Puiuti de Randunici 2008!! (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Ioana, eu as incepe la David la 5 luni cu legumele, da!

Olga mamica de Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu www.flickr.com/photos/olguselu/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

gata, gata!!! V-am ajuns din urma!!!

Caise le puteti da, dar cu grija, ca baloneaza tare, inclusiv pe mine.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleme spune:

Naty nu stiu daca Iulia e cea mai mica de pe creanguta, pt ca si Diana ii face concurenta cu succes. Sint curioasa sa vad ca are in greutate acum sper sa fi ajuns macar la 6 kg. Cred ca iar urmeaza o tura de dintisori (sa nu ne iesim din mina) pt ca vad ca iar saliveaza la greu si nu prea mai are pofta de mincare.
Clau super pozele cu Rebecca! si cuscra Tudor e frumos si cu si fara caciulita, pt Diana asta

http://community.webshots.com/user/cleme74

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

cuscra vreau sa vad si eu poze cu nora-mea

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida

Maria cea mai fericita mamica de bebe Tudor Stefan (26.02.2008)

POZE

POZE BOTEZ

minunea mea

asa creste strumful mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Azi am pasat legumele si am ingrosat un pic supa Iuliei...succes total, cand m-am intrerupt dupa 10 lingurite (am zis ca 20 ml din prima ii ajunge! ) a inceput sa planga de mama focului. Apoi ins ami-a mancat numai 100 ml lapte, nicicum nu i-am putut da mai mult.
Olgutz, am citit link-ul...Si am citit multe despre diversificare. Pot face o polemica? . Ca tu nu te superi...
Cu riscul ca veti zice ca fluier in biserica...cel putin tu, Cristina si Tuchi...Chestia asta cu inceputul cu o lingurita...acum esti tu de acord in teorie, dar daca o sa te apuci sa cureti, sa speli si sa fierbi legume si sa le pasezi si apoi sa dai lingurita aia si sa vezi cum copilul plescaie buzitele si deschide ciocul ca un pui de vrabie sa-i mai dai...n-o sa te opresti tu la o lingurita, ca ti se va parea ca-ti bati joc si de tine si de copil. La fel, asteptatul zile si saptamani pana sa introduci ceva nou sau sa cresti cantitatea...Stii, astea-s toate teoriile scolii americane care, ca si in medicina adultilor, manifesta o absurda hiperprudenta doar din teama nenorocitului lor sistem de asigurari.
Deci in trecut copiii se diversificau de la 3 luni, cu tot felul de chestii, da? Bun, multi se imbolnaveau dar atatia altii n-au avut absolut nimic si au crescut sanatosi si bine-mersi. Totul in teoriile medicale moderne tinde sa ne hiperprotejeze si poate de-asta suntem mai fragili si mai bolnavi decat generatiile anterioare la varsta noastra.
Eu una deja incep sa simt ca in diversificare copilul iti dicteaza FOARTE MULT din ce e bine si ce nu, dar daca nu ai curaj sa incerci nu ai de unde sti ce-i e bine si ce nu.

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Salutari.Tot in butoi,dar va citesc si zic cate ceva.
Teo vomita in continuare (cam la fiecare masa,mai mult sau mai putin) si studiind pe aici am inceput sa ma ingrjorez iar,fiindca de ceva zile urla o ora pe zi si citesc pe aici ca poate avea legatura cu voma,care voma poate afecta calea digestiva..ofof.nu stiu ce sa mai fac.Pediatra mi-a spus sa-i dau Motilium preparat la farmacie cu lactoza,sa iasa mai multe pachetele dintr-o pastila.Asta in loc de Ranitidina pe care nu am putut sa i-o dau de amara ce e.Eu nu i-am dat Motilium pana acum,fiindca cica e f toxic si nu prea se recomanda a se administra sugarilor,la fel mi-a spus si farmacista,dar ma cam ingrijorez,pe motiv ca si urla de ceva vreme si as incepe sa-i dau,totusi.Nu stiu ce sa ma fac.Sunt in mare dilema..Pe de o parte nu i-as da sa nu-i fac rau,pe de alta parte i-as da sa nu-i fac mai rau...Vreau pareri!!
Urez si eu cu intarziere LA MULTI ANI,SANZIANEI!Sa creasca mare, sanatoasa!
Am vazut poze superbe din Botanik!Sunt verde!
Naty,ma bucur ca ati gasit o varianta buna d elasat Iulia.Felicitari pt supik.
Cu asezatul scaunului in auto,eu am mai zis:puneti ceva sub scaun unde e panta banchetei si va sta scaunul mai bine,bb va sta cat mai pe spate.La noi merge bine asa si nici nu ma gandesc sa-l pun cu fata spre sensul de mers (randunoiul venise fuga cu ideea).
Alice,are vreun efect lasbaby la Thea?Eu am scris demult ca l-am luat,dar la noi e frectie la picior de lemn,ca de altfel,mai multe "siroape".Am vazut super pozici de la botez.Thea e o scumpa.
Azi am luat Duphalac.Sa vad cu asta.
Clau,Teo doarme bine noaptea acum.Ziua e jale.Cateodata nici nu se trezeste noaptea.Ma trezesc eu pe la 5 si simt sanii pepeni.
Mey,tot citindu-va,constat ca numa Teo nu pune mana pe jucarii,nu apuca,doar priveste.Incep sa ma ingrijorez.
Send si eu ca si Ariel,ca acum se trezeste Teo.

Stela,
mamica fericita de TEODORA mult dorita (1.04.2008)
Pozici
Drumul vietii
"Domnul ne-a ajutat!!Multumim,Doamne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

De acord Naty! De la diversificare, am observat ca Rebecca imi impune cantitatea de mancare pe care o mananca. E adevarat ca am inceput cu 2 lingurite de piure, dar apoi am trecut rapid la jumatate de ceasca, iar acum mananca un castronel de piure la ora 10. Plus laptic cat mai poate ea, dar mereu poate destul. LA fel si ea, cand vad ca deschide gurita la lingurita si se linge pe buzite, cum as putea sa-i dau doar cateva lingurite? Saptamana viitoare o sa bagam si noi supica de legume, abia astept!

POZE

POVESTEA NASTERII

mamica fericita de Razvanel si de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

clau cum faci piureul? ca Tudor nu prea serveste ...deschide gurita, dar uneori scuipa daca nu-i place...

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida

Maria cea mai fericita mamica de bebe Tudor Stefan (26.02.2008)

POZE

POZE BOTEZ

minunea mea

asa creste strumful mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Azi Matei si-a admirat pentru prima data mainile! Mama si ce mirat mai era! Si se trage de tricou sa se ridice sa se uite si la picioare, pe care si le ridica. A inceput sa apuce jucariile, sa le duca la gura... Cine zicea ca cei din urma vor ajunge... din urma stolul? :)

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Stai bre Stela ca Iulia pune mana pe jucarii de 3 zile. Nu tu ziceai ca se dezvolta fiecare in ritmul propriu? Cu voma nu mai stiu ce sa-ti zic...decat ca, parerea mea, tu exagerezi bagandu-i pe gat atatea siropuri pt scaun. Lasa-o mai, nu vezi ca pana la urma face? sau pune-i supozitor, ce naiba va tot temeti atata de dependenta! Dependenti ne fac cocaina si morfina, nu un supozitor.

A facut kk moale si mai verde
Sa mai vad...nu i-as scoate supa, ca prea-i place...

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput