Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (184)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Mamaana, cum adica ratonii ii ingrijesc pe pui numai 9 zile..? Si apoi?





Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)





habar n-am, dar cica se descurca singuri pe urma; oricum mi-au mai spart o mingie asta noapte
am vorbit cu o colega de naveta azi dimineata, si-mi zicea ca la ea au venit 4 ani la rand, au rupt acoperisul si s-au bagat in pod (am stat cateva secunde sa-mi aduc aminte cuvantul in ro - rusine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Buna fetelor,
Aelito, esti mortala...cum ne faci tu capitol nou!!! Am ras si plans la faza cu cearceaful, nu mai e nimik de zis aici!
Vazut poze de Acs, inebunit de incantare la pozele Dandusei mireasa, si suspinat la pozicile Iuliei (aia cu basmaluta portocalie m-a omorat.
Sanatate pt d si Kaan!
Ktrinel, zi-i asa, fusta deci! Foarte bine, foarte bine!
Iulia, poate odata-ti faci curaj si impartasesti cu noi povestile tale, suntem aici si la bine si la rau!
Danita, superba metafora cu creionul~!
ACS, condoleante, DD s-o odihneasca!
Dandusa, casa de piatra, si LMA pt cei 7 ani!
Asiza, noi am fost cu Rares cand avea 5 luni jumate. A fost ok, i-am respectat programul destul de strict, nu l-am bagat in apa decat foarte putin, nu l-am lasat la soare si l-am cremuit bine!
.
Rares e dupa cateva zile de raceala. Doar muci pana in barba si stranut, fara febre si alte chestii. Trecut cu oscilo. Ieri a cazut si si-a raschetat o ureche de asfalt...nu-s cum, dar numai urechea. Acum tre sa-l pazesc sa nu se scarpine si sa rupa zgaica.
Io sunt cu nervii intinsi aproape sa plezneasca la job, astia ma muncesc si mai mult de cand cu demisia.
Dia, tu ma intrebai daca mai plec in vacanta...plec , cum sa nu, ca le-am zis din start ca am bilete cumparate si au zis OK.
E randul nostru sa fim singuri, taica-su e plecat in delegatie pana duminica spre luni. Eu abia astept sambata si duminica sa petrec quality time cu minunea mea.
Se anunta careva in vizita??? Ca noi va asteptam!!!
Am facut rezumatul rezumatului si acu' ma duc sa-l hranesc...
Seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Suntem si noi pe-aici, bine, sanatosi, voinici. Dar cam plecati de-acasa ... asa-i vacanta, profitam la maxim!
La poze ma tot uit, frumoase pozele, frumoase modelele... dar nu apuc sa scriu, ca as spune atat de multe dar nu am timp, asa ca sfarsesc prin a nu mai scrie nimic. In schimb vorbesc singura... adica nu singura, ci cu monitorul, deci cu voi!
Pupam fulguletii si mamicile!

acs, condoleante pentru bunica, mi-a parut rau sa citesc despre durerea voastra!

dandusa, o suta de mii de ani fericiti de acum inainte!

asiza, La multi ani pentru fericitul tatic si sot... cu asa minuni langa el cred ca e in al noualea cer zi de zi!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

lasa, mamaana, ca exista atic si-n romana :) stie ei arhitectii la ce te referi :)) si ca veni vorba, dianocica, sanatate multa lui d, sper ca pana la ora asta a trecut de tot

dandusa, la multi ani fericiti!!! ati sarbatorit frumos? iese raducu cu gropite? :)) (asta era o replica dintr-un film...daca parintii se iubaresc cand e mami graviduta :)) ) pupam tot familionu'

..am pus niste carne la fiert pt ciorbita..

