de a cazut magareatza pe voi sa reparati, nu stati la bloc? Sa repare din fondul Asociatiei, nu din buzunarul vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Asa a fost si la mine, tot in 2 ore am nascut pe Cornelia.. Dar am fost mai bine pregatita, mi-a spus doctorita de familie ca asa va fi si am renuntat sa dau ocol Bucurestiului (voiam sa mai trec pe undeva inainte de a naste).. Cand am ajuns la spital aveam 8 dilatatie, am fost rapida.
Si asa e cum zice Adina, la nasterile rapide durerile sunt crunte, o nastere violenta.. Eu de la faptul ca nu am avut timp sa o iau pe indelete am ramas cu o durere de spate ingrozitoare, nu puteam sa ma intorc in pat, 2 luni dupa aia, ma intorcea sotul[:P]
Adina, pai si ce, ai pus dop? Nu se mai poate o fetita?
Sa fiti sanatosi, si sa va bucurati cum trebuie de bebe, nopti linistite si copil dormicios





Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Marimar,felicitari!!!Sa va traiasca bb Mircea si sa fie sanatos!!!
Stiu cum e sa nasti asa rapid!Si ce naspa e dupa aia!Groaznic!!
Pe prima am nascut-o in 4 ore,a doua vreo 3 si a treia ,au inceput contractiile la 3:00 noaptea si la 4:20 se nastea!
La fel,dureri violente de la inceput,abia am urcat scarile la "sala" de nasteri,ca am nascut la moase.
Din cauza vitezei,a contractiilor dureroase prea rapide,uterul mi s-a fisurat in3 locuri.Singeram tare mult.dupa aproape o ora maosele au intrat in panica,m-au bagat in perfuzii si-au chemat salvarea.
La spital m-au "dres" pe viu.Ce-am urlaaaaaaaaaaat!si ce-as mai fi urlat ,dar nu mai aveam putere.Ma auzeau ai mei (fetele si tac-su) de dupa usile alea izolate si grele si "sigilate".
dupa ultima experienta,am prins frica de nasteri.de ce nasti mai rapid(si mai multi copiii),de ce iti e mai greu dupa pt. ca vin "contractiile de dupa".Mie imi bagau si medicament ca sa ajute uterul sa se micsoreze mai repede.Seara era ca un sac plin cu pietre,coborit jos de buric.
Toata noaptea aia am gemut din instinct,nu ma puteam misca iar a doua zi ,pe scaunul cu rotile cind m-a dus o asistenta la control ,efectiv plingeam ca un copil de groaza ca iar o sa "intre ceva acolo".
Dar a trecut!!

Bey,voi va luati masini mari si noi renuntam!!Benzina e groaznic de scumpa si creste lunar!
Sotul meu are un Nissan Elgrande iar eu am Opel Vita,dar mi-a luat alta.mi-a luat Daihatsu Mira,micuta ,numai buna pt. mine si cupii si piatza!
Ma uscuca la buzunare Opel -ul!Sper ca asta sa consume mai putin,adica asa zice al meu,de aia mi-a ales-o!
Cind o primesc in folosinta ,va pun poze!BTW. e pink,asa a vrut domnu sotz
Salutari si multi pupici la toate mamicile si la toti puiutii!

Si ce-i cu Nelia??????Unde e gilceava care a suparat-o?Pe la SC,cumva??

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Marimar, felicitari! Sa iti traiasca bb Mircea si sa fiti fericiti cu totii!

Si uite cum nu a functionat nici de data asta teoria mea referitoare la sexul celul de al treilea copil .


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Bine ai revenit Adina! Si refacere rapida...

Si la mine nasterile au fost rapide, dar nici chiar asa... La ambele 4 ore de la prima contractie sau de cand s-a rupt apa... Dar nu a durut f. tare... la Elena n-am avut nici epidurala...


dodo saru'manaaaa...
Despre rana... am mai cauterizat-o... si am inteles ca sunt femei care pur si simplu o fac mereu-mere, chiar cauterizata mereu... Mama asa a fost de cand m-a nascut pe mine, pana de curand... De-asta si repet pap si culturi, secretii la 6 luni... in cazul in care apare ceva in neregula sau se mareste s-o cauterizeze... Dar se pare ca nu-i solutia cea mai buna, din moment ce reapare...


hannen noi avem o singura masina... pana mi-oi lua io carnetu e suficient... si dupa probabil vom face cu schimbu... daca sotul se muta la serviciu mai aproape si va putea merge cu metroul, renunta la masina... ar face mai mult cu masina decat cu metroul... Sper ca anul asta sa se intample
Si cum familia-i mare si avem o sg. masina, trebuia cu 7 locuri... sa mai intre si o bunica, doua uneori... sau 2 prieteni... Si nu consuma mult...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

elyanne,asa e !Cu multi cupii trebuie si un autobuz!
Sa o stapiniti sanatosi si sa-ti iei si tu cit mai rapid permisul!
Sa ma laud si eu cu al nostru,cam asa arata http://blog.nissan.co.jp/MINIVAN/ELGRAND/
Si cam asa arata noua mea achizitie,numai ca-i roza!
http://catalogue.carview.co.jp/DAIHATSU/MIRA/latest/overview.asp

Na,ca m-am laudat destul!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Hai mey, Hannen, ce te-nghesui cuscrul asa intr-o gargaritza de masina!? De la masina de dinainte la asta! Cum au loc fetele+scaunul piticei? Ca mi se pare mica rau! Cea de familie e intr-adevar MAAARE, incape tot clanul si altii pe deasupra dar sa-i spui lui cuscrul ca a ta e prea mica

Hai, gata, sa nu ne mai certam pe masini, important e sa le conducem sanatosi!
In alta ordine de idei, ma speriashi cu subectul celalalt, umbla nebunii la voi liberi pe strada de te sparii, ti-am zis sa te cobori mai la Sud.N-as putea zice mai exact ce job sa aibe cuscrul dar daca va hotariti, intrati pe adresa de la immigration si vedeti ce vi s-ar potrivi. Aici, hamdulillah, nu se intimpla astfel de evenimente si scolile nu sint nici ele pazite si nici lumea nu e asa stresata, intr-o goana continua, cum e la voi! Scriu mai tirziu ca s-au sculat piticii si-o luam de coada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cuscra,pare mica de-afara dar sa stii ca in spate e spatiu mai mult decit in Opel,sau asa mi se pare mie acum...
Nici nu e forever cuscra!Ca noi le schimbam des!
eu acum chiar nu ma mai gindesc la spatiu,ma gindesc la consum!Vreau ceva cu consum mai mic ca e jale cu benzina la noi.

N-ai uitat faza cu job`u ??????

Da mey,asa tare m-am spariet aseara.Acum mi-am mai revenit olecuta.
Ma duc sa pregatesc niste "carnuri" pt. gratar ca azi am dat iar comanda si nu imi incap "kilele" in congelatoare.Tre` s-o frigem ca altfel se strica.Barbatu are de gind sa hraneasca tot "satu" azi!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput