Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (91)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Salutare!
Vin si eu la o cafea!
Ne-am intors alateieri dar ieri deabia ne-am dezmortit si desfacut bagaje.A fost ok si cu drumul, semn ca baiatul nostru s-a obisnuit cu masina si cu scaunul de masina, desi trebuia sa-i distrag mereu atentia cu cate ceva.

La nunta nu am stat prea mult, in jur de ora 1 noaptea deaorece nu s-a putut.Baiatul nu vroia sa adoarma ca se simtea ca e intr-un loc strain, asa ca dupa multe tentative esuate, de drumuri facute intre restaurant si casa a trebuit sa raman cu el .
Scaun de masina-si eu sunt pro, indiferent de cate crize fac ei pe drum, in niciuncaz nu trebuie tinuti in brate.Eu citisem undeva ca oricat de bine e tiunt un copil de parinte in brate in masina, daca se intampla ceva, se transforma int-un proiectil de cca 1 tona...asa ca...

Spatatul pe dinti-pot sa spun ca il incanta sa isi perie dintisorii.Nu pun nimic pe periuta, doar o umezesc sau ii mai curat dintii cu tifon.
Conform schemei date de Roxi mai avem de asteptat sa ne iasa canini-nu avem niciunul, si molarii, la fel niciunul.

Mancare- nu ii dau dulciuri de cumparat si nici sucuri acidulate sau luate din comert.Nu am dat nici carne de porc, mezeluri, prajeli, etc.
Fructele-ii dau demult cu coaja.Daca bucatica e micuta o mesteca, daca nu, o scuipa sau mi-o da mie.Dovleceii ii curat de seminte iar rosii nu prea s-a ivit ocazia sa ii dau cu samburi.



Poze de la nunta

Elena M.&Adrian Atit de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Roxanici intrebai daca e in categoria pletosilor...nici, nici.Pana acum l-am tuns de 2 ori si cred ca in curand iar va trebui ca are parul cam des si un pic ondulat, ca tati.

Elena M.&Adrian Atit de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

despre mancare...dovleceii nu ii mai curat de samburi de mult,rosii la fel,castravete la fel,mar fara coaja oricum numai fructu asta il mananca,azi a mancar strugure si l-a mancat ca atare boaba cu boaba,i-am mai dat pepene rosu....cat despre mancaruri de-alea interzise nu a mancat niciodata:adik nu i-am dat prajeli,dulciuri,sucuri,alta carne dak nu e pui sau vita sau daak nu erau la gratar sau fierte....aaa mint o singura data a furat el din farfurie cartofi prajiti...si nici mezeluri pt ca eu nu cumpar,sau cumpar fff rar si lui oricum nu ii dau....
cam atat!!
azi fac tocanitza de ficatei a la iunia...care apropo pe unde e???ce mai face iarina???


Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

quote:
citat din mesajul lui gabi78

Va invit sa urmariti ce a invatat Tudor din "hai mami sa desenam": filmul va rog

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)




pai si cand deschide gura sa vedem si noi ce a pictat acolo, inauntru ???

mama de papusha si cateodata balaur, Loli mic
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

hop si noi!
ce de mai infractiuni comiteti, frateeee! eu n am fost asa curajoasa. am scapat o doar la o verisoara de vita-porc si cozonac din comert. si pelicanu' s a declarat multumit cool!

rosie, dovlecel: nu le curat semintele. la dovlecel nici nu mi a dat prin cap sa fac asta

fructe: le curat de coaja. ma gandesc ca e incarcata in pesticide(de la stropit), e tare si mai are si obiceiul sa inghita nemestecat cateodata.

la caltaturi, eu sint fan geox si atat.

la triciclete, am luat teapa vietii sambata. cu una bucata hauck care nu se poate ghidona de catre copilot(adica ma-sa, tac-su' sau cine o mai plimba o), ci doar de catre copil. asa ca, daca v a da vreun gand, orinetati va sa aiba bara aia din spate legata de ghidon, ca sa i puteti manevra directia.

ma retrag. va pupez.

mama de papusha si cateodata balaur, Loli mic
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

mda, nici io n-am pacatuit prea mult
- a furat o data o felie de salam si a muscat din ea
- scurge sticlele de suc pe care le prinde goale si fara dop.

Altceva nu am de confesat

pufuleti manca de pe-afara cand primeste, mai musca de la noi din croasant, mai fura din iaurt cu fructe da in rest e destul de nepofticios si dificil la mancare incat nu mananca orice ii dai in mana.
Si io ii dau fructele si legumele curatate pt ca i le fac la abur si se cojesc imediat cand sunt aburite.
De ce le fac la abur toate? pai marul numai asa il mananca, piersica a mancat cruda odata si si-a facut curul rosu de numa....

deci cred ca sunt codasa fruntasa.....sau fruntasa codasa la alimentatie "nebebeloasa" data la copil


Baaai da ce de jucarii frumoase aveti la copiiiiiii, Numa io dau lu rares doar masinele si linguri si castroane?

Pisikuta, da nici nu e rau deloc Geox, numa ca sunt scuuumpi tare uneori
roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Aaam aparut si noi...ne mai tineti minte????

Mi- s-a bulit calculiciul....si nu am mai apucat sa trim nici mesajul trecut complet...
am citit din urma ....asa ca sa ne bagam si noi in seama

scaun de masina avem priorifix de la maxi-cosi....a costat mai mult dar sunt super multumita...se fixeaza si in carligele lui de isofix si are si un ppicior de fier care se fixeaza in podea.....nu se clatina deloc, inainte am avut o masina fara isofix, deja aveam scaunul luat si se putea prinde si in centuri dar faat de isofix se clatina...deci eu sunt PRO scaun si PRO ISOFIX.
Winnie nu proesteaz ca n e facem progr sa plecam cand ea treb sa doarma si asa vreo 2 ore avem pace.
samburi eu nu am curtat niciodat ...papa rosii , castraveti...ceapa verde,masline stie de sambure si-l scoate i mi-l aduce mie...ca i-am explicat ce si cum....la fel si cu corcodusele ca-i plac
Fructele i le curat de coaja ca daca nu se chinuie sa o scuipe..al fel si rosia da semintele nnu le curat.
Oul la teflon da pun o linguritz de unt ca ea nu prea papa branzeturi.
Lapte 270ml seara la culcare si 210-240ml dimi la 4-5-6 depinde cand o rupe somnnul


mancaruri interzisea gustat din toate..si eu i dau kinder si parjiturica Barniam protejat-o pana la 1 an ..asta e nu pot sa nu-i dau daca vad ca-i place
papuceinuma piele daca se poate int/ext...pt la mare i-am luat crocsi..i-am gas marimea ei in sfarsit.

intrebaremai e vreo albnutz sau bondarel care adoarme si la 23:30 seara?sau doar Wininicu e asa de plina de energie?

Despre pat eu am de 160/200 dar dormi doar noi doua, l-a lipit de perete si e ok..ea oricum tot dupa mine vine si se lipeste de mine, la munte in Austria am dormit toti 3 in unul de 2/2 si am avut loc de numa era tare incanata ca e tati cu noi ca tot lipita de el statea


Cam atat pun ceve poze si revin...daca nu se trez

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Iunie 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Despre alimente interzise: noi dam sa ia o singura gura din absolut orice, inclusiv vin sau ciocolata (cu vinul cand bem noi, 1data/ luna), ii spun ce e, explic ca nu e bine sa exagereze, etc; s-o prinde ceva. Cred ca trebuie sa stie de toate, iar a-i interzice ceva nu e tocmai solutia buna.
In general nu i-au placut sucurile sau cafeaua sau vinul la gust. In schimb ii place berea din care ii dau mai multe gurite din cea fara alcool. Puteti sa ma bateti.
Dar miez de seminte de floarea soarelui de ce nu? nu am dat, dar tre' sa stiu.

Incaltari eu iau Bopy, am fost f. multumita, sunt cam cum descria Diana mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

am mai citit din urma si revin
Spalatu pe dinti ne spalam una pe alta ea ma fraca pe mine cu peria mea eu profit i o frec bine cu a ei....dupa care fiecare ne continuam tgreaba.....ea se "spala" dar pe aia de jos....am b agat si pasta pt copii de vreo luna si e ok...a ccepta e tare bucuroasa dimineata cand mergem la baie sa ne spalam pe ochi imi arata sicu mana la gur ce vrea sa faca
Imi vine sa o mananc......


Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Iulie 2008


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Salutare fetili

Noi tot ne-am pierdut ,,putin,,

Meniu nostru:

la 10(9,30) - cereale(nu pentru bebelusi) cu lapte - aceasta la noi e regula - cereale de orice fel.Daca vrea un fruct - cu juma de ora inainte de masa, de fapt ea cu asta isi incepe dimineata - alearga in bucatarie si cauta vreun fruct pe masa.

Pe la 14 - adica inainte de somn - lapte, max 180(Netsle Junior 1+) sau supa din legume(mai bine zis multe legume si putina apa) - le maninca cu smintinica - asa ii place, ultimul hit - zama de peste - tot cu putina zeama si legume +carne de peste, Carnita maninca de max 3 ori pe saptamina, peste o data(dar mai uit).

La 18 - de regula mincarea de la 18 uneori se da la 14 si invers- macaroane cu smintinica brinzica, mamaliguta cu brinzica si smintina(incetul cu incetul iese din meniu - nu prea ii place), ou - aproape in fiecare zi(carne daca si maninca e foarte putin, oul insa il adora) - fiert (fiert in apa fara coaja, omleta (pe apa) - oul il maninca cu brinzica s o rosie. Budinca din brinzica.

La 21 - lapte, sau ceva ce mincam noi dupa recetele ei -

Am o bucata de vreme de cind vreau sa fac un meniu pentru ea pentru vreo 2 saptamini - asa nu am cum sa uit sa includ de toate(Poate ajung odata la el)

Am vazut omleta la mincaruri nu pentru bebelusi - daca o faceti pe apa - e foarte bun chiar si e foarte ermis

Din mincarrui nepermise - poate afar cind ii da cineva biscutii nu pentru bebelusi - si eu nu mai protestez ca toti in jur maninca si face scandal. Mezeluri si cartofi parjiti - noi nu mincam, adica pina a se naste Ilinca gaeai asa ceva frecvent pe masa acum nu. Sucir si bauturi gen Coca Cola - tot nu cumparam.

Mi-am amintit - inghetata mincam, adica o lingem cu limba scoasa de un cot pina nu o termina mami - adica nu se cumpara separat si pentru ea una, si inca ceva - jeleu din comert (adica din praf din comert preparat acasa)

Scaun pentru mashina - noi nu folosim - nu avem mashina si da, cu mare parere de rau, in masina(taxi sau la cine suntem) - o tin in mina



Balul Cotofenei sau un anisor al ingerului nostru

Aliona , mami de printesa Ilinca (6 martie 2007)

Mergi la inceput