Mamici de pepenasi de iulie - august 2008 (115)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Sun am vazut noile poze cu Thea - este delicioasa!!! Si ce frumos doarme pe burtica, Ioanei nu-i place. Am asezat-o si pe piept la tati si nu vrea, iar in patut tot incerca sa-si ridice capusorul, iar cu piciorusele pedala de zor ca sa se ridice...Asa ca deocamdata nu pot s-o asez asa.

Anna de Ioana Maria
printesa noastra poze cu ariciul
povestea nasterii www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web
www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">could this be love

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ah, si am uitat sa va zic ca de ieri de cand sorb cate-un kil de ceai de stimulare au inceput din nou sanii mei sa produca masiv. Ceaiul e de la Fares, 3,7 lei/cutia/20 de pliculete (eu pun 2 pliculete la 1 l de apa), luat de la Plafar, scrie pe el "Ceai pt stimularea lactatiei". E mai eficient decat cel de la Teekane luat de la Sensiblu.

Poate va ajuta...

_

Sa fim alaturi de BB Darius Andrei in lupta pentru viata
IBAN: RO24 BTRL 0140 1201 L981 32XX, deschis la Banca Transilvania, Suc. Constanta,
titular: Pascale Monica, CNP: 2760304131251

_

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Sun, vroiam doar sa-ti spun ca ma bucur ca Thea a crescut asa frumos si ca nu-i puneti Theei cercelusi acum, mai ales dupa ce a trecut prin ce a trecut. Vroiam sa-ti sugerez si eu dar m-am abtinut Daca o sa-i lasati parul lung nici nu o sa se observe ca nu are cercelusi. Romanei nu i-am taiat parul niciodata, nu i-am pus cercei in ideea ca atunci cind va dori mi-o va cere si o s-o facem si pe asta. Asa s-a si intimplat, abia la 3 ani jumate s-a aratat interesata, ( deja avea colectie de cercelusi) si i-am explicat ca o sa fie un pic "ouch", ca sa stie si sa nu se sperie. Am intrebat-o daca vrea intr-adevar si a zis un DA hotarit asa ca am dus-o la bijutier, si-a ales cercelusi sterili din argint cu pietricele albastre si i-a pus bijutierul cu pistolasul in ureche.A fost ok si a fost o zi de mare mindrie si incintare pentru ea !
Un pentru Thea cea speciala.

-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Mami de Arici, hai ca incet-incet isi face si zburliciu vostru un program. E bine ca doarme si acum. Iar voi o sa intrati pe pilot automat, o sa vezi. Imi place foarte tare poza in care se mira ca are multe jucarii in pat. E delicioasa!

Boticelu daaaa, ceaiul de la fares este suuuper bun. Sa stii ca ne luam de mana cu alaptatul in parc, da' daca trebuie, cu placere! Eu zic sa-i faci un program de iesit afara...sa fie in jurul cam aceleiasi ore. La noi merge de minune si daca n-o scot, sta cu ochisorii pironiti in tavan si bicicleste.

Adina multumim mult. Adevarul e ca si noi aveam o indoiala in suflet...ca n-as fi vrut sa aleg eu s-o intzep, adica asa cu buna stiinta, mai ales dupa ce a fost intepata de sute de ori. Si a fost suficient sa ne spuna doamna doctor ca nu si am acceptat instant, tocmai pt ca si noi ne gandeam intens la asta. Iar parul nu, nu am de gand sa il tai.
Imi inchipui ce incantare trebuie sa fi fost pe capul Romanei...dulceata draga! Tu ce faci? Rezisti pana pe 27-28 cand a zis Ana ca sunt date bune?

Mai fii-mea e ca o rama...se impinge in picioruse si uite asa, incet-incet, parcurge jumatate de pat. Cand plec de langa ea ziua, ii baricadez tot patul cu perne si pilota facuta sul.:)

Fetele disparute???? Un semn, se poate?

SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Sun, multumim de sfat, azi am lasat-o sa vad daca punem de-un program, doar ca mi-e teama ca n-o sa mai doarma bine la noapte... Voi iesiti de 2 ori sau doar o data pe zi? Si cam intre ce ore? Cum ati adaptat plimbarea la programul puiului?

Aaaa, vazut poze de broscutza scumpa Thea , doamne ce-a crecut, a facut falcutze si cututze la piciorushe

Si noi suntem in proces de formare de cututze, cel putin asa a declarat buni azi cand a venit, nu ne mai vazuse de 4 zile... Trebuie sa va mai punem si noi poze, sa ne vedeti si pe noi broscutza pe burta la mami

_

Sa fim alaturi de BB Darius Andrei in lupta pentru viata
IBAN: RO24 BTRL 0140 1201 L981 32XX, deschis la Banca Transilvania, Suc. Constanta,
titular: Pascale Monica, CNP: 2760304131251

_

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

suntem si noi acasa acum
am plecat pana la urma la spital, am ajuns acolo cu 38,2, fetita avea tahicardie(188/min) si m-au oprit la monitorizari
mi-a scazut temp abia la 2 noaptea
suntem bine acum, bataile au ajuns la 140



M.A. 35s+! a inceput numaratoarea inversa
AMR 4s+
surpriza MARIA ANDREEA
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

dma, deci pina la urma bine ca ai mers la spital. Ma bucur ca esti mai bine acuma.

marimar, vroiam sa te intreb, mai bei ceai de frunze de zmeur? Cite cani bei pe zi? Eu incerc sa beau 2 pe zi, dar citeodata uit. Sper sa ajute la travaliu.
Si tot legat de travaliu, la cursul pre-natal ni s-au recomandat si ceva homeopate care cica ar ajuta in procesul nasterii, insa eu n-am incercat deloc medicina homeopata, nu stiu daca sa ma bag in asa ceva fix la nastere.

sunu, vazut si eu poze de thea, chiar ca s-a implinit, e o frumoasa. Ma bucur ca totul merge bine. Ce bine ca ai gasit companioana de plimbari, sper sa dau si eu de asa ceva pe aici, ca vazui ceva mamici cu carucioare prin zona.

anna, am inteles de ce-i spui arici ioanei, ce freza mortala are

Eu azi am spalat toata ziua hainutele bebelinei si inca mai am. Copila asta are mai multe haine decit mine, incep sa fiu geloasa
Urmeaza sa le calcam dupa ce se usca.
Chiar vroiam sa va intreb pe mamici, voi mai calcati hainutele bebeilor sau v-ati lasat de sportul asta dupa ce ati nascut?

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Sun, am vazut si eu pozele cu Thea, tare scumpa mai e cum zambeste ! Si mi-a placut mult ce ai scris despre ce si cum simpti pentru ea; si eu simt la fel, ma tot uit la scumpetea mea mica si imi dau seama ca nu am vazut niciodata ceva mai minunat!
Si Aida mea zambeste mult, uneori e cu gura pana la urechi si aproape ca face "hi hi" , dar nu prea reusim sa o prindem in poze asa.

Didi de Aida Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Sibylle o sa incerc sa caut povestile acelea cu nasteri acasa prin arhivele DC-ului.Dintre ele imi amintesc mai bine de vreo 2: cred ca una se intimpla in Franta fiindca noua mamica descria de niste faze cu pompierii (cica acolo asa era sosisera RETROACTIV ambulanta + pompierii, astia din urma nu-mi dau seama de ce, ca aici nu vin ).Cealalta poveste era cu o fata din Romania care fusese foarte urit dojenita la spital ca "indraznise" sa nasca acasa.
La o odisee am avut o colega din Germania care nascuse in apa acasa cu moasa pentru a doua oara...(dar ea nu a scris ce si cum din pacate...)

Vicky, ce ati facut cu fermentii aia lactati?

Adina, ma gindesc la tine cu nasterea in apa...Cred ca e o experienta care merita din plin.Imi pare foarte rau ca la spitalul meu nu exista asa o posibilitate...

Marina, chiar ma mirasem un pic cind am vazut ca aveai doar 36 la semnatura.Bine ca nu a fost nimic deosebit...

Sun, eu nu le-am pus cercelusi la fetite fiindca oamenii aici se uita cam ciudat cind vad bijuterii la copilasi mici.(considera ca e periculos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Uf, uit de la mina pin' la gura...
Turturica, eu le calc doar pe cele care nu arata bine necalcate...Nu ma stresez nici cu cearsafurile fiindca am presa si e mult mai simplu...

Mergi la inceput