Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

quote:
citat din mesajul lui gabitzam

Cand o pleca fie-ta la facultate


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)




deci nici o sansa prea curand?




-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne

Pozele Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Raportez ca ieri a fost a doua zi fara zbierete de bebe David, iar noaptea trecuta a fost o noapte dormita cat de cat omeneste.

Bogdan a dormit in camera PC-ului, eu am inaltat patul din dormitor (multumiri pentru dianocica, pt. ideea pe care mi-a dat-o pe alt topic, se vede ca eu nu mai eram in stare sa gandesc limpede, nu???), apoi l-am schimbat pe David doar o singura data cand am auzit cum facuse kk, l-am alaptat la ora 12, apoi la 3:30 si apoi la 7:30, iar de dormit am dormit si eu omeneste de la ora 21:30 si intre primele 2 alaptari, fiindca dupa a doua deja incepuse iar cu frichineala digestiei si m-am mutat o ora in sufragerie pe canapea... Dupa fiecare alaptare l-am lasat vreo 10 minute langa mine, apoi l-am ridicat usor si l-am mutat in patutul lui, unde a continuat sa doarma. Am reusit si eu sa adorm mult mai repede si m-am odihnit bine.

De la ora 8:30 e cu Mutti afara, la aer si la lumina, si acum abia il astept sa vina sa-l alaptez din nou. Ce minuni face, domne, somnul asta!!

Pentru azi am vorbit cu moasa si am amanat cursul de gimnastica, ce gimnastica sa faci la 35°??? Eu cand n-o sa mai pot de caldura ma spal pe cap, asta ma mai racoreste cateva ore, dupa care imi voi uda parul constant, ca altceva nu stiu ce sa mai fac, iar matusa aia bogata din Elvetia care voia sa ne construiasca piscina in gradina vad ca a pierdut agenda cu adresa noastra

Daria Ioana, si eu sunt fan Desperate Housewives, eu am DVD Recorder pe care imi inregistrez toate serialele posibile, fiindca in timp real nu reusesc niciodata sa ma uit la ele. Am un hard disk cu vreo 140 de ore disponibile si ma uit cand apuc… Buna ideea cu casuta din plastic pentru copii, abia ar mai tine-o ocupata pe Cassie… Cred ca faza cu verisorii a fost de film Cat despre “fericirea” romancei canadiene cu 18 copii, nu vreau sa ma bata Dumnezeu, dar la 44 de ani arata ca mamaia mea la 65!! Si, sa nu uit, un mare ZAT matusii ultrasensibile!

Ylari, daca vezi ca senzatia de amorteala progreseaza, mergi RAPID la doctor!! Nu neglija!! Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa fii sigura ca nu e nimic grav. Sau, cel mai bine, iti doresc sa dispara senzatia cat mai repede!!

alina_anto, o clinica buna pentru copii e in Germania in Heidelberg (www.klinikum.uni-heidelberg.de/index.php?id=78" target="_blank">Kinderklinik Heidelberg), i-o recomandasem acum vreun an unei alte tipe de pe forum care avea o fetita cu probleme. Daca ai nevoie de traduceri in si din germana, apeleaza cu incredere la mine. Oricum, cred ca aia vorbesc toti engleza acolo. Bafta multa si mai ales sa dea Dumnezeu sa nu ajungeti pana acolo!!!

andreap, nu te invidiez, ai doua fete superbe intr-adevar, dar si munca e pe masura si eu ma simt la capatul puterilor doar cu unul

chinabulina, uite de-aia nu pompez eu nici moarta!!! Fostul meu sot, asistent medical, mi-a transmis prin Mutti sa nu-mi fac probleme, o usoara forma de icter e normala la toti copiii si trece cu timpul si cu expunerea la lumina, iar atata vreme cat ia bine in greutate si nu e apatic, n-am motive de ingrijorare! Acum astept sa treaca arsita ca sa exersez legarea wrap-ului. Am gasit in manualul de instructiuni vreo 2 mai usoare, sa vedem cat de natanga sunt…

cenia, aoleu, 40 de grade, fugi de-aici ca mor numai cand citesc!!!

Doloress, m-au topit pozele cu Patrick la botez, a fost imbracat ca un ginerica in miniatura, bestial!! Iar tu si sotul tau sunteti doi frumosi, radiati fericire si iubire!

monik, elenuca, ce mica e lumea

Ylari, eu cred ca am visat de max. 3 ori de cand l-am nascut pe David, dar niciodata el nu aparea in vreun vis… E de rau?

cleo, sa treaca buba la ochisor de Mara!! Si eu am observat ca David e ragusit de doua zile. Poate din cauza ventilatorului care a mers aproape non stop pe arsita asta? Poate de la zbieretele ultimelor zile? Nu stiu nici eu…

ralu, meseriasa si invitatia ta

Alysh, tinem pumnii sa nu aiba Vladut infectie urinara. Of, Doamne, cate griji mai au si mamicile pe lumea asta…

Simonix, ca intotdeauna o incantare pozele tale.

Am pus si eu un video nou: aici

esme, DanaH, voi pe unde mai sunteti, dragelor??

maitreyi, gabitzam, hai ca sunteti mortale cu baia cu spuma si sampanie pe care avem dreptul s-o facem cand pleaca ai nostri copii la facultate… da’ o târa de adevar tot e acolo

Hai, ca se facea seara si se mai termina un capitol pana postam si eu…


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Fetelor, va rog sa ma sfatuiti!!!!!!Cele care alaptati cat timp dureaza la voi masa?La noi in jur de o ora o ora jumate.CUm sa fac sa reduc timpul?????

Poze

Andreea , de un Bondarel !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

quote:
citat din mesajul lui Andree27

Fetelor, va rog sa ma sfatuiti!!!!!!Cele care alaptati cat timp dureaza la voi masa?La noi in jur de o ora o ora jumate.CUm sa fac sa reduc timpul?????

Poze

Andreea , de un Bondarel !!!!





Eu m-am resemnat demult ca voi gasii o solutie la problema asta. Macar sa manance...Ma multumesc cu asta ca nu e ca la bibe si am fata puturoasa.
Daca afli de vreo solutie sa-mi zici si mie.




MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:


quote:
citat din mesajul lui Andree27

Fetelor, va rog sa ma sfatuiti!!!!!!Cele care alaptati cat timp dureaza la voi masa?La noi in jur de o ora o ora jumate.CUm sa fac sa reduc timpul?????

Poze

Andreea , de un Bondarel !!!!






Sa va zic experientsa mea cu alaptatul. Prima luna o tineam regulamentar: 5-10 min la un san. Oricum adormea repede, si peste 1 ora voia iar...dar la cantaritul din ziua 25 : +400gr
sa plang acolo cu copilu sub nutrit in brate. Si am inceput sa ii dau cat mai des, cat mai mult....
Asta e- si io am fata potoroasa. Staaaaaaa la san....o perioada statea si 1 ora!adormea, mai motsaiia, io ceteam...pauzele dintre mese erau de 1 ora.....brrr...ce greu imi era!! S-a schimbat treptat cam pe la 2 luni, 7-8 sapt, sa zicem, cand am remarcat si io la pompa, ca iese laptele mult mai usor, si cu presiune. Deci 1 din 2 a cedat: sanul, si nu fata. Oricum, pt ca m-a chinuit cu sanul, si m=a durut, etc. sunt f. atenta sa manance efectiv la san, nu sa fiu suzeta. pt asta - cand nu inghite, si doar da din gura in gol(motsaie), ii scot sanul. A, si ca sa o mai stimulez in timpul mesei, sa ii aduc aminte ca are de luptat acolo, nu de stat, o masez la piciorush, sau la ochishor, o mai trag de falcutsa. Sau facem pauza: ragiim, schimbam pampersul. Si daca dupa aia mai vrea cu interes, primeste; mai nou da din cap si rade de mine, deci e clar: trag tricoul inapoi si acoperim Fulga.

A, acum am curaj sa ii fac si program: incerc sa nu ii dau mai des de 2 ore piept. Ca data aviatoare sa manance mai flamanda, mai cu pofta. Si uneori ne merge. Ce admir, mananca 'regulamentar' (vb lui MissP) in timpul somnului. Trage guri mari, le inghite, nu se joaca sa ramana cu laptele in gura, sa in scuipe sau sa se innece ca sanul tsashneteste prin vreo 3 locuri (daca scapa sfarcul, e plina de lapte si in ochi, si pe nas, si pe bluza). Asha ca o mai tin in pat, si daca in somn mi se pare ca tsocaiie mai cu spor, ii bag o tsatsa, si chiar apreciez ca mananca ceva si bine!!!! Si cand ies afara, mulg ceva/sau iau un pic de lapte praf, si ii dau numai cand nu se mai linisteste. Oricum nu mananca la bibe prea mult, un 30ml, facem pauza de ragaiit, si daca mai ia inca 30ml sunt fericita!!!


A, stiti cum controlez mai nou valoarea mesei? apas pe san. Daca e moale, bleg, atarna ca la capra, zic: da, a fo o masa buna!!



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

multumesc fetelor de griji.........offff si nici nu mai vrea sa pape de azi dimineata....cu chiu cu vai a bagat 30 ml el; care mananca 130 la fiecare masa

a venit sotul meu si i-a montat recipientul pentru urocultura si sumar de urine.peste o ora a venit si le-a luat...maine avem rezultatele de la sumarul de urina. duminica ar fi trebuit sa plecam la mare

intr-un fel ma gandesc ca mai bine sa iasa o mica infectie urinara ca daca nu iese asta trebuie sa continuam investigatiile......si e clar ca ceva ceva are din moment de nu mananca. in rest e vesel tot timpul si f cuminte. n-a plans deloc de azi dimineata. alt semn rau. si eu care imi doream mereu sa nu mai planga.......e adevarat si proverbul ala cu : "ai grija ce-ti doresti". acum mi-e clar ca plansul e semn de sanatate.

tb sa am rabdare si sa asteppt pana maine. mi-e si teama sa nu se deshidrateze.

