Mamele celebre ... alapteaza?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

iuliana, dalina vorbea astfel:
"nici eu n-am auzit de vedete care-ar alapta..."
deci nu vorbea despre mame ci mame vedete
esti cumva o mama vedeta de te-ai simtit atacata?
iar pe mamele ce alapteaza pentru economie le cunosti dupa extrasul de cont bancar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

si ca sa termin sarada asta
este vorba despre imaginea pe care o [...] promoveaza Media, imaginea in care mama trebuie sa se descurce cu Mama Perfecta, acea mama care are vesnic sanii pocnind de lapte, dar în acelasii timp, in decursul a cateva saptamani, are din nou linia unei adolescente, acea mama care isi ingrijeste copilul cu aceeasi usurinta cu care bea un pahar de apa si se "organizeaza" astfel incat sa nu-si neglijeze nici sotul, nici serviciul, nici viata sociala.

Corpul matern dupa nastere, acest organism misterios, cu hormonii sai galopanti, cu curbele sale, cu pierderile sale, cu laptele care picura, cu sanii care-si schimba continuu volumul, cu modificarile de umor, cu somnul intrerupt, e ceva total diferit fata de imaginea publicitara a proaspetei mamici sau de ceea ce ofera cartile care se adreseaza mamelor. Niciuna dintre aceste mame reale nu se poate recunoaste, asa cum nu poate sa-si recunoasca copilul în imaginea celui propus de Media. Paradoxal, într-o societate omologata în care se noteaza o anumita realitate specifica acesteia, cotidianul vietii mamei si al nou-nascutului apare ciudat, necunoscut, gresit.
(text preluat din unul din articolele Antonellei Sagone, consulent in alaptarea la san - IBCLC)

asta e punctul central al argumentului lansat de nelone
faptul ca ea a vazut corect realitatea unei mame comune, ca alapteaza ea sau nu, acelei mame care se oboseste incercand sa satisfaca nevoile nou-nascutului (fie el alaptat sau hranit cu biberonul)
realitatea unei mame aplecate asupra copilului ei, plina de preocupari, vise, care face apel la toate resursele ei uneori pana la epuizare pentru a-i fi si mama copilului, si nevasta sotului si femeia de cariera
si numai cine reuseste sa implineasca aceste deziderate poate sa se inscrie in definitia Mamei Perfecte
iar o mama epuizata, dar "suficient de buna" nu de putine ori poate sa se gaseasca in dificultate fiind comparata cu Mama Perfecta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Mame de pui frumosi, dar de tatici ati auzit? Tatici care se trezesc si ei noptile si dau puiului laptele (colectat de mami dinainte) pentru ca si mama sa aiba un pic de odihna? De tatici care lucreaza mai putin dupa ce vine bebe, ca sa aiba si ei zile doar pentru ei cu bebe mic si pentru ca nici pentru ei nu sunt banii cel mai important lucru? De tatici care nu vor nici ei sa piarda prea mult din viata puiului?
Pentru ca eu am auzit de multi tatici din acestia, si fiica mea are un asemenea TATIC.

Si asa se mai odihnesc si mamele....

Pupici tuturor puilor de om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
citat din mesajul lui nelone77

As vrea si eu sa vad o mama care se trezeste noaptea din 3 in 3 ore ptr alaptat ( ca asa se procedeaza cu un sugar pina pe la 2 luni- ptr cine nu stie) si dimineata este "fresh", ca happy cu siguranta este!!
Cu cat pruncul suge mai mult cu atit trebuie sa se alimenteze mama mai bine ptr a avea lapte ( lapte bun calitativ- nu apa )! Asa ca in acele 3 luni nedormite si mincind bine nu cred ca poti slabi 26 de kilograme. Daca voi ati putut doar asa bravo voua, daca ati apelat la alte trucuri gen masaje, ceaiuri, tratamente-iara bravo, numai ca nu e ok.
Si...bona cred ca isi permit mai multe mame, numai ca precum spuneam ieri unele dintre noi poate nu vrem sa pierdem lucrurile importante din viata copiilor nostri, lucruri care nu se pot "cumpara" - primul "mama" pe care risti sa il spuna bonei, nu tie, primul pas, etc... In fond mama e cea care te creste, nu cea care te-a facut!

O zi buna!

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77



De acord,nici eu nu am reusit sa slabesc, decit dupa ce nu am mai alaptat.Chiar si cu ajutor in casa,tot eram obosita dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

io mi-s vedeta ca se stie, vedeta lu' mama
lasand gluma la o parte: nu condamn pe nimeni de alegerea pe care o face fie vedeta sau nu. asta pt ca nu am nici un drept ca sa judec pe nimeni.
eu am reusit sa slabesc dupa nastere 16kg alaptand si mancand sanatos. si eu am avut ajutor din partea sotului(bb& casa)

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

OOOOkkkk!!! Haideti sa nu ne mai certam ca nu ajungem nicaieri!

Fiecare mama face cum vrea ptr ca fiecare percepe diferit modul in care se creste un copil ... Intradevar nu pot fi condamnate mamele care nu alapteaza pt ca nu vor (-isi vor da ele singure seama mai tirziu in functie de cit de rezistent la boli va fi copilul lor) si nici statuie nu merita cele care alapteaza (este ceva normal si natural). Ce considera cineva ca este bine ptr el poate nu e bun ptr altul. Ce consider eu ca fac bine poate alta mama considera ca nu e bine.
Subiectul era legat de vedete, eu vorbeam de draga Andreea pe care nu o cred ca si-a facut timp ptr alaptat. Restul...nu stiu si sincer nici nu as mai vrea sa stiu ptr ca mai functioneaza zicala " cu televizorul mintim poporul"- fiecare vedeta mai mare sau mai mica ne umple creierii de minciuni de la banii cheltuiti in vacanta pina la cum isi cresc copiii.
Vom vedea noi peste citiva ani ce fel de vedete vom fi noi in ochii copiilor nostrii care ne vor multumi ca ne-am jucat si ne-am prostit cu ei zi de zi sau poate vor fi suparati ca venim acasa seara tirziu de la munca ptr ca noi sa avem bani sa ii oferim tot ce isi doreste... Vom trai si vom vedea!
Noi sa fim sanatosi!!

Va pup!

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

nu m-a interesat ce vedete alapteaza. io una alaptez, printesa are 1 an si 2 luni. a fost cea mai grea experienta a vietii mele, dar si cea mai aducatoare de satisfactii. de ce sa ma compar cu vreo vedeta. poate vreuna alapteaza, felicitari, poate vreuna nu alapteaza, dar e normala la cap si-si face relatie mai ok cu copilul decat alta care alapteaza dar are vreo buba la cap. totu-i relativ. si parerea mea e ca n-ai cum sa fii zambitoare, slaba si coafata si mama full-time in acelasi timp. io am bani de bona, dar am ales sa platesc o femeie care sa faca tot in casa, iar eu intre timp sa ma ingras 7 kile si sa ma epilez o data la 3 luni :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

posibil ca unele vedete pline de bani sa.si hraneasca bebelusi cu lapte matern cumparat, e scump dar isi permit
eu am alaptat pana la 5-6 luni impreuna cu formula...la al doilea nu vreau sa mai aud de alaptat, nici o luna

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Din cate imi amintesc eu, Dana Razboiu a alaptat si chiar a promovat intens hranirea copilului la san. Asta in topic
off topic: am hranit exclusiv la san copilul pana la 6 luni iar la 1 an fiica-mea s-a intarcat singura. Si AM SLABIT - nu stiu cat, ca nu aveam cantar, dar cred ca vreo 10-12 kg, judecand dupa haine :D - in primele 2-3 luni. Si am si dormit. Ca fii-mea manca la 9 seara si se mai trezea pe la 3 dimineata. Eu in schimb ma trezeam la 12 sa ma storc, ca altfel imi pocneau sanii. Si a fost un copil mancacios, care in 5 minute imi golea sanul. Mai mult dura dupa aceea sa scoata aerul. Dupa un an mi s-a parut mai complicat, cand am trecut la formula: du-te , cauta ibric, lapte, biberon, prepara, incalzeste... Cat am alaptat, ma ridicam din pat, o puneam la san si cred ca trageam si un pui de somn cu ea in brate.
in topic: nu stiu cum afecteaza implanturile de silicon sau ce-o mai fi posibilitatea de alaptare. As inclina sa cred ca nu se poate. Si cum sunt multe vedete care au asa ceva...

Gea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

off topic -un nou subiect cu mame perfecte si mame mai putin perfecte...



Mergi la inceput