LMA Piticlonti de iulie-august 2004 (259)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Daria...deci...incepe sa se adevereasca urarea mea...noh,Doamne ajuta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

la mine ziua nu e buna, dar va doresc voua una mai buna

am facut cozi cu copiii dupa noi sa-i trecem in pasapoarte ca poate merem in Grecia cu ei la mare anu asta. Nu stiu daca ati auzit de Toroni, acolo e destinatia, daca stiti ceva, astept impresii

apoi: Danut a cazut cu capu de podea acasa sicu coloana de stinghia scaunului (e vb de scaunul ala de copii cu 2 functii, fie se face scaun si masuta fie e scaun de masa)...s-a bagat in el (ca era dezmembrat si pe scaunel statea Dea) si umbla prin casa asa tinand de margini. Asta mica facuse kk si eram cu ea la baie s-o spal. Aud o bufnitura, ies val vartej din baie, o arunc pe aia mica in patutu ei cu fundu ud asa si ma duc sa vad dincolo ce a facut...era pe spate cu sange curgandu-i din gura. Am zis ca fac infarct, l-am ridicat incet ca avea o privire speriata ce m-a bagat in boala, l-am dezbracat, a inceput sa planga, nu vroia sa deschida gura, buzele erau intacte dar curgea sange suvoi. La spate si-a tras o vanataie. La cap n-am simtit cucui, poate au amortizat podelele laminate, ca de pica pe gresie.... Tot nu vroia sa deschida gura, plangea cu gura stransa daca se poate asa ceva, asa ca eu am cedat si am urlat odata la el sa caste gura ca nu stiuu ce-i fac. A cedat si el si am vazut in final ca are limba ranita in dreptul incisivului, caninului si molarului de pe partea stanga, limba e compostata in 3 locuri. Si-a clatit gura si atat a fost. I-am administrat cicaleala cuvenita cu "sa ma asculti alta data cand iti spun ca te joci periculos si pt asta nu mai ai voie la desene pana sambata" , l-am bagat la culcare ca e trezit devreme cu pasapoartele astea si acu va scriu si va rog sa-mi ziceti asa:

1. ce sa-i fac la limba? (eu i-am dat sa suga o vitamina C in lipsa de alte idei). Peste tot herpesul de la gura acu are si limba ranita, nu stiu cum va putea manca ...va putea oare?
2. oare eu sunt mama denaturata ca ma straduiesc sa ma ocup singura de amandoi? ca nu-mi iau bona? (nu-mi iau din varii motive dar primul e ca e greu sa gasesti pe cineva de incredere care sa nu-si bata joc de copil si ultimul motiv e ca-mi cere 8 milioane pe 8 ore si chiar nu ne scaldam in bani acuma cand tre sa ne luam o alta masina) Ma intreb deci, le intreb de fapt pe cele cu doi copii, FARA SUPORT DIN PARTEA FAMILIEI, FARA BONE, e posibil sa te descurci cu doi copii mici FARA sa-i certi, fara sa le tragi cate una la fund, fara sa-i pedepsesti restrictionandu-le chestiile ce le plac? Pt ca eu una nu suport nici sa-i cert/cicalesc, de lovit nici nu se pune problema (plang toata ziua pe ascuns daca-l trag pe Danut de perciuni putin), deci? E posibil? Si cum? ca vreeeeeeeeeeeeaaaaau sa invat si eu sa fac asa. De jucat ma joc cu ei dar mai am si treaba uneori, mici chestii de facut, de intins o masina de haine, de strans hainele imprastiate, de umplut oalta masina de spalat, de facut un pireu, de sters pe jos (chestiile majore le fac cand e cristi acasa), deci lucruri care nu iau mult timp, si-s mereu cu ochii pe ei. Dar azi am lipsit un minute fiind cu Dea la baie si s-a intamplat boroboata. Ma gandesc ca trebuie sa isi faca si ei un timp al lor pt jocuri. Nu sa straga de mine intruna, mai ales Danut. El e genul ce nu-si gaseste nicicum de facut ceva mai de doamne ajuta pt el (colorat, uitat prin carti, ascultat povesti, desenat, puzzle, plastilina, lego, masinute ), fie sa se uite la tv, jocuri pc, se mai joaca cu mainutele dar asa vreo 20 de minute doar, Sau pur si simplu vrea sa se fugareasca cu Dea. Cum vi se pare? Stiu ca sunt doi copii absolut normali numai ca la noi normalitatea e un pic mai umbrita de faptul ca ma ocup doar eu de ei cea mai mare parte a timpului si cred ca am ajuns confuza daca ma ocup bine....de aia va intreb daca e posibil in contextul dat sa pot face ceva sa-mi imbunatatesc stilul, sa nu mai trebuiasca sa-i cert, sa nu imi mai ies din pepeni, sa raman calma si ferma, sa-i aduc la ordine fara sa-i supar, nu stiu, vreau sa nu le reprim intentiile dar ii vreau fara capete sparte, vreau sa fie in siguranta atat fizic cat si emotional. Ce pot face? Mitzuuuuuuuuuuu, psihologul de serviciu!!! Cine imi acorda si mie consiliere? pleaaseeeeeee! hellllp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

iar eu ma simt asa stresata si speriata de ce s-a intamplat de-mi vine sa vomit intruna. Copiii dorm, iar eu va scriu, plang si incerc sa nu vomit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

quote:
citat din mesajul lui g_ioana
Sa raportez ca in urma ordinii de la jucarii am strans doua sacose mari...noroc ca muncitorii din zona au cupii mici asa ca nu le-am dat la gunoi...azi fac la haine,deja am un sac mare...de saptamana viitoare imi ofer serviciile,cine mai vrea cine mai pofteste?
hai pupicei

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,aripile mele,
gorodeii noi





te astept cu mare nerabdare, platesc chiar bine - o cafea, o prajitura si nici nu trebuie sa calatoresti prea mult, decat pana in Tatarasi

oau, 31 de trandafiri rosii, ce romantic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Lia, eu am gasit o tanti care vine in fiecare zi pentru menaj, calcat, mai face si cite ceva de mancare, azi am lasat-o cu Matei pana am dus-o pe Stefi la gradi si ma ajuta tare mult, pot avea mai mult timp pentru copii. Bun, la mine vine si mama soacra sa stea cu Matei dimineata, dar eu lucrez in timpul respectiv, iar de la 4 sunt singura cu amandoi. Si seara pe la 9, tot simt ca imi pierd din energie si rabdare. Ideea mea este ca ai nevoie de ajutor. Nu-ti trebuie nu mai stiu eu ce educatoare, asistenta cu pretentii, o d-na simpla, dar cu inima curata este mult mai bine. Macar citeva ore pe zi, sa o scoata pe Andreea la plimbare, sa iti calce, sa dea cu aspiratorul, nu neaparat sa se ocupe de copii si de educatia lor. Si inca o parere, lui Danut i-ar face bine gradinita, acolo invata sa se joace, sa interactioneze cu alti copii. Stiu ca nu ai vrut sa-l dai mai devreme sa nu se imbolnaveasca, dar indiferent la ce varsta duci copilul in colectivitate, primul an este crunt (parerea mea). A, legat de herpes, si sotul meu face, mai ales cand este obosit si cand este cu imunitatea la pamant. Si foloseste un spray cu propolis, dar ustura un pic. Hai, capul sus si cauta pe cineva sa te ajute. A, eu ii dau d-nei 250 lei/luna, 4 ore pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

LA MULTI ANI, DARIA!!! Sa fii sanatoasa si iubita, sa iti gasesti fericirea si sa te bucuri de Giulia! Si Fat Frumos care trimite trandafiri sa apara in viata ta!

LA MULTI ANI, ALEXANDRU!! Sa fii sanatos!

Eu sunt cam dusa pe campii azi... Soacra mea ma scoate la pensie anticipata daca il mai las pe Matei la ea. asa ca i-am zis lui Petro sa mi-l aduca acasa si s-a conformat...

Ultima ei isprava la care am ramas muta- a omorat o viespe si Matei i-a cerut-o sa se joace cu ea. Si i-a dat copilului abina care (cica moarta) l-a intepat... Sa nu te duci pe dealuri???

Nu stiu ce fac de maine cu el dar o sa gasesc eu o solutie ca altfel ma impusc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

daria, la multi ani si sa traiesti o suta de ani!
pai normal ca era mesajul plin de energie, era in avanpremiera zilei tale, trebuia sa fie asa!
yuhuhu, dai ceva de baut azi, chit ca-i joi, ca mie mi-e a petrece, azi duc mici la serviciu si luma pranzul intre fete ca sarbatorim o colega a carei zile a fost pe 13.
rox, stam de vineri pana sambata dar avem 4 zile bilete la cele 2 parcuri (disney si california adventure).
la multi ani si celorlati sarbatoriti!

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Andreea de Pupi , , moamaaa, abia astept pozele de la parcul de distractii !!! Da` nu asa, poze de peisaj, ci cu voi
Eu am la rece sampania pt copii k ne kefuim , nu gluma
Roberta, offf, ce porcarie cu soacra ta Sper sa poti rezolva cumva cu feciorul , local si aproape de voi !
Lia, angajeaza o menajeraaa, io asta as face daca as avea 2 pui.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lio maica da noi de cand iti zicem sa iti iei ajutor? na, acu linisteste-te ca mai mare a fost sperietura decat buba.
acu nu iti face probleme cu limba lui Danut, o sa treaca relativ repede. nu ai ce ii pune pe ea. nu ii mai da vit C ca e acida si mai mult il supara. probabil ca o sa refuze ceva timp alimentele solide sau mai astringente dar nu cred ca dureaza mai multe de 3-4 zile.
distractie placuta in conced, ma bucur nespus de mult ca ati reusit sa va hotarati sa mergeti. o sa va faca bine, zau.
Robi uuaaaf. ce faza cu viespea. sper ca nu are vreo problema Matei, da? , las ca trece!
Andree de pupi bun motiv de petrecere, zau. dixstractie placuta la disneyland, abia asteptam pozele.
Oliv daca nu treci azi la raport te mananc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

hahaha, daria, parca esti mama sau soacra, numai ele ne fac observatie mereu ca nu-s suficiente poze cu noi si prea mute cu peisaje. o sa incerc sa chinui lumea pe acolo sa ne pozeze. hahaha.
la multi ani alex
ema, m-a dat pe spate ricu, e f inteligent si sugubat. pupici
ei, ma duc sa ma spal si sa plec la munca, asa, fara chef, evident...

philip&andreea

Mergi la inceput