*Gravidute curajoase de Noiembrie Decembrie (57)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

Elilov nu te mai gandi la socrii. gandeste-te ca maine ai intalnire cu Dimitrie . iti tin pumnii sa fie totul bine.

A aparut minunea in viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!

Ale, mii de multumiri! Sa-ti dea DD sanatate si ceea ce-ti doresti mai mult, bebe scump si sanatos!

Fetelor, mi-am dat seama ca nu v-am multumit pt urari! Sa ne dea DD tuturor sanatate si puiuti norocosi si sanatosi!

Ca tot veni vorba de soacre... eu vreau s-o laud pe a mea, ca in afara faptului ca mi-a trimis sms cu urari si m-a sunat si mi-a trimis niste banuti (prin sotul meu, nici macar nu ne-am vazut) sa-mi cumpar ce cadou doresc eu, m-a cadorisit si cu doua carti pe care stia ca nu le am si pt care m-am bucurat: "Mama si copilul" de Capraru (pe care ziceam ca n-o mai cumpar, dar cu ocazia asta am constatat ca e chiar interesanta) si DOOM-ul.
Super mama-soacra, ma iubeste (si eu pe ea), sa fie sanatoasa!

Si pt ca am rasfoit aseara cartile, am gasit recomandari pt constipatia Lorenei:
"-Pt a combate constipatia se consuma de preferinta legume fierte sau sub forma de salate si vegetale crude, fructe (prune, pere, pepeni, struguri, portocale smochine), paine neagra, lapte batut, iaurt. Se recomanda ca gravida sa se miste mult. SAU urmatorul regim:
-Dimineata, pe nemancate, gravida va consuma un mic amestec constituit dintr-un ou moale, o lingura de ulei de masline si doua linguri de miere de albine, dupa care va bea un pahar de ceai cu paine neagra.
-La masa de pranz va consuma si/sau compoturi de prune uscate sau pere si salate de cruditati.
-Inainte de a merge la culcare va manca fructe.
Daca sugestiile de mai sus nu sunt eficiente, gravida va apela la medicul obstetrician, care va indica un laxativ usor. Eventual va lua lactoza (2-3 lingurite/zi) dizolvata in apa sau lapte.
Nu se va lua fara aviz medical niciun laxativ (sau purgativ), deoarece aceste medicamente nu actioneaza numai asupra intestinului, ci si asupra uterului, putand provoca la femeile predispuse, un avort sau o nastere prematura! Medicii indica, de obicei, laxative usoare care contin lubrifiante vegetale, oleu de parafina sau lactoza."

Mada, imi pare rau ca ai trecut prin spaima iminentei de avort.... Bine ca totul este ok acum! Ai grija de tine, sa nu faci efort cat timp stai in medical!

Dandusa, atat de bine ti se potriveste semnatura: "mamica stralucitoare"!!!

Fetelor, eu voi ajunge cu Seb la Buc, la oftalmolog, luni-21iul. si ma gandeam ca poate ar fi frumos daca ne-am intalni undeva, la un suc/ceai/o cafea (dupa preferinte). Eu as putea sa vin la Buc. inca de sambata sau duminica... si in principiu pot ajunge oriunde, ca vin cu masina personala.
Astept propuneri in acest sens!

Va pup, sa aveti o zi frumoasa! Fug si eu la munca!

25+ (Mirtha, am verificat si eu numaratoarea&ecografia, ai avut dreptate, m-am grabit cu o sapt.)


Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Catalina

Despre alra mai stie cineva ceva?!

25+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Mada relaxeaza-te si odihneste-te, bine ca nu a fost mai grav.

Andreyutza da eu lucrez la medlife si azi sunt in tura de dimineata ca am facut schimb de tura, deci ma gasesti pana la ora 14:00. Cam pe la ce ora vii?


Babyzapi fericita 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

babyzapi nu stiu inca la ce ora vin pt ca are sotul un pic de treaba si apoi vine sa ma ia. dar oricum ajung pana la 14.00 ca pana atunci mi-au spus, la tel., ca se fac recoltarile. asa ca ne vom intalni. sa-mi spui numele tau real ca n-o sa te strig pe acolo babyzapi, bayzapi. mi-au mai spus sa vin si cu ultima eco. le-am spus ca e de 2 sapt facuta eco si au spus ca e ok.

A aparut minunea in viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Neata..Mav mercic, dar ieri nu am mai rezistat si am bagat un ceai verde...mi-a fost atit de rau, am avut crampe si nu puteam sa fac nimik..intr-un final am reusit si mi-am cumparat deja iaurt sa incerc si cu asta...oricum, trebuie sa fac ceva sa rezolv problema, ca si pe caldura si cu burta pietroi nu se poate! O sa ma chinui sa maninca mai multe cruditati si supe ca nu am mai mincat in ultima vreme..cu caise, nici un efect..ieri am baut si jumate de bere fara alcool..stie cineva daca are efec laxativ?
Si eu sunt pentru o intilnire, daca se poate..daca ne-am stringe mai multe ar fi super!
Mada of..prin ce ai trecut si tu..dar bine ca acum este totul in regula, te cred ca te-ai speriat!Zici ca era mucus ce ai pierdut? Si eu acum vreo luna am crezut ca pierd dopul gelatinos...infioratoare senzatie de frica si nesiguranta!

Bianca Andreea
poze top
Larisa Elena23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

tare faza cu strigatul babyzapi...ma numesc Isabela...daca nu sunt la receptie posibil sa fiu prin laborator dar nu lipsesc mai mult de 5-10 min. Deci inteleg ca faci bitest sau triplutest (scuze nu am citit tot din urma) daca ti-au zis sa ai ecografia cu tine. Da, atata timp cat nu e mai "veche" de 2 sapt e buna. Si pt recoltare tre as vii la demisol la receptie analize exact unde sunt eu

Babyzapi fericita 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

monicus,felicitari pentru bebelina!Sa dea Dumnezeu sa ai sarcina usoara si sa fiti amandoua sanatoase!

Mada,ai grija de voi,nu te stresa,nu te suprasolicita,incearca sa te relaxezi cat mai mult....Sanatate multa!Eu nu mai am rabdare: pe 22.07 am echo 4 D,vedem ce este bebe si mai presus de toate sper ca totul sa fie in regula.Oricum,eu incerc sa gandesc pozitiv..In rest,piticul e voios, se misca...E un sentiment unic...
Elliov,nu te consuma pt socrii ca nu merita!Incearca sa ignori tot ce nu-ti convine ca sa va protejati pe voi,da?
Burtici,multa sanatate tuturor si o zi frumoasa din partea mea si a lui bebita iubit!


Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

babyzapi, da, fac TT. abia astept sa ne vedem.

A aparut minunea in viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

'neata fetelor,

Mada, ai grija de tine, odihneste-te!
Tin pumnii pentru cele care merg azi la eco.

Eu sunt cam cu fundul in sus.Ne-am apucat ieri de balcon, am stat mult in picioare, ca sotul meu a venit abia pe la 19 si pana atunci a trebuit sa-l ajut eu pe finul nostru, sa-i dau la mana tot ce-i trebuia.In timpul asta am ras 2 beri fara alcool si ne-am culcat pe la 12.Pe la 6 a inceput sa ma bazaie o musca (era perdeaua data la o parte la geam)si am pandit-o...abia la 6:40 am omorat-o.Apoi am adormit si la 8:30 cand a sunat ceasul...picam de somn...si am visat si fff urat in intervalul asta scurt.Acum sunt la birou si spre rusinea mea am mancat jumatate de ciocolata...si ma gandesc numai la patutul de acasa.Cred ca la 13-14 cand ajung pap si ma culc, azi nu lucram nimic la balcon.
Aaa, ieri am fost la dr. de familie.Mi-a luat tensiunea si aveam 10 cu 7.[b]Voi aveti Carnetul gravidei?[/b Eu n-am, dupa ce am plecat de la ea mi-am adus aminte...

Ramo 18+

Puiutul meu scump


Mergi la inceput