Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

ylari, lasa soacra sa fie harnica. Daca e asha rar...

mda, ylari, in ianuarie o sa ne ia drama pe amandoua. Ceri program de 6 ore de la munca? la mine nu prea e cum....sunt shedinte seara, nu toti venim la prima ora la munca, etc. Dar ma gandeam sa le propun ceva mai indecent: 6 ore x 5 zile=30 ore. Mai bine vin luni-joi, 4 zilex 10 ore, cat stau toti. Si vineri, sambata, duminica... sa fiu si io cu printesa. Sa videm, ca era o shedintsa cu americanii vinerea la ora 18 . Sau sa fiu marti-vineri.
Ca ma gandesc ca fac economie si la timpul pe drum...inteleg si io ceva din alea 3 zile stat cu printsesa...




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ei, tot a zbierat azi 10 minute de mi s-a rupt inima de mila lui, dar la final a si tras o balega tripla fata de cat facea de obicei, asa ca se pare ca a meritat...

L-am alaptat acum trei sferturi de ora si acu' doarme ca un ingeras pe perna de alaptat... Eu sunt norocoasa cu durata meselor lui bebe, el suge efectiv cate 15 minute, apoi scuipa sanul multumit. Se mai ineaca uneori, insa are forta si maxilare bune si se descurca

Fetelor, e o caldura groaznica in continuare, te sufoci! Azi-noapte a tunat si a fulgerat de ziceai ca vine sfarsitul lumii, a si plouat, insa mult nu s-a racorit...

Va compatimesc pe cele care sunteti nevoite sa va intoarceti la munca asa repede, eu am 2 ani concediu de maternitate si nu fac nici un rabat. Las' ca supravietuieste marea firma de avocati si fara mine...

Acum ma duc sa mananc si eu de pranz.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

quote:
citat din mesajul lui cleo78

ylari, lasa soacra sa fie harnica. Daca e asha rar...

mda, ylari, in ianuarie o sa ne ia drama pe amandoua. Ceri program de 6 ore de la munca? la mine nu prea e cum....sunt shedinte seara, nu toti venim la prima ora la munca, etc. Dar ma gandeam sa le propun ceva mai indecent: 6 ore x 5 zile=30 ore. Mai bine vin luni-joi, 4 zilex 10 ore, cat stau toti. Si vineri, sambata, duminica... sa fiu si io cu printesa. Sa videm, ca era o shedintsa cu americanii vinerea la ora 18 . Sau sa fiu marti-vineri.
Ca ma gandesc ca fac economie si la timpul pe drum...inteleg si io ceva din alea 3 zile stat cu printsesa...




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii



Cleo... eu sunt cam pe dinafara un pic... avem dreptul la program de 6 ore? daca da, bineinteles ca ma bag!
nu e rea nici ideea ta, am retinut-o, la noi cred ca ar fi posibil ca nu prea avem sedinte... doar cand n-avem ce face...

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

quote:
citat din mesajul lui MissParker

Va compatimesc pe cele care sunteti nevoite sa va intoarceti la munca asa repede, eu am 2 ani concediu de maternitate si nu fac nici un rabat. Las' ca supravietuieste marea firma de avocati si fara mine...

Acum ma duc sa mananc si eu de pranz.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii




Aici e viatza grea, Miss... Eu trec de la 1000 de euro brusc la ... cat inseamna 800 de roni??? Iti dai seama ca ne-am obisniut cu un "standard" plus ca bebe are nevoie de diverse... o sa incerc sa stau cat mai mult. Poate ne ajuta Dumnezeu si ii impresioneaza pe nenii de la firma care i-a cumparat si plecam si noi din Romanica asta haotica si... haotica...