pe la noi pe-aicea zici ca-i circu' globus in delegatie.. toate-s aruncate in nshpe zari, io zic ca asta luam cu noi, mihaiul ca nu, io bat din picior, mihaiul baga la gunoi, eric scoate din gunoi si baga-n masina de spalat..... circus, parol:))) am luat 8 cutii de lapte praf (unde doamne iarta-ma o sa le bag nu stiu, da' na..le-am luat, sa fie :)) ), cand s-o termina asta trecem pe alt lapte de-acolo sau direct la muls vaca lola :)) am facut un carnat de lista de medicamente, trimis la mama, mama re-trimis o cutie cat capu' meu de mare plina ochi... si again, unde la mai bag si pe-astea, nu stiu :)))
in fine, in seara asta facuram si cele doua vaccinuri (acthib si varilrix), sper sa nu se lase cu niciun soi de reactie, ca fix asta mi-ar lipsi.. a fost mai mult decat cel mai cuminte copil din lume, nu a schitat absolut niciun gest la niciuna din cele doua intepaturi... (bine, nu va zic ca io pe linia mama-muu deja ma intreb daca e normal sa nu reactioneze in niciun fel la durere.. dar poate n-o fi fost durere, mai stii.. ca au durat 10 secunde amandoua...)
in rest..incep sa zbarnaie niste fluturoi prin burtok, am inceput si cu vise de-alea horror, deci..sunt pe drumu' al bun :) casa aia frumoasa nu mai e on the market..asta e, inseamna ca nu era menita sa fie a noastra :)) ce sa zica si vulpea... :))))
aaa..si realizarea zilei, nush cum de n-am inceput fix cu asta: a mancat copchilu' una bucata piersica intreaga!!! nu radeti minunatelor, ca e maaaare realizare.. e primul fruct de la jumatea de mar de acu' vreo doua saptamani, si al doilea de la bananele de la inceputul anului..... nu se pune ca i-am dat finut, razuind pulpa cu lingurita, cum ii dadeam si la 8 luni :))) ce mai conteaza.. a mancat :))
gata, pupez tot efectivul minunat, doresc multa sanatate, fug ca fierbe carnea :)

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Sa va spun cum a adormit Stefy in seara asta.....De cateva seri cand o mananca gingiile se duce si isi i-a un mar si roaaaaade la el.... In seara asta a adormit rozand la mar. E prima seara cand adoarme fara biberon. Sper sa se repete.
Ea mananca fructe de obicei. Adevarul e ca si eu le las in calea ei. Ii pun in diverse chestii pe masuta ei si ea se duce si le i-a de acolo. E adevarat si ca dupa ce roade le mai gasesc si prin locuri nepermise.... dar imi asum riscul. Daca le are la indemana si le vede, mananca, daca nu ea nu cere in mod special...

danutz, nu e vorba numai de curaj, e un episod din viata mea pe care vreau sa-l fac uitat. Am plans numai citind alte povesti, dar la a mea nu vreau sa ma mai gandesc o clipa. Prefer sa fie ingropata acolo ... alaturi de o oarecare amintire a unui om care ar fi trebuit sa se cheme tata.... si care desi traieste, pentru mine nu mai exista de multi... multi ani. A aflat de prin vecini ca m-am casatorit, apoi ca am un copil.... dar atat. NU vreau sa mai am de a face cu un astfel de om si nici sa ma gandesc la el si cate mi-a facut. Poate intr-o zi.......... cand o sa trebuiasca sa ii explic Stefaniei de ce nu are si bunic... de fapt nu are nici un bunic, ca socrul a murit iar celalalt .... nu exista.

poze din aprilie-mai
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Si pentru ca tot bantui singura pe aici... am mutat pozele noi la semnatura, adica am schimbat semnatura..... Acum amterminat si ma duc la nani. Noapte buna!

vacanta la bunici
poze din iunie
Poze din Copou
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Am reusit sa ajung si eu la calcculator dupa cateva zile grele la serviciu, vizite, cumparaturi.
Va pup pe cele care v-ati gandit la noi(dar si pe celelalte).
Roxanica
Am citit pe diagonala, nu am reusit sa vad poze, dar am citit numai lucruri frumoase despre poze, sper sa reusesc sa le vad si eu.
pentru toate mamicile care au reusit sa-si deschida sufletul aici, va simt foarte aproape si fiecare poveste m-a emotionat.
Sanatate fulguletilor bolnaviori!
Ada nu a terminat inca cu scaunele moi, are in jur de 2-3 pe zi, de consistenta diferita, foarte moale si tare, as spune ca nu se poate vorbi de diaree la acest numar de scaune, dar...in acelasi timp sunt panicata ca nu mai trece.

Acum ca o surpriza, va pun eu niste poze din Turcia, le aveam la semnatura de saptamana trecuta, dar spre rusinea mea nu am mai Ajuns sa va anunt.
Deci, POZE TURCIA



Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Vai, vai Iulia, inseamna ca voi ati patimit si mai rau. Noi am atins doar performanta de 39.5 si ne-am speriat tare. Deci, a inceput sambata seara cu febra, 38.8 administrat antitermice la 6 h, pe moment isi revenea dar cum se culca in timp ce dormea crestea din nou. Noapte groaznica, duminica dimineata iar trezit cu febra, apatic, dusat la greu, impachetat, sosete cu otet, in continuare antitermice, supozitoare…deja nu mai facea fata nimika, nu mai scadea. Duminica dupa masa ne-am infiintat la camera de garda pediatrie la Medlife, consultat, disgnosticat cu rosu in gat nasol cica, febra 39.5. Cred ca mai rau s-a speriat dr ca vroia sa ne interneze dar n-avea locuri libere. Trecut pe augmentin, recomandat in continuare antitermice la 4 h si cica daca face febra peste 39 noaptea sa merg neaparat la un spital pentru internare. Am inceput imediat administrare antibiotic, continuat cu antitermice, noapte groaznica, luni dimineata iar trezit cu 38.8, peste zi si-a mai revenit nitel iar luni seara tot avea 38.5. Abia marti dimineata s-a trezit mai rezonabil cu 38 apoi pana la pranz a scazut brusc la 37, iar pe seara au aparut niste pete pe abdomen cu precadere in zona acoperita de pampers. Initial m-am gandit ca o fi iritatie, de la caldura si am zis sa vedem cum o sa fie peste noapte. Ieri dimineata cand s-a trezit parea ok, dar fix in jumate de ora cat am facut pana la birou m-a sunat bona sa-mi spuna ca s-a umplut brusc de bubite pe burta/spate/fata. Am sunat dr si am facut o programare pt ora 18. Aseara cand am ajuns la ea a pus diagnosticul de roseola si m-a linistit spunandu-mi ca ce a fost mai greu a trecut, respectiv febra… Astazi intr-adevar pana am venit de la birou disparusera deja bubitele. Cam asta a fost experienta noastra cu roseola. Nu mai spun ca de duminica trebuia sa plecam la Sinaia, eu cu munca si urma sa vina cu mine si copil, bona, catel, purcel…am dat toate planurile colegelor peste cap…asta este.
Am bifat una pe lista, A-deju, daca stiam, ne infiintam la mare pe langa voi ca sa va ajutam. Din nefericire, cam in fiecare seara am fost pe langa un bebe de 6 luni, acuma asteptam sa vedem daca a luat sau nu, cica peste o sapt ar trebui sa dea ceva semne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Asa, acuma sa revin cu altele, ca sunt restantiera nu gluma. Deci, din amintiri
Mai Aelita mai, deci nu mai pot de oftica, cum reusesti tu fata draga sa ai grija ce cei 2 pui minunati, sa deschizi capitole, sa povestesti atatea….uite-aici un apasat, imi esti tare draga iar postarile tale asa ma binedispun. Mor dupa buclele Sofiei, ce frumos il pupaceste pe Andres.
Bebinuta, super pozele si super fetele cucuietele.
Iulia, vai ce dulcica este Stefy, are niste ochisori! Imi pare rau ca ati trecut printr-atatea in ultimul timp. Felicitari lui tati pentru BAC! Cat despre vecini, ai nostri sunt super. Noi stam la ultimul etaj, deci deasupra nu avem, sub noi ap a fost liber mult timp iar de cateva luni sta o doamna care pleaca devreme si vine f tarziu, deci nu prea are timp sa remarce zgomote. Iar langa noi este o garsoniera in care anul trecut cand era mic Kaan si colicios si plangacios statea un bait tanar, burlac. Si l-am intrebat la un moment dat daca se aude planset si daca il deranjeaza la care el a raspuns ca nu se aude nimica si ca daca s-ar auzi nu l-ar deranja ca doar e copil mic si copiii mici au voie sa planga doar si noi am plans cand am fost mici. Deci m-a lasat masca, nu ma asteptam. De cateva luni el a plecat si s-a mutat sora lui in garsoniera dar nici ca o deranjam cu ceva.
A-deju, pare rau pentru casuta, las ca o sa apara alta si mai si… spor in continuare la impachetat, sau re-re-packing.
Donia, haley-hop! Tocmai tu? Nu e voie, nu e voie, nu e voie (daca tot e laitmotiv).
Roxanica, admirat motociclistul. Ai povestit asa de frumos despre petrecerea “la balta”!
Yagmur, hopa sus si tu! Si Kaan deschide usa de la apartament si iese pe hol, in special seara, deci tre sa stau cu usa incuiata. Cum mai e Luchita?
Danutz, felicitari pentru jobul nou!
Acs, condoleante! Sanatate multa lui Victorila, vad ca se poarta rosul in gat. Si intr-adevar, judecand dupa poze, da, ai baiat mare!
Asiza, si noi am fost la mare anul trecut cand avea Kaan 10 luni ce-i drept ceva mai maricel si a fost f bine. Dar am fost cu el la munte cand avea doar 2 luni si 10 zile, si era zapada si frig…da mama nebuna cu cezariana proaspata vroia sa schieze…si apoi am fost si la 3 luni si la 3 luni jumate…ca deh, daca tot a fost bine prima oara… A fost o faza super cand eram atunci la munte sotul a plecat la plimbare cu copilu si m-a lasat pe mine sa fac nani, am imbracat bine copilu si i-am dat de grija lui tati sa-l inveleasca cu paturica etc.. Peste cateva zile a scos pozele de pe film si ce vad in poze, copilul bine mersi in carut desfacut la geaca si caciula sa se vada, ce-mi venea sa-l iau la bataie pe sot.
Ruxandra, admirat boierii in ninunata vacanta nr. 2. Pe cand nr. 3?
Dandusa, sa aveti un sejur minunat la munte, sa serbati dupa pofta inimilor voastre. La cat mai multi si cat mai fericiti impreuna. Si noi tot 3 am facut luna trecuta Aratati minunat cu totii, abia astept sa-l vad si pe Raducu in peisaj. Iar tu esti fantastica!
Danita, da ce vorbaret e P! Ne complexati nu gluma.
Ktrinel, teoretic bagasi de seama ca intelege ce-i cu Imediat/Asteapta, numa ca nu vrea sa si puna in aplicare, o veni o zi…
Dianocia, deci, e deja poliglot! Felicitari! Sper ca e mai bine d.
Dianav, si noi tragem din suzeta, cu precadere la nani dar i se mai face dor si in timpul zilei.
Mamaana, ai niste mandreti de fete.
Aka, cum mai e Cris?
Laura, tu cum mai esti?
Chiar, Teutz pe unde umbla?
Chinico, a plecat mama?
Dianarus, totul bine?
Ma duc sa bag si io cornu-n perna ca m-am lungit cat o zi de post. Noapte linistita tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Inca una si ma duc, la discutia despre parinti, m-am bucurat sa citesc despre familii fericite si parinti de nota 10. Si in acelasi timp am suferit impreuna cu cele de partea cealalta. Cam pe acolo ma situez si eu din pacate dar e povestea mult prea lunga si prea trista. Partea buna ar fi ca eu si cu mama abia acuma am inceput sa ne descoperim partea buna din relatia noastra sau sa o dezvoltam asa cum ar fi trebuit a long time ago.... Cat despre tata, acesta a murit cand aveam doar 2 ani si 7 luni...este marele regret al vietii mele, faptul ca nu l-am cunoscut, ma rog l-am cunoscut dar putin, eu nu mi-l aduc aminte, dar toate rudele imi povestesc cat de mandru era de mine, de singura lui fata pe care si-a dorit-o f mult (dupa 3 baieti). Ce a urmat dupa moartea lui...n-as vrea sa-mi aduc aminte prea des.
Si ca sa inchei pledoaria pe seara asta pe un ton vesel, avem cateva poze noi de aici incolo Poze Kaan


Mergi la inceput