Mamici de pepenasi de iulie- august 2008 (119)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Asa incep cu ce am retinut din ce am mai frunzarit:
Boti eu ii dau o masa si o masa nu completez masa cu lapte de al meu cu formula. In genere cu laptele meu sta numai vreo doua maxim trei ore cu formula sta 4 ore.
Turtu noi vb numai romaneste cu ea si intelege tot in romaneste dar nu vb, dar in engleza vb de numa pt ca aude la tv vede la desene stie sa numere culorile formele si totul de la desene ca avem aici niste postuyri din astea educative si eu exersez cu ea cu niste carticele care is tot in engleza i le zic si in romaneste pe toate in paralel dar ea le zice numai in engleza momentan.
Sorry nu mai retin cine intreba de biberoane deci formula odata preparata este buna timp de o ora dupa trebuie aruncata. Acuma eu ambele fete le-am invatat cu lapte la temperatura camerei nu incalzit pt ca daca e iarna si nu am unde sa il incalzesc ma trezesc ca refuza sa bea ca nu e cald. Asa ca eu fierb apa o las sa se raceasca umplu biberoanele pana la masura care am nevoie si cand plec de acasa iau cutia de lapte praf cu mine si cand e ora de papa desfac pun cate masuri trebuie peste apa agit si gata papa. CEl mai simplu decat sa ma chinui sa il tin cald laptele sau apa sau mai stiu eu ce.
Ileanna eu ii dau ceai Milutee de la Milupa in ro se gaseste la Billa e de musetel e f bun la gust e granulat special pt bebeii deci nu ma complic ca e prea dulce sau ceva. E f bun si Ari tot din ala a baut si s-a impacat bine cu el. E bun si pt colici si musetelul linisteste si il dau intre mese.
Trimit mesajul sa nu-l pierd si merg sa mai lecturez.

-----------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si Amira Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Sara bun venit pe lume! Sa cresti mare si sa fii sanatoasa!

Ankuta recuperare rapida si mult laptic! Felicitari mamico!

Alina25 multa sanatate si fericire iti doresc si sa ai o zi perfecta!

Mada ce mai face Ari? Nu e geloasa deloc pe surioara ei?




Flory de George Alexandru 23.02.2006 si David Gabriel 27.06.2008

pozele mele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Neata,

Sa fie un capitol plin de vesti bune.

La multi ani, Alina! Sa-ti traiasca bebeii si sa fii fericita alaturi de ei si de familie. O zi frumoasa iti doresc!

Ilenush pai intru in cea mai elastica pereche pe care o aveam. Nu e concludent. Lasa ca slabim noi si o sa aratam ca niste zane:)

Anuto esti melancolica? Cred si eu, cand vezi ce minunatie ai langa tine! Chiar asa...nu mai pui si tu poze cu voi?

Ne-a luat tati si umbreluta, asa ca putem sa haladuim mai mult pe afara. Ca deja suntem bronzate ca tractoristii si deh...

Pup fetele!

------------------------------------------------

SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)
Cand Dumnezeu saruta suflete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

forumu' asta ma scoate din sarite uneori
alina
marimar nastere usoara si refacere la fel! asteptam cu drag vesti de la voi! [majoreta
mada ma bucur ca ai gasit cursul pe care-l vroiai! daca acu' esti super mommy..din spetembrie vei fi super-extra mommy!
turtu si noi botezul il vom face tot asa..restrans...maxim maximorum 20 persoane!
ruxule, vio hey...si io in august nasc!!! da' cred ca ceva mai devrem de 28
ankuta felicitari pt bb! sa va traiasca sanatoasa!
pupici !

Oana
35+ cu
o noua viata

filmuletz bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Adina suuuucces iubita!

------------------------------------------------

SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)
Cand Dumnezeu saruta suflete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Boti ms. Mai stii care e faza stiu ca am sa slabesc in timp si etc dar dupa sarcina cu Ari stiam ca mai vrem un bebe si nu m-am agitat asa da acuma cand stiu ca am terminat cu bebeii pe moment parca vreau mai repede sa slabesc sa ma apuc de scoala sa pot sa studiez sa fac de toate.
Gini asa si eu am impresia ca nu am sa fiu in stare sa mai invat dupa asa o pauza lunga dar sincer abia astept sa ma apuc sa imi dea un feeling ca fac si ceva pt mine nu raman asa in aer cu studiile.
Flo imi pare rau ca aveti pb. Sper sa se rezolve cat de rapid.
Dana81 da asta e cel mai stresant cand te suna toti sa te intrebe daca ai nascut deja de parca nu i-ai suna oricum sa ii anunti.
Anna sorry ca nu mi-am adus aminte ca tu ai intrebat de formula si biberoane da ti-am raspuns in mesajul trecut.
Tecky ms, mai nu stiu ce sa zic cu baia in mare, oricum distractie placuta.
Plange pisu' mic iar tre sa revin.

-----------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si Amira Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

buna, fetelor!
va citesc si eu, ca sunt aproape de voi ca DPN si imi place ca am de la cine invatza:)
am si eu niste intrebari, poate ma puteti ajuta
s-ar putea sa fac cezariana (tensiunea mare) si ma interesa cum te duci imbracata la operatie? in camasa de noapte?? dupa cezariana te poti imbraca in pijama sau tr tot camasa??
te doare cand iti face anestezie rahi??

va multumesc anticipat!

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
pozici
totul pentru bebe

35+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

MARIMAR , multa bafta poate in sfarsit se hotaraste bebe sa vina!
OANASM, deci nu ne lasi tocmai singure da?Acu m-am uitat pe listuta si am vazut ca si Andrey2008 are dpn la sf lui august si Carmenela, deci sper ca n-o sa raman de izbeliste pe-aici!
DANA, am intrat eu in panica darmite tu...lasa ca o sa vina si bebe mai ai putintica rabdare.
DIARUX, la noi cand s-a dechis Realul, am reusit sa ajung abia in a 3-a zi si inca se mai calca lumea in picioare, ca sa nu mai spun ca au ajuns si la tv ca se bateau pe niste scaune la oferta din Jysk , se urcasera sus pe rafturi si aruncau scaunele jos. Ca la romani ce sa mai!
TEKY, distractie placuta la mare, sa te gandesti si la noi!
SUN, nu stiu de ce tot zici ca tre sa slabesti, bai voi slabaturile sunteti de belea, daca ai fi cat mine ce te-ai mai face oare? Eu zic sa stai potolita ca arati super bine si nici nu se cunoaste ca ai nascut!


Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita36+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
mult asteptat
garderoba printesei
AMR 4 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Gata am schimbat si hranit pisoiul mic.
Irda felicitari pt vaccin bine ca a trecut pacat ca ati facut febra si etc eu am avut noroc cu Ari niciodata nu a facut urat de la vaccin. Wow ce mult ati crescut ce repede trece timpul. Multi pupici de la noi.
Boti cum zicea si Irda sunt niste recpiente speciale pt tinut lapticul sunt si de la avent e o cutiutza asa de plastic cu mai multe camarutze special pt laptic, noi am avut de la tomme tippee aia si sunt f bune, incap pana la 8 masuri de lapte da oricum bebe nu bea atata cat e mic Ari abia de la 1 an bea 8-9 masuri.
Locca mai cine stie noi tinem pumnii si bagam niste majorete:

Narcisa da ms. Ieri a fost ok toata ziua si aseara deci poate a fost ceva trecator s-o fi agitat prea mult inainte de culcare alergand pe aici.
Legat de sport dupa aici la 6 sapt avem control la medic si in fct de cum s-a retras uterul si cum arata jos dupa cusuturi etc iti da unda verde sau nu pt sport, sex si alte asemenea.
Marina atunci ne pregatim cu agitatele pt marti, tinem pumnii.
Flory mai nu e geloasa mai are momente cand o apuca si se supara pe noi sau ceva normal ca asta e atunci cand ii dam papa lui bebe sau vb cu ea sau ii aratam ceva jucarii etc da trece rapid, atata ca nu ii place cand plange bebe se incunta si fuge din camera sau tipa si ea la bebe. Oricum a inceput sa zica baby cute.
Oana ms mult. Ei tre sa si studiez nu? Normal am zis ca aman pe anul urm da ieri am vazut prospectele si zic hai sa le iau cine stie ma mai uit prin ele si uite ca am gasit ce cautam.
Asa si acuma ta na na na:
Am reusit sa ma inscriu la cursuri. Am rezolvat prin telefon azi dim fac doua cursuri in paralel part time unul marti seara si unul joi seara de la 6 jumate la 9 fiecare. Abia astept din septembrie sunt din nou studenta.
Asa ca fac cinste:



-----------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si Amira Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

CRISTINA, SURSULA, ANKUTA felicitari pt bebelusii vostri, refacere cat mai rapida, mult laptic si sanatate bebelusilor.
Marimar nastere usora.

Am vazut ca alaptati la o masa decat de la un san, mie la spital mi-a spus sa-i dau 10 min la un san si 10 min la celalalt, asa am facut pana acum dar cred ca o sa fac si eu ca voi.
Miruna mea are un ochi umflat de aseara si ii curge, cred ca a facut conjunctivita, saracuta nici nu poate sa-l deschida, am curatat-o cu ser fiziologic, dar este oare de ajuns, ar trebui sa merg la medic in seara asta sa o vada?



poze

Mergi la inceput