Wooow, deci soacramea a frecat mocheta cu ... chestie dintr-aia ptr mochete si acum spala geamul de la usa sufrageriei. Eu am crezut ca prefera sa il inlocuiasca decat sa il spele. Fetelor sa nu ma intelegeti gresit, inainte faceam si eu curat dar in secunda doi era kk la loc... O data cand am facut curat in bucatarie de la a-z a venit soacramea si-a facut cafea si a dat-o in foc pe aragaz, socramiu si-a taiat paine sa isi faca sanviciuri si a lasat acolo cutzitul murdar de unt, frimituri si cojile de la salam... Eeeeee, faceti-va singuri nene sau traitzi in cocina cum va place. E foarte aiurea ptr ca jumate de casa e si renovata si curata, eu fac patul in fiecare zi si aerisesc si dau cu matura si spal parchetul desi am si bebeluna care poate nu e mereu cuminte. In dormitorul lor nu e niciodata facut patul. Dar astea vor trece dupa ce ne vom muta la casa noastra, ABIA ASTEPT, DOAMNE AJUTA

Daria, acum citesc si mesajul tau, ca era prea lung si l-am sarit. Pup pe obraz! Aaaaa, era sa uit: o colega de-a mea de birou a nascut zilele trecute saracutza mai devreme dar e bine si ea si bebe (o fetitza de 2,9 kg - 36 saptamani) si i-a pus numele Daria! Si i-am zis ca e un nume tare frumos. Si iti zic si tie acum.




YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

missP, si la RO poti sta 2 ani, cu un salariu minim pe economie (cam 180euro) primit de la stat. Primele 4 luni sunt platite cu 85% din salariu, ca un concediu medical.... Faza e ca io cashtig mia mult decat acel salariu minim pe economie...

Si cf contractului colectiv de munca, daca te intorci in primii 2 ani la munca, ai dreptul la program de 6 ore, nu 8,si acelasi salariu. Si priemsti primii 2 ani alocatia pt bebe 2 mil (80 euro), adica Ylari , aia 8 mil is 6+2, 6 ii pierzi daca te intorci la munca, dar poti depune un dosar pt un ajutor de 1 mil, si raman aia 2.

Poate unde e program fix, la munca, poti sa te ridici cu 2 ore mai devreme. La noi insa fiecare vine cand apuca, asha ca... ar fi culmea sa ma ridic de la birou cand abia au venit shefii de 2-3 ore si se decid si ei sa facem ceva. De aia m-am gandit la varianta asta, dar sa vad daca le convine.
Ca sa nu zic, vorbeam cu o fsta colega de munca. Ea shi-a schjimbat serviciul. Si cu tupeu, a negociat program de 30 ore, adica 4 zile pe sapt. Ce tare mi s-a parut! Cand ai o relaxare financiara, parca iti vine sa mai renuntsi la bani, si sa ai mai mult timp pt tine. Deocamdata nu se pune problema asta de relaxare la mine , avem credite, etc., dar cand ma uit la fifitsa mica frumushica..... ma gandesc ca pot sa renunts la unele lucruri si sa am mai mult timp pt ea!



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Fetelor, i-am scris directorului de vanzari ce si cum. Pana in ianuarie... pas! asa, si i-am mai zis ca totusi imi va fi greu sa iau o decizie, bla, bla... Uitati ce mi-a raspuns:


Relaxeaza-te si bucura-te de “ziua de azi”.

Pentru noi esti o valoare si o prietena pe viata indiferent unde esti.



Intr-adevar, “show must go on” aici dar te asteptam inca cu bratele deschise, dar nu e bine niciodata sa te pripesti si sa iei decizi care au un grad de risc prea mare. Va veni momentul si sunt sigur ca-l vei recunoaste cand va fi timing-ul perfect sa te intorci aici si sa ai sufletul linistit ca si acasa si la munca esti eficienta si inteleasa.



Va pupic pe amandoua si ne mai conversam….



Vali


Sa stiti ca noi tinem foarte mult unii la altzii... Dar tot la servici m-as duce si tot departe de bebeluna as fii, oricat de dragutzi ar fii colegii... Draga de ea... gangureste asa de frumos in patutz la ea cu ratzele ei...

Mai tarziu iesim iar in marsupiu.

Fetelor, pleaca soacramea la tzara maineeeee!!!!!!!!!!
Libertate!!!!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

A, Daria, sarut mana de sfat... dar eu nu beau cafea. Stiu, si la maternitate mi-au zis la fel. De fapt mi-au zis de cafea cu coniac in ea...

