Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

ledi sorry! Stai cumintica!

tuchi, cristi nici eu nu am simtit copilul. Nu va nelinistiti din cauza asta ... pe Ioana am simtit-o fix la 20 de saptamani.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 15+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

irina, stai linistita, nu esti singura si eu am greturi non stop si vomit cel putin o data/zi. si de maine mai incep si munca.... si eu mai am un bb acasa a carei zi este azi, face 2 anisori, asa ca iti dai seama ce greu imi e si mie! dar lasa ca e trecator, nu-ti face griji!

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Leditia nu te speria. Incearca sa nu te gandesti prea mult la durerile de burtica. sa-ti iei tratamentul si sa te odihnesti...daca e cazul i-ati cateva zile libebre......nu stiu ce sa spun, dar perioada asta e tare ciudata...si eu ma lupt de aproape 10 zile cu durerile de burta...acum sunt pe 4 no-spa pe zi si 4 duphaston pe zi. Dr mi-a spus ca uterul e putin agitat si ca trebuie calmat cu tratament si odihna......parerea mea e ca au inceput sa se intinda toate in noi si modificarile astea dau dureri.....si eu sunt ca si tine la fel de slabuta si ma gandesc ca uterul face ceva efort sa se largeasca.
Staia cumintica si nu te agita, pt ca il agiti si pe BB.
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Tuchi nici eu nu am o burta mare.....as putea spune ca e chiar micuta.....sa-ti spun un lucru...doar grasele au burta mare, pt ca retin f multa apa. Cunosc o persoana care la 4 luni, cat avem noi acu, avea o burta de ziceai ca e in 8-9 luni...tipa era una mica si grasa, iar pana la finalul sarcinii s-a facut cat un butoias, nici nu putea merge...in final a nascut un BB de 2,900 Kg. Vezi? Nu cantitatea conteaza, ci calitatea.
Mai bine cu burtici mai mici si cu BB-i voinici si grasi.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

Va multumesc pt. raspunsuri fetelor insa am senzatia ca burtica stagneaza, la inceput aveam senzatia ca este prea mare iar acum ca sta pe loc...a...si inca ceva...bb meu este jos asa il simt, este imediat deasupra pubisului, nu tr. sa se ridic si uterul la varsta asta de sarcina?


16sDoamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Fetelor, mi-au venit rezultatele la Triplu test. De fapt de ieri, dar pt ca sunt prea somnoroasa de cand sunt in concediu abia acu va spun.
Beta -hcg 16.146
free-estriol 0,732
Afp 10,5

Dr. mi-a spus ca sunt super OK si ca mai bune nici nu se puteau. Din pacate nu am avut noroc ieri sa-l vad si pe BB. Sambata ma duc la Iasi la dr. si poate aflu daca e cu puta de fetita sau de baietel..eu am o presimtire ca e baiat. Voi vedea pana la urma cat de buna a fost intuitia si presimtirea asta a mea.


Fetelor,, dr. mi-a dat pregvit zinc si nu gasesc la nici o farmacie.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Selene ce-ti mai face burtica? si tu te confruntai cu durerile astea nesuferite.....

Tuchi eu simt sarcina sus imediat sub sani....parca zona s-a intarit un pic.....ar fi ok, pt ca sarcinile de baieti sunt cele tinute sus.....asa spun babele
Spunea una din voi de ten.....mie toata lumea imi spune ca sunt mai luminoasa la fata si ca ma prinde grozav sarcina. Vorbele din popor spun ca tenul la baiat este mai luminos, iar la fata este mai posomorat. iarasi vorbe de babe.....

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Pentru dureri de burta/mijloc medicul meu recomanda si supozitoare scopantil. Isi fac efectul mai repede ca sunt aplicate local.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Vad ca deja voi va cunoasteti mai bine si vorbiti acum numai intre voi ca mesajul meu nu l.a vazut nimeni...Lipseste omul si apoi nu mai e bagat in seama

17+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

http://tickers.baby-gaga.com/p/boa004pb_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monac spune:

Fetelor, vreau sa va impartasesc experienta mea, poate ajuta pe cineva.

Acum 3 saptamani am mers la analiza de triplu test (avea 15 sapt,1z) si la acest test la ecograf, mi-a spus ca am 2 hematoame retroplacentare de 20mm si 25 mm. Va dati seama ca m-am speriat. Am sunat dr ginecolog, i-am spus si mi-a zis ca imi recomenda sa stau la pat 2 saptamani si sa refac analiza. Am citit pe net despre ele, trebuei sa recunosc ca m-am ingrozit. Ok, am stat acasa cuminte, am luat no-spa ca aveam si contractii si gata au trecut cele 2 saptamani. Vinerea trecuta am fost la eco(am ffost chiar la 2 clinici), sa ma asigur ca sunt bine. Ce credeti cand m-am dus la prima eco imi spune ca ce am avut eu nu sunt hematoame si de fapt niste spatii retroplacentare care , cica ar fi normale, fapt confirmat de al doilea ecografist.
Dupa ce am scapat de asta, primit rezultatul de la TT si stupoare, risc crescut la trisomia 21.
Doctorita mi-a spus ai 3 posibiluitati:
- amiocenteza
- repeti testul la alt ecografist
- nu faci nimic (iti asumi riscum ca BB e ok).
recomandarea ei sa facem amiocenteza, fiind cea-ma sigura, fiind un diagnostic si sa nu mai pierdem timpul pretios.
Ceea ce ne-am hotarat noi si bine am facut ne-am dus la un alt laborator unde a durat si mai putin TT si unde rezultatele au iesit bine.

Ca si invatamint MARE: daca va ies chestii rele mai bine repetati analiza in alta parte pentru o confirmare.

Acum am 17 s+3z, dar in dezvoltare vrei 19s si 1z(se pare ca bebe e mai mare).Si azi sunt fericita ca testul 2 de TT a iesit bine.

Va doresc la toate o sarcina usoare.

15+

Mergi la inceput