Simonix, super pozele cu Robertelul! Chiar m-ai inspirat sa-i fac si eu intr-o zi poze cu jucarelele. Dar nu azi

Alina cu iubirea noastra, Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

MISS-ma bucur ca ai putut sa te odihnesti. alta viata asa,nu?
e bine ca are cine sa ti-l scoata pe afara .eu ii iau taras pe amandoi noroc ca el doarme ,si noi innebunim topoganul

am vazut video. ce figuri face David !!

ALISH-tin pumnii sa fie in regula!



Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

M-am deprimat... am primit mail de la directorul de vanzari, ma intreaba cand revin la servici................. brrrrrrrrrr

Alysh, cleo, pupam bebelacii, dea Doamne Doamne sa fie ok!!!!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui Alysh

multumesc fetelor de griji.........offff si nici nu mai vrea sa pape de azi dimineata....cu chiu cu vai a bagat 30 ml el; care mananca 130 la fiecare masa

a venit sotul meu si i-a montat recipientul pentru urocultura si sumar de urine.peste o ora a venit si le-a luat...maine avem rezultatele de la sumarul de urina. duminica ar fi trebuit sa plecam la mare

intr-un fel ma gandesc ca mai bine sa iasa o mica infectie urinara ca daca nu iese asta trebuie sa continuam investigatiile......si e clar ca ceva ceva are din moment de nu mananca. in rest e vesel tot timpul si f cuminte. n-a plans deloc de azi dimineata. alt semn rau. si eu care imi doream mereu sa nu mai planga.......e adevarat si proverbul ala cu : "ai grija ce-ti doresti". acum mi-e clar ca plansul e semn de sanatate.

tb sa am rabdare si sa asteppt pana maine. mi-e si teama sa nu se deshidrateze.

Simonix, super pozele cu Robertelul! Chiar m-ai inspirat sa-i fac si eu intr-o zi poze cu jucarelele. Dar nu azi

Alina cu iubirea noastra, Vlad






nu face febra? ca daca ar fi o infectie puternica, ar face... poate o prinzi de la inceput.


Ylari , cand revii? deja ti se duce dorul? hmmm.
Auzi, chiar te-ai gandit cand sa revii la munca? si mai ales, ce faci cu bebeluna?


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

quote:
citat din mesajul lui cleo78

quote:
citat din mesajul lui Alysh

multumesc fetelor de griji.........offff si nici nu mai vrea sa pape de azi dimineata....cu chiu cu vai a bagat 30 ml el; care mananca 130 la fiecare masa

a venit sotul meu si i-a montat recipientul pentru urocultura si sumar de urine.peste o ora a venit si le-a luat...maine avem rezultatele de la sumarul de urina. duminica ar fi trebuit sa plecam la mare

intr-un fel ma gandesc ca mai bine sa iasa o mica infectie urinara ca daca nu iese asta trebuie sa continuam investigatiile......si e clar ca ceva ceva are din moment de nu mananca. in rest e vesel tot timpul si f cuminte. n-a plans deloc de azi dimineata. alt semn rau. si eu care imi doream mereu sa nu mai planga.......e adevarat si proverbul ala cu : "ai grija ce-ti doresti". acum mi-e clar ca plansul e semn de sanatate.

tb sa am rabdare si sa asteppt pana maine. mi-e si teama sa nu se deshidrateze.

Simonix, super pozele cu Robertelul! Chiar m-ai inspirat sa-i fac si eu intr-o zi poze cu jucarelele. Dar nu azi

Alina cu iubirea noastra, Vlad






nu face febra? ca daca ar fi o infectie puternica, ar face... poate o prinzi de la inceput.


Ylari , cand revii? deja ti se duce dorul? hmmm.
Auzi, chiar te-ai gandit cand sa revii la munca? si mai ales, ce faci cu bebeluna?


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii



Doamne, cleo, nici nu ma gandesc deocamdata. Din ianuarie mai vorbim. Muncesc de la 19 ani fara intrerupere, am 32 acum si copilul meu vreau sa stie ca sunt ma-sa! Lipsa mi-au dus-o din prima zi. Bebeluna la mama, clar! Cand o fii...

Voi cand v-ati planificat intoarcerea pe plantatzie?

Fata doarme si soacramea pune aspiratorul, puteti sa va imaginati?????????? Ce s=o fi intamplat de pune aspiratorul, oricum?????????? Mocheta aia din sufragerie era vie mai devreme, manca motanul un copan cred pe ea............
Ieri a trecut prin parc in drum spre piatza si s-a asezat pe banca langa mine, am vb putin. La ceva vreme a venit o cersetoare sa ne ceara bani, i-am zis can-am, imi mai ceruse. Si soacramea a intrat in vorba cu ea sa isi povesteasca vietile si altceva nimic........

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput