Mamici de pepenasi de iulie - august 2008 (116)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

jjovana80 eu nu stiu sa zic de epiziotomie dar iti zic din experienta altor "broderii" si sa stii ca nu e de speriat. chiar nu doare. poti sa simti niste mici piscaturi. stai linistita ca nu doare....

cristina
eu am programata cezariana pe 5 august, la 39 saptamani fix, adik peste 12 zile

_

37+ cu ANA SOFIA

AMR 12 ZILE

Proiectul 2008 in derulare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

sa dea DD sa fie un capitol numai cu vesti bune. si cu multe poezici.

TURTU, OANA nici eu u am facut bagajul. dar nu ma stresez. lucruri pt bebe nicicnu am luat . am doar niste body-uri. asa ca...de luni incep si eu sa muncesc la el. trebuie sa o mai descos pe ANNABABY ca ea deja stie ce trebuie si ce nu.

CRIS ,am intele, soro, nu ma mai gandesc, gata. deja ma durea capul, asa ca....

Am o intrebare.am niste ursuleti de plus. vreau sa ii spal in masina de spalat. se poate oare? adik au praf cum au stat ei pe unde au stat. si poate se va juca si bebe cu ei mai incolo. astept sfaturi.

Ruxandra 34+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Sa avem un capitol plin de vesti bune! Darius ne rugam pentru tine, puiule!

Noi am avut astazi o prietena in vizita si tare ne-am mai alintat! Si trecem deja prin puseul de 6 sapt...ne e foame mereu, mami are tzatzele ca bretelele dar nu-i bai, trecem peste toate zambind.

Astazi eram cu ea in brate, prietena mea ii vorbea, ea intoarce capul spre mine si-mi trage un ras zgomotos. Era sa o scap de emotie...a fost primul ras cu zgomot asa si indreptat spre mine.

Boti multumim ca ai pus citatul despre pusee. Este foarte adevarat. Cel de la 8 saptamani am inteles ca este extrem de vizibil...si in timpul lui si dupa! Mai ales dupa.

Anka da, pe mine ma dor sanii inainte sa se trezeasca fii-mea. Parca imi toarna cineva cu palnia in ei, pe sus asa. Simt ca-si maresc volumul si "nu ma incape pielea".:)

Despre contraceptie nush ce sa zic...pana ajung la Emel va ramane "sfantul cauciuc"...si apoi orice dar nu pastile.

Abia astept ziua de maine...numar orele, minutele...dragul meu bestios drag, ca mi-e un dor de el de lesin...

Narcisu este superba povestea caruciorului rosu de catifea! Sa fiti sanatosi va dorim! Si mereu asa minunati!

Trebuie sa-i scriu si eu povestea...asa lunga...pentru ca o merita. E povestea ei, care nu se rezuma doar la partea aia dramatica.

Ieri am mancat o cutie de prune uscate..dimineata fii-mea uitase ce e aia constipatia:). Acum mananc iar prune si beau bere fara alcool...saraca bebelina...


SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

cristina, oana, e ok, deci nu sint singura cu bagajul nefacut. In principiu nu mi-ar trebui mare lucru, dar am fost sfatuita sa-mi iau si lucruri normale de purtat, ca cica pe-aicea se obisnuieste sa-ti vina turma de colegi in vizita. Si-aia mi-ar lipsi, sa vina seful sa ma viziteze si io sa fiu cu camasa din aia de spital care se incheie la spate

Asa ca acuma ma gindesc ce tricouri, treninguri, etc, sa-mi iau cu mine, ca nu stiu ce marime o sa am dupa ce nasc.

mariana, deci ti se umple casa Esti simpatica cum zici ca ti se pare casa goala, cind ai totusi 3 copilasi mici in preajma de care trebuie sa ai grija
Esti de admirat, ce mai.




36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns struluta spune:

Yup, minunat, pe cand am terminat si eu de scris mesajul s-a schimbat capitolul si am pierdut tot...s-o luam de la inceput!

La multi ani Magda! Multa sanatate si bucurie alaturi de cei dragi!

pentru micutul Darius Andrei!


Azi am fost si noi la spital la NST si am vazut cea mai emotionanta faza- asteptandu-l pe medic care era intr-o continua "nastere" (of ca tot asa il nimeresc si azi a avut 2 cezariene si o nastere naturala) au adus un bebe nou nascut sa-si cunoasca taticul dupa care a venit si mamica... ne-au dat lacrimile si mie si sotului (si cat efort am depus sa fie doar lacrimi!)-cred ca mamicile care au nascut inteleg!. Abia astept sa nasc! Nu cred ca exista lucru mai inaltator decat sa dai viata... Cred ca a fost exact ceea ce imi lipsea...asa m-am linistit...mai ales cand am vazut minunea aceea mica...abia astept sa fac cunostinta cu ingerasul asta micut din burtica mea! Scuze, dar asa m-am "sensibilizat"! Parca au disparut toti piticii de pe creier care imi faceau doar ganduri negre! Si am avut destui... - acum e ok, sper sa ma si tina starea asta ca mi-am stresat copilul destul, sa nu mai vorbim de cei din jur!