Fetelor, eu fumam si beam cafele inainte de sarcina ceva de speriat. Acum sa nici nu le vad... M-a bagat fi-mea la dezintoxicare!!!! Mai avem foste fumatoare pe aici??? Eu imi fac mea culpa. Recunosc ca pana la bebeluna nu reuseam deloc sa ma las. Acum slava Domnului ca n-am apucaturi... Ma bucur mult ca mi-am invins viciul asta. Sau bebeluna l-a invins?

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Alysh pup bebe scump! Sa dea Domnul sa nu fie nimic grav!

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui Daria_Ioana

eu am revenit acasa.A fost o zi incarcata asa psihic la mine.Nu stiu de la ce mi se trage (trafic,caldura,agitatie,sirene,oboseala,dor de sot).

Azi am mai auzit pe inaca cineva ca a luat viza pe 10 ani sa plece in State..pai cum sa nu iti vina nerviii mama masii ei de viza..ca toti pleaca numai eu si copiii nu pot.

Dar maine ma duc direct la banca Transilvaniei si platesc taxa de viza..o sa cer o viza de turist...nu mi-o dau asta e....ce daca mai sufar inca o data ca sunt respinsa.

Va zic e un sentiment total frustrant...faptul ca nu iau viza sa plec la sot.
Daca noi alegeam asa ca el lucra acolo ...sau era marinar...sau ceva de genul asta era altceva....dar asa doar pentru ca suntem casatoriti ...doar de aia..nu e drept.

Persoana asta de azi care a luat viza de 10 ani poate sa plece in State la iubita lui chiar daca ea are acolo green card ca si sotul meu...numai ca poate sa plece ca nu au certificat de casatorie....

De aia nu pot pleca ...mama masii de certificat ca mai mult ne-a desprtit decat sa ne uneasca...cel putin fizic....ca sufleteste numai noi stim cum e.

Asa ca ,fetelor ...eu urmeaza sa intru intr-o stare a mea din aia .....de iti vine sa iti dai cu capul

Cat ma tin eu tare...tot am zile de-astea....

O sa incerc sa mai intru cat voi fi capabila sa vb de copii si nu de problemele mele ca nu vreau sa va incarc cu ele .




daca e o solutie -da divort.
Dar cred ca sunt aleatoare vizele astea, mai am un amic, cu parintii plecati, ce muncesc acolo, green card, si lui i-au refuzat viza. de 4 ori. Pe ce motiv, nu stie, si a renuntsat sa mai incerce sa plece. Si o alta cunoshtitsa, care era clar ca pleaca de tot acolo, nu avea nimikl familie, job, scoala, care sa arate ca are motiv sa se intoarca,si le-a zis si la interviu ca se gandeshte sa ramana acolo definitiv (tipul a fo onest)...a primit viza pe 10 ani.
Io cred ca e vorba de noroc. Asha ca.. mai incearca. Ce poti sa pierzi? bani? timp?
Pe de alta parte, nici pt viza sa vii in Romania - nu o poti primi pt intregirea familiei.

edit: mi-am adus aminte: am fostii colegi de fackultate plecati in State. I-a adus acolo Microsoft-ul. Inainte de a pleca, amandoi s-au casatorit cu prietenele, sa le poata aduce si pe ele. Din nefericire, ele inca nu au dreptul de munca.



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

mai fetelor, cred ca mi-am gasit menajera.
De fapt, menajer. ca e barbat

Mi-l-a recomandat nasha, la ei vine 1 data pe sapt. Zic ca 1 data la 2 sapt ma scoate din balamuc, sa imi frece gresia/faiantsa, sa stearga prafu din toate cartile + aspirat (am o problema graaava cu alergiile la praf), geamurile la 1-2 luni, si tot is fericita. Oare stie sa calce si camashi? . Miine ma vad cu el si discutam. Ar fi bestial sa scap de jeg, ca praful mi-l sterge vara mea, cand vine..... pe dupa aragaz nu am sters de... nu va zic cate luni. Noroc ca prajesc prea rar, dar tot sare...

Sa stau si sa ma bucur si io de pitica...


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput