Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana.iat spune:

Salut!
Ne-am intors si noi duminica noapte de la hotel Gergana din Albena. Tin sa multumesc fetelor care au scris anterior impresiile lor aici. Intr-adevar exista 3 hoteluri diferite cu aceeasi denumire. La agentie nu ne-au informat acest lucru. Categoria lor difera insa mult, chiar daca aparent toate sunt de 4 stele. Ultimul hotel este de 4 stele, restul nu. Incercati sa cereti masa in restaurantul celui de-al 3 lea hotel, sunt probleme in primele 2. Noi am fost cazati in al doilea hotel, am primit insa bratari rosii(la noi in hotel erau galbene) si am putut manca in restaurantul celui de-al 3-lea. Conditiile sunt f.bune, masa este excelenta, pe toate gusturile. Am mers cu copil de 2 ani si nu am avut nici o problema. Era sectiune speciala pt copii cu mancare super. Plaja este amenajata, curata, cu sezlonguri. Nu au prosoape pt sezlonguri, nici macar cu plata.
Daca mai merge cineva acolo si este interesat de alte amanunte, pot oferi cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katymana spune:

Buna fetele
in sfarsit am luat bilete pentru per 01.09-07.09 la hotel Atlas, Nisipurile de Aur.mai merge cineva in aceasta per?
Ce imi puteti spune de acest hotel?eu am cautat pe net info si am gasit numai pereri pro.am ales sa mergem cu autocarul, dar de la agentie nu ne-a dat nimic la mana cu privire la bilet ...asa se procedeaza?te anunta cu trei zile inainte detaliile cu privire la transport?
noi oriunde am fost am mers cu masina personala dar acu am zis sa incercam si varianta cu autocarul si nu stim prea multe..in acest sens.
Concedii placute celor care pleaca sau sunt deja acolo.

katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Asa se procedeaza. Cu 1 zi sau 2 inainte de plecare veti afla numarul masinii si numerele de telefon ale soferului. Soferul va primi o diagrama cu toti pasagerii.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Aissa, multumesc pentru detalii.

Sper din toata inima sa nu fim tratati diferentiat prin prisma nationalitatii. Daca voi gasi vreun calculator in hol, intru sa dau detalii chiar din primele zile, daca nu ramane pe cand ma intorc.

Multumesc inca o data.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Astazi am fost si noi in sf la pasapoarte sa depunem cererile pt a trece copilul pe pasaportul meu si am si platit si la agentie ce mai ramasese.

ARIEL am intrebat daca tb sa iau patut cu mine pt copil si au zis ca pt copiii mai mari de 2 ani, se ofera in camera un extrabed, ceea ce ne convine de minune!

Cam atat, asteptam cu nerabdare ziua de 22 aug sa mergem sa ridicam pasaportul si mai ales ziua de 30 sa plecam in concediuuuuuuuu!!!!
ARIEL , matza ta stie ca plecati , nu? Pe Paul il apuca cantatul: "Pecam a maleee" uaaaaa!!!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am avut putina treaba si n-am putut intra.
Ne-am intors duminica, iar de luni am inceput serviciul.

Mi-a placut la Kaliakra, noi am avut camera standard, anul viitor cred ca vom merge tot acolo, dar vom lua bilete din timp la superior.
S-a scris despre servicii , n-am nimic de reprosat, si cum n-am prea stat la piscina, nu am idee de programul animatorilor, doar seara la mini disco era musai sa mergem, iar atunci era ok. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost apa marii pe care am prins-o doar 2 zile limpede, in rest cu alge. Asta nu-i vina celor de la Kaliakra, stiu, dar e singurul lucru care nu mi-a placut.

Si sa va povestesc ceva: Calin tot alerga pe plaja, numai langa sezlongurile noastre nu statea( Elag stie) si ne-am gandit noi ca daca ne vom aseza pe un sezlong in primul rand, langa apa, il va tenta nisipul, apa....piscina pe care i-o luasem( degeaba)...asa ca s-a trezit sotul dimineata la 6 jum sa se duca pe plaja sa ocupe 2 sezlonguri dar....toate sezlongurile din primul rand erau deja ocupate , asa ca ptr a 2-a zi am pus un prosop de seara, deja mai erau puse cateva , si am stat in primul rand, dar copilul meu tot pe la altii pleca, asa ca a fost prima si ultima data cand am stat in randul I. Deci....aviz amatorilor, daca vreti sezlonguri in primul rand, duceti-va de seara si ocupati-le.

Si sa nu va mai spun ca baiatul meu facuse o pasiune ptr Ana, fetita lui Elag.

Ca o concluzie: imi pare rau sa recunosc, dar bulgarii ne-au luat-o cu muuuuult inainte la capitolul ospitalitate si conditii de cazare. N-am mai fost din 2004 la noi pe litoral, ne vom duce ptr cateva zile la sfarsitul lunii, ( ne ducem la o nunta si daca tot facem drumul pana acolo....stam cateva zile), chiar sunt curioasa cum mai este( in Eforie Sud), oricum nu am asteptari prea mari.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

Citat:
citat din mesajul lui katymana

Buna fetele
in sfarsit am luat bilete pentru per 01.09-07.09 la hotel Atlas, Nisipurile de Aur.mai merge cineva in aceasta per?
Ce imi puteti spune de acest hotel?eu am cautat pe net info si am gasit numai pereri pro.[...]