Diarux:apropos de pitici, mi-am adus aminte de stresul meu cu rh negativ. Pe langa ca ma stresam exact pe faza cu avorturi spontane, am cunoscut un cuplu cu aceleasi grupe sanguine ca si eu cu sotul, si care pierdusera 2 sarcini...prima la 36 sapt si a doua la 20 sapt...cica exista niste analize de determinare a compatibilitatii grupelor, respectiv analize de subgupa...si ei aflasera despre asta dup ce au pierdut a 2 sarcina...analize care se fac la Cluj sau Budapesta...iti dai seama ca o saptamana eram varza amandoi...pe picior de plecare la analize, doar ca in afara de cei doi nimeni nu mai auzise de asa ceva, la nici un laborator...deci nu aveam nici o recomandare, nici o trimitere...doar stres...ne-a trecut... si au venit altele! Cred ca mai trebuie sa cauti asa parinti paranoia cum suntem noi!

Cu bagajul eu stau ok...de o luna..., ca cica eu de la 7 luni tot nasc (alti pitici)! Am disperat lumea ... camera e gata, hainutele spalate, calcate...de o luna...ca eu SIGUR nasc mai repede! Pe cand colo nimik! Contractii- ce-s alea?, burtica sus de tot, colul OK...parca vad ca ajung si eu la metoda inducerii naturale ca si Marimar...mi recuperam si noi ca de cand cu sangerarea care a durat 5 saptamani si dupa care am avut "restrictie" inca o luna asa ne-a pierit curajul...asa ca !!!

Sursula: bine ca e totul ok! Avem acelasi DPN! Ce zici, vin mai repede flacaii nostrii?

Oanasm: ai fost la NST? Cum a fost?

Gata, trimit pana nu pierd din nou!

Simona 37+ cu Bogdan Victor





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

diarux, am si io oaresce animalute de plus, da' nu le-am spalat. Ce-i drept, unele sint in cutie, iar pe aici nu e praf in halul in care se stringe in Ro, asa ca nu le spal.

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

TURTU sefu in vizita????brrrrrr!!!vedea-l-as pe al meu! ca mi drag.....de numa'!!
Eu sper sa nu ma sufoce prea multa lume cu vizite, mai ales persoanele nu foarte apropiate. adik eu ma bucur sa vad ca oamenii vor sa ne vada, dar cred ca atunci nu prea o sa imi arda de zambete fortate si de discutii de convenienta.

eu parca o clatire le-as da ca prea au praf! ma refer la ursuletii mei de plus.



Ruxandra 34+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
citat din mesajul lui turturica

cristina, oana, e ok, deci nu sint singura cu bagajul nefacut. In principiu nu mi-ar trebui mare lucru, dar am fost sfatuita sa-mi iau si lucruri normale de purtat, ca cica pe-aicea se obisnuieste sa-ti vina turma de colegi in vizita. Si-aia mi-ar lipsi, sa vina seful sa ma viziteze si io sa fiu cu camasa din aia de spital care se incheie la spate

Asa ca acuma ma gindesc ce tricouri, treninguri, etc, sa-mi iau cu mine, ca nu stiu ce marime o sa am dupa ce nasc.

mariana, deci ti se umple casa Esti simpatica cum zici ca ti se pare casa goala, cind ai totusi 3 copilasi mici in preajma de care trebuie sa ai grija
Esti de admirat, ce mai.




36+




Turtu, si zici ca vine turma de colegi in vizita???!!! Eu sper sa scap de vizite de-astea...

Cristina 36+ ,cu Mihai Daniel

AMR 25 ZILE
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

STRULUTA paranoia sau nu , eu zic ca totusi nu poti fi relxat cand auzi si vezi atatea.Bine, eu am noroc ca piticii vin si pleaca destul de repede. adik imi gasesc imediat alt pitic cu care sa ma stresez.

Ruxandra 34+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

cioc-cioc ... ma simt cam dezertoare . Am fost ocupata sa fiu gazda, am mai facut si ceva turism prin zona, mai vin si la servici desi sunt deja in concediu ... si ma bucur de niste zile de vara , in sfarsit.
Nici io nu am facut inca bagajul de spital, dar hainutele de bb sunt spalate si calcate de vre-o doua saptamani. Sportul cu calcatul nu cred ca o sa-l fac prea des dupa de vine bb. Azi am fost si io la spital, am avut parte de o ecografie interna ca nu vedeau bine unde e placenta si sa excluda placenta praevia ... si din fericire nu e praevia. Nu s-au gandit sa-l masoare pe bb si nici eu nu am cerut. Bb sta sus, si cica daca mi se rupe apa sa chem salvarea , dar nu cred ca o sa se intample nimic pana saptamana viitoare cand merg din nou la control.
Incerc sa recuperez din urma ...

Monica 36+ si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput