Clubul moldovencelor de peste Prut (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Alina sa dea Domnul sa fie totul bine la rezultate. Refacere rapida iti doresc. Multa sanatate. Pupicei

Karina mamica lui LUCIAN Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Alincic, Doamne ajuta sa fie totul bine!!! Recuperare rapida!!!
Cu vreo citeva sapt in urma si prietena lui frate-meu tot a fost diagnosticata cu asa ceva si asteapta sa-i faca operatia si are doar 23 ani... SI o fina a parintilor a facut operatie inainte de nunta... Ma apuca si pe mine frica vazind cit de tare creste numarul persoanelor depistate... Piticii ce fac?

Alina, mda, sarbatorim ca moldovenii adevarati ... Bijuteriile de argint din poza le-am facut cadou, insa tare mi-au placut si mie si persoanei careia i le-am daruit... Pila din sticla e mult mai buna, imi place enorm. Praful de unghii poti sa-l folosesti ca frech, sau sa-l presori pe unghii. Acus iti dau niste citate cu ce se poate de facut:
- se poate folosi ca virf de French sau sufla pe unghia data cu oja, incolora sau color... Poza n-am gasit, insa am vazut la cineva si mi-a placut. Chestia asta se poate de facut si neavind unghii false
- da, krasivo poluchaetsja - na nogot' pokrytyj lakom sypjatsja blestki i potom vse pokryvaetsja sloem prozrachnogo laka
- udobno brat' kraeshkom pilochki s posypat' na nogot' - mne tak delali, sypali nad listochkom bumagi i ostatki pyli obratno v butylochku zasypali
- namnogo luchshe i ravnomernee poluchaetsja, esli wjotochkoj dlja tenej chut' moknut' v bljostki, a potom strjahnut' nogotochkom nad raskrashivaemym nogtjom, kak budto pepel s sigaret.

Eu cumpar praf de frisca Dr. Quetker si il fac cu lapte, am cumparat o data frisca lichida moldoveneasca si m-am facut de rusine- parca era lapte nu se mai ingrosa oricit n-o bateam...

lia_c si printesa Mirela Brianna (15.11.2006)


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Veronica, multa sanatate lui Oliver!!!
Corina, te mai chinuie toxicoza? multa bafta si eu parca eram ametita atunci si total lipsita de puteri. Las ca lui Luci ii este f bine la bunici...
Poate revin miine cu un mesaj pentru toate fetele

lia_c si printesa Mirela Brianna (15.11.2006)


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Salut fetelor!!

Alincic ,multa sanatate, odihneste-te, si eu cred ca totul va fi bine!!!!Ai grija de tine!

Vero, nu vreau sa te sperii, dar eu zic ca daca trebuie facuta operatia asta, eu zic ca e de facut. Nepotica noastra, a avut reflux, numai ca au aflat prea tarziu, din pacate, daca ii faceau interventia la timp, era si azi printre noi....Sincera sa fiu nu vroiam sa scriu asta, poate ai sa spui ca te sperii degeaba, dar nu puteam sa tac...

Natalia, leneso...nu te-ai odihnit destul????Ia treci si pe aici, sa mai spui cm a fost vacanta!!!

Noi suntem bine, sambata o rulim spre Chisinaua (cum zice Alex). Copii sunt bine, cresc pe zi ce trece, inteleg ruseste, Alex ne uimeste zilnic, ii vorbim in rusa si el ne raspunde in romana, mai are putin si va vorbi si el, Olvia nu m-as mira daca va vorbi prima data rusa,si nu romana.
Sunt datoare cu niste poze, am si niste noi. Dar deja le voi pune de acasa.

Gata cu pauza, mai vb.

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Mai am un pic si recuperez cu cititul si o sa scriu si eu mai mult, ca voi fi la zi.
Deocamdata am mai scris la un subiect, am intrat sa va zic canu ne-am pierdut, ca suntem bine. Dupa mare ne-am imbolnavit, pe urma ne-am imbolnavit si mai tare si am stat si in spital.
Acuma suntem bine parca( ptiu sa nu zic intr-un ceas rau).
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cornelia, merci mult de capitol! Vezi ca mai trebe o iconita de gravi, la numele Karinei.
Ti-am vazut pozele, rochita cu flori te-a prins super. Iar de floarea in rochita ce sa mai zic, o minune.

Veronica, asa e regulamentar, sa iasa mai intii primele maselute, apoi coltii, asa ca sinteti in standart. Imi pare rau ca puiul se chinuie cu refluxul, va tin pumnii sa se rezolve.

Alincic, sper ca esti bine, Dumnezeu sa te ajute!

Karina, nu mai tin minte daca te-am felicitat pentru sarcina In orice caz, inca o data multa sanatate si sa te lase starea de rau cit mai curind, sa te poti bucura de sarcina!

Despre noi ce sa va spun, sintem bine. Ne-am intors din Md acum citeva zile. Copiilor le-a placut, Vlad a fost plin de impresii peste tot pe unde am calatorit. Iar Vanda a progresat uimitor in acest rastimp, fetele de la intilnire au vazut-o cum statea in picioare. Cit am fost in Md, s-a invatat sa umble in patru labe si sa se ridice cind ajunge la un sprijin. Asa ca de cind ne-am intors la Bucuresti, asta face toata ziua: misuna prin casa, inspecteaza, si cind ajunge la canapea, pat, scaune, se ridica in picioare. Punctele cele mai atractive din casa (si cele mai interzise, bineinteles ) sunt: castroanele cu mincare si apa ale pisicii, cutia cu nisip a pisicii si insasi pisica. Asa ca trebuie sa o pazesc mai mereu, ca se misca mai iute ca fulgerul.
O sa pun si niste poze, dar nu ma intrebati cind, ca nici eu nu stiu. Intr-una din seri, dupa ce imi culc copiii, ca in timpul zilei nu apuc.

Va pup si imi cer scuze daca am sarit pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Salut fetelor!
Alina, multa sanatate! sper ca totul va fi bine si trebuie sa fii sigura ca totul va fi bine.Stii ca doctorul cel mai bun e mintea ta pozitiva,trebuie sa gandesti pozitiv. Ce t-au spus la operatie ai primit rezultatele? Ma rog pentru tine si pentru toti in suferinta sa fie totul bine. Sa ajute Dumnezeu si sa fereasca pe toata lumea de boli.
Vera, Multa sanatate lui Oliver,imi pare rau sa aud ca aveti asa probleme.Eu am o prietena si copilu ei a avut reflux pina pe la 5-6 ani,cat era mai mic voma,dar mai tarziu a inceput sa se abtina si facea un gest asa parca ar inghiti intr-una... erau disperati parintii iti dai seama,dar nu l-au operat au tot facut fel de fel de analize si diete trebuie s-o intreb pe mama copilului cum s-a rezolvat,atat stiu ca nici acum nu are voie anumite sucuri si alimente. Mai inearca si la alti medici...sa fii sigura ca ultima solutie e operatia. Eu va doresc multa sanatate si sa ajute DD sa se rezolve fara operatie.
Lilia,Ameliei si sa se faca bine,o dragii de voi ca nu v-ati intors bine din vacanta si deja la spital...uff pina la urma ce au spus medicii?
Amelia mai sta acasa sau deja o duci la gradinita?
Cornelia, dar voi va chefuiti nu gluma...am savurat si eu la ce bunatati a-ti pregatit.Tu Ai fost f. frumos imbracata.
Mirelus deja e o domnisoara, e tare scumpa!
Davina, daca te plingi ca la voi nu ploua va trimitem noi c avem destula...vara asta inca nu a fost o zi sa nu ploua. Asta noapte a ploua si a fulgerat ca nu am inchis un oki mie asa mi-i frica cand e asa afara...
Ce mai face Deanna?
Nati,asteptam cu rabdare sa ne arati si noua poze frumoase.Si binenteles sa intri mai des... Bravo Vandei ca a inceput sa cotrobaiasca peste tot inseamna ca-i curioasa..tare mi-s dragi cand scot tot de prin dulapuri.
Alincav , drum bun spre Chishinau si te asteptam cu impresii si poze.

Maine e ultima zi de gradinita pentru Amedeo,imi vine sa pling de emotii ca asa trece timpul de repede,va sta acasa 3 saptamini si dupa mergem la scoala...NU IMI VINE SA CRED...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare

Nu stiu ce nu am o stare de spirit tocmai buna, asa ca am hotarat sa fac o pauza cu munca si sa va scriu ca sa ma mai destind.

Rodica, ce frumos ca poti calatori acuma. Sunt sigura ca locurile sunt superbe.
Imi pare rau pentru Paula ca are probleme cu pancreasul. Ce investigatii i-a facut de s-a ajuns la concluzia asta. Noi cu Amelia am mers la spital tot din cauza unor dureri puternice de burtica. In timpul controlului doctorita a remarcat miros puternic de acetona. Am facut analize si i-a iesit glicemia 24( tr sa fie intre 70 si 100).

Alina, LMA pentru aniversarea casatoriei. Si noi anul acesta facem 5 ani de casatorie. As vrea sa mergem la restaurantul unde am facut nunta. Mi-a ramas la suflet, dar e un pic departe de noi, asa ca mergem doar de ocazii. Si in rest, sa vedem atunci in septembrie... poate imi dau si romanii cetatenie, asta ar fi mare cadou!

Bravo pentru Deanna ca a inceput sa innoate singura.
Referitor la rujul Ameliei, era doar un sclipici folosit de clovn, dar Amelia a ft incantata.
Pozele de la mare deocamdata sunt pe odnoklasniki( doar 4), cand am timp le pun si pe webshots.
Ai pomenit de antecedente in familie... ce mai face mama ta? ...

Aliona, arati super! Te invidiez sa stii! ( in mod pozitiv desigur)

Corina, imi pare rau ca ai o sarcina grea. Iti tin pumnii sa treaca si sa savurezi clipele la maxim.
Da, eu vorbesc franceza multa, dar in primul rand nu as vrea sa emigrez, in al doilea rand, daca as face-o, nu as veni in Quebec, ca acolo e multa iarna si eu urasc iarna.
As merge in schimb acolo unde sta Rodica, cred ca e pe sufletul meu...

Lucia, ma bucur ca Laura s-a adaptat la gradi si ca sarcina merge bine.

Alinka, drum bun in MD. Fiti atenti ca cica ieri au murit doi oameni in Chisinau din cauza viiturii.

Fetele din Chisinau sper ca sunteti bine.

Cornelia, am vazut pozele de la ziua ta. Superbe! Rochitele tale sunt foarte frumoase. Am cautat eu de am innebunit pila aia din sticla si parfumul de unghii. Pe urma am gasit. Alea sunt cadourile primite? sau ce e cu pozele alea?

Alincic, imi pare rau de momentele prin care treci. Sper sa fie doar o sperietura si atat si sa nu mau auzi de asa ceva niciodata.

Veronica, lasa ca ajungeti voi si la Roma.
Imi pare rau ca Oliver are probleme. Dar din experienta proprie, iti zic ca anestezia, operatia, streseaza mai mult parintii decat copiii. Cu cat e mai mic, cu atat mai putine intelege si suporta mai usor. Asa ca te sfatuiesc sa faci endoscopia acuma si daca, Doamne fereste e nevoie, si operatia. Orice ar fi, va trece. El va uita. Amelia a avut prima operatie si anestezie la 3 luni si ultima la 2 ani. Stiu ca cu cat crestea cu atat mai greu era, ca intelegea prea multe....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Salut fetelor!

Sunt la lucru, si am pauza...

Daca nu am ce face, stau si caut proiecte de case pe net, cam putine sunt de altfel...

Am vazut si eu ieri la stiri ca cica Chisinaul e sub ape, si repejor azi am sunat sa vad daca asa si este, si ca deobicei stirile sunt mult mai exagerate, decat este realitatea.
Noi sambata dupa lucru vom pleca, acum sa spearm cu nu se va revarsa Prutul peste noi!Si ceea ce ma sperie este ca vor fi cozi la pasapoarte, uhhh sper ca si asta nu va fi o problema...

In rest, vroiam sa ne ducem la mare, dar cu vremea asta, mai asteptam. Ne batea gandul la bulgari sa mergem, sa-i incercam!

Lilia, esti tare rapida, deja astepti sa-ti dea si cetatenie...ti-au dat vreun raspuns?Eu sunt mai putoare de fel, nici macar nu am facut Oliviei alocatia, ca nu am cand sa ma duc dupa negatia aia odata.Pfiuuu sper sa reusim sa facem si asta intr-o zi....

Am plecat, ca parca am dolojit tot!

P.S. luna asta avem o sarbatorita in familie!Mai bine zis anul asta avem numai aniversari importante!Anul asta am faut 5 aide casatorie, Olivia face primul anisor,si Alex implineste 5 anisori!Yuhuuuuuuu!Deja m-am imbatat de emotii!!


Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Alinka, nu mi-o dat nici un raspuns, dar au zis ca legea da dupa 5 ani de casatorie, asa ca astept mumos sa treaca. Sa vedem pe urma.
Ce sarbatorita in familie aveti? ca nu m-am prins..
Sper sa aveti numai timp frumos cand plecati in MD.

Mergi la inceput