Am gasit si eu ceva, aici, foarte de bine as zice. :-)

Vacanta frumoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Tot astept si eu niste poze de la Kaliakra sau de la Gergana,nu-i nimeni cu ceva impresii si poze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ne-am intors din Sunny Beach, Hotel Iberostar 4*.
Pareri: hotel imens, frumos, curat, destul de nou, modern, servicii bune. Animatie foarte buna pt copii si spectacole reusite seara, in caz ca nu aveai chef sa iesi. Mancarea: am avut AI, micul dejun este foarte bun. Pranzul si seara bune, cam multe sosuri, dar cred ca poti alege chestii care sa-ti placa. Totusi doar cateva feluri si se repetau cam des. Prajiturile... cam dezamagitoare. Sucurile - proaste. Intre mese sunt ore in care poti lua un hamburger sau o pizza banala. Piscinele - foarte bune si curate. Camerele mari, totul impecabil de curat, menajera venea si facea zilnic totul: ordine, curatenie, prosoape, praf etc.
Daca ajungeti acolo, nu luati camera la ultimul etaj. Deasupra sunt compresoarele de la aerul conditionat si este un zgomot insuportabil. Noi dupa o ora am solicitat schimbarea camerei. Au fost foarte prompti si in jumatate de ora aveam alta camera, dar fara sea view, cum platiseram. N-am mai zis nimic, asta e. Totusi hotelul se vede ca este administrat de straini, se vede personalul trainuit sa fie amabil, vorbesc toti engleza, e un loc in care te poti simti foarte bine. Si chiar ne-am simtit foarte bine per total. Atata timp cat am stat in hotel.
La plaja, o umbrela si doua sezlonguri costau 21 leva (cam 40 ron), adica mai scump decat oriunde unde am fost, dar plaja avea un nisip impecabil, apa era curata, limpede, calda, fara alge.
Statiunea e imensa, cred ca e chiar mai mare decat Mamaia. Totul pare recent construit. In schimb, oamenii... o aglomeratie cam petrita. Preturile nu prea le stiu, pt ca noi mancam la hotel, dar toate atractiile pt copii erau foarte scumpe. Saritul cu corzi la saltea - 8 leva, de ex.
Atentie: pe plaja, chiar langa noi, le-au furat unora prosoapele si gentile cat au fost in apa.
In Nesebar am vazut cum la o toneta cu inghetata care se cantarea, i-a cerut unui englez 23 leva pe o inghetata. Tzeapa, clar.
Am cumparat un rucsac fetitei mele si tipa care mi l-a vandut mi-a zis ca costa 14 leva. Dupa ce l-am platit, am vazut mai sus unul identic pe care era pretul 12 leva. Cand i-am aratat si am asteptat sa-mi dea 2 leva inapoi, a refuzat initial, dupa care i-a scos, ni i-a dat, dar ne-a injurat de mama focului. Cam astia sunt oamenii, dornici sa te fure si sa te pacalasca. Am ramas dezamagita de aspectele astea. Nu mi-au inspirat incredere deloc. Sincer, nu cred ca mai mergem in Bulgaria. In Grecia m-am simtit mult mai in siguranta. Si pe oriunde pe unde am mai fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neatza!

Am fost si noi o saptamana in Bulgaria la SOL NESSEBAR PALACE (5*).
Am fost foarte multumiti, exceptand anumite aspecte, care s-au mentionat pe aici deja.
Hotelul curat, mare, camere mari, patul mai mult decat incapator. Curatenie se facea in fiecare zi, prosoapele schimbate cam la 2 zile, nu am ce reprosa la acest capitol.
Mancarea cam de nota 9. Oricum aveai ce sa alegi- salate diverse, branzeturi bune, fructe diverse si bune (portocale, mere, pere, prune, struguri, kiwi, piersici).
M-a enervat si pe mine chelnerii, care nu curatau bine mesele dupa ce plecau cei care mancau inainte. Odata chiar am gasit un fir de par pe masa si m-a indispus!
Locul de joaca din parculetul hotelurilor foarte generos si frumos.
Piscina mare si frumoasa cu sezlonguri gratuite si prosoape asemenea (pentru prosoape dadeai o garantie de 40 leva, pe care o recuperai la plecare).
Plaja foarte ingusta. Nisip fin. Era o zona foarte mica "free" adica unde nu era nevoie sa platesti, si am stat acolo. Dupa-amiazadaca ieseam nu ne prea taxa, adica puteam sta bine-merci pe sezlonguri fara sa platim.
Drumul a fost ok (noi intentionam sa iesim pe Vama Veche dar din cauza aglomeratiei am luat-o prin Medgidia si am iesit pe Negru Voda), dar cam ingust drumul. Semnalizarea aproximativ ok, da' trebuia sa fii cu ochii in patru dupa indicatoare. Cam am urcat - glumeam la un moment dat ca "mergem la munte" - este o zona colinara, care "da direct in mare".

Oricum, tragand linie, pot spune ca am facut o alegere buna si ca ne-am simtit foarte bine acolo pana mi s-a imbolnavit copila. (a facut un rosu in gat) Chiar, am fost la medicul hotelului, care pentru un consult sumar ne-a taxat cu 90 Euro (aici am pierdut pentru ca nu am avut euro la noi, si i-am platiti echivalentul in leva).

Va pup si va dorec concediu placut celor care mai plecati ....





Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput