Mamici norocoase de sept-oct 2008 (106)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

nushulica,si io am probl asta cu greturile...offf...mama lor.....nu te duce chiar azi la analize...daca ti-e asa rau....desi,sincer,,,io cu cat stau mai mult la pat...cu atat bolesc mai mult si mi-e mai rau.
muuh,sper sa nu mai am nicio picatura...dar o sing picatura dfaca mai am....ma duc la camera de garda.
al meu doctor...e la filantropia....dar n-o sa fie acolo....ca acolo e f rar...mai e si la 2clinici private-d-acolo vien banu ....pe la filantropia,doar intamplayor il gasesti.
acum o sapt,cred ca v-am scris...ca mi-a fost rau etc.si m-am dus la ei la camera de garda,,,era un medic rezident si nici una nici doua ,m-a pus pe masa...si m-a tto controlat....
io nu-s doctora,dar mi-au spus mai multe persoane ,inclusiv o asistenta medicala ca nu trebuia sa-l las sa ma puna pe masa...ca e f periculos acum....
eu stiu?
deci...oricum de garda...sunt cel mult medici rezidenti...cel de sapt trecuta habar n-avea de nimic..pe cuv meu...asistenta ii dadea sfaturi ca el ....nimic.
oricum...la medicii buni gasesti programare cel putin peste o luna.
sa veden.o sa vad astazi daca mai apare vreo picatura.



carla,31+ putoiu sasha
prune si pepene...pepene si piersici....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

ca sa nu mai zic...ca cei din jurul meu....ma "incurajeaza" cu d-alea batranesti...ca vaii....e lege...daca unul dintre parinti e nascut la 7luni...sa se nasca si bebelu tot acusi.....
sa nu-i bat???
ori pe ei....ori pe soata..ca ea e nascuta la 7luni

carla,31+ putoiu sasha
prune si pepene...pepene si piersici....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata burtici,

Nerantula,eu am intrebat dr si a zis ca bebe e putin mai jos, atat...eu il simt cum sughita exact la linia burtii, adica zici ca mai mai coboara in pelvis.Dar nu sunt motive de ingrijorare.Intre timp am citit ca ai fost si la dr.Felicitari pentru al doilea kilogram!

zambetmic , la Giulesti ma duc la dl dr Ion Ionut. Eu am foarte multa incredere in el...si de fiecare data cand ma duc trebuie sa recunosc ca imi place cum se poarta cei de acolo - de la portar la garderobiera sau asistenta cu care am intrat in contact.Nu am ajuns in spital - ce am vazut am vazut jos la camera de garda, dar deocamdata nu am socuri prea mari. Apropo...ieri am fost la dr si cat am stat acolo aproape doua ore au plecat acasa cred ca 7-8 bebei.Se externau....erau asa de mici si de frumosi toti


ratonelu, eu o scurgere destul de densa am dimineata, atunci cand trec de la pozitia orizontala de somn la cea verticala.Adica la 5 minute dupa ce ma ridic din pat ramane destul pe hartia igienica. Dar asta e de multe saptamani...am fost la dr, am afcut analiza de secretie, mi-a spus si dr ca e abundenta secretia, dar nu a comentat nimic altceva. Iar lichidul amniotic asa cum ni s-a descris noua la curs e lichid si e translucid si opac...deci nu 'ramane' ci ce scurge.

Legat de raspunsul dr la telefon...eu nu critic dr care nu raspund la telefon ba chiar ma bucur ca al meu nu mi-a dat numarul direct pentru ca sigur il sunam cand ti-era lumea mai draga. Eu inteleg dr care nu isi dau numarul de telefon..pentru urgente exista camera de garda unde medicii seriosi vin imediat daca sunt sunati ca are vreo pacienta o problema.

30+
bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

NEATA,

scuze ca nu am mai intrat zilele astea. Dar de citit am reusit sa recuperez.

Anca si Carla, tin pumnii in continuare. Ma bucur enorm pentru vestile bune si o pup pe Eva ca ni le-a adus.

Nusha, te rog eu ai grija de tine. Pune-te repede pe picioare. Te pup.

Aly, eu inca nu am luat patut la bebe. Ma tot bate gandul sa iau unul pliabil, temporar si cand vine Ikea sa achizitionez de acolo

Ratonelu, te pup si nu sta daca mai curge. Nu stiu sa-ti spun ce este, ca nu am trecut prin asa ceva, dar, asa cum spuneau si fetele, mai bine te duci si vezi despre ce e vorba ca sa te linistesti.

Pup pe toate

Eu, iepurica 27+
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Neata burtici!
Azi sunt un pic cam somnoroasa, insa nu-mi explic de ce ... m-am trezit cu noaptea in cap, satula de somn. Ma rog ...
Ratonelu, sper ca esti ok, dc. nu urmeaza sfatul fetelor si mergi la camera de garda a unui spital de profil
Simodina, referitor la adeverinta pt. spital, mie de la resurse umane mi-au scris pe ea ca e valabila 3 luni.
Tzitziri,am auzit numai lucruri bune despre dr. Ion Ionut, ba chiar anul trecut m-am chinuit sa ajung si eu la dansul, insa din pacate obtinusem o programare abia peste 3 luni si m-am lasat pagubasa. Ce-ai decis cu nasterea? Euroclinic sau Giulesti?

Andreea
30+ Eva Maria
Vineee bebelusa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freshanana spune:

neatza burticutze

ratonelu eu cred ca totusi tbuie sa mergi la dr. macar sa vfice colul ca sa stai linistita . tin pumnii ca bb sa ramana la locul lui pana la termen

eu mai stau putin, va citesc si apoi ma bag iar in pat

simodina trimite pe adresa comuna fisierul/erele acelea ca cine stie cui ii vor fi de folos. si eu sunt curioasa ce contin

o zi buna



34+

AMR 37 zile !!!

puiutz
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Neata!!!!!

Nushulica sanatate multa!!!!!!!!!

Laureta sanatate si tie!!!!!!

Freshanana la fel ca si tine mananc uneori fortat ca stiu ca are bebe nevoie.

Ratonelu asa scurgere am avut si eu la un moment dat si am fost la urgenta si dr de acolo m-a controlat pe masa( de ce zici ca nu e bine??????eu cred ca e ok,pana la urma sunt dr stiu ce fac) si mi-a zis ca e vorba doar de o secretie mai abundenta.de atunci mai am asa in special dimineata si uneori seara.

Corrina mai ai putin si intri in prental,super,oricum ai rezistat mult mai mult ca mine la serv.

Bitza merci

Piolica daca nu apareai azi iar te strigam la catalog!!pupici!!!!!!!!


Am incarcat poze cu carutul,nu am montast landoul caci oricum l-am bagat la loc in cutie pana se termina zugraveala,oricum sunt f incantata de el mai ales de culoare pt ca v-am zis trec prin faza albastru.

asa creste minunea noastra,un baietel

Doamne ajuta in continuare!Mai avem 7s!

33+LUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

andreutac, pai..deocamdata suntem cand intr-o parte cand in alta. Nu am vizitat maternitatea Giulesti (adica stiu doar povesti de pe forum) dar stiu sigur ca nu as fi putut sa stau sa ma urmaresc doar la Giulesti. Pentru ca, desi am incredere totala in dr Ion Ionut, el nu incurajeaza 'paranoia'...nu zic ca in partea cealalata e incurajata, dar daca ma programez trebuie sa imi faca eco o data pe luna, nu?...asa la Giulesti s-a mers pe ideea ca sarcina e o chestie normala, naturala, ca nu e nevoie de controale si alte eco decat daca intr-adevar e vreo problema. De ex ieri nu am facut nici macar control...pentru ca eu nu am obs nici o problema si mergem inainte asa.

Eu incerc sa ma incurajez ca pana la urma nu o sa 'mor' daca stau 3 zile in conditii mai...de stat...la Giulesti. Asta imi e teama cea mai mare, ca lumea sa nu se poarte cu mine ca 'la stat'.Si de aia de fiecare data cand ii vad cum se poarta ma bucur, ca zic ca poate cine stie, ce aud 'thriller' e doar o exceptie.Am mai stat in spitale de stat si cu alte ocazii (Caritas) si am stat doua saptamani si nu am patit nimic....si pentru ca bebe sa fie safe sunt sigura ca Giulestiul e alegerea cea mai buna.Ramane doar sa nu 'zbiere' nici o asistenta la mine pana atunci

Eu la dr Ion Ionut am ajuns anul trecut inainte de bebe...am facut programare prin iunie si m-a vazut in septembrie. Si am fost deci la doua controale inainte sa apara bebe si apoi mi-a fost usor sa ajung direct la spital. Dar sa stii (desi e tardiv acum) ca te-ai fi putut duce in fiecare zi, mai putin joi, la camera de garda de la Giulesti, dupa 1.30-2. E mereu acolo.

30+
bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

musette e foarte fain caruciorul...sa fiti sanatosi si sa faceti multe plimbari cu el!!!
fresh cum te mai simti? te mai doare burtica? sper sa fii bine...multa sanatate

31+Andrei
AMR 9 saptamani si ne intalnim cu BB !!!
Poze noi doi+"o casuta fff mare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Bon dimineee si de la mine.

AM reusit sa fac si eu in final putin . Oarecum pt ca de adormit am adormit greu si mai in reprize, dar oricum m-am odihnit putin.

Asa, o sa join si eu "za clab" al celor care raman fara doctori pt ca si al meu pleaca de la 1 si mai vine la 1 septembrie. Bine, a zis ca e posibil sa mai vina pe 11 august la cabinet cand e musai sa ne vedem ca sa-mi dea nr de tel al celui care raamane in locul lui si sa vada cum ne simtim. S-a cam speriat nitel pt ca la eco la Herghe era bebeloiu mai mare cu aprox 2 sapt si a zis ca ma pot baza pe acest doctor pt orice. Sa-l sun, daca e nevoie chiar sa ma duc la el oricand. Mi-a placut pt ca-si face griji. Maine ne ducem la spital sa facem un set de analize si o monitorizare fetala sa stie el ca ma lasa in ordine. Bebe era oricum ok si in grafic.

ratonelu, mergi la doctor, nu mai sta ca nu e bine.



POZNICI CU NOI
www.flickr.com/photos/23758792@N08/?saved=1" target="_blank">POZE CU BURTOIU SI BUBU
33+ Cuculetz Andrei


AM SCHIMBAT PREFIXUL AMR 6+ SAPTAMANI

AMR 47 DE ZILE PANA LA BEBE ANDREI

Mergi la inceput