PRIETENE FARA TITLU (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID hai ca iti scriu aci ca stiu ca te-ai dus la nani ... si iar dau pe urma peste Genu pe mess .
Deci am vorbit cu una de la fizioterapie si zicea ca e prea mica pentru inot ,ca faza cu sternul se regleaza in timp,nu e nevoie de fizioterapie ca e fragila acum. Si pentru picior,doar daca zice ortopedul ca e musai,atunci sa o duc si la fizioterapie.Asa ca am programat-o la un ortoped,dar doar in 12 august poate ca e full.Deocamdata am informat-o pe mami de faza cu sandalele si ma pun si ii mai cumpar o pereche din aia ce ii tine glezna.In ce priveste analiza de sange pentru calciu si radiografia de pumn o astept sa vad ce zice ortopedul,daca e cazul .Sa nu o intepe degeaba.Si asa azi a fost miolaita ca o doare piciorul de la vaccinm,am uitat sa ii zic ca o sa ii dea si injectie azi si a fost luata prin surprindere saraca,a stat frumos la control,a vorbit de toate si numa' s-a trezit deodata ca o inteapa aia
Am zis ca plec mai devreme azi,dar nu stiu daca apuc.
Cum tot sunt la ora de masa,sa va mai povestesc ce-a mai facut Diana ieri la botez, cu copiii.In primul rand ne-am distrat cand pe masina ne-a intrebat daca la biserica o duc pe Maria sa o ... BOTEZEZE ?
Dupa cat o vad,nu are nici cel mai mic complex ca ea e mica si toti ceilalti erau mai mari decat ea,cum facea unul ceva,cum hop si ea la fel ca maimutzica! Ba mai avea si initiative,mai ales de fetitza mai mare tot tragea ,gen: HAI SA MAI DAM IALBA LA COCOSH! Si au un caine d-ala mare botos si fioros,iar smecherele se strambau la el si ii faceau cu mainile coarne ,era dincolo de gard,nu de alta !
Dar lipsa de somn si-a spus cuvantul asa ca a reusit sa isi dea si in petec Diana! A apucat-o sa se joace cu poarta de la strada inchis/deschis - si baietii au vrut si ei,dar Diana nu i-a lasat,numai ea voia,cum a pus unul mana sa o fi vazut ce i-a luat mana si l-a impins cat colo si a strigat la el Maai si unul avea 4 ani si celalalt vreo 5-6 ani,iar asta mica razboinica rau . Nu au reusit sa puna mana pe usa de tzipetele ei,tot se miorlaiu ca vor si ei sa inchida usa.Pana nu am luat-o eu pe sus,nu au putut,atunci sa fi vazut criza de nervi pe Diana !
Pai daca va face asa la gradi,sau cand nu suntem langa ea ,va manca bataie de la baieti ,acum n-or fi indraznit ca eram si adultii acolo ...


MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara lume,io-s la ora de baut lapte cu cacao si clatit ochii pe net.De fapt sunt obosita rau,am fost tare harnica azi cu contabilitatea,meritul e a Dianei care m-a lasat.Pentru ca o durea inca piciorul am zis ca nu o scoatem la plimbare dupa ce s-a trezit,asa ca i-am pus pe DVD Alice in Tara Minunilor si pe urma un film cu dinozauri.A stat cuminte la jumatate din primul,apoi a inceput deja sa se plimbe prin casa ... La Dinozauri nu a stat o clipa jos dar nici nu ma lasa sa opresc DVD-ul,ca cica se uita.Dar ea luase un burete si stergea praful.Peste tot: pe mobila,pe parchet,pe vitrine,pe geamul de la usa de la balcon,ba si olitza a luat-o la sters Mi-a placut ca a ridicat si maldarul ei de carti ca sa stearga praful de sub ele Nu mi-a venit sa cred,cred ca jumatate de ora numai asta a facut si vorbea destul de incet,asa ca nu m-a deranjat. Dupa ora 20 a coborat totusi un pic taica-su cu ea dar n-au stat mult ca inca mergea cam schiopatat.Pe urma a apucat-o coafatul,isi tot rasucea parul pe pieptene - ASA SE FACE CU PALU' CLETZ - mai si eu nu stiam M-a tras si pe mine de par un pic,dupa care s-a dat la taica-su: IO BETONEZ ASA PESTE CAP ASA SE PIAPTANA NUMA' CU BETON ! SI LA MAMA AM FACUT BETON ... Bine ca nu mi l-a "bretonat" si mie peste cap ... a naibii ca stia si cum se piaptana taica-su ,cu parul dat peste cap Da' ce nu stie ea,i-a aratat pe strada lui mami si locul unde si-a pierdut o funditza de par.
Din pacate in ultima vreme,inventeaza tot mai mult,acum seara mi-a zis ca a mancat covrigei de la buni de la magazin,m-a facut sa ma cert cu husbandu' ca de ce a i-au dat inainte de mancare.Si cand colo ... nici macar nu fusesera pe la magazin

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Helou ,
Mersi de urari fetele . Azi am venit in Timisoara putin, si desi nua fost programat am petrecut ziua in oras cu intalniri cu prietenele , asa ca pe vremuri . Mi-a prins bine , si as mai vrea sa m amai destind asa o saptamana , dar de unde vreme , de unde...... Maine ne intoarcem la sat (sper) si de miercuri vin muncitori sa reparam fatada casei . Ioi ce chef am ....
M-au sunat azi o gramada la telefon , cred ca vreo 2 ore numai la telef am stat . Da ma bucur ca si-au maintit toti de mine desi eu stau prost cu memoria si nu prea le nimeresc cu zilele aniversare
Ma duc ca sunt epuizata
Pupici , si daca nu mai intru pana cand plecati la mare (ca nu mai retin data ) Moni si Ingrid sa aveti un concediu super sa va distrati si sa nu va enervati cu spiridusele

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Ana "La multi aniiiii!!! sa fi sanatoasa si fericita si sa te bucuri de fetita ta pana la adanci batranete. SA stii ca si eu am vrut sa te sun, dar apoi mi-am amintit ca nu mai am nr tau de tel, ca doar am ramas fara agenda in Ro.

Noi ne-am intors aseara

....ce sa va spun. Saptamana asta am stiut ca nu va fi cine stie ce. Barbatu a trebuit sa-l ajute pe taica-su la montat ferestrele la casa si eu am stat cu copii la cabana pe munte. Ar fi fost minunat daca ar fi tinut si vremea cu noi. Dar au fost doar doua zile frumoase cu soare dar si ala cam cu dintiasa pe la 20gr.E asa de frumos acolo, casuta, padurea, muntii si floricelele pe pasunea din spatele casei atata liniste,.............un adevarat paradis.
.............chiar si pentru pisica un paradis ...cu soricei. In fiecare zi ne facea cel putin o demontratie pe viu de prins si mancat soricei. Saracii erau asa de mici si speriati...pe unul l-am putut salvadin ghearele marelui vanator
In rest ne-a plouat de ne-a stins .A fost o zi cand nu am scos nasul din casa. Si ce sa fac in cabanuta aia singura toata ziua cu toti 3????? am colorat decupat, citit povesti, au mai topait prin paturi, abia pe la 7 seara am scos nasul putin afara. Pe de alta parte, am stat cu copilasii mei si m-am bucurat de ei de dimineata pana seara, am mai mers prin padure, sa cautam fragute si afine.....fara succes ca inca nu s-au copt. A fost vreo 3 zile o verisoara de-a lor de 8 ani la noi, intr-o dupamasa am fost la circ. Selin nu a miscat 2 ore. Daria spre sfarsit s-a cam plictisit, ea nu. Apoi a fost singura care a vrut sa calareasca poneii. Nici macar David nu a avut curaj
Acum sunt iar plecati. copii au ramas la cumnata mea pana maine iar Heinz s-a dus sa-l ajute pe socru sa termine treaba. Maine seara ii astept sa vina. E asa de ciudat in casa....e atata liniste, si eu parca nu-mi gasesc locul

...si tot eu
Va spuneam inaite de vacanta ca am noutati. Na bine, s-ar parea ca de la 1 oct voi avea alt job. adevarul e ca eu vroiam doar o casuta a noastra, dar cum sutul nu se puta hotara sa ne mutam mai aprope de jobul meu si cum eu nu mai prea eram dispusa sa fac naveta 3 ore pe zi....intr-o seara m-am ambalat rau si am trimis doua CV pe internet. Nu mare mi-a fost surpriza cand dupa nici o saptamana m-au chemat la interviu. Si culmea jobul pe care l-am primit e la firma unde acum 7 ani cand am aterizat aici nu m-au vrut peun post de asistanta iar acum m-ar vrea si de maine.
Nu stiu daca am facut bine, inca rumeg mult vestea, imi e bine si aici unde sunt, nu am stres dar...
dar...........acum vine partea interesanta. Azi l-am anuntat pe colegul meu, inaltat de curand la rangul de sef. N-a primit deloc bine vestea si-l cred. Seful a plecat val vartej acum o saptamana, alt coleg si-a agatat diploma de doctor in farmacie in cui si s-a facut programator, alta colega tocmai pleca ca se marita, altuia i s-a urat cu binele si pleaca si el,.....si acum si eu. Si cica imi da si el 20% mai mult salar (atat cat as primi si la noul job, ca sa raman) ................stiu ca nu puteti hotara pentru mine dar mi-ar placea sa stiu ce ati face voi in locul meu. eu una stiu ca iar nu voi mai avea o vreme nopti linistite

............si cred ca am gatat cu vestile



Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

Poze noi.....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
LA MULTI ANI, ANA-MARIA!! FERICIRE, SANATATE SI SA TI SE IMPLINEASCA TOATE DORINTELE!!
Multumesc frumos de urare, sper si eu sa am un concediu linistit!

Azi am fost ocupata, am avut o vizita, a venit o prietena la mine cu fetitza ei de aproape 3 ani, s-au jucat fetele, s-au mai certat, apoi iar s-au jucat...noi doar stateam pe fotolii si le supravegheam. Muream de ras cand isi sopteau ceva sa nu auzim noi, cica..
Ieri Diana a mers singura pe o bicicleta cu 2 roti mici ajutatoare in spate, pacat ca nu e a ei, mi-a plans ca vrea si ea una. Si mergea singura, ba chiar zbiera daca vroiam s-o tin. Mai putin si vrea motocicleta..
Irinel, ti-am vazut papusica, foarte frumoasa e! Nu stiu cum arata cu parul scurt, avea palarie, dar sunt convinsa ca ii sta la fel de bine, are trasaturi foarte finutze. Si ce fain vorbeste..asa ma inteleg si eu cu Diana....A mea dezbraca papusile ca sa le duca la wc, parca n-ar putea sa le dea jos pantalonii...nuu, ea le dezgoleste complet si dupa aia se chinuie sa le imbrace.
Si Dia mangaie pisica, dar rar, ca a mea e de rasa birmaneza si e mai tafnoasa, una-doua te zgarie. Deci e avertizata.
Moni, mersi de mesaj, am mai studiat-o pe Diana azi, nu e asa adancita gaura la stern, deci zicem pas pana ma intorc de la mare. Imi pare rau de Dia ta cu rahitismul, mai cere niste opinii, s-ar putea sa nu asimileze vigantolul bine, pe vremuri se faceau injectii intramuscular, stiai o treaba..
Cu ortopedul, in primul rand pantofi adecvati, restul iti spune el ce mai trebuie. Se rezolva in timp, inotul e foarte benefic.
Zici ca v-a facut breton? Ce dragutza e...Si Diana ar sterge praful mereu...n-o las din motive de acarieni... asa sunt eu, mai sonata. Dar cum mai creste, sigur n-o sa ma mai intereseze, o sa-i pun oasele la treaba.
Ma duc la culcare acum, maine o sa va spun de un test nostim pentru copii, cine vrea il face, e vb de atentie si concentrare.
O noapte buna sa aveti!


Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BUNA DIMINEATA GAGICI,EU SUNT PRECUM O EPAVA
Pai nu am adormit bine ca pe la 1 si ceva Diana s-a trezit brusc ca vrea sa faca pishu.Si pana pe la 4,30 n-a mai adormit Era cam caldutza,probabil a facut febra de la vaccin,deci i-am dat nurofen.Pe urma tertipurile ei.Vrea sa faca pishu,vrea si caca,vrea lapte,iar vrea pishu,vrea sa o acopar,ii sunt mari unghiile,sa i le tai,iar vrea la caca - fara sa faca evident ,la a treia minciuna i-am ars una la fund ca deja ma lasasera nervii Am luat-o cu mine in pat,mai rau,era tot cu picioarele pe mine si radea de zor Abia pe la 4,30 a luat-o taica-su in camera cealalta si acolo a adormit cu chiu cu vai. Nu mi-e ciuda,dar imi face d-astea tot cand sunt mai aglomerata si stresata,azi trebuia sa fiu fresh la birou si poftim

ANA ma bucur ca ai iesit cu prietenele,nu ti-ar strica mai des! Pupici Clarei! Diana saraca a tot intrebat ca nu vine si CALA la mare ?
MIRA ce sa zic,eu cred ca m-as duce la noul loc de munca,odata ce ai anuntat aci ca vrei sa pleci ... stii cum e,nu mai e ca inainte ... Mi-a placut la nebunie cum ai povestit de zilele de la cabana
INGRID si eu m-am gandit la faza cu vigantolul,dar nu stiu daca e asa,ca nu era asa tare pana acum .Dar nu i l-am mai dat de prin mai ca am zis ca vara nu se da ,asa era teoria aia,nu? Si taman acum se vede mai rau.Din ce am citit,dupa doi ani nu se mai vorbeste de rahitism ,ci de schelele lui Tu chiar vrei sa ii iei bicicleta din aia? Nu stiu ce sa fac, ca noi dupa ce ne intoarcem trebuie neaparat sa ii luam una.Si Diana a mers pe ea,dar mi-e frica mie sa nu se rastoarne,ti-am zis ca mi se par instabile.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
La noi ploua incet si trist, parca ar fi toamna si s-a racit afara. Diana s-a culcat ieri foarte tarziu, pe la 23, n-avea stare. Azi-dimineatza pe la 8 s-a trezit...si a zbierat ca vrea Fenistilul ca au muscat-o tantarii. Nu era adevarat, dar o mananca bubitele de la alergie, vad ca a mai facut 2 si nu am habar de la ce.
Azi trebuie sa aspir, sa sterg praful si am un chef..
Moni, noi am amanat vaccinul pana se intoarce de la mare, nu vroiam sa risc. Sper sa nu mai faca febra Diana...poate de aia s-a trezit asa cu noaptea-n cap. Bicicleta cred ca ii cumpar, asta tot dupa ce venim de la mare. Daca ii place asa de mult si merge bine pe ea, de ce nu? Oricum pt picioruse e super mersul pe bicicleta.
MIra, e greu sa stai cu 3 copilasi in casa si sa-i distrezi. Eu ma gandesc ca vin iar ploile de toamna si ma felicit ca i-am luat toboganul si casuta atasata, are o preocupare.
Despre servici, eu as pune distanta in balanta si apoi relatiile intre colegi, atmosfera, asta conteaza, daca banii sunt la fel. Tu stii cel mai bine...sper sa iei decizia buna.
V-am promis ca va pun testul pt copii, iata-l: se iau 2 galetuse, 2 cilindrii, ma rog ce aveti prin casa. Apoi se ia o papusica si o minge.
Ii aratam papusica la copil si ii spunem: pe mine ma cheama (orice nume vreti) si imi place tare mult mingea asta (poate fi alt obiect). Dar eu trebuie sa plec acum, asa ca imi las mingea aici (si o puneti intro galetusa). Ceeeau..si puneti papusa la spate. Apoi ii explicati copilului: cat timp lipseste, noi o pacalim. Luam mingea de aici si o punem in celalta galetusa. Bun. Luam iar papusa si intrebam copilul: unde va cauta mingea pentru prima oara? Raspunsul corect ar fi in galetusa goala, deoarece acolo a lasat-o papusa.
Asta dovedeste ca ei pot citi gandurile ascunse, adik pot vedea dincolo de aparente. Pana pe la 3 ani jumatate, copiii nu pot trece testul. Asa zic cei de la NG, de unde l-am luat.

Ma duc sa-mi hranesc fata, mai intru eu azi.



Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ha ha INGRID fain testul ala,Diana ta l-a trecut? O sa incerc si eu diseara.
Uite aici vreme: http://vremea.kappa.ro/constanta/mangalia.html mai doua zile si vad sigur cum va fi si vremea de la munte Anul trecut s-a potrivit la fix,tot dupa asta m-am orientat.
De vaccin ce sa zic,mi s-a parut cam caldutza si seara dar de luda ce-s n-am facut legatura cu vaccinul ,dealtfel cica asa e bine sa nu combatem febra daca nu e mare de tot.
Eu mai am de facut doua declaratii ,cele mai scarboase .Da' pe parcurs tot mai am de lucru si altceva.Si eu abia astept sa imi fac timp sa imi planific bagajul.Nici costum de baie nu mi-am gasit inca Si trebuie a fug si pana la banca azi,asa cred.Si e friiig,deci n-o sa am chef de umblat prin magazine.Poate ma indur diseara sa iesim pana la galeriile de la Carrefour,poate gasesc acolo ceva.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Apropo de teste din astea,mai zi-ne daca mai gasesti.Am mai gasit si eu pe net,repere din astea ale dezvoltarii fizice/psihice/sociale/cognitive etc. ... la anumite varste.Acum recent mi-a atras atentia o chestie,cica la doi ani jumate daca isi striga un prieten pe nume intra la "calitati exceptionale". Pai pe Diana am auzit-o ca striga copii pe nume.Cred ca fiecare e mai dezvoltat la unele,mai putin la altele.Si chiar astia mai precoce la unele chestii ,pe la 3 ani se cam egalizeaza cu restul. Diana a fost precoce la vorbit si chiar la unele chestii fizice - gen datul peste cap daca va amintiti,sau poate intra aici si faptul ca a mers de mica mult pe jos fatza de altii de varsta ei. Da' uite ca nu e buna la puzzle .Aseara s-a apucat sa faca alea simple din 6 bucati,dar se plictiseste repede de ele si le abandoneaza,e clar ca nu e genul ei asa ceva.Oricum mai plictisita-s eu de ele,mi se urca tensiunea numai cand o tot aud intreband: UNDE SE PUNE ASTA? desi stie bine unde trebuie pus.Asa ca mai bine le ascund naibii in fundul unui dulap ma ingrozesc numai cand imi imaginez sa aiba unul d-ala cu 30 si ceva de bucati cum face Dia de Ingrid si sa ma tot bata la cap cu ele

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, ea a picat testul prima oara, dar dupa aia l-a trecut cu brio de fiecare data. Dar uite ca nepotul meu de 4 ani jumatate l-a picat de 5 ori. Si m-am saturat sa i-l mai fac. Si e foarte inteligent, dar ori nu e atent, ori nu pricepe.
Cu strigatul pe nume, pai Diana il striga de la 2 ani pe nepotul meu, pe finutza mea, pe vecinul ei in rest pauza, ca nu socializeaza cu multi copii, prefera sa plece de langa ei. NU stiu daca asta intra la atributii exceptionale, mi se pare firesc sa strige copiii cu care se joaca. Cred ca psihologii nu prea sunt selectivi, orice li se pare iesit din comun...

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput