Mamici de pepenasi de iulie- august 2008 (114)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Am fost si noi putin prin oras, am facut provizii de pampers, ca deja se terminase pachetul pe care l-am luat eu pt bagajul de spital. Si am cautat si un brau sau o burtiera ca sa ma strang un pic ca mor cand vad ce burta am. Farmacista chiar a crezut ca inca nu am nascut Va dati seama ce placut!!! Bine macar ca in rest, adica la maini si picioare arat a om normal...Ca greutate s-a dus cam jumatate din cat am luat dar burta...Si nici macar nu am gasit decat ceva care era foarte stramt si care nu ar fi intrat pe mine nici in ruptul capului...

Anna de Ioana Maria
printesa noastra
poze cu ariciul
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Vad ca nu prea e agitatie pe aici, fetelor ati iesit cu bebeii la plimbare? Iar dutele se bucura de ultimele weekenduri libere?

Anna de Ioana Maria
printesa noastra
poze cu ariciul
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Anna, eu sunt in zona...vroiam sa montam mobila lui bebe , dar cum e sarbatoare azi , lasam pe maine treaba...



Cristina 35+ ,cu Mihai Daniel

AMR 29 ZILE
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

Buna fetelor!

Felicitari mamicilor Ralu, Adriana, Bujo!

Boti multumim pentru cont. Maine il trimit pe sot la banca.

Sursula si eu am vrut sa-ti zic s-o lasi mai usor cu munca. Asta mi-a zis si mie Sun, dar nu am ascultat-o. Asa ca vineri am fost la munca, iar martea viitoare am nascut. Si nici nu am apucat sa cumpar ce trebuie pentru mine si bebe. De odihna inainte de bebe nici vorba.

Biribu, ma bucur ca sunteti bine.

Caprioara, sa-ti traiasca Ilincuta de ziua numelui.

Astazi am iesit si noi la primbare, un pic in parc si a fost asa bineeeeee. A dormit fata neintoarsa. Si mie mi-a prins extrem de bine, am alt tonus. Abia astept sa stam mai mult pe-afara. Eu cu lapticul stau mai bine ca la inceput, am incept sa-i dau aproape numai de la mine, foarte putin supliment. Insa nu prea suge. De fapt suge putin dupa care se plictiseste si incepe sa planga de foame. Atunci ma mulg cu pompita, caci de la biberon il bea pe nerasuflate.
Mai rau e ca avem si noi probleme cu colicii si cand o apuca... nu mai stiu cum s-o calmez.

Ma rog pentru bebe Darius sa treaca cu bine peste aceste incercari!

Gini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Fetelor acum m-am intors de la plimbare si eram pregatita cu mancare si restul sa merg la Camy.Din pacate nu mi-a raspuns la telefon si am insistat destul de multisor,i-am trimis si un sms insa tot nimic.Sper sa fie in regula cu ea.Daca cineva mai vb cu ea spune-ti ca as vrea sa o ajut daca pot macar cu mancare sau ceva cumparaturi daca are nevoie.Oricum mai incerc si maine sa o sun.
38

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

pt bebe Darius, sper sa fie bine cat mai repede.

Am fost la control si colul este inchis, micuta mea are cam 3.300 kg, dar se pare ca inca nu vrea sa iasa, deja nu mai am rabdare. Am asa o stare de neliniste pt ca medicul este plecat weekend-ul viitor, am asa un ghinion, medicul meu este plecat in concediu pana in data de 1 august, iar medicul cu care m/a lasat o sa fie plecat si el, sper sa nu nasc chiar atunci

39+ Miruna AMR 3zile
poze
bebele meu
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Hehehehe...dupa 5 litri cred de lichide, lapticul a revenit in valuri. Fac broaste in burta dar nu ma las de alaptat.

Anna extremitatile bebeilor sunt reci mereu. Ca sa vezi daca ii este frig, eu stiu ca trebuie sa-i controlezi nasucul, urechile si obrajii. Daca-s reci ii mai pui ceva pe ea. Iar la ceafa o controlezi sa vezi daca ii este cald.

Eu primele 3-4 zile am scos-o in body cu totul (pijama). Apoi in body cu maneca scurta si cu cracisorii goi. Nu purtam fes, manusi si ciorapei. Manusi niciodata (e un pitic de care nu voi scapa desi i-am cumparat atatea...), iar ciorapei am purtat de 2 ori, cand am mers la medic si era foarte racoare.

Eu zic sa o imbraci cu o hainuta in plus fatza de tine afara. Iar in casa sa o lasi mai lejer. DAR sunt convinsa ca tot tu vei sti sa-ti intelegi fetita cel mai bine!

Vio ma bucur ca Mirunica e bine. E singurul lucru important, crede-ma.

Ma'c sa mananc o savarina, ca tot imi doarme gashca...

SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Sun te rog spune-m si mie cam ce ar trebui sa am la mine cind ma duc sa nasc, ca mie cei de la Euroclinic mi-au spus ca doar buletinul...in mare am inteles ca ei se ocupa de tot, dar vreau sa stiu din propria experienta cuiva care a trecut prin asta.

36 si SEBASTIAN zis BEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Uff reusesc sa stau jos ce bine e sa fii singur in casa. fetele is amandoua f calme si linistite eu am apucat sa ma si relaxez putin deci e bine.
Anna aici nu zice ca sa scoti bebele treptat afara eu cu ambele fete am iesit din prima mult timp adik plimbare asa in toata regula de vreo cateva ore bune cu Ari din nevoie si cu Ami ca am avut ocazia sa iesim.
Legat de cum sa il imbraci pe bebe tot asa recomanda daca tu stai in tricou sa il lasi in maneca scurta si pe bebe, cum ma simt eu asa sa imbrac si fetele, asa mi-a zis si moasa si doctorul sa evit sa infofolesc bebeii si cand a venit acuma sa ne controleze tot asta mi-a zis. Si sincer copii lor nu ii vezi raciti sau ceva si iarna merg in picioarele goale fara ciorapi in cizme si in tricou pe sub o geaca si nu au nimic. Deci se poate. La fel iarna fara fular la gura si nspe caciuli si etc.
Si legat de burta nu stiu cat te ajuta ce iti zic eu dar la prima mea sarcina exact ca si tine am fost cu burta mare de zicea lumea ca nici nu am nascut si eram f dezamagita si botoasa pe faza asta dar intr-un an de la sarcina s-a retras frumos si aratam mai bine ca inainte de a ramane insarcinata iar uite ca acuma la a doua sarcina nici nu zici ca am nascut, sincer de cate ori vedeam pe strada mamici cu doi copii dintre care unul nou nascut ziceam wow ce bine arata cum naiba is asa slabe ca eu inca aveam burta dupa ce am nascut-o pe Ari ei uite ca si la mine la al doilea bebe nici nu zici ca am nascut burta s-a retras rapid si zici ca am asa niste sunculitze dar nici intr-un caz ca am nascut cu putin timp in urma.
M-a sunat Flo ca au terminat si ca merg la o bere si apoi ma suna cand e in drum spre casa. Eu ma pregatesc sa le fac baie la fete acusi ca pana termin eu pregatirile deja e ora 7.
Si apoi sa fac si eu un dush si ma bag mai devreme in pat poate ajunge si Flo pana atunci.
Is pe aici cu pregatirile de baitza.


------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si Amira Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ANNA,EU pe codrin il tin doar in body si dormim mereu cu geamul deschis,caciulita nu i am pus niciodata,nici macar cand am iesit cu el din maternitate,desi eram in luna mai.
doar dupa baita tin geamul inchis 10 minute.
eu si cu cris m am purtat la fel,nu l am infofolit si la 3 ani jumatate n a racit niciodata,doar vreo 3 episoade de rosu in gat,asta cand era mai mic.

azi bebe codrin a mancat mai prost,cred ca din cauza caldurii.

Mergi la